פרידה מהנגיד: פישר מישכן את עתיד הזוגות הצעירים

נגיד בנק ישראל הפורש זוכה לתשבוחות מקיר לקיר שמנע מיתון כלכלי בישראל, אך האם דן דור שלם של זוגות צעירים לחיות מהיד לפה?
 |  (15)
פרישתו של נגיד פרופ' סטנלי פישר השבוע הותירה רבים בחשש שהמשק הישראלי נותר ללא "מבוגר אחראי" שיציל אותנו בעת משבר. עם הודעת פרישתו, פישר זכה לתשבוחות מקיר לקיר על שמנע מההאטה בכלכלה העולמית להגיע לחופי ישראל. אך בשטח, האם פישר באמת מנע כאן מיתון?

אין ספק, לפי נתוני המאקרו, המשק הישראלי בהחלט צומח יותר מכל כלכלה אחרת בעולם המערבי ושיעורי האבטלה כאן סבירים בהחלט. אך בשטח, פישר הותיר נדוניה קשה מאוד לעיכול עבור הרוב הדומם, אלו שלא ממש מבינים היכן בדיוק קיימת כאן צמיחה – מעמד הביניים שהתרחק משמעותית מהיכולת לרכוש דירה.

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מחירי הדירות בישראל עלו בשיעור של 56% מאז כניסתו של פישר לתפקיד בשנת 2005. כמובן שלא ניתן להטיל את האשמה של תחלואי שוק הדירות המקומי על כתפיו של פישר בלבד, מדיניות "כיבוי השריפות" של הממשלות האחרונות שלא השכילו ליצור תוכנית דיור ארוכת טווח היא האשמה העיקרית, אך מדיניותו של פישר רק הוסיפה שמן לבעירה, כאשר הגבלותיו על שוק המשכנתאות משולות להגבלת מהירותה של מכונית ללא בלמים ל-80 קמ"ש.

פישר לא הבין את האופי הישראלי - שלא יודע לדחות סיפוקים
הגבלת היקף רכיב הריבית המשתנה במשכנתאות ל-33% מנעה מנוטלי המשכנתאות ליהנות מהפחתות הריבית ולשלם פחות, אך השפעת הגבלה זו היא שולית בהשוואה להגבלה מנובמבר האחרון, אשר אינה מאפשרת לקבל מימון הגבוה מ-70%, מגבילה את המימון למשקיעים ל-50%, אך מעניקה "הטבה" לרוכשי דירה ראשונה בדמות מתן מימון של 75%.

פישר לא השכיל להבין שבניגוד לעמים אחרים בעולם, בישראל שסועת המלחמות חיים מהרגע להרגע וכי לא ניתן לחנך את העם לדחיית סיפוקים מידיים. בישראל, כשרוצים משהו כל כך אז מוצאים את קיצור הדרך להגיע אליו, גם אם משמעות הדבר היא משכון העתיד – ביום א' בישר לנו בית ההשקעות מיטב על "פטנט" חדש להשלמת ההון עצמי לדירה – שימוש בחסכונות נזילים לטווח ארוך דוגמת קרנות השתלמות, קופות גמל וקרנות פנסיה.

במיטב מסתמכים על הוראות המפקח על שוק ההון והביטוח המאפשרת לקבל הלוואה מהקרנות, בשיעור של 30%-80% מסך החיסכון בקרן ולהחזירה תוך שבע שנים לכל היותר, בהתאם לסוג החיסכון ומאפייניו. החזר ההלוואה הוא על בסיס חודשי או לחלופין, ניתן להחזיר רק את הריבית על ההלוואה ובתום התקופה להחזיר את כל הסכום שנלקח. ההלוואות ניתנות על ידי הגוף המנהל את הקרן.

שאלנו את בנק ישראל אם מסלול המימון של מיטב אינו סותר את המגבלה האחרונה שנועדה למנוע את מינוף היתר של רוכשי הדירות, אך הם סירבו להגיב. הלוא קל לגלגל אחר כך את האשם למינוף היתר על הממונה על הביטוח במקרה של מחדל, מעין הסרת אחריות מצדו של בנק ישראל.

גם ההורים עוד ימשכנו את עתידם
זוג צעיר, אשר צפוי לשלם כל חודש החזר משכנתא של 4,000-5,000 שקל, עשוי להזדקק לכספי החסכונות הנזילים כמוצא אחרון בשעת חירום להוצאות חשובות ובלתי מתוכננות. אין ספק שרכישת דירה היא דבר חשוב, אך האם רצוי לסכן את הכסף האחרון שנותר? כיצד ישיב הזוג הצעיר את חסכונותיו תוך שבע שנים כאשר מוטלות עליו הוצאות עתק שמקורן בגידול ילדים? הזוג יאלץ לשעבד את עצמו להלוואות נוספות כדי להשיב סכומים אלו וכך ימצא את עצמו חי במינוף עצום במשך שנים. שלא לדבר על כך שבמיטב אף מציעים להורים למשכן את הפנסיה שלהם כדי לעזור לילדיהם להשיג ראשוני לרכישת דירה. מה יקרה אם חלילה ההורים יזדקקו להון עבור שירותי בריאות שכמובן הבריאות אינו מכסה?

גורם במערכת הבנקאית אמר ל-Bizportal כי ברגע שההגבלות על המשכנתאות הוטלו, יש כל מיני דרכים להשיג מימון שלא דרך משכנתאות. לדבריו, יש 3 מיליארד שקלים אשראי משקי בית ממוסדיים בלבד, עדיין אין מדובר בתופעה של מישכון המוני של פנסיות. הגורם מסביר כי רמת המינוף של משקי הבית בישראל נמוכה בהשוואה לעולם ועומדת על 40% בלבד, אולם להערכתו, אם בבנק ישראל ייראו שהתופעה תסכן את היציבות אז ייתכן ובנק ישראל יפעל יחד עם הממונה על הביטוח להגבלת דרך מימון זו.

אז לסיכום, את בנק ישראל לא ממש מעניין מינוף היתר של רוכשי הדירות, למרות הצהרותיו. לפני הטלת המגבלה האחרונה, ניתן היה ליטול משכנתא בשיעור מימון הגבוה מ-70% באמצעות ביטוח EMI. אך ביטוח זה, אשר נעלם מהמפה עם כניסת המגבלה האחרונה לתוקף, ניתן במשורה לאחר בדיקות מקיפות בדבר איתנותו הכלכלית של רוכש הדירה. במקרה של הלוואה מהקרנות לא נעשות כמעט כלל בדיקות מהסוג הזה. אז נכון, פישר עזר למנוע מיתון בטווח הקצר, אך בטווח הארוך דן דור שלם של צעירים שלא נולדו להורים עשירים לחיות בצמצום מהיד לפה.


תגובות לכתבה(15):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 11.
  כשנתיים דמגויה תקשורתית שקרית להרצת פראייר=בועה בפיצוץ! (ל"ת)
  נדלן=בלוף שיווק 02/02/2013 14:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 10.
  בגלל הריבית האפסית המחירים עלו לשמיים
  צודק בכל מילה 01/02/2013 22:14
  הגב לתגובה זו
  2 1
  לפחות במרכז הארץ, שם אני מתגורר ועובד, רק בני עשירים יכולים היום לקנות דירת מגורים (מכספם של אבא ואמא כמובן)
  סגור
 • 9.
  אנשים הדיוטים שאינם מבינים דבר ולא חצי דבר
  כלכלן 01/02/2013 10:41
  הגב לתגובה זו
  5 6
  רואים שהכתב, והמגיבים פה אינם מבינים בכלל מהו תפקידו של הנגיד, ומאשימים כל נושא תפקיד בכל תחלואות המשק (ואמנם יש הרבה כאלו). בעלי מקצוע, כלכלנים, פרופסרים, ושאר מעורבים ומביני עניין מבינים את התרומה הגדולה שקיבלנו מהאיש הציוני הזה, שיכל להיות הנגיד של הפד' רזרב, אבל מטעמי ציונות בחר להגיע לארץ, ולעזור, בין השאר לכפויי טובה טפשים שחושבים שהם עם 3 שנות השכלה גבוהה במקרה הטוב יודעים יותר טוב מכולם. מבחינת הכתב, אני מצפה שאתר כלכלי יעסיק אנשים שמבינים מעט בכלכלה ואיך דברים מתנהלים, ולא יאשים את בנק ישראל, שהוא בעצם הגוף היחיד שבאמת ניסה לרסן את הביקוש לדיור גם במחירי הדירות הגבוהים. האשמים במצב נמצאים בממשלה ובמנהל. אבל במדינה ששלי יחימוביץ' (ששמה את כל מאודה על תכנית כלכלית שכל כלכלן שנה ב' רואה כמה היא מופרכת) מקבלת 15 מנדטים - מה אפשר לצפות....
  סגור
 • 8.
  אם היו קוראים לו משה ולא סטנלי היה מזמן מפוטר.
  ערן 31/01/2013 22:19
  הגב לתגובה זו
  7 1
  אנשים עם מנטליות של ילידים שמעריצים כל מי שמדבר באנגלית
  סגור
 • אתה מה זה צודק, אני עובד בחברה שהזרים שמדברים אנגלית
  משה 01/02/2013 08:26
  הגב לתגובה זו
  3 2
  נחשבים שם לגאונים, כי אף אחד לא מבין מה הם אומרים. מי שמבין רואה שהם אדיוטים גמורים. מה לעשות מדינה עם מנטליות של ילידים.
  סגור
 • 7.
  אמירה נכונה מאוד ואמיצה, ישר כוח!!!! (ל"ת)
  חנן 31/01/2013 22:02
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 6.
  שטויות שטויות אבל
  אבי 31/01/2013 13:18
  הגב לתגובה זו
  5 4
  הבעיה האמיתית היא בעוד 10 שנים או פחות , כיצד ננהל צבא מיומן מיקצועי כזה שיכול לעמוד מול אויבינו אם רוב רובם של המתגייסים יהיו מתחת לקו העוני . מי שרוצה שהמחירים ימשיכו לעלות מי שמהלל את פישר כיאלו הוא המשיח ימצא את עצמו עוד שנים לא מעטות עם צבא מושחת ברמת עולם שלישי . העיקר שביבי הוא שומר הארץ ומחזק את ביטחונה
  סגור
 • 5.
  פישר הבין טוב מאוד מנקודת הזמן הזאת
  נדלן- כוכב נופל 31/01/2013 11:54
  הגב לתגובה זו
  15 0
  שהנגיד שיבוא אחריו יראה את הנזקים שהוא השאיר אחריו , זוגות צעירים שלא יצליחו לעמוד בגובה המשכנתא ספקולנטים שיידרשו לממש נכסים במחירי הפסד , ככה מתחילה בועה לפקועה .
  סגור
 • 4.
  גם לי נשמע הזוי כל הליקוקים לפישר בתשקורת (השמועה
  שימי 31/01/2013 11:48
  הגב לתגובה זו
  15 1
  אומרת שהאדון פישר הזה מחזיק 2 משרדי יחצנות בעת ובעונה אחת).
  סגור
 • 3.
  צריך לנשק לפישר את כפות הרגליים!
  עמית 31/01/2013 10:02
  הגב לתגובה זו
  7 27
  מנע מישראל כניסה למיתון אדיר, זה שעם ישראל כמו עדר רוכש דירות זו לא אשמתו, תפקידו לשמור על יציבות הבנקים, תפקיד הממשלה לדאוג לדיור
  סגור
 • הוא לא מנע כניסה למיתון
  איציק 31/01/2013 11:26
  הגב לתגובה זו
  14 1
  הוא רק דחה אותה. למתי? ימים יגידו. מה שבטוח שעוצמת המיתון הממשמש ובא תהיה גדולה הרבה יותר מזה שהיה אמור להיות לולא מר פישר משום שאנחנו נכנסים אליו עם המכנסיים למטה.
  סגור
 • דחה את הכניסה לזמן בו יתר העולם לא יהיה במיתון
  ליאת 01/02/2013 11:19
  הגב לתגובה זו
  2 1
  אם כולם כבר יוצאים, אז אנחנו לא נכנס כל כך עמוק.. אז עשה בשכל.
  סגור
 • 2.
  צודק, דהירת המחירים גרמה לכל ילד לקחת משכנתא
  מני 31/01/2013 10:00
  הגב לתגובה זו
  22 1
  פישר עזר לנתוני המאקרו, אך בשטח נעשינו עניים יותר
  סגור
 • 1.
  שטויות, צריך להגיד תודה לפישר שהציל אותנו ממפולת
  נועם 31/01/2013 09:59
  הגב לתגובה זו
  4 26
  אם פישר לא היה כאן אז אולי המחירים לא היו עולים, אבל גם לא הייתה עבודה ל-11% מהמשק
  סגור
 • שטפו לך את המוח בשטויות , איזו נפילה
  אתה חי בסרט 31/01/2013 11:59
  הגב לתגובה זו
  16 1
  בארץ לא היה סאב פריים , ולא היה צורך ממשי בויסות הנדל"ן , הכי גרוע ההינו נכנסים למיתון קל כל הדיבורים של אם ואם ואם הם לצורכי פוליטיקה בלבד . מה שקורה היום יותר גרוע ממה שהיה צריך להיות בפועל . וסטנלי גם יודע שהוא טעה . סטנלי בנה קרקע פוריה לקטסטרופה כלכלית .
  סגור