האירוע המרכזי של השבוע עבור השוקיים - זה יקרה ביום שישי

איתי אבני, יועץ השקעות בנק דיסקונט, מתייחס לאירוע המאקרו המרכזי של השבוע והשפעתו על כלכלת ארה"ב
 |  (3)
חודש יוני, צילום: Getty images Israel
עיני המשקיעים יהיו נשואות במהלך השבוע הקרוב אל נתוני שוק העבודה בארה"ב, העתידים להתפרסם ביום שישי, ה-07.06. נתונים אלו ידועים כבעלי השפעה משמעותית על השוק. תוצאות אשר יפתיעו את האנליסטים יכולות לייצר תנודתיות גבוהה בשווקים, במיוחד לאור החששות מפני צמצום ההרחבה הכמותית.

בפירסום הקודם, נתוני חודש אפריל הראו על שיפור כאשר באותו החודש נוצרו כ-165 אלף משרות לעומת 138 אלף בחודש שלפני. בנוסף, שיעור האבטלה ירד ל-7.5% - משמע פחות אנשים ניגשים לבקש דמי אבטלה, יש יותר משרות כאשר כל משרה מגדילה את ההכנסה הפרטית וכוח הקניה של משקי הבית ומגדילה את הכנסות החברות המציגות דוחות טובים יותר. אין ספק ששוק עבודה חזק מייצר כלכלה בריאה יותר. כמו כן, אין ספק כי זהו נתון אשר משפיע על הכלכלה הגלובלית, כפועל יוצא של היותה של ארה"ב הכלכלה הגדולה בעולם שמונעת בעיקר מהצריכה הפרטית (מהווה כ-70% מהתוצר).

איתי אבני, מכותבי המאמר
מה למעשה בוחן הדו"ח?
נתון זה מהווה קבוצה של אינדיקטורים בשוק העבודה המבוססים על שני סקרים נפרדים. מצב התעסוקה הוא האינדקטור החודשי העיקרי של הפעילות הכלכלית המצרפית, משום שהוא מקיף את כל המגזרים העיקריים של המשק. דוח זה אינו חושף מידע על שוק העבודה בלבד, אלא גם על הכנסות וייצור. כך שלמעשה הוא ממלא תפקיד חשוב בהשפעה על הפסיכולוגיה של השווקים במהלך החודש. מבחינת המשקיעים אין ספק שזהו אחד הדוחות החשובים בכלכלה האמריקנית, אשר יכול להזיז את השווקים. הציפיה בוול סטריט לפרסומו בכל חודש ממשית, ולרוב התגובות לו דרמטיות.

האם נתונים חיובים יכולים להשפיע על תוכנית ההרחבה הכמותית?
לאחרונה אנו למדים כי בדיוני הריבית בארה"ב עולה הסוגיה של צמצום ההרחבה הכמותית. להצעה זו אין עדיין רוב, לכן אינה יוצאת לפועל. נגיד הפד התבטא כי "ההאטה במדיניות המונטרית שנוקט הבנק הפדרלי תחליש את הכלכלה האמריקנית",כלומר מוקדם מידי להפסיק את תוכנית הרכישות. הוא הוסיף ואמר כי "האטה מתונה במדיניות המוניטרית של הבנק הפדרלי עשויה להוביל להעלאת הריבית במשק, וכן מהווה סיכון להאטה או אפילו להפסקת ההתאוששות של כלכלת ארה"ב".

לדברי הנגיד היקף רכישת האג"ח על ידי הפד יצומצם, עת השיפור בכלכלה המקומית יהיה יציב. עם זאת, הרי ברור לכולם כי ההרחבה הכמותית לא פה לנצח. לא נראה שתופסק בצורה חדה ע"י הבנק הפדרלי, אלא בצורה מדורגת כאשר לנתוני התעסוקה שיתפרסמו מרכיב חשוב בהחלטה .המשך פרסום נתונים חיוביים יכול להוביל לעלייה בכמות הקולות הקוראים להתחיל לצמצם את הרכישות אף מוקדם מהצפוי.תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  ראשון לציון
  מאיר יום טוב 18/02/2014 13:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ניתוח מדוייק ,קצר ולעינין.
  סגור
 • 2.
  אני מוכר בזק שער 490 היום!! יש קונים? בנקים? מוסדיים ?
  זאוס שוקי הון 05/06/2013 11:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני מוכר אלקטרה צריכה שער 39. יש קונים? מוסדיים ? בנקים? בתי השקעות? ברכה והצלחה לקונה ממני
  סגור
 • 1.
  ניתוח מעניין ומדויק
  א.א. ניהול ואחזקות 03/06/2013 23:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כתבה מאוד מעשירה רק נקווה שכך יקרה. במקרה של מר. אבני נראה לי שאפשר לסמוך על הניתוח המקצועי שלו.
  סגור