תכניסו ליומנים - האירועים שיכתיבו השבוע את כיוון השווקים

מהמו"מ שיחל בין בריטניה לאיחוד האירופי, דרך הדברים שיישאו בכירי הפד' ועד רצף נתוני מאקרו מהותיים - אלו אירועי השבוע מסביב לעולם
|
שבוע של שיאים חדשים?

דריכות לקראת פתיחת שבוע המסחר בוול סטריט. בשבוע החולף עלה ה-S&P500 בשיעור זעום של 0.15% והמשיך במגמת הדשדוש שמאפיינת אותו מאז נגע בשיא כל הזמנים בתחילת החודש. השאלה הגדולה כעת היא האם המדד יצליח לפרוץ לשיא חדש וכמובן האם התנודתיות החריפה במדד הנאסד"ק (איבד כ-2.5% בשבועיים האחרונים אבל בינתיים עולה 0.65% בחוזים) בהובלת ענקיות הטכנולוגיה תימשך או תדעך.

בארה"ב יפנו את תשומת הלב לנתוני הדיור, להתפתחויות בגזרה הפוליטית, לדברים שיישאו במהלך השבוע בכירי הפדרל ריזרב וכמובן לסקטור הקמעונאיות לאחר הודעת הרכישה של אמזון שגררה נפילות במניות הסקטור ביום שישי האחרון. בצד השני של הים, בבריטניה כבר דרוכים לקראת המשא ומתן שייחל היום בנוגע ליציאתה של המדינה מהגוש, וזאת ברקע לתוצאות הבחירות הדרמטיות בממלכה. הנה רשימת האירועים המרכזיים השבוע שיכתיבו את הטון:

דברי בכירי הפד' 

קומץ קובעי מדיניות בבנק המרכזי בארה"ב צפויים להופיע השבוע ברחבי המדינה ולשפוך אור לגבי הצעדים הנוספים שמתכנן הפד', כשבעיקרם הסבירות להעלאת רמת הריבית פעם נוספת במהלך החודשים הקרובים. כזכור, הבנק הפדרלי העלה ביום רביעי האחרון את הריבית בארה"ב בפעם השלישית בחצי שנה, כאשר זו הגיעה כבר לרמה של 1%-1.25%. במקביל, הבנק המרכזי גם סיפק פרטים בנוגע לאופן בו הוא צפוי לצמצם את המאזן העצום שלו, הנאמד בכ-4.5 טריליון דולר. 

בתוך כך, המשקיעים בספק לגבי צעד נוסף של העלאת ריבית כבר בספטמבר הקרוב וזאת ברקע לרצף נתונים כלכליים לאחרונה שאותתו על התקררות מסוימת בכלכלת ארה"ב. יחד עם זאת, הסוחרים בשוק מתמחרים בשלב זה סיכוי של 35% להעלאת ריבית נוספת במדינה בחודש דצמבר .

סקטור במרכז - אמזון וענקיות הקמעונאות ימשיכו לרכז עניין

מניית אמזון (סימול: AMZN) עלתה ביום המסחר האחרון בוול סטריט בשיעור של 2.4% וזאת ברקע להודעת החברה כי תרכוש את רשת המזון 'Whole Foods' בסכום הנאמד בכ-13.7 מיליארד דולר. בכך, ענקית ה-E-Commerce בעצם אותתה כי היא חודרת בצורה אגרסיבית לשוק המזון האמריקני ולתחום חנויות הסופרמרקט , דבר שגרר תנודה חדה מטה במניות רשתות ענקיות הקמעונאות במדינה.

אותו דיווח הוביל למיני סערה בסקטור כאשר מניות חברות הקמעונאות רשמו ירידות חדות (קוסטקו צללה 5.6%, וולמארט צנחה 4.6%) וזאת מהחשש כי כניסה אגרסיבית של אמזון לתחום עשויה לפגוע בצורה קשה ברשתות הגדולות, מה גם שייתכן כי אמזון צפויה לבשר על מהפכה בענף ולייצר זעזוע של ממש. בתוך כך, נראה כי אמזון וענקית המזון 'וול מארט' נמצאות במסלול התנגשות כאשר התחרות על השליטה בכל מה שאנו קונים גוברות ומתחילה לתת אותותייה.

תחילת המו"מ על ה-Brexit

השר הממונה על התהליך של יציאתה של בריטניה מהאיחוד, דוד דייוויס, ויו"ר המו"מ הראשי של האיחוד האירופי, מישל ברנייר, אמורים להתחיל במשא ומתן על יציאתה של הממכלה מהגוש כבר היום בבריסל, כאשר תהליך דרמטי זה עשוי להתבצע עד מארס 2019.

הנושאים העיקריים שצפויים לעמוד במרכז בפגישה כוללים את האופן בו בריטניה תתנתק מהאיחוד, עד כמה קשרי המסחר ימשיכו להתקיים בין המדינה לאיחוד ומה יהיה מעמדם של אזרחי בריטניה ביבשת, בעיקר אלו המתגוררים מחוץ לגבולות המדינה.

בשוק מניחים כי 'הניצחון שכולו הפסד' שרשמה תרזה מיי בבחירות האחרונות, עשויים להביא לגמישות וריכוך עמדתה של הממשלה מול האיחוד ולנסות ולהמשיך לקיים יחסי מסחר קרובים עם האיחוד האירופי. המשקיעים מצידם יעקבו מקרוב אחר כל התפתחות במשא ומתן, ככזה שעשוי להשפיע כמובן גם על כיוון הבורסות.

התפתחויות בגזרה הפוליטית בארה"ב

המשקיעים צפויים להמשיך לעקוב בדריכות אחר כותרות שייצאו מוושינגטון בנוגע לכל חדשה הקשורה לחקירת המתנהלת סביב הקשרים שקיימו לכאורה בכירים במטה טראמפ לגורמים רוסיים במהלך קמפיין הבחירות האחרון.

הסערה העמוקה סביב ממשל הנשיא טראמפ ועדותו של קומי (לשעבר ראש ה-FBI שפוטר ע"י הנשיא עצמו) שהעיד כי האחרון ניסה להניא אותו מפתיחת חקירה בעניין זה, הגבירה ספקות מצד המשקיעים כי הנשיא לא יוכל לעמוד בהתחיבויותיו לקידום היוזמות הכלכליות החשובות כדוגמת הקיצוץ במס והפחתת הפיקוח.

מלאי הנפט בארה"ב

הנוזל השחור איבד גובה בתקופה האחרונה כאשר סביב 44.5 דולר לחבית בלבד, ירידה של כ-11% לשפל של כ-7 חודשים. ההיחלשות במחירו של הנפט מגיעה בעיקר בשל הגברת התפוקה בארה"ב מצד תעשיית הפצלים שכבר שצפויה בחודש יולי להגיע לתפוקה של 5.5 מיליון חביות ביום.

הגידול בהפקת הנפט מצד תעשיית הפצלים הביאה לגידול של 10% בהפקת הנפט בארה"ב מאז ספטמבר האחרון - והדבר לוחץ את מחיר החבית מטה, גם בשעה שבמדינות אופ"ק הצליחו לאחרונה להסכים עם המשך הקפאת התפוקה ל-9 חודשים נוספים (עד סוף הרבעון הראשון של 2018). ביום רביעי ימתינו הסוחרים לראות האם המלאי במדינה ממשיך לעלות או שמא ישנה האטה מסוימת. כך או כך, הנפט עשוי להגיב לכל תרחיש.

נתוני הדיור בארה"ב 

האיגוד הארצי של המתווכים בארה"ב צפוי לפרסם ביום רביעי נתונים על מכירות בתים קיימים לחודש מאי במדינה, כאשר התחזיות מצביעות על ירידה של 0.7% ל-5.55 מיליון, וזאת לאחר ירידה של 2.3% בחודש הקודם.

יתרה מכך, ביום שישי משרד המסחר במדינה יפרסם דו"ח על מכירות בתים חדשים לחודש מאי כאשר הנתונים צפויים להראות עלייה של 5.5% ל-600 אלף, לאחר ירידה של 11.4% בחודש אפריל. מלבד הנתונים הקשורים לדיור, ביום חמישי יתפרסמו כמות התביעות הראשוניות לדמי אבטלה.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות