הייתה מרפסת? על ההשלכות הכלכליות של קריסת המרפסות בחדרה

אודי קושל, אנליסט נדל"ן וחוב במגדל שוקי הון, מתייחס לאירוע נפילת המרפסת בחדרה ובוחן את ההשפעות הכלכליות על החברות המעורבות
|
(6)

קריסת המרפסות בבניין בחדרה הינה אירוע יחסית נדיר במקומותינו, ואין ספק כי עוד רבות ידובר ויוסבר על עקרונות הנדסיים, חיזוקי בטון וברזל, מהו קונסטרוקטור, מה תפקיד מפקח הבניה ואיפה עובר גבול האחריות של כל אחד מהם. בנס גדול, לא היו לאירוע הזה נפגעים בנפש, לכן אנחנו יכולים להידרש לניתוח קר של ההשלכות המשפטיות והכלכליות של מה שאירע.

חברת גינדי השקעות בבעלות משפחת גינדי, הינה חברה יזמית בתחום ההשקעות בנדל"ן. היא פועלת בעיקר בישראל ומעט ברומניה. יש לה סחיר מפה חובת הדיווח. אג"ח החברה מגובות בביטחונות בדמות שעבוד על מניות חברה בת, אשר בין נכסיה מצוי גם הפרויקט המדובר בחדרה. נכון להיום, ספק אם הבטוחה הקיימת אכן תהווה בטוחה ממנה יוכלו מחזיקי האג"ח להיפרע בעתיד, הואיל וסביר להניח כי לפרויקט בחדרה ייווצרו כעת נושים חדשים.

חברת אורתם סהר, הקבלן המבצע של הפרויקט, עוסקת בביצוע עבודות קבלניות בשלושה תחומים: בניה ציבורית, בניה למגורים ועבודות בתחום התשתיות. האג"ח של החברה אינן מגובות בביטחונות ובכל מקרה יש לבנקים שעבוד צף ראשון ללא הגבלה על נכסיה של החברה.

אם נחזור לאירוע הרלוונטי, בסופו של דבר מדובר בכשל של מבנה, שיכול לנבוע מכשל בתכנון ו/או כשל בביצוע או כשל שנוצר בגין כוח עליון (זה לא המקרה בעניינינו). מה שסביר שיקרה מבחינה משפטית, שאורתם סהר תגייס מומחים שיגיעו למסקנות מסוימות לגבי מקור הכשל, גינדי תגייס מומחים אחרים שיגיעו למסקנות אחרות, בעלי הדירות ובתי המשפט ימנו מומחים מטעמם גם הם וכל מומחה יגיע למסקנה שונה.

כתוצאה מכך ביהמ"ש יפסוק שכולם אשמים ברמה כזו או אחרת, היזם, הקבלן המבצע, הקונסטרוקטור, מפקח הבניה ואולי אף ימצאו אשמים נוספים. עם פסיקת ביהמ"ש, הגורמים האחראים יפעילו את הביטוחים שרכשו בדיוק למקרה כזה, המבנים יחוזקו ויעובו ויהפכו למבנים העמידים ביותר במדינת ישראל בעלויות שמן הסתם לא יהיו זניחות.

מה צפויה להיות ההשפעה הכלכלית על החברות?
במידה שהכיסויים הביטוחים של החברות תקפים ובהיקפים ראויים, הרי שהנזק התזרימי, לרבות עלויות התיקונים והפיצויים, אינו דרמטי. במידה שלא כך הם פני הדברים, ההשפעה הכלכלית על שווי החברות ואיתנותן הפיננסית אינה זניחה ויכולה להיות בעלת משמעות רבה.

לגבי מחזיקי האג"ח של גינדי, הנזק יהיה בעיקר בטווח הקצר. האג"חים האלה כנראה לא יפרעו מהבטוחה הזו, אלא מהעודפים שעתידים להיווצר בפרויקט השוק הסיטונאי, בו החלק למגורים צפוי להניב רווח נאה. עם זאת, עדיין קיימת אי ודאות לגבי התוצאות הכלכליות העתידיות של החברה, כיוון ששתי החברות יספגו פגיעה קשה מאוד בתדמיתן - הרי מי יהיה מוכן בזמן הקרוב לקנות דירה מיזם או קבלן שנכשל?

להערכתנו, הפגיעה הכלכלית באורתם סהר תהיה גדולה יותר, שהרי קבלן מבצע איכותי ובעל מוניטין הינו חלק ממעטפת השיווק של הפרויקט ואף מהווה תו תקן לאיכותו. כך שלמרות שהחברה תמשיך לייצר בשנים הקרובות מזומנים מפרויקטים קיימים, העתיד צופן ירידה בהכנסות. סביר להניח כי חלק מהמו"מ שמתקיימים כיום וצפויים להיחתם לא יבשילו להסכמים. גם אם כן, עלויות ההקמה יעלו מאוד בשל מקדמי 'היסטריה' שיילקחו בעתיד. לכן בטווח הארוך בהחלט אפשר לצפות פגיעה בצבר ההזמנות העתידי של החברה.

מכאן עולה כי כדי להבין ולנתח את ההשפעה על החברות, חובה עלינו לקבל מידע מלא ומקיף אשר לא מצוי בידינו כעת, בעיקר לגבי המצב הביטוחי של כל המעורבים. חשוב לציין, כי יכול להיות שבעת הזאת גם בעלי ומנהלי החברות המעורבות אינם יודעים את מצבם במדויק והדברים יתבררו רק בעתיד.

יובהר כי לכותב ו/או לחברה שבה הוא מועסק ו/או לחברות קשורות אליה עשוי להיות עניין אישי ו/או החזקות בניירות ערך ו/או בנכסים פיננסיים ו/או באפיקי ההשקעה המוזכרים בכתבה. אין הכתוב מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות ו/או למס והוא אינו בא להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ו/או מתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הקוראה

תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  תביעה בנושא ליקויי בניה
  ניסן נימני 12/04/2014 09:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אוניברסיטה של החיים חברת גאון לבניה והשקעות בע"מ לא רק שבנתה את הבית שלי עם לקויי בניה חמורים וגבתה תשלומים שלא כדין ובייתר ומגדילה לעשות ומצפצפת על פסק הדין של בית המשפט (שפסק כבוד השופט ישי קורן)שחייב אותה בגין הנזקים והתשלומים ושנגבו שלא כדין ולא משלמת את הסכומים האמורים בפסק הדין.חברת גאון לבניה מרשה לעצמה לנהוג כך כי וזאת מסקנתי המלומדת שנובעת מניסיוני ן שאין דין ואין דיין שזה אומר אין ממשלה ואין בתי משפט הכול הצגה אין מי שישמור על האזרח קיימם בבניין שלי לפי דוח מהנדס לקויים במיליונים אבל הדיירים החליטו שלא לתבוע {לטבוע} גם בגלל האגרות האמתניות שנגבות בבית המשפט וגם הקבלן הבטיח שאם תתבעו לא תראו אגורה שחוקה שהרי יש לי מספר חברות בע"מ.....ואין למי לפנות ועל תספרו לי על עורכי דין יש לי פסק דין ביד.הבניין המדובר אותו בנתה חברת לבניין גאון בע"מ נימצא רחוב אנה פרנק בבת ים
  סגור
 • 5.
  כעת כולם חוששים, מה קורה בבניה בארץ בכלל,מה טיב הפקוח ו
  jck 08/01/2014 14:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  והביצוע, סימן שאלה אחד גדול????
  סגור
 • 4.
  לא יכולת להגיד מראש שאתה לא יודע אם כדאי להשקיע מיחחא? (ל"ת)
  מוקוס 05/01/2014 00:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  מה לגבי בנינים ודירות שניבנו בעבר, מי יבדוק אותם? (ל"ת)
  יוב 03/01/2014 20:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  סה"כ מדובר במרפסת צמודת גינה!!
  קליפ 01/01/2014 22:13
  הגב לתגובה זו
  4 0
  לא חייב תמיד מרפסת שמש...אפשר להיות עם 2 רגליים(שבורות ןמרוסקות וכתושות) על הקרקע הבוצית !
  סגור
 • 1.
  עוד פקיד, עוד שוחד - דירות יקרות ולא בטוחות!
  רגולציה = שחיתות! 01/01/2014 16:43
  הגב לתגובה זו
  3 1
  מרוב רגולציה ופקידים - נשארנו עם דירות יקרות מאוד, שוחד רב ביותר, וחוסר פיקוח ממשי - ולכן דירות מאוד לא בטוחות. הממשלה היא הבעיה, לא הפתרון.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות