כניסה לגדר "מפעל תעשייתי" לחברה שמייצאת לחו"ל מוצר המיובא ברובו מסין

רו"ח סיגל גריבה

פיתוח המוצר נעשה בחברה וייצורו בפועל נעשה בקבלנות משנה בסין. הכנסה מועדפת מוגדרת בסעיף 51 לחוק כהכנסה של המפעל מפעילותו בישראל. כמו כן, הגדרת "מפעל תעשייתי" בחוק מתייחסת למפעל בישראל.
מפעל גז


שאלה:
__________


השאלה:
חברה באזור פיתוח ג' מוכרת מוצר שפיתחה בעיקר לחו"ל. המוצר ברובו מיובא מסין. האם פעילות הכוללת מוצר אשר ברובו מיובא מסין זכאית להטבות מס על פי החוק לעידוד השקעות הון - כלומר האם מפעל החברה נכנס בגדר "מפעל תעשייתי", ומהם שיעורי הייצוא שיידרשו כדי לעמוד בתנאי החוק?
תשובה:
__________
מנתוני העובדות בשאלה לעיל עולות כמה שאלות רלוונטיות כלהלן:
●האם פעילות הכוללת מוצר אשר ברובו מיובא מסין זכאית להטבות מס. קרי - האם מפעל החברה נכנס בגדר הגדרת "מפעל תעשייתי" בחוק לעידוד השקעות הון, התשי"ט-1959 (להלן: "החוק").
●מהם שיעורי הייצוא שיידרשו.
לעניין השאלה הראשונה, פיתוח המוצר נעשה בחברה וייצורו בפועל נעשה בקבלנות משנה בסין. הכנסה מועדפת מוגדרת בסעיף 51 לחוק כהכנסה של המפעל מפעילותו בישראל. כמו כן, הגדרת "מפעל תעשייתי" בחוק מתייחסת למפעל בישראל. דיונים רבים התקיימו בנושא זה עם רשות המסים וכן פרסומים שמציגים את עמדת מס ההכנסה בנושא, הן באמצעות חוזרים מקצועיים והן באמצעות תמצית החלטות מיסוי שפורסמו. כדי להעריך את הזכאות להטבות במס, כולן או חלקן, יש לבחון את מידת מעורבות החברה בתהליך הייצור, צורת ההתקשרות מול קבלן המשנה, אילו פונקציות קיימות בחברה, וכן אם הפיתוח כולו נעשה בחברה או באמצעות קבלני משנה בארץ או בחו"ל. כמו כן יש לבחון את עלויות הייצור בחו"ל מול סך עלות המכר והפיתוח בחברה. לצורך כך ניתן להיעזר בהחלטות מיסוי 12/08, 20/08, ו-1691/09, ובחוזר מס הכנסה 3/2012.
לעניין השאלה השנייה, המקרה המתואר לעיל אינו המקרה שאליו מתייחס החוק בסעיף 18א(ג)(2). סעיף 18א(ג)(2) לחוק מתייחס לייצוא עקיף - מצב שבו המפעל התעשייתי מוכר מוצר שהוא רכיב במוצר אחר אשר מיוצא לחו"ל. במצב זה, החוק מאפשר בתנאים מסוימים לראות ביצרן הרכיב כעומד בדרישות החוק אף על פי שלא ייצא את הרכיב באופן ישיר לחו"ל. המקרה המתואר לעיל מתייחס לייצוא ישיר של מוצר לחו"ל, ולכן ככל הנראה יחול סעיף 18א(ב) לחוק המתייחס לתנאים להיות מפעל "מפעל בר תחרות התורם לתוצר המקומי הגולמי".

המשיבה - ממשרד קוסט, פורר, גבאי, קסירר ושות', רואי חשבון

התשובות אינן מהוות תחליף לייעוץ משפטי, ואין המומחים המשיבים או המערכת אחראים לתוצאות השימוש בהן
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה