מפחדים ממפולת? זה בעיקר מביא אתכם לפספס הזדמנויות - אז הנה "מניה מנצחת"

פרשן וול סטריט של אתר Bizportal, על הסיבות שגורמות זעזועים בוול סטריט, וכיצד זה באמת משפיע על השוק
|
(60)

שוק המניות נמצא במגמת עלייה מאז אמצע שנות ה-80'. תהליך הצמיחה התחיל עם עלייתו של הנשיא רונלד רייגן, שלמעשה חידש וחיזק את הכלכלה הקפיטליסטית. הוא פתח בתהליך גלובליזציה ונתן דחיפה משמעותית למהפכה הטכנולוגית שהתחילה בשנות ה-60'. במהלך שנות ה-90' החל תהליך ההתמזגות בין מה שכינו אז "הכלכלה החדשה" ל"כלכלה הישנה", מה שסימן את התחלתה של המהפכה התעשייתית / חברתית השנייה, שעדיין נמצאת בשלביה הראשונים. התהליך הנוכחי דומה לזה שליווה את המהפכה התעשייתית הראשונה, שהחלה בסביבות שנת 1760 ושינתה במשך 100 שנים את כלכלת העולם והמבנה החברתי ללא הכר. ההבדל היחיד, שהפעם לא נצטרך להמתין 100 שנים לסופו של התהליך.

הזעזועים שדוחפים את וול סטריט קדימה
מאז עלייתו של הנשיא רייגן עבר שוק ההון האמריקני, שנותן את הביטוי המדויק ביותר לתהליכים הכלכליים, 3 זעזועים משמעותיים. הראשון היה בין תחילת 1982 לסוף 1987 - לאחר 5 שנים של עליות, שהעלו את מדד ה-S&P בכ-210%, נפל המדד בכ-25%. הסיבה העיקרית לעליות שהביאו למומנטום במהלך קיץ 1987 ולהתרסקות באוקטובר 1987 לא הייתה כלכלית. מה שדחף את מדדי המניות מעלה הייתה האופטימיות שיצר הנשיא רייגן, כשעזר למחוק את מעלליו של הנשיא ג'ימי קרטר. רייגן החזיר לארה"ב את גאוותה ומעמדה הבינלאומי והסיר את כל מעצורי הצמיחה. "כלכלת רייגן" (Reaganomics) השליטה על הכלכלה הגלובלית את עקרונות הכלכלה החופשית האמריקנית. היא לא רק נתנה דחיפה גדולה לצמיחה הגלובלית, אלא יצרה את הבסיס הדרוש לפריצת המהפכה הטכנולוגית.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

הזעזוע השני אירע בתפר שבטווח המאה ה-20 ל-21. בקיץ 1990 מדד ה-S&P החל להתאושש ממשבר 1987, נע מעלה על בסיס ההתאוששות הכלכלית האמיתית שנבעה מהשינויים שיזם רייגן, הגלובליזציה המתעוררת וההתחלה של ירידות הריבית שממשיכות, בעזרת מהפכת הטכנולוגיה המייעלת, עד עצם היום הזה. בסוף 1994 "הצטרף" לתנועה מעלה החלום הטכנולוגי המתעורר שגרם להיווצרות מומנטום אדיר אך חסר כל קשר לנתוני הכלכלה הריאליים. 10 שנים לאחר שהחל את דרכו מעלה, הגיע המדד לרמת 1532 הנקודות - עלייה של כ-400%, כולה כמעט מאז התעוררות החלום הטכנולוגי ב-1995-6.

בדומה ל-87' המומנטום הביא להתרסקות מהירה שדרדרה את המדד בסוף 2002 לרמה של 650 - מינוס כ-58%. הזעזוע בבורסה וירידות הערכים הנוראיות דאז יצרו, בין השאר, מיתון קצר בארה"ב. בתחילת 2003 החלה הכלכלה האמריקנית להתאושש שוב ואיתה גם שוק המניות. ב-2003-8 החלה למעשה ההשתלבות הריאלית של המהפכה הטכנולוגית לתוך הכלכלה - השתלבות שהביאה לשינוי טוטאלי בהרכב כל המשתנים ההיסטוריים על פיהם נקבעו המדדים הכלכליים. ביחד עם הבת הבכורה שלה, מהפכת האינפורמציה תרמה לא רק לפריצות דרך של מוצרים מהרפואה ועד לרשתות החברתיות, אלא גם לשינויים מבניים של הכלכלה הגלובלית, מההשפעה על האינפלציה, התעסוקה, דרך ההתייעלות המתמשכת ועד להשפעה מדהימה על מנהגי הצריכה בעולם.

"זעזוע שוק ההון" של 2008 היה הזעזוע השלישי בתהליך המהפכה התעשייתית החדשה, וגם הוא לא נבע מסיבות כלכליות. אם הראשון נגרם בשל אופטימיות כלכלית מוגזמת, והשני מתוך חלומות מטורפים הרי שהשלישה בא מסיבות פשוטות בהרבה - סוחרי הסוסים של וול סטריט וחבריהם ניקו את הקופה, או במילים אחרות, גנבו מהכלכלה הגלובלית את כל ההון החוזר והמזומנים. ב-2006-2008 הבנקים והמוסדות הפיננסיים הגדולים, בתאוות הבצע הנוראית שלהם ובתאבון הבלתי נגמר לרווחים, יצרו מכניזם שמחק את הנזילות הגלובלית ואיים להרוס את הכלכלה. אלמלא התושייה האמריקאית היינו כולנו מנסים להתקיים היום מציד, דיג ולקט. אבל המחזוריות, שהחלה לנוע בתחילת שנות ה-80', לא נעצרה גם ב-2008. ההתקדמות הואטה אומנם, אבל ממשיכה גם היום. כל אותם חוליים כלכליים להם אנו עדים בשנים האחרונות (כולל המשבר היווני), הם תוצאה של הזעזוע האחרון. אבל התהליך ממשיך, עובדה, דווקא ב-2008 נכנסה מהפכת הטלפוניה במלוא עוצמתה.

מה שאנחנו רוצים לומר, שהזעזוע השלישי, זה שלקח מה-S&P כ-55% מערכו, היה בעצם עוד תיקון בדרך מעלה. אותו תיקון שלא היה קורה כלל אלמלא תאוות הבצע של הבנקאים, ומדוע זה בכלל חשוב? בגלל כל הפטפטת הכותרתית הזו על תיקון ענק שמתקרב, המשבר היווני שעומד לחסל את האיחוד האירופי ועוד מריעין בישין שרואי השחור לא מפסיקים להטיל עלינו מאז החלה ההתאוששות מהגניבות של 2008. אנחנו חוזרים ומדגישים - תהליך הצמיחה הגלובלית רק בתחילתו. ההתנהגות וול סטריט וכל הבורסות האחרות לוקחת מפעם לפעם את החששות ממהמורות בדרך, חששות שגורמים לתיקונים, ומגדירה את חלקם כזעזוע קשה ואת חלקם האחר כסתם תיקונים.

לדעתנו כל הזעזועים או התיקונים מהווים הזדמנות קניה, כי התהליך רק מתחיל. כתוצאה ממהפכת האינפורמציה תיקונים ואפילו זעזועים ילוו את המשקיעים לעיתים תכופות. זו הסיבה שאסור להיות חזיר בוול סטריט או שפן. לדוגמא, מאז תחילת ההתאוששות של 2009 ראינו 4 תיקונים חזקים למדי בשוק המניות (2010, 2011, 2012 ו-2014) ובדיעבד מתברר שכל אחד מהם היווה "הזדמנות קניה". נראה כאילו היוונים מייצרים כעת תיקון נוסף. אנחנו בספק אם מדובר בתיקון בסדרי הגודל של הארבעה שקדמו לו (תלוי בפאניקה שתעורר התקשורת), אבל אין לנו ספק שזה יהיה עוד גיהוק בדרך להמשך הגאות הגלובלית.

אם מדובר בתיקון שידמה לקודמיו, הצעתנו להתרכז דווקא במניות המובילות, בעיקר באלה הרפואיות ואלה שבביו טכנולוגיה, כי למרות כל מה שמפיצי האימה טוענים הן אינן יקרות בהשוואה לשום תקופת שיא בעברן. אנחנו לא מדברים על מניות ביו עם חלום ענק, אלא על המבוססות שבהן עם הפוטנציאל לממש את החלומות הגדולים ביותר, כמו אמג'ן (סימול: AMGN), רוש (סימול: RHHBY), ביוג'ן (סימול: BIIB), גיליאד (סימול: GILD) ושכמותן, שמבחינת הפוטנציאל העסקי עדיין נמצאות בתחילת דרכן ויש להן את המקורות הכספיים, יכולות הפיתוח ועוצמות השיווק שכל כך חשובים בתחום. בחרנו לספר היום על "מלכת הביו טכנולוגיה", אמג'ן.

אם יש תיקון, כדאי לבחון השקעה
למען האמת לא קל לבחור מניית ביו מובילה מנצחת בכלל ובזמן תיקון בפרט. למשקיע ההדיוט עדיף סל ביו טכנולוגי, מניה מנצחת דוגמת AMGN או שלוש החברות שהזכרנו קודם כמו ריג'נרון (סימול: REGN). נכון, זו משימה קשה, בלתי אפשרית כמעט, אבל אם בכל זאת מעוניינים במניה מנצחת הקריטריונים לבחירה צריכים להיות ברורים: לחברה צריכה להיות היסטוריה מוכחת של הצלחה עסקית (עליות עקביות במכירות, ברווח ובהתייעלות), הצלחות בפיתוח וחציית FDA, ייצור ושיווק תרופות, חוסן כספי / מאזני חזק, הצגת Track record רציני הן בניהול והן בהצמחת החברה, אורגנית ובאמצעות M&A, ואולי הכי חשוב בתחום התרופות שתהיה לה עוצמה שיווקית. בנוסף, חשובה היסטוריית ההתייחסות שלה למשקיעים. לפי כל אלה אין לנו ספק ש-AMGN מתאימה לקריטריונים.


אגב, אותה אמג'ן מככבת בעשירייה הראשונה של כל סלי הבריאות הרציניים. כיוון שאנחנו מלווים את החברה מיום הנפקתה, קצת היסטוריה. ששמה הוא ראשי התיבות של Applied Molecular Genetics. היא נוסדה בשנת 1980 ע"י George Rathmann, האיש שפיתח את הסקוטץ' פייפר בחברת M3 ממינסוטה ולאחר מכן עבד באבוט (ABT). איש הון הסיכון הידוע, William Bowes, שעסק אותם ימים בניסיון לשכנע כל מי שהקשיב לו שעתיד הרפואה "במולקולה", כפי שהתבטא, כתב בתשקיף ההנפקה שנערכה ב-1983, ש"אמג'ן היא חברת ביו טכנולוגיה גלובלית, שהוקמה על מנת לגלות, לפתח, לייצר ולשווק תרופות שמתבססות על ההתקדמות תחום הביולוגיה של התא והמולקולה". מה שהאנשים ראו לפני 35 שנים זו ההתפתחויות העסקיות שטמונות בתחום הביו טכנולוגי הרפואי כתוצאה מההתפתחויות הטכנולוגיות שהופיעו ומימשו את מה שראו.

באמצעות אותה הנפקה החברה גייסה 40 מיליון דולר יחד עם החתמים סמית-בארני, דין וויטר ומונטגומרי (מי שצעיר מאתנו בטח לא שמע על אלה שנאכלו ע"י ענקיות אחרות), יצאה לדרך לפי שער מניה של 10 סנט בהתאמה להיום והחלה גל גדול של הנפקות ביו. ההנפקה הצליחה כי ערב לפני קיבלה אישור לתרופה נגד אנמיה, האפוגן (EPOGEN ), אחת מתרופות העל הביולוגיות החמות מאז ומעולם, שעוזרת לגוף לייצר כדוריות דם אדומות. בשנת 1985 הוציאה החברה עוד תרופת-על ה-NEUPOGEN למניעת זיהום בטיפולים כימותרפיים, ומאז היא מוציאה תרופה או שתיים כל שנה, חלק גדול מהן תרופות-על (מעל למיליארד דולרים מכירות בשנה).

כמה מפריצות הדרך הגדולות בתרופות ביו נעשו בחברה, כמו הפריצה בתחום הביולוגיה של העצם וכו'. אמג'ן פתחה את המאה ה-21 עם מכירות של 3.6 מיליארד דולרים, רווח נקי של 1.14 מיליארד ורווח למניה של 1.05 דולר. 2014 נחתמה עם מכירות ורווח של 20.1 ו-5.16 מיליארד דולרים בהתאמה ורווח למניה של 8.7 דולר. הקונצנזוס ל-2015 על מכירות, רווח נקי ורווח למניה של 21.13, 7.6 מיליארד ו-10 דולרים בהתאמה.

החברה מעלה דיבידנד מידי חצי שנה, ומשלמת היום 3.16 דולר למניה - תשואה נוכחית של כ-2%. מבחינת ניהול אמג'ן נחשבת "ה-IBM של הביו", חברה עם הנהלה יוצאת דופן ומערכות ניהול מצוינות. אחת הסיבות שבחרנו ב-AMGN היא החלטת הוועדה המייעצת של ה-FDA לתמוך באישור תרופות בקטגוריה חדשנית לחלוטין נגד רמות כולסטרול גבוהות אצל חולי לב שסטטינים אינם משפיעים עליהם, של ל-AMGN ו-REGN. בשני המקרים מדובר על מצב שנמצא כרגע ללא מענה ובשוק של עשרות מיליארדים. התרופה של אמג'ן תגיע לאישור ה-FDA באוגוסט ושל ריג'נרון ביולי. מבחינת נתונים, AMGN "זולה" לאין ערוך מ-REGN, שחביבה על האנליסטים הצעירים. כך שלמרות שאנחנו מאמינים ש-REGN חברה נפלאה כעת, ההשקעה ב-AMGN כלכלית הרבה יותר, גם מהלכות גם מתוך שמועות שאמג'ן תציע לרכוש את ריג'נרון.


***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

תגובות לכתבה(60):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 30.
  הרבה זמן לא קראתי כתבה כלכלית טובה . - תודה לך . (ל"ת)
  יקותיאל הר שושנים 25/06/2015 09:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 29.
  שלמה מה דעתך על מניות החברות...
  אורי 22/06/2015 14:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שמתמחות נגד מתקפות סייבר? הETF בארה"ב HACK עשה אחלה תשואה מתחילת השנה. נראה לך שהענף הזה רק בתחילתו? או בועה מסווימת? תודה!
  סגור
 • ראה
  שלמה גרינברג 22/06/2015 21:57
  הגב לתגובה זו
  1 0
  http://wallstreet.bizportal.co.il/articles.php?id=221579 מפברואר
  סגור
 • 28.
  שאלה לשלמה
  יוסי 21/06/2015 17:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ולמקרה ש"חס וחלילה" לא תהיה מפולת, עדיין ממליץ על AMGN?
  סגור
 • כדאי שגם תקרא מה שמעבר לכותרת שממילא לא אני כתבתי
  שלמה גרינברג 21/06/2015 18:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  והיכן קראת שהמלצתי על אמג'ן?
  סגור
 • טען עוד
 • שלמה יקירי, אם זאת לא המלצה
  יוסי 21/06/2015 21:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אז אני לא יודע מה כן. עזוב כרגע את ה- disclaimer שבסוף המאמר שלך, שנכתב תמיד בעצת עורכי דין. עניינית; אתה חושב שהמניה מעניינת בכל מקרה?
  סגור
 • שאלה שצריכה להיות מופנית ליועץ שלך
  שלמה גרינברג 22/06/2015 11:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תקרא שוב, הפעם בעיון ותפנה השאלה ליועץ שלך
  סגור
 • 27.
  על בלוספייר (BLSP )
  שלמה גרינברג 21/06/2015 15:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אכן, העתיד במיחזור והחברה עושה את כול "הרעשים" הנכונים מלבד החשוב ביותר, מכירות. פשוט תסתכלו על הדוחות. גם איני מבין מדוע הם משקיעים לפתע ברכישת מניותיהם, לאיזו מטרה? האם הם חושבים שציבור המשקיעים יתנפל על המניות בגלל שהם קונים? מדוע אינם משקיעים אגורה אחת במו"פ, הרי זה תחום שחשיבות המו"פ בו עליונה. יש כנראה בעיית אמינות ואקווה שההודעה לאחרונה על התחלת פרויקט Johnston ברוד איילנד רצינית ומהיימנה, השוק, כך נראה, לא כ"כ מאמין. הפוטנציאל שם אבל הביצוע עדיין לא.
  סגור
 • 26.
  לשלמה
  גדי 21/06/2015 14:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מצטרף לשאלת 25 בלו ספייר לאן ??
  סגור
 • 25.
  BLSP
  איציק 21/06/2015 12:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לשלמה בזמנו כתבת על המניה חוות דעת חיובית - העתיד במיחזור .... אבקש הסבר מלומד מדוע היא "צונחת" בשבועות האחרונים תודה קורא נאמן
  סגור
 • חבריקו שחרר - חברת כלום ושום דבר
  חיימון 21/06/2015 14:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בשווי 2 מיליון דולר. שחרר אותנו . כול אחד פה עם חברות הכלום שלו -חושב שעלה על בוננזה.
  סגור
 • 24.
  דברי הבל...
  אליפז וגמלאי צהל 21/06/2015 07:10
  הגב לתגובה זו
  2 2
  על זה נאמר קשקוש בלבוש.תקחו את הכסף תסגרו את החשבונות ותפסיקו לממן את החזזיריה הזו.
  סגור
 • להלן דוגמא ל"אחד שמבין"
  איחטיאנדר 21/06/2015 12:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בכלום.
  סגור
 • 23.
  רמז למשהו מתקרב ? המפולת תפתיע, ככה זה תמיד (ל"ת)
  המומחה 20/06/2015 23:24
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 22.
  צריך לכתוב לעניין ובתמציתיות. לאף אחד אין זמן וסבלנות ל
  רן 20/06/2015 22:07
  הגב לתגובה זו
  2 6
  לקרא כל כך הרבה טקסט.
  סגור
 • מישהו מחייב אותך לקרוא? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 21/06/2015 12:47
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • אז מה אתה עושה בתחום ההשקעות בכלל?
  איחטיאנדר 21/06/2015 12:09
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לך תראה האח הגדול.
  סגור
 • 21.
  מדוע לא מדברים על מדד
  הראל 20/06/2015 22:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סין?כאשר סמנכל בחברה הגדולה בישראל ממליץ לטווח הארוך
  סגור
 • 20.
  רציו
  נתן 20/06/2015 20:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רק רציו תעשה 80% מעלה
  סגור
 • 19.
  כמה חירטט לשכנע באחוזים שהוא מקבל
  הגרינברג זיין המוח 20/06/2015 19:57
  הגב לתגובה זו
  2 7
  קשקשן
  סגור
 • מה הרקורד שלך?
  איחטיאנדר 21/06/2015 12:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה עשית בחייך?
  סגור
 • 18.
  לנסדק לקח 15 שנה לחזור למה שהיה
  שלמה שכחת משהו ? 20/06/2015 19:33
  הגב לתגובה זו
  4 0
  כמו כן אם המצב כל כך טוב למה הריבית אפסית זה מצב לא נורמאלי
  סגור
 • מה הקשר?
  שלמה גרינברג 21/06/2015 12:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לנאסד"ק לקח 15 שנה גם בגלל מבנה המדד וגם בגלל שהתחיל מרמות דמיוניות ומדוע ריבית אפסית זה מצב בלתי נורמלי?
  סגור
 • 17.
  Tvix
  עמי 20/06/2015 18:15
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שלום שלמה!לאחרונה אני שומע על הרבה אנשים שעוברים למדד הפחד היית ממליץ להכנס לשם?
  סגור
 • 16.
  שלמה דעתך על OPK בבקשה? (ל"ת)
  בני 20/06/2015 16:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 15.
  ואני אומר שבארץ הכסף ירוויח יותר לגזור ולשמור
  סוחר בתא 20/06/2015 14:42
  הגב לתגובה זו
  4 1
  עוד לא התחיל הראלי הרציני בארץ המניות פה זולות מידי בקרוב יהיה ריצה קדמיה
  סגור
 • בדיחה עצובה. הרבה מניות בארץ נמצאות בשיא (ל"ת)
  גם בתא 21/06/2015 08:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 14.
  מניית נייס ללא ספק (ל"ת)
  מבין 20/06/2015 14:26
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 13.
  לןמניס
  שועלי 20/06/2015 10:23
  הגב לתגובה זו
  0 1
  שלמה מה דעתך?כדאי למכור כעת או לחכות ?
  סגור
 • תפנה השאלה ליועץ שלך בבקשה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 20/06/2015 14:50
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • היועץ שלי
  שועלי 21/06/2015 00:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא יודע
  סגור
 • 12.
  לשלמה טני מגיב מחול כן מגיע לי חופש
  אורי 19/06/2015 21:37
  הגב לתגובה זו
  0 5
  המניות שציית מציונות יושב הרבה זמן עליהם וכן יש נחת האמת מדי פעם שהם ירגות אני קונה עוד שבת שלום מסלובניה היפיפיה ממליץ הלום
  סגור
 • 11.
  שים פעמיך לאנטיביוטיקה
  אני 19/06/2015 15:12
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מחסור קריטי באנטיביוטיקות אליבא דממשלת ארהב. המשך הצלחה בניסויים ל TTPH, CEMP יוביל ב- 99% לאישור FDA בהמשך (לא הופתע אם ירכשו בעתיד ע"י מי מהגדולות, ביחוד לאור הזנחת פיתוח אנטיביוטיקות חדשות ע"י החברות הגדולות בשנים האחרונות). כן הייתי עוקב אחרי AKAO, שהאנטיביוטיקה שלה עובדת לא פחות טוב מהשתיים דלעיל (אבל שווה רק 8% מהן), והיא שיפרה את צוות הניהול שלה וסיכויי פאזה 3 החדשה שתתחיל ברבעון האחרון טובים מאוד לכאורה. מצב כרקע לעיונך על האחרונה: http://seekingalpha.com/article/3257965-achaogen-an-undervalued-antibiotics-pharma-company
  סגור
 • ל"אני"
  גם אני 19/06/2015 16:27
  הגב לתגובה זו
  1 2
  אתה צודק בדבריך אבל שאלת יחסי סיכוי סיכון בתחום ספציפי זה היא קריטית. מי שלא מקצועי מתוך התחום לא יכול לקבל החלטות השקעה על סמך אינדיקטורים כלכליים או שעשועים של ניתוחים טכניים.האם ידוע לך על תעודת סל או קרן בתחום ?
  סגור
 • אנטיביוטיקס
  שלמה גרינברג 19/06/2015 16:16
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אכן אתה צודק, תחום חשוב שנדחף ע"י משרד הבריאות האמריקאי. שלושת החברות שאתה מזכיר, שמתוכן אני מכיר היטב את Achaogen ומייסדה ד"ר דייויד נתנאל, הן בעלות פוטנציאל גדול אבכל עדיין בתחום החלום. לעולם אל תכתוב "המשך הצלחה בניסויים ל TTPH, CEMP יוביל ב- 99% לאישור FDA בהמשך..." כי עד לאישור FDA המקסימום סיכוי להצלחה הוא % 50. AKAO, כשהונפקה, לפני כשנתיים, הגיעה ל 20 דולרים ומאז תחילת השנה מתדרדרת. העליות לאחרונה הן בגלל החברים בסטריט.קום שממליצים ותזכור, באנטי ביוטיקס פועלות חברות כמו אסטרא-זאנקה, פייזר וגלקסקוי
  סגור
 • AKAO עדיין בתחום החלום ("הצליחה בפאזה 2 ופאזה 3 חדשה
  תשובה 19/06/2015 18:03
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תתחיל ברבעון האחרון של השנה. סיכויי הצלחה "מוגברים" כי הניסוי יתבסס על פאזה 2 שכבר הצליח. אבל בהחלט עדייI בגדר החלום (ומתומחר בהתאם..). לעומתה, TTPH. CEMP אחרי תוצאות מצויינות בפאזה 3 והמשך בקרוב (TTPH תוצאות ביולי CEMP עד סוף שנה), בהנחה ולא תהיה הפתעה ויחזרו על התוצאות, אך טבעי שיגישו NDA ואני לא רואה את ה- FDA לא נותן אישור בנסיבות (קרי מוצר בטוח, יעיל ובמיוחד כשצריך כל כך אנטיביוטיקות. .. תראה רק לאחרונה כמה אש שפכו ב FDA על VRTX אבל בגלל הצורך אישרו..). בקיצור השתיים האחרונות עם סיכון מופחת לדעתי הצנועה מ AKAO והתמחור בהתאם... אגב אין עדיין בעיני שום עליות, הנייר 10% מנמוך כל הזמנים. שים לב לחברה אוסטרית מהתחום שמנפיקה בימים אלו - NBRV.
  סגור
 • ה FDA מעולם לא אישר תרופה "בגלל הצורך"
  שלמה גרינברג 19/06/2015 19:20
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בטח לא במקרה של וורטקס
  סגור
 • יש לך בבקשה הסבר לאמירה הזאת של ה- CEO של AKAO:
  אני 20/06/2015 08:22
  הגב לתגובה זו
  1 0
  Donna Young ‏@ScripDonnaDC · 9 שעות לפני 9 שעות ? $AKAO CEO: Venture capitalists don't find antibiotics interesting http://www.scripintelligence.com/home/BIO-2015-Dispatches-Antibiotics-Uninteresting-to-investors-tough-to-find-advocates-359004 … #pharma #biotech #AMR #antibiotics #FDA #CDC צפייה בתרגום ציוצים מחדש
  סגור
 • 10.
  תודה על התשובה שלמה. ולינק עבורך לכתבה בסיקינג אלפא -
  סולי 19/06/2015 13:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  http://seekingalpha.com/article/3259155-warning-top-healthcare-performers-now-overvalued אפרופו כתבתך - מאמר שפורסם בסיקינג אלפא השבוע.
  סגור
 • כתבה בסיקינג
  שלמה גרינברג 19/06/2015 15:38
  הגב לתגובה זו
  1 1
  הכתבה, שלקוחה מהוול סטריט דיילי (זה לא הוול סטריט הידוע) מעלה טענה אבל, עם כול הכבוד, להציע למשקיעים להשקיע, בשלב הנוכחי, ב Merck & Co. (MRK) כתחליף מצביע על חובבנות. MRK זה פרמקולוגיה, קטגוריה שונה לחלוטין ומאז ומעולם נסחרו חברות הביו בערכים גבוהים בהרבה מאלו שניתנו למניות הפארמה. נכון, ככול שמניות הביו עולות כך גם הסיכון וזה נכון לכול מגזר.
  סגור
 • 9.
  ביומד
  דוד 19/06/2015 10:18
  הגב לתגובה זו
  1 2
  בהמשך לכתבות שלך המעמיקות והמעננינות מר גרינברג אשמח אם תוכל לחוות את דעתך על מנית ROSG הישראלית שהפוטציאל שלה בעיניי הוא גדול. תודה לך
  סגור
 • רוזטה
  שלמה גרינברג 19/06/2015 15:30
  הגב לתגובה זו
  3 1
  לפני שנתיים, כאשר דובר על אישור קיט דיאגנוסטי לחברה והמניה קיפצה מעל 14 דולר כתבתי מאמר שלם על החברה והסברתי בדיוק את הפוטנציאל והסיכויים למצותו. כתבתי אז בפירוש שהמשקיעים מקפצים לפני העגלה. נכון, הפוטנציאל שם אבל צריך למכור!!! ולאחר זמן שלא רואים מכירות (ראה את כול חברות הביו הישראליות) המשקיעים מתעייפים ונוטשים מה שלא אומר כלום לגבי הפוטנציאל. פלטפורמות הבדיקה תמיד מעניינות והחלום עדיין שם אבל, כפי שמציין חיים, לא מזכירים את ROSG בנשימה אחת עם AMGN..
  סגור
 • שנים ששלמה מקפיד
  חיים 19/06/2015 11:30
  הגב לתגובה זו
  10 1
  להעביר את המסר - תשקיעו בתעודות סל, תשקיעו בחברות ענק יציבות. וכול שבוע צץ החכם התורן שחושב שזה לא רלוונטי לחברה שהוא "מאוהב" בה. הוא כותב לכה על אמג'ן ששוה 170 מיליארד דולר - ואתה בה לו עם חברה ישראלית בשווי 40 מיליון דולר. רוזטה רלוונטית ברמה של לזרוק כסף על חישגד ולא יותר - ויש עוד אלפי חברות עם "סיפור".
  סגור
 • 8.
  סין
  סולי 19/06/2015 09:40
  הגב לתגובה זו
  2 1
  שלמה שלום, אודה לך אם תוכל להתייחס לאינטראקציה שבין השוק הסיני לשוק האמריקני. למשל - האם התיקון שבו נמצאת עכשיו שנחאי ישפיע על הדאו? והאם המשק האמריקני בעצם יחדל בטווח הארוך להיות המוליך והקטר הסיני הוא שימשוך? נושא נוסף הוא המוזרות שבה מתנהל השוק בשנחאי וחוסר האמון שהוא מעורר לדעתי. שבת טובה לך.
  סגור
 • כשאת שואלת את שואלת, וואו
  שלמה גרינברג 19/06/2015 09:54
  הגב לתגובה זו
  5 1
  על כ"א מהשאלות ששאלת נכתבו אלפי דפי הסבר ולפחות 100 ספרים. האינטראקציה היא בדיוק כמו זו שבין השוק האמריקאי לישראלי, בגלל הדואליות בעיקר. התיקון בשנחאי אינו צריך להשפיע (כי אף חברה אמריקאית אינה נסחרת שם) אבל אם זה יימשך זה לבטח ידליק את מומחי התקשורת שישליכו על ארה"ב. המשק האמריקאי יחדל אולי בעתיד מלהוביל אבל בעתיד המאוד רחוק כי אין תחליף ולא יהיה בשנים הנראות לעין לצריכה האמריקאית וזה מה שקובע לגבי הצמיחה בסין ושאר העולם (אגב, הכלכלה הגדולה בעולם היא גוש האירו, לא ארה"ב אבל השוק אינו צורך חיצונית כמו האמריקאים). "השוק בשנחאי מתנהג במוזרות"? ושאר השווקים מתנהגים בהיגיון? ?
  סגור
 • 7.
  האם כשלון של טבע להשתלט על מיילן,יכה חזק במניה? (ל"ת)
  יוסי 18/06/2015 23:54
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 6.
  שאלה
  ערן 18/06/2015 16:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי שלמה אם אפשר לדעת באיזה שער היא עכשיו כי יש 3 חב עם אותו סימול תודה מראש
  סגור
 • אין 3 חברות עם אותו סימבול!! הסימול הוא AMGN (ל"ת)
  שלמה גרינברג 18/06/2015 18:34
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 5.
  שלמה יש חברה מעניינת המשתפת פעולה עם AMGN
  יוני 18/06/2015 14:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סימול NKTR . פייפליין גדול מאד.
  סגור
 • אכן מעניינת אבל לא .באותה קטגוריה
  שלמה גרינברג 18/06/2015 16:29
  הגב לתגובה זו
  2 1
  מכיר היטב את .נקטר. .מכוכבות 2000. . ב 2008 החל לנהל אותה האוורד .רובין, יזם ומנהל רציני .שבזמנו מכר את החברה שהקים, Sirna ב 1.1 מיליארד ל MRK אבל להכניס אותה בקטגוריה של AMGN זה לא נכון
  סגור
 • 4.
  שלמה, ל-AMGN חוב גדול יחסית
  גולש 18/06/2015 14:24
  הגב לתגובה זו
  2 0
  Debt/Equity של 1.13 גבוה יותר מכל שאר החברות הגדולות בתחום. מה זה אומר לגבי רמת הסיכון?
  סגור
 • 3.
  אתה כבר מיליונר?...או ביליונר?..מכל האופטימיות
  לשלמה בקיצור: 18/06/2015 13:34
  הגב לתגובה זו
  5 4
  של כתבותייך?...כי הריי בכל זאת:זה הכל כסף!..אתה מפרסם כתבותייך בכדיי שנרוויח כסף,ולא בכדי שנאהב את טבע,אמג'ן,או גיליאד,נכון?...לפי כתבותייך,אני מעריך אותך:ב-1 מיליארד דולר!!!!!!!!..לפחות.
  סגור
 • לדעתי, הוא ...
  נדי 18/06/2015 17:00
  הגב לתגובה זו
  6 1
  איש מלא ידע ומסופק. אני מאמין שמי שרודף אחרי הכסף כדי להשיג עוד ממנו, לא כותב טורים כדי שאחרים יהנו. תחום ההשקעות הוא תחום כמו כל דבר אחר, צריך ידע, צריך הבנה, צריך מקצועיות. לשלמה יש כנראה מהכל וגם זמן כדי לשתף אחרים, ואם כך מה חשוב האם מליונר בליונר או טריליונר? זה עיסוק בטפל.
  סגור
 • לדעתי הוא מיליארדר. (ל"ת)
  אחד 18/06/2015 14:25
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • לדעתי הוא לא משקיע כי זה קל לו מדי...
  Z 19/06/2015 11:07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הוא מחפש אתגרים נמשימות האיש הוא נזיר על
  סגור
 • 2.
  נאומה של ילן אמש
  גולשת 18/06/2015 11:25
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שלום רב לשלמה, האם קראת/האזנת אמש לנאומה של גנט יילן? לדעתי גם הנאום וגם התשובות לשאלות משדרות סוג של מפת דרכים מאוד ברורה. האם לדעתך בטווח הקרוב והבינוני אכן תשרור יציבות בשווקים למרות העלות הריבית? האם לדעתך הן כבר מגולמות בצורה זו או אחרת? ושנית - ענף הביוטק בארהב מחולק למעשהבין הנסדאק לאסאנדפי. איזה מבין השניים "חלומי " פחות ומעשי יותר לדעתך? תודה רבה לך .
  סגור
 • האזנתי וגם צפיתי
  שלמה גרינברג 18/06/2015 15:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הנאום, כמו כול .נאומיה בעבר וכמו נאומיו של בארנאנקי היה ברור (להבדיל מנאומיו של גרינשפאן) וחיובי. העלייה בריבית, כאשר תגיע היא האיתות הכי חיובי למניות שהרי זה הסימן .הטוב ביותר .שהכלכלה .אכן מתחזקת. מאידך איני רואה יציבות .לא בטווח הקצר .ולא בבינוני או הארוך כי הכותרות ימשיכו להשפיע,. אפילו יותר. ..לגבי המגמה .אין לי ספק .שתמשיך מעלה....לגבי הביוטק .אז .ב .S&P אין . .חברות שהערכתן מתבססת על חלומות נטו. .מיקומן . של .החברות אינו שיקול .בהחלטות ההשקעה
  סגור
 • 1.
  המהפכה של ריגן
  דוד 18/06/2015 11:05
  הגב לתגובה זו
  2 1
  כדי לקבל פרפורציה אמיתית צריך לבדוק כמה עלה נדלן, ומה היו המשכורות ב1980 ואז להשוות מול המדדים. נראה לי שנקבל שבערכים ראליים השוק נתן הרבה פחות. יש שחיקה מתמדת בערך האמיתי של הדולר ואז צריכים יותר דולרים כדי לקנות נכסים.
  סגור
 • טועה
  שלמה גרינברג 18/06/2015 15:15
  הגב לתגובה זו
  2 1
  שום מכשיר כספי לא .עלה,מאז 1982 כמו מדדי המניות המובילות, -אפילו לא קרוב .ושום .שחיקה פיננסית אינה יכולה להסביר זאת
  סגור
 • מבוקש התיחסות לחוב הפנומאלי שניגרם בשל מעשי רייגן
  כותבי תרחישים 20/06/2015 19:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לדעתינו יש כאן פיספוס של החוב בארהב ואחרים ריין קיבל שלטון עם עודף מאזן מסחרי וכלכלי והשאיר חור עם חוב עצום בלתי נישלט= מה שנתן לבנקי גושפנקה להיתנהל בשחיטות בלתי ניסלחת =גם =במשכנתאות -נסיון לחסל החוב יגרום לצלילה מתמשכת לאורך שנים כמו ביפן הניקיי ירד מ 38000 ל 7000 ועלה ל 20000 בהווה =וזה זמני= לפני תיקון = ראו קראתם
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות