קונצנזוס האנליסטים חסר משמעות? מנהלי השקעות דורשים הפסקת תחזיות

נשק יום הדין בוול סטריט ואחד המשתנים החשובים ביותר בהחלטות השקעה מאבד מכוחו. וגם: אומנות השיווק האמריקאית מעלה שאלות רבות שנוגעות למשקיעים

 | 
(58)
בין וול סטריט למיין סטריט. למי שאינו יודע וול סטריט נוצרה כדי לתמוך במיין סטריט, לא להפך. העובדה שיש רבים (לבטח בוול סטריט) שמאמינים שוול סטריט היא "לב עולם העסקים" והיא שמניעה את הכלכלה היא עוד הצלחה של אותם גאוני שיווק אמריקאים שמצליחים לשכנע את הצרכן, בעזרת התקשורת, שהתפל הוא העיקר.
ארה"ב הפכה למעצמה הרצינית היחידה בעולם, כלכלית וצבאית, בגלל דברים כמו האמונה בחלום, הג'אנק פוד, הדולר (שעוצמתו נשאבת מהאמונה בקב"ה), פטריוטיזם ואומנות השיווק. השיווק האמריקאי הוא באמת "משהו-משהו". וול סטריט, בעיקר בעזרת השיווק, הפכה מעצמה כלכלית ופוליטית שהשפעתה על עולם הכלכלה הגלובלי מעלה שאלות רבות שנוגעות למשקיעים.
ניקח דוגמה אחת מיני רבות: כיצד הפך קונצנזוס האנליסטים, מספר חסר משמעות, לאחד המשתנים החשובים ביותר בהחלטות השקעה ולא פחות באסטרטגיה ניהולית של החברות הציבוריות.
עולם הכלכלה האמריקאי זקוק לוול סטריט
מה שהתחיל כבורסה לסחר בעבדים שפעלה במשך 51 שנים (1711-1762) בפינת הרחובות פרל ו-וול, התפתח, לצד הגאות הכלכלית האדירה ובעידוד "המהפכה התעשייתית השנייה" (1860-1920) במהלך המאה ה-19 במדינה הצעירה, למרכז פיננסי ענק שעזר לממן את מפעלי התשתיות הענקיים (כבישים, מסילות, גשרים, סכרים ועוד) שבוצעו באותה תקופה בארה"ב.
מדד הדאו ג'ונס הופיע ב-1896, מורכב אז מ-12 חברות כולן, להוציא GE, חברות מוצרי גלם, מנפט וגז ועד טבק, עור וגומי. מלחמת העולם הראשונה והגאות שבעקבותיה העלו את וול סטריט לרום עולם הכלכלה והשאר, כולל המפולות הגדולות והשיאים לבקרים, זה היסטוריה.
האנשים שהובילו את עולם ההשקעות, שהתפתח ותפח במהירות הבינו כיצד לחבר את הבורסה לטבורה של הכלכלה, איך להגדיל חשיבותה של וול סטריט בכלכלה. הם הבינו שגיוס הכספים, עשיית השוק, הגידול המהיר בהצטרפות משקיעים לבורסה והאמצעים הטכנולוגים שהתחילו להתפתח מייצרים מצב שעולם הכלכלה האמריקאי זקוק לוול סטריט לא פחות משזו זקוקה לו.
קברניטיה של וול סטריט הבינו שפוטנציאל הרווחיות שטמון בהכרה בחשיבות השירותים שלהם אדיר וכדי "לטפח" את החשיבות הזו מתחייב קשר הדוק לתקשורת ולפוליטיקה. וול סטריט יזמה ודחפה הקמת תחנות רדיו וטלוויזיה שעסקו בפרשנות פיננסית, מה שגם הכניס לתמונה את עולם הפרסומת שתורם להגדלת ההכנסות ומעצים את העוצמה הפוליטית.
וול סטריט הפכה למקור חשוב ומוביל במימון הפוליטיקה האמריקאית וגם מעסיק מוביל לפוליטיקאים שמסיבות שונות החליטו לעזוב הפוליטיקה. שרי האוצר, הכלכלה והמסחר האמריקאים ברובם יוצאי בתי ההשקעה ורוב היועצים הפיננסיים, גם של מדינות וגם של כל חברות הענק הגלובליות הם גופים או אנשים שקשורים לוול סטריט. אם פעם האמינו שמדדי המניות מצביעים על ההתפתחויות העתידיות בכלכלה הרי שיותר ויותר אנשים היום מאמינים שמדדי המניות עוזרים לייצר את ההתפתחויות הכלכליות העתידיות שעליהן הן מצביעות.
קונצנזוס האנליסטים הפך לנשק יום הדין
וול סטריט מונעת על ידי כוח וכסף. הכוח מגיע מהפוליטיקה והתקשורת כאמור וההכנסות של בתי ההשקעה בוול סטריט מגיעות, ברוב המקרים, מחמישה מקורות: בנקאות השקעות (שגם מייעצת גם מלווה ללקוחות וגם משקיעה בחברות) שזה מקור הרווח העיקרי, פעילות מוסדית, ניהול נכסים, פעילות קמעונאית והשקעות. נכון, בין החטיבות ובתוכן קיימות "חומות סיניות (מחסומי מידע)" אבל, כפי שרואים מפעם לפעם החומות מלאות בסדקים.
אחד הכלים שעוזר לאסטרטגית בתי ההשקעה הוא הקונצנזוס. לפני שתמשיכו הרי לכם  כתבה מטעם בית הייעוץ הגדול מקקינזי שמסבירה מדוע קמה תנועת התנגדות לקונצנזוס. מומחים רבים, ממיין סטריט ואפילו מוול סטריט, במיוחד מנהלי החברות ומנהלי השקעות גדולים, מבקשים להפסיק ולספק תחזיות?
הקונצנזוס, ללא ספק, הפך  ל"נשק יום הדין" ממש. לא עמדה החברה בקונצנזוס והדבר יעלה לה במחיקת אחוזים רבים מערכה בתוך שעה. הכתה הקונצנזוס וערכה עשוי לעלות בפראות דומה. מה זה בעצם הקונצנזוס? "הערכת קונצנזוס (consensus estimate)" זה מספר שמתבסס על סך ההערכות של אנליסטים שמכסים חברה מסוימת. זה מספר שלמעשה לא אומר כלום, ממוצע משוקלל של כמה מספרים.
בכתבה הקודמת, על טסלה והמכונית החשמלית, כתבנו שהקונצנזוס לגבי הרווח למניה של TSLA ב-2019 הוא 5.48 דולרים. 14 אנליסטים ממליצים כרגע ב"קניה", 14 ב"מכירה" ותשעה ב"החזק" והרווח החזוי למניה נע בין 8.94 דולר להפסד של דולר וחצי. למספר הזה, 5.48, אין שום משמעות אבל הוא מעסיק את הנהלת החברה והמשקיעים במהלך השנה הרבה יותר מכל דבר אחר שקשור בחברה. אין במהלך השנה אפילו החלטה אחת של הנהלת טסלה שאינה לוקחת בחשבון את המספר הנ"ל בעוד עולם המשקיעים כולו נע סביב הקונצנזוס, במיוחד חברה  שהיא "אהובת המשקיעים" או "אהובת האנליסטים".
תחשבו כמה גורמים בוול סטריט ובמיין סטריט נכנסים למעורבות מהרגע שחברה כזו לא עמדה בקונצנזוס, כמה הכנסות ואיזה עוצמה מייצר הקונצנזוס. חברה לא עמדה בקונצנזוס ומה קורה? המניה נחתכת, המשקיעים זועמים, עורכי דין ורואי חשבון מופעלים, יועצים נשכרים על ידי החברה להפחתת הנזקים, מנהלים מפוטרים ועוד והטריידרים חוגגים. לבסוף הקונצנזוס גם "מייצר" גורואים בשפע וההשפעה שלהם על המשקיעים אדירה. כל הדברים הללו רק מתעצמים עם התקדמות מהפכת הטכנולוגיה ותרבות הכותרות שמתרחבת מה שמרחיב את מעורבות התקשורת.
חברת סטמפס.קום כדוגמה
אנחנו עוקבים אחרי Stamps.com מיום היווסדה ב-1998. החברה עוסקת בדיוור על הרשת. מה שאדם מקבל בסניף דואר הוא יכול לקבל מ-Stamps באמצעות הרשת, כולל הדפסת בולים בעצמו, מכתבים רשומים ומשלוח חבילות. החברה גם עוסקת בייעוץ בתחום. אחד ממייסדי החברה הוא ארי אנגלברג שגם לימד באוניברסיטת ירושלים, מומחה למדעי ההתנהגות. ב-1999 שיכנעה החברה את שירותי הדואר האמריקאים להשתמש בפלטפורמות שלהם לפטור את בעיות מערכת הדואר (בעיות דומות לאלו של הדואר הישראלי).
כאן נכנסת וול סטריט לתמונה. בתוך 6 חודשים, ביוני ובדצמבר 1999, ביצעה החברה 2 הנפקות וגייסה 360 מיליון דולרים. החתמים, בראשות גולדמן סטקס וסולומון ברדרס ז"ל הוציאו ההנפקה הראשונה ב-11 דולר למניה והערכת חברה של כ-400 מיליון דולרים, והשנייה ב-22 דולר למניה לפי הערכת חברה של 880 מיליון. לחברה, ב-1999 לא היו הכנסות כלל והפסד של 7.14 דולר למניה בעת ההנפקה השנייה. שתי ההנפקות היו חמות והמניה סגרה את 1999 על 92.75 דולרים ושווי שוק של 3.7 מיליארד. איך עושים דבר כזה? בעיקר באמצעות שיווק נכון שהותאם למצב שהיה קיים במחצית השנייה של 1999, מומנטום בשיאו.
ה"תפאורה" ערב ההנפקה הייתה מדהימה. לא רק שאליבא הפרסומים ("מוזמנים" כולם כמובן ותנחשו על ידי מי) ההצלחה שצפויה לחברה פנומנלית ("תחליף עתידי לשירותי הדואר"), אלא שהאנשים ששמותיהם הודלפו כרוכשים גדולים של המניות בהנפקה היו ידוענים בתחום כמו למשל מנכ"ל שירותי הדואר דאז ועוד דבר קטן שעזר, הקונצנזוס. ערב ההנפקה השניה שבוצעה על אותן תוצאות שעליהן בוצעה הראשונה יצא הקונצנזוס (אז של 3 אנליסטים כולם עובדי החתמים) בהמלצת "קניה חזקה" והתקשורת הפיננסית יצאה מגדרה בתשבוחות.
החברה ציינה אמנם את אמזון.קום כמתחרה אבל מי התייחס? מה הפלא שחברה כזו עולה משווי 400 מיליון ל-3.7 מיליארד בתוך 6 חודשים כשאין לה דולר אחד הכנסה אבל וול סטריט מאחוריה. המנה כמובן המשיכה מ-92.75 בסוף 1999 ל-3 דולר בסוף 2001. את אותה שנה סיימה החברה עם מכירות של 19.4 מיליון והפסד של 209.6 מיליון, 4.14 למניה ושווי השוק שלה עמד על 152 מיליון ואפילו זה היה מטורף אלא שאז לא היה קונצנזוס ולא בטיח, האנליסטים נטשו, וול סטריט זנחה את החברה כי זו הפסיקה להוות מקור הכנסה.
למרות הקונצנזוס, המניה עושה דרכה למטה
בין השנים 2011-2012 חזרה וול סטריט להתבונן בחברה. כמו כל חברה אמריקאית שמנוהלת היטב במיין סטריט גם STEMP צמחה באמצעות רכישות, מיזוגים וצמיחה אורגנית וצמחה יפה. ב-2012 חצו המכירות 110 מיליון והיה רווח נקי של 38.6 מיליון או 2.3 למניה וב-2018 הגיעו המכירות ל-587 מיליון והרווח הנקי ל-169 מיליון או 11.78 דולר למניה.
לא פלא לפיכך שהמניה, ב-4.5 השנים בין תחילת 2013 לאמצע 2018 עלתה בכ-1000% פלוס (מ-26 ל-285.75) ומדוע לא? עד לשבוע שעבר הציג הקונצנזוס מספרים שבהחלט תמכו בהמשך העלייה ולפיהם יגיעו המכירות ב-2019-20 ל-690 ו-800 מיליון בהתאמה והרווח למניה ב-2020 ל-12.3. מדוע אם כך נעצרה העלייה ביוני 2018 ומאז נפלה בכ-67%?
ובכן, הנפילה הייתה בשני שלבים. השלב הראשון היה חלק מהתיקון הכללי של המחצית השנייה של 2018, אז נפלה המניה בכ-49 אחוזים. שאלו אז משקיעים, "מדוע נופלת STMP הרבה יותר מה-S&P ומדוע האנליסטים אינם מזהירים ממשהו רע שמעבר לתיקון הכללי?".
אז כך, באוקטובר 2018, כשהמניה כבר ירדה מהשיא בכ-35%, כל ששת האנליסטים שבדקו החברה אז יצאו בהמלצת "קניה" עם מחיר יעד של 256 דולר (המחיר אז היה 185). בנובמבר-דצמבר 2018, כשהמחיר ממשיך לרדת עד 145 דולרים שוב יצאו 6 אנליסטים בהמלצת "קניה" והפעם עם מחיר יעד של 258 דולר כקונצנזוס.
באמצע דצמבר התהפכה המגמה והמניה התחילה לעלות ובמהלך ינואר יצאו 5 אנליסטים בקריאות Buy ונשארו על אותו מחיר יעד, 258 דולרים. נהדר!! לפני כשבוע נפלה המניה מ-197 ל-82, 58% ביום אחד ושימו לב, הקונצנזוס למחיר המניה, טרי מיום רביעי, על 149.2 דולר כאשר 3 אנליסטים עדין ב"קניה", אחד ב"מכירה" ואחד ב"החזק".
מה קרה? החוזה הגדול ביותר שלה, מול UPS, בוטל ועולה הדאגה, מכיוון כמה אנליסטים, שגם החוזים עם DHL ואחרות יבוטלו. מדוע? ראשית כי חלקן נכנסות בעצמן לתחום ושנית, אמאזון. בשבוע האחרון עורכי דין נכנסים בתביעות והחברה תשכור שירותים מבית השקעות.
ועכשיו הפינאלה. בדרכה לשיא כל הזמנים, במהלך 2017-18 הזהירו כמה משקיעים שמעמדה של STMP מתערער לנוכח ההתעניינות הגדולה שמגלים הקליינטים הגדולים, במיוחד UPS, בהקמת חטיבות פנימיות לנושא. הכתובת הייתה בבירור על הקיר אבל הקונצנזוס נשאר יציב ובוטח. בפעם הבא שהקונצנזוס זועק, "אמאזון  תסלק את וול מארט מהקמעונות" תלמדו בעצמכם מה המצב האמיתי כי לקונצנזוס ולכותרות יש המון אינטרס ובפעם הבאה שתראו מניה צוללת או מרחפת לחלל תבדקו לבד.
  
** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(58):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 23.
  תודה שלמה!!! (ל"ת)
  אריה 06/03/2019 21:25
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 22.
  GE- זהו תמה ההתלהבות מהמנכל החדש "הקוסם" חוזרים ל 6
  GE 06/03/2019 19:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חוזרים ל 6 דולר "כהערכה נדיבה עבור מחיר המניה" אם לצטט את סטיבן טוסה.
  סגור
 • 21.
  אם 50% מהאנליסטים ממליצים לקנות ו-50% למכור, מה לעשות?
  יוסי 06/03/2019 19:04
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ואגב, היה מצב שרוב האנליסטים המליצו למכור את מקדונלד'ס (=ואני שמעתי בקולם ומכרתי ב-97.5 דולר)...ותראו היכן המניה היום (=בסביבות 180 דולר)
  סגור
 • כי אתה טיפש
  יוסי יוסי 07/03/2019 10:45
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אל תקשיב לאף אחד רק לעצמך
  סגור
 • 20.
  mlnx
  שאלה 05/03/2019 17:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה שלום, איך אתה מסביר את זה שנוצר מצב מטורף שבו ההצעות משתי החברות בכלל מפורסמות בתקשורת. בדרך כלל הודאה על רכישה מגיעה בהפתעה מוחלטת. הרי שלושת החברות (מלאנוקס, זיילינקס ואינטל) ממולכדות כאן. אם אינטל או זיילינקס (אחת מהם) מודיעה שהיא פורשת - השניה מרוויחה יתרון עצום. אם שתיהן פורשות מניית מלנוקס יכולה ליפול בעשרות אחוזים. לאף אחד אין מה להרוויח מההדלפה על המומ.
  סגור
 • ההנחה שלך מוטעית
  שלמה גרינברג 06/03/2019 09:06
  הגב לתגובה זו
  2 1
  אתה כותב, "הודאה על רכישה מגיעה בהפתעה מוחלטת" וזה בהחלט לא כך שהרי שמועות על רכישות ממלאות התיקשורת.
  סגור
 • לדעתי הסיפור שם מאוד פשוט
  mlnx 07/03/2019 09:19
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מלאנוקס מתעקשת שרוב התמורה תהיה במזומן (ולא במניות של החברה הרוכשת). מבחינת החברה הרוכשת שווה לחכות לתיקון בשוק בכדי לאלץ את מלאנוקס להוריד מחיר ולהסכים לתמורה גדולה יותר במניות
  סגור
 • 19.
  TSLA צלש (4000 דולר למניה) או טרש (700 דולר למניה)
  בעוד 5 שנים 05/03/2019 15:37
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כך טוענת המנהלת של תעודת הסל ARKK Fund manager with $4,000 Tesla target says this is the next big thing for stock Published 1 Hour Ago The mind behind the ETF, ARK Invest CEO and CIO Cathie Wood, says its top holding is set to rip higher. Wood says over the next few years Tesla will rise between 146 percent and a head-spinning 1,306 percent. "This is a five-year time horizon," Wood said on CNBC's "ETF Edge" on Monday. "Four-thousand dollars is the bull case, $700 is the bear case. It's rare for us to a have a stock that meets our minimum hurdle rate of return in the bear case, so it's north of 15 percent compound annual rate of return to get to our bear case target."
  סגור
 • 18.
  טוויטר
  יובל 05/03/2019 09:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום שלמה תודה על הכתבה.אשמח לכמה מילים על טוויטר איך אתה רואה את התקדמות החברה אל העתיד, ההכנסות ואיך לדעתך גק דורסמ מוביל את החברה? תודה
  סגור
 • 17.
  וויטני טילסון טוען שטסלה בדרך ל-100 דולר... (ל"ת)
  יוסי 04/03/2019 23:03
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • אז יש לך הזדמנות להרוויח המון בשורט (ל"ת)
  שלמה גרינברג 05/03/2019 11:27
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 16.
  נטען שמ-2008 השוק נשלט ע"י הבנקים המרכזים,לא חופשי
  יוסי 04/03/2019 00:30
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אחד מכותבי המאמרים כאן טוען שבפועל מאז 2008 שוק המניות כבר איננו שוק חופשי, אלא נשלט בלעדית ע"י הבנקים המרכזים. הפד והאוצר האמריקאי עסוקים כל הזמן בוויסות השוק. האם לדעתך ההתנהגות הזאת יכולה להמשך "לנצח"?
  סגור
 • טענה מטופשת (ל"ת)
  שלמה גרינברג 04/03/2019 14:19
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 15.
  שלמה - מדוע הבנקים לא מובילים את העליות?
  משקיע נבון 03/03/2019 20:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  והרי בדרך כלל, כאשר הריבית מתחילה לעלות, הראשונים להרוויח מכך הם הבנקים !!
  סגור
 • משקיע נבון???
  שלמה גרינברג 04/03/2019 14:20
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ממתי הבנקים מובילים?
  סגור
 • 14.
  שאלה לגבי NIO
  pap 03/03/2019 13:52
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שלמה שלום, מה חוות דעתך על המניה
  סגור
 • טען עוד
 • על המניה אין לי דעה אבל
  שלמה גרינברג 03/03/2019 14:31
  הגב לתגובה זו
  2 0
  את החברה אני מכיר היטב והיא מאוד מעניינת ובמיוחד בקשרים שלה עם חברות מובילות בתחומים שונים ובין השאר אינטל שכנראה תיישם שם את מערכות מוביליטי שטסלה זנחה
  סגור
 • 13.
  "הצלחה של אותם גאוני שיווק אמריקאים
  אלי 02/03/2019 11:36
  הגב לתגובה זו
  1 1
  שמצליחים לשכנע את הצרכן, בעזרת התקשורת שהתפל הוא העיקר", נשמע דומה מאוד למה שעושים לנתניהו.
  סגור
 • אכן, צודק (ל"ת)
  שלמה גרינברג 03/03/2019 12:20
  הגב לתגובה זו
  3 2
  סגור
 • BB האמריקאי יישם בהצלחה את השיטות של ארתור פינקלשטיין
  הפוך שלמה הפוך 04/03/2019 00:08
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מה שBB הצליח בשיטות שיווק אמריקאיות אגרסיביות לפלג את העם ל"ימין" ול"שמאל" ל"יהודי" ול"ישראלי", לייחס לעצמו כל הצלחה כלכלית ואחרת ואילו לשרי האוצר שלו לייחס כישלון. BB גאון תקשורת ותו לא
  סגור
 • BLACK BARRY??? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 04/03/2019 14:21
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 12.
  שאלה לשלמה
  סטג׳ר 02/03/2019 10:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תמיד מהנה לקרוא את כתבותיך.הייתי שמח לשמוע את דעתך על irbt האם מצדיקה את המכפילים או שמתבשל לנו גופרו הבאה.חברה שנייה פחות מוכרת מתעסקת במכירת מכוניות משומשות. cvna .צמיחה במכירות מטורפת אבל כלום לא מחלחל לשורה התחתונה .כל שאר הפרמטרים שלילים וקצב שרפת מזומנים קיצוני .תודה
  סגור
 • שאלות שאין מקומן כאן (ל"ת)
  שלמה גרינברג 03/03/2019 12:24
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 11.
  שאלה לשלמה
  סטג׳ר 02/03/2019 09:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כמונ תמיד מסקרן לקרוא ולהחכים הייתי שמח לשמוע את דעתך על שתי חברות האחת irbt מייצרת בין היתר את הרומבה( שמסתובב בהמון בתים ומנקה) .הפכה להיות חביבת וולסטריט ואני שואת עצמי האם יש פה מקרה גופרו 2? השנייה היא חברה למכירת רכב משומש cvna .החברה בצמיחה מטורפת בהכנסות אך מצד שני כל הפרמטרים האחרים שליליים .קצת שרפת מזומנים קיצוני ולא נראה בעתיד שזה יחלחל לשורה התחתונהתודה
  סגור
 • 10.
  אני רואה שחברות התרופות פריגו,מיילן,טבע, VRX בבעיה
  יוסי 01/03/2019 17:07
  הגב לתגובה זו
  3 1
  השאלה היא האם ישנה דרך שהן תחלצנה מהמשבר "המדבק" או שמדובר בסוף עידן והבוננזה כבר מאחריהן (=בגלל התחרות מהודו וסין)?
  סגור
 • 9.
  רווח תפעולי? מכפיל רווח או מכפיל ABITDA? מה חשוב שלמה
  יוסי 01/03/2019 17:03
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אני מבין שיש כמה היבטים כדי לבדוק אייכות הדוחו"ת, במה אתה מסתכל שלמה? תודה
  סגור
 • שאלה שדורשת כתבה ארוכה
  שלמה גרינברג 02/03/2019 08:56
  הגב לתגובה זו
  4 0
  שעשינו מספר פעמים בעבר ואולי אעשה שוב. הכול חשוב. אני "אוהב" הרווח התפעולי אבל כשאתה בוחן חברה במטרה להשקיע יש משתנים רבים ביניהם ללמוד את סביבת הפעולה, להכיר ההנהלה וכו
  סגור
 • 8.
  שאלה לגבי הכתב משבוע שעבר
  ג'ו 01/03/2019 16:42
  הגב לתגובה זו
  4 0
  איך אתה רואה את דיימלר משתלבת במהפכת ענף הרכב? החברה מאוד מעניינת בשווי הנוכחי, נסחרת בשווי קרוב מאוד לשווי הנכסים המוחשיים שלה, מכפיל רווח נמוך מכפיל תזרים מזומנים נמוך ומבחינת מכירות צומחת במעט. הרווחיות נשחקה בשנתיים האחרונות. מחלקת דיבידנד של 6.1% לשנה. בנוסף מותג חזק, חברה חזקה ויציבה פיננסית, מובילה בתחום ומבצעת השקעות אדירות במחקר ופיתוח לצורך שימורה כמובילה בענף הרכב.
  סגור
 • דיימלר
  שלמה גרינברג 02/03/2019 08:57
  הגב לתגובה זו
  2 0
  צודק בכול הדברים שכתבת
  סגור
 • Trump Said to Want to Ban Mercedes-Benz
  סמי 03/03/2019 10:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  טרמפ כול הזמן משתלח בחברה הנל "אני רואה יותר מידי מרצדסים בוושינגטון" - למרות שבפועל חלקם מורכבות בארצות הברית. זה בטח תורם לירידה במניה (וגם מלחמת הסחר עם סין). Trump Said to Want to Ban Mercedes-Benz and Other German Luxury Cars May 31, 2018 President Donald Trump is hoping to effectively ban sales of Mercedes-Benz, Audi, and other German cars, according to reports from a German magazine. urces who say Trump told French president Emmanuel Macron he would maintain his trade policy “until no Mercedes models rolled on Fifth Avenue in New York.”
  סגור
 • מעניין באיזה רכב הוא נוסע?
  ג ו זוננה 05/03/2019 17:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני בטוח שבאחת הגרמניות ולא באמריקאית
  סגור
 • 7.
  BA
  דניאל 01/03/2019 15:28
  הגב לתגובה זו
  2 0
  האם מניית בואינג בשער 440 יקרה?
  סגור
 • שאלה "מכשילה" ידידי
  שלמה גרינברג 02/03/2019 09:10
  הגב לתגובה זו
  2 0
  כידוע לקוראים וותיקים אני עוקב מקרוב אחרי BA והתעשייה כולה (Aerospace & Defense) מאז שנות ה 70 ותמיד האמנתי, בגלל ההנהלות מאז, ראייה נכונה של ההתפתחויות והביצועים בהתאם, שהיא המובילה בחבורה. היתרון הגדול שלה הוא שאין ספק תחומי העיסוק שלה ימשיכו להניב רווחים בעתיד וכיוון שהיא כ"כ יעילה וכ"כ חזקה בשיווק היא מן הסתם תמשיך להוביל. יקרה או לא זה בעיני הבוחן אבל אין ספק ש BA או קרן שמייצגת את התחומים הנ"ל חייבים להיות בכול תיק נשקעות.
  סגור
 • 6.
  וולסטריט היא החולה הרעה
  ליאור 01/03/2019 14:50
  הגב לתגובה זו
  6 2
  של הכלכלה האמריקאית,היא מייצגת את הקפיטליזם החזירי והאלים כלפי רוב רובה של האוכלוסיה ומייצגת אולי 2 אחוז שהם בעלי ההון לא לחינם ברני סנדרס הוא המועמד המוביל לנשיאות ב 2020,הצעירים מבינים שעבדו עליהם ועל הוריהם ולא לחינם ארהב היא המדינה עם העוני הכי גדול ועם הפערים הכי גדולים בחברה.(מתוך ה OECDׂ
  סגור
 • וזו הסיבה
  שלמה גרינברג 02/03/2019 09:11
  הגב לתגובה זו
  5 1
  שלאנשים שמאמינים במה שאתה כותב החיים קלים כי אינם צריכים להסתכן בהשקעות בוול סטריט
  סגור
 • 5.
  האם המלצות האנליסטים הם על כרעי תרנגולת?
  יוסי 28/02/2019 19:22
  הגב לתגובה זו
  3 0
  האם הכל תלוי במצב הרוח או מצב הפנטזיות של מריצי השוק?
  סגור
 • יחסים פסיכוסומטיים בין מיין לוולסטריט (ל"ת)
  איתי 01/03/2019 11:23
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • לא (ל"ת)
  שלמה גרינברג 01/03/2019 09:19
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 4.
  מניית פורסייט
  אלון 28/02/2019 16:07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אביזרים טכנולוגיים מתקדמים לרכב.מתאימה לפינת החלומות ? כ% קטן מאוד מהתיק? מה דעתך על הפוטנציאל של החברה? תודה
  סגור
 • החלטה שלך
  שלמה גרינברג 01/03/2019 09:30
  הגב לתגובה זו
  3 0
  פוטנציאל תמיד יש אבל זו עדיין צעירה מכדי לקבוע דעה
  סגור
 • 3.
  home depot
  טמיר 28/02/2019 16:05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שלמה מה דעתך על hd ? תודההרבה
  סגור
 • בהזדמנות נגיע אליה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 01/03/2019 09:30
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 2.
  Ge
  יניב 28/02/2019 15:31
  הגב לתגובה זו
  1 0
  איך אתה רואה את המהלכים האחרונים של המנכל + הדוח?
  סגור
 • על GE אמרתי הכול
  שלמה גרינברג 28/02/2019 16:50
  הגב לתגובה זו
  4 2
  על הדוחות, המנכ"ל והכול אחזור לחברה בעתיד
  סגור
 • תודה שלמה (ל"ת)
  יניב 28/02/2019 20:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • מהלכים במצבה של GE תורמת בדיוק כמו המהלכים של קארל בטבע
  אסף 28/02/2019 16:22
  הגב לתגובה זו
  2 1
  קודם שייצייבו במאזנים אחרי זה נדבר ......... בפועל מניה כזאת עלולה לעלות ולרדת ורק לעלות או רק לרדת הימור כרגיל שלמה חוץ מלדבר מילים יפות לא יוכל ולא יעשה כלום אבל מילים לא עולות כסף ....
  סגור
 • צודק (ל"ת)
  שלמה גרינברג 01/03/2019 09:31
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • אני מבין שכבודו חושב ששלמה עובד עבורו.
  דגן 01/03/2019 00:29
  הגב לתגובה זו
  3 1
  .
  סגור
 • 1.
  שלמה אתה מילים יפות אין ספק הסברים שבהחלט עמוקים אבל שא
  אסף 28/02/2019 13:28
  הגב לתגובה זו
  1 1
  לה לי אלייך כל ההסברים האלה לי בתור משקיע לא מסבירות בפועל השוק יעלה השוק ירד . אתן לך דוגמא מחודש אוקטובר 2018 עד 31 לדצמבר המדדים אבדו 30 אחוז בקירוב מה איפה ואיך המילים שאתה כותב עשויות לעזור לי ?
  סגור
 • לאסף
  זיו 01/03/2019 15:14
  הגב לתגובה זו
  3 2
  לדעתי לך על שוק יורד כי האווירה לא חיובית הצמיחה מועטה יש ויהיו בעיות פיננסיות באירופה כולל ספרד פורטוגל מרכז אירופה ומזרח אירופה וגם במזרח יצוצו בעיות פיננסיות לא פשוטות אז זו דעתי תפעל כרצונך אני רכשתי כמות רבה בקסם חסר ועוד בעיקר בסחורות יקרות [זהב נחושת וכו]
  סגור
 • לזיו ואסף
  משה 01/03/2019 17:01
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אף אחד לא יכול לקבוע לאן השוק ירוץ אבל לדעתי רק לדעתי שלמה צדק לפני שבועיים שציין שהיום גנרל אלקטריק ירדה מעבר לצפיות ולאור האירגון מחדש שהמנכל החדש מבצע אולי אבל רק אולי היא כדאית במחיר עכשיו אבל בטוח גם שלמה מנתח לפי שיקולים הגיוניים שלו ולפי הצפי העתידי כיום אז כל טוב לכולם ובהצלחה ממשה
  סגור
 • אם אתה באמת משקיע אתה מזמן צריך לדעת שהנבואה
  1 28/02/2019 21:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ניתנה לשוטים .....הכל ספקולציות של אנליסטים חלקם יותר הגיוניים וחלקם מוקיוניים כמו אייל גורביץ הקורא בציור .אבל לא אחד יכול לנבא לך מה היה גורלו של שוק ההון בעתיד ואם אתה משקיע לטווח הארוך זה גם לא צריך להטריד אותך כל כך הרעשים בטווחי הזמן הקצרים
  סגור
 • כל שוק הוא מפגש בין מוכר לקונה
  לרון 28/02/2019 18:29
  הגב לתגובה זו
  2 0
  החוכמה היא עדיין ותמיד לקנות נמוך ולמכור גבוה ,איך עושים זאת זו כבר שאלת מיליון או 64000 הדולר וכל אחד בדרכו.....
  סגור
 • הכתבות של שלמה
  נדי 28/02/2019 17:59
  הגב לתגובה זו
  9 0
  לא נועדו לעזור לך או לאף אחד לנחש כווני שוק. גם לא לתת טיפ לקניה ומכירה של חברות. התוכן של שלמה הוא לצורך הרחבת הדעת וגיבוש מחשבה ועמדה עצמאית. אם אתה משקיע כהגדרתך, תפתח עמוד שדרה ואחריות לפעולותיך. זה לא נאמר כביקורת רעה אלא ביקורת בונה. שלמה נותן נקודת מבט שלו, קחו זאת כרצונכם אבל לא לפתח תלות של תינוק ההורים ולא לחפש בכתבות הסבר מה לעשות או מתי לעשות . אנשים -תגדלו ותתבגרו
  סגור
 • מסכים ב100% (ל"ת)
  יובל 02/03/2019 20:11
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • לעזרה מסוג זה נא לפנות ליועץ (ל"ת)
  שלמה גרינברג 28/02/2019 16:51
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • היועץ שיודע בדיוק כמוך וכמוני (ל"ת)
  1 28/02/2019 21:29
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • אסף תשמע
  גונן 28/02/2019 16:04
  הגב לתגובה זו
  9 0
  לא שלמה ולא באפט ולא ביבי ולא אף אחד יכול להגיד לך מתי השוק יעלה ומתי הוא ירד.אז... בבקשה ממך רד את לקרקע המציאות
  סגור