לפיד ופישר הקימו ועדה לבחינת תהליכים לעריכת הסדרי החוב בישראל

בראש הוועדה תעמוד מנכ"לית משרד האוצר, יעל אנדורן. "הבחינה היא צורך השעה, גם על רקע הריכוזיות במשק הישראלי בכלל ובתחום האשראי בפרט"
|
(1)
יאיר לפיד סטנלי פישר, צילום: Getty images Israel
בימים בהם סך האשראי שניתן לציבור על ידי המערכת הבנקאית עומד על כ-860 מיליארד שקל, וסך האשראי שניתן לציבור באמצעות הגופים המוסדיים ושוק ההון נאמד בכ-380 מיליארד שקל, ולאחר שורה ארוכה של "תספורות" כואבות שפגעו קשות בציבור המשקיעים ובאמונם - הקימו שר האוצר, יאיר לפיד ונגיד , הפרופ' סטנלי פישר ועדה לבחינת תהליכים לעריכת הסדרי החוב בישראל. בראש הוועדה תעמוד מנכ"לית משרד האוצר, יעל אנדורן.

החברים בה יהיו פרופ' שמואל האוזר יו"ר , פרופ' נתן זוסמן מנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל, מר דוד זקן המפקח על הבנקים, פרופ' עודד שריג הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון, פרופ' יוג'ין קנדל ראש המועצה הלאומית לכלכלה, עו"ד אבי ליכט המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, פרופ' ישי יפה דיקן בית הספר למנהל עסקים באוניברסיטה העברית בירושלים ומר יואל נווה מנהל בנק הדואר.

בכתב המינוי של הועדה נכתב: "מתוך הכרה בהשלכות הרחבות של תופעת הסדרי החוב על המערכת הפיננסית ואמון הציבור בה, ומאידך, על יכולתן של החברות העסקיות להמשיך ולגייס חוב לצורך הרחבת פעילותן העסקית, אשר תומכת בצמיחתו של המשק הישראלי, הגענו לכלל מסקנה כי קיים צורך בבחינה מקיפה של ההיבטים השונים בנושא הסדרי החוב במשק. בחינה כאמור צריכה להתבצע בשים לב לתמורות שחלו בתשתית המשפטית והרגולטורית מאז פרוץ המשבר. בחינה כאמור היא צורך השעה, גם על רקע הריכוזיות במשק הישראלי בכלל ובתחום האשראי בפרט".

סמכויות הוועדה

כתב המינוי מסמיך את הועדה לבחון את תחום הסדרי החוב בישראל, ולגבש המלצות להסדרת היבטים שונים של הנושא, ובכלל זה:

- לבחון קביעת עקרונות, לרבות משותפים, להסדרי חוב של לווים ממגזרים שונים, וכן את השלכותיהם על מתן האשראי ותמחורו.

- לבחון הסדרת תהליכים לגיבוש ואישור הסדרי חוב, לרבות באופן שימנע חשש לניגוד עניינים, בגיבוש ואישור ההסדר.

- לבחון קביעת עקרונות להטלת מגבלות על בתאגיד שמצוי בהסדר חוב הכולל פגיעה משמעותית במלווים, לרבות תנאים להעמדת אשראי בידי בנקים או גופים מוסדיים לחברה שביצעה הסדר חוב שכלל מחיקה, או לחברה הנשלטת על ידי מי שהיה בפירוק, בפשיטת רגל או בהסדר חוב שכלל מחיקה.

- לבחון את הצורך במתן גילוי בדבר הסדרי חוב הנערכים בחובות שאינם סחירים, במקרים בהם להסדרים אלו היבטים ציבוריים.

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  עכשו נזכרו-כל החובות הכבדים כבר נמחקו !! (ל"ת)
  ירושלמי 19/05/2013 13:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות