למרות התעסוקה הגבוהה: מה מונע מהמשכורות של האמריקנים לעלות?

ביום שישי האחרון, דוח התעסוקה היכה את התחזיות, אך עדיין במתווה השנתי המשכורות קפואות. לאנליסט של QMA הפתרון
|
(1)
פתרון החידה
יומיים לאחר פרסום נתוני התעסוקה בארה"ב על ידי משרד העבודה, מנהלי ההשקעות בוול סטריט מספקים הסברים לדוחות השונים. אחד מהנתונים שגורמים לתמיהה בשוק העבודה בשנה האחרונה, הוא הקפאון בשכר המועסקים, למרות העליה החדה במספר עצמו של המועסקים. בעוד כלכלת ארה"ב הוסיפה כ-3 מיליון משרות חדשות בשנת 2014 (השנה המוצלחת מאז שנת 2014) ושיעורי האבטלה ירדו אל שפל של 7 שנים (5.6%), המשכורות של העובדים נותרה בעינה. 
 היום (ב'), לרשת החדשות CNBC, אד קאוהן (Ed Keon) מנכ"ל חברת ההשקעות QMA סיפק את אחד מההסברים ההגיוניים ביותר לקפאון במשכורות. לדבריו, דור הבייבום שפורש אל גמלאות ומוחלף על ידי דור צעיר יותר עם שכר נמוך יותר. על פי המחקר של QMA, השכר בשנת 2014 עלה בין 3-4%, עלייה גבוהה באופן משמעותי יותר מאשר הנתונים הפורמאליים של משרד העבודה האמריקני.
לדבריו, "בשוק נמצאים כ-250 אלף בייבי בומרס שפורשים ותובעים את דמי הביטוח הלאומי וקיימים 500 אלף עובדים חדשים שמחליפים אותם. ההנחה שלנו היא שהבייבי בומרס מרווחים יותר מהמחליפים אותם. ההחלפה שנעשית מנמיכה באופן משמעותי את הממוצע הכללי ובכך למרות העליה במועסקים, המשכורות עצמן יורדות".
הסבר נוסף לקיפאון בשכר על פי מרקט וואטצ', הוא האפשרות של העובדים לעבוד שעות נוספות. הצמיחה ברווחים של החברות בארה"ב בעקבות הצמיחה הכלכלית והשיקום בצריכה  במדינה מאפשרת לאותן חברות להעסיק עובדים בטווח שעות רחב יותר. בתוך כך, אמנם לא נרשמת עלייה בשכר השעתי במדינה, אך המשכורת בסוף השבוע של האמריקנים נמצאת במגמת עליה כי בסך הכול הם עובדים יותר שעות. 
ביום שישי האחרון פורסם דוח התעסוקה הכה את תחזיות הכלכלנים עם תוספת של 257 אלף משרות כאשר הצפי היה לתוספת של 230 אלף משרות חדשות בחודש ינואר. שיעור האבטלה במדינה עלה במעט לשיעור של 5.7% לעומת החודש הקדם בו שיעור האבטלה עמד על 5.6%. המשכורות עלו בחודש ינואר בשיעור מרשים של 0.5% לעומת צפי לעלייה מתונה יותר של 0.3%, זאת בניגוד לנתון המפתיע בחודש שעבר שהציג ירידה של 0.2% במשכורת. 
בייבי בומרס הוא מושג סוציולוגי וכלכלי המציין את ילידי תקופת ה"בייבי בום" שלאחר מלחמת העולם השנייה ו-19 שנים לאחר מכן. בארה"ב, דור זה נהנה משנות הצמיחה הכלכלית בשנות החמישים והשישים והתחזקות מעמדה של המדינה במישור הגלובאלי. 
 
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  הסיבה פשוטה
  אזרח 09/02/2015 19:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מעט משרות ביחס לכמות המועמדים עם שילוב של התגברות החזירות אצל מעסיקים. והתוצאה היא שהפערים בין האלפיון העליון, שהם בעלי החברות והמפעלים גבוהים , לבין העובדים שלהם , גבוהים כפי שמעולם לא היו.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות