ביום שישי יפורסם דו"ח התעסוקה בארה"ב - הנה התחזיות

 |  (2)
דריכות בשווקים
אחרי ימים של תנודתיות חריפה בוול סטריט והמשך תיקון מטה בבורסות אירופה - הסוחרים מחפשים אחר נתון משמעותי בכדי להעריך את המגמה בתקפה הקרובה. ואחרי נתון הצמיחה החלש כל כך בארה"ב לרבעון הראשון של 2015, דו"ח התעסוקה לחודש אפריל  שיפורסם ביום שישי הקרוב בשעה 15:30 ירכז עניין עצום בקרב הסוחרים. 
בחודש שעבר (מארס) הדו"ח פספס לחלוטין את התחזיות כאשר רשם תוספת של 126 אלף משרות בלבד, התוספת הנמוכה ביותר מאז ינואר 2013. מאז גם פורסם נתון הצמיחה לרבעון הראשון - 0.2% בלבד לעומת תחזיות לצמיחה של 1% שאף היא נמוכה מאוד לעומת קצב הצמיחה ברבעון האחרון של 2014 שעמד על 2.2%. 
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
לגבי הנתון ביום שישי הקרוב, התחזיות הן לתוספת של 220 אלף משרות וירידה בשיעור האבטלה מרמה של 5.5% לרמה של 5.4%. התחזית לגבי השכר היא לעלייה של 0.2%. פספוס נוסף כלפי מטה עשוי לאשר את המגמה כי החולשה בכלכלה האמריקנית היא איננה זמנית ועונתית.  
נזכיר כי באותו היום שבו פורסם נתון הצמיחה המאכזב כל כך, פורסם מאוחר יותר גם עדכוןה ריבית בארה"ב כאשר בהודעה המצורפת עדיין צויין כי הריבית צפויה לטפס השנה. כלומר למרות הנתונים החלשים, יילן לא משנה את עמדתה לגבי הכוונה להחזיר את הריבית ל"נורמליזציה". לפי שעה 77% מהכלכלנים בסקר בלומברג סבורים כי העלאת ריבית ראשנה תהיה בחודש ספטמבר הקרוב. 
יניב חברון, הכלכלן הראשי של אקסלנס: "במידה והדו"ח יצליח לעמוד בציפיות ואף להפתיע לטובה, השוק יקבל זאת כאיתות חיובי לאפשרות של העלאת ריבית בארה"ב עוד ב 2015, מה שעשוי לדחוף את תשואות עוד יותר כלפי מעלה ולהסב הפסדי הון נוספים עבור משקיעי האג"ח. התקופה הפכה להיות מאד קריטית עבור משקיעי אג"ח גם בעקבות עליית התשואות באירופה בשבועיים האחרונים."
לדבריו של חברון, "יש לזכור שהדוח מגיע לאחר חודש מרץ שהיה מאכזב במיוחד ובו נרשם הגידול הנמוך ביותר במספר המועסקים מזה למעלה משנה (כ-126,000 מועסקים חדשים בלבד, כאשר הצפי עמד על עלייה של כ-246,000). הצפי למספר מועסקים לחודש אפריל הוא לריבאונד ונותר ברמה גבוהה (כ-231,000 מועסקים חדשים). צפי זה נתמך בין היתר במספר התביעות לדמי אבטלה, שרשם בשבוע שעבר את הערך הנמוך ביותר מאז שנת 2000. בנוסף, שיעור אבטלה הקרוב לרמת אבטלה טבעית (5.5%) והיציאה מהחורף הקשה, אשר השפיע לשלילה על הפעילות הכלכלית בארה"ב, תומכים בהערכה שמספר המועסקים החדשים בחודש אפריל יחזור למגמה שנחזתה במהלך השנה האחרונה. נשים לב שקיים גורם אחד שעשוי לפגוע בתחזית הגידול במספר המועסקים. גורם זה הינו מספר הפיטורים בסקטור האנרגיה."
עוד אומר חברון כי "בין החודשים ינואר-מרץ פוטרו בסקטור האנרגיה האמריקאי כ-30,000 עובדים, כאשר בחודשים פברואר- מרץ המספר עלה משמעותית בהשוואה לחודש ינואר. לאור העובדה שהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לא פרסמה עדיין את נתוני התעסוקה עבור סקטורי התעסוקה השונים (מתפרסמים עם נתוני דו"ח התעסוקה) קשה להעריך האם מגמת הפיטורים בסקטור האנרגיה נמשכה (לפחות באותה העוצמה), בייחוד לאור עליית המחירים שהתקבלה בחבית נפט מסוג WTI בחודש האחרון (כ-25%). אנו מעריכים כי על אף התחזית האופטימית יחסית דו"ח התעסוקה הקרוב עשוי לספק הפתעה שלילית. מצד שני, במבט לפנים, אנו מעריכים כי הכלכלה האמריקאית תתאושש בהמשך השנה ותחזור לתלם ההתרחבות המהירה, דבר שיבוא לידי ביטוי גם בנתוני שוק התעסוקה. " 
מדד ה-{S&P 500} השיל 0.3% בשבוע החולף ורחוק כעת 0.4% מהשיא. מדד הנאסד"ק ביוטק שקץ 2.8% ביום המסחר האחרון, עדיין רשם ירידה שבועית של 5.5%.  
מלבד דו"ח התעסוקה: עונת הדו"חות תמשיך לרכז עניין כאשר השבוע יהיה אלו בין היתר חברות כגון עליבאבא (יום ה') או וול דיסני (ביום ג') שיפרסמו דו"חות. עד כה פרסמו 360 חברות מתוך מדד ה-S&P500. הרווח הממוצע לפי שעה רשם ירידה של 0.4%, וזאת מול תחזיות ירידה דרמטית הרבה יותר של 4.6% (בשל הדולר החזק והנפט החלש). עם זאת, בהסתכלות קדימה התחזיות שמספקות החברות הינן חלשות מאוד באופן יחסי - והדבר מעיב על וול סטריט. כך למשל, מניית לינקדין הענקית צללה 19% ביום שישי אחרי שחתכה את התחזית השנתית - בשל הדולר החזק והחולשה בענף הפרסום. 
שוק האג"ח: בשבוע החולף היה זה בעיקר שוק האג"ח שריכז עניין כאשר התשואה בגרמניה שכבר הגיעה לרמה של 0.08%, קפצה עד לרמה של 0.37%. בתגובה, התשואה בארה"ב חצתה את ה-2%. נזכיר כי ביל גרוס אמר לפני כשבוע וחצי על האג"ח בגרמניה - "זה שורט של פעם בחיים". בינתיים הכיוון של גרוס נראה נכון.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  שערי המט"ח לקראת זינוק מלחמה באזרנו
  צבי ליס 08/05/2015 12:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רק מעדכן!
  סגור
 • 1.
  רשמנו (ל"ת)
  לביזפורטל 03/05/2015 13:04
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור