נתוני הלמ"ס מאותתים: עידן הריבית הנמוכה קרוב לסיומו

רונן מנחם, מנהל מחלקת השקעות ואסטרטגיה, בנק מזרחי טפחות, שומע את החלטת הריבית וצופה קדימה על העתיד ועל ההחלטות הבאות
 | 
(8)
הנתונים האחרונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מראים שכלכלת ישראל ממשיכה לצמוח בקצב מכובד. בין המדדים שעלו, ברבעון הראשון של השנה, היו כאלה שהעידו על הביקושים בתוך המשק ועל פעילות התעשייה והענפים השונים. אמנם נתוני סחר החוץ קלקלו את "החגיגה", אבל זה לא מפתיע, כשרואים שאירופה מדשדשת ובארה"ב התוצר כמעט לא עולה בתקופה זו. כשהמצב בחו"ל ישתפר - ולשם הדברים הולכים - יהיה בכך ערך נוסף לכלכלה המקומית.

הריבית הנמוכה, העלייה ההדרגתית בשכר ובתעסוקה, האבטלה הנמוכה (עם כל מגרעות המדידה שלה) והשיפור באווירה המדינית והביטחונית (לפחות עד לאחרונה) נותנים ביטחון למשקי הבית. אולי לא רואים את זה מספיק במדדי אמון הצרכנים, אך הם ממשיכים לפקוד את הרשתות ולהפעיל את כרטיסי האשראי. החברות אמנם ייבאו פחות חומרי גלם ותשומות ייצור ברבעון הראשון, אך הן מפעילות היטב את מה שיש.

בד בבד עם הפעילות במשק, יש האטה בקצב האינפלציה. עלה רק 1.3% ב-12 החודשים האחרונים ואם לא שכר הדירה היה עולה רק 0.5%, פחות מיעד האינפלציה. על השילוב הזה של צמיחה נאה ומחירים נמוכים אין מה להתלונן, אך תמיד חושדים בו וחוששים כי "הגלגל במקל" בדרך.

נקט עד כה מדיניות מוניטארית מרחיבה מאוד והוריד את הריבית עד 0.75%, לאחר שהיא כבר עלתה ל-3.25% בקיץ 2011. הרציונל היה לפעול לפיחות השקל, שיקול שהיה דומיננטי יותר מהתנופה שפקדה על אותו הרקע בשוק הדיור. לא היו הרבה שחלקו על השיקול, פרט לשאלה עד כמה יכולים צעדים שנעשים במשק המקומי להשפיע על מגמת הפיחות העולמית בדולר.

כעת אנו ניצבים לפני מספר מדדי מחירים חיוביים (שעשויים לעלות ביותר מ-1% בשלושת החודשים הקרובים) וכאמור, המשק מפתיע מדי רבעון ולא גולש להאטה שרבים חששו ממנה. המצב הכלכלי בחו"ל נמצא בדרך הנכונה, גם אם בהילוך איטי ומהוסס. בארה"ב ממשיך הפד להפחית את היקפי הרכישות של איגרות החוב וכשהרושם העגום שהותיר החורף הקשה על הביצועים הכלכליים שם ברבעון הראשון יתפוגג - סביר כי הדולר ינוע צפונה ושערו יעלה בעולם וגם אצלנו.

בינתיים אצלנו, בעוד ממתינים ליישום תכנית מס הכנסה 0% על דירות חדשות מקבלן, הביקוש הזמני לדיור בשכירות עשוי לגדול, מה שיקפיץ בתורו את מדדי המחירים (שהרי סעיף הדיור מהווה רבע מהמדד).

כל הגורמים המפורטים יישקלו על ידי בנק ישראל בחודשים הבאים. בהודעת הריבית האחרונה זיהיתי מספר אמירות שמאותתות למשקיעים שעידן הריבית הפוחתת תם. להערכתי, במחצית השנייה יעבור הדיון לשאלה מתי נראה את העלאת הריבית הראשונה. יש לזכור, הריבית נמוכה ותישאר כזו גם לאחר שלוש וארבע העלאות (של 0.25% לצורך העניין). אם תהיה התפתחות מהירה של בשקל או קפיצה באינפלציה (והרי השקל די חזק והאינפלציה נמוכה מאוד), העלאת מדורגת מרמה כזו תתקשה לתת מענה. לכן, הבנק המרכזי ישתדל לפעול בעוד מועד ולהקדים העלאה למכה. לא תמיד הוא יצליח בכך.

להערכתי, כשבוחנים היום את תיקי ההשקעות, צריך לתת סבירות גדולה מבעבר לתרחיש של עליית ריבית, ולהיערך לכך שתתבצע מוקדם מאשר מאוחר. לפעמים קשה לראות זאת כשברקע נתונים כלכליים פושרים בחו"ל ומדדי מחירים נמוכים בארץ. אך המעבר למציאות הפוכה יכול להיות מהיר ומפתיע (כפי שראינו במקרים רבים בעבר). לכן, מדיניות מושכלת תיערך לכך בעוד מועד. אני מאמין כי בהודעותיו הבאות בנק ישראל ייתן לכך ביטוי מפורש.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  הפעם רונן טועה! כל ההנחות שגויות
  ריבית 0 לעשור שלם 03/05/2014 18:56
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אמון הצרכנים בשפל אינפלציה בשפלת אבטלה משקרת כל בני ה50 ומעלה מובטלים או עובדים חצי משרה, סוחרים בוכים, חנויות ריקות, סופרים יורדים במכירות כל חודש ב2%ף הציבור שומר על הכסף. צמיחה יש רק על זיפי זקני, לא מחלחל למטה, שכר רעב מינימלי חציוני - איזה התאוששות את רואה? אולי בחדר התאוששות ברמב"ם?
  סגור
 • 7.
  אין מצב להעלות ריבית ללא עליה בארה"ב - הכול יתמוטט ברגע (ל"ת)
  חותם על 5 שנים לפחות 03/05/2014 18:51
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 6.
  ל5
  רמי 03/05/2014 14:42
  הגב לתגובה זו
  0 1
  לך תמכור בייגלה עם סומסום,אתה חי בסרט ...ריבית 0לכמה שנים???אין חיה כזאת הריבית תעלה !!!
  סגור
 • 5.
  רוצו לקנות דירות, הריבית תישאר נמוכה הרבה זמן
  דורון מחולון 03/05/2014 13:10
  הגב לתגובה זו
  0 3
  כל מי שמקשיב לדיבורים על העלאות ריבית רק הפסיד. לא נופתע אם הריבית תרד ל 0% בישראל ותישאר כך שנים. חבל שתצטערו. מחירי הדירות יעלו 40%-50% תוך עשור ראו הוזהרתם
  סגור
 • 4.
  כל הזמן מדברים
  יוני 02/05/2014 13:34
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אבל בפועל לא עושים כלום,אז אל תהיו בטוחים שיעלו את הריבית
  סגור
 • 3.
  לרונן
  שי 02/05/2014 02:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה אתה אומר ,לאיזה רמה יעלו את הריבית בשנה הקרובה?האם המגמה תימשך?
  סגור
 • 2.
  שנים הריבית נמוכה
  הבורר 02/05/2014 02:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  והכלכלה משתפרת אז יחלו להעלות את הריבית בקרוב,השאלה היא איך יגיב השוק למתרחש...
  סגור
 • 1.
  בשוק הפרטי העצמאיים מרגישים ממש מיתון. די לקשקושים (ל"ת)
  D 01/05/2014 22:14
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות