אל אריען: אל תצפו שהתנודתיות תגרום לשינוי בדעת הפד האמריקני

התנועות החדות של היורו אל מול הדולר, הביאו לתקווה אצל המשקיעים שהעלאת הריבית תבוטל. אל אריען מצנן את ההתלהבות
|
תמרור אזהרה
"הבנק המרכזי האמריקני (הפד) ניצב בפני אי ודאות, כאשר הוא צריך לבחור בין פעולות לטובת הכלכלה האמריקנית לבין הכלכלה הגלובאלית". ציטוט זה שייך אל מוחמד אל אריאן בראיון שהעניק הבוקר. לדעת האחרון, בעקבות המורכבות של ההחלטה, ה"פד" ככל הנראה יעלה את הריבית במדינה בחודשי הקיץ, אך לכשיעשה כך הוא ינהג באיטיות מרובה.

לטענתו, התנודתיות שאנו רואים היום בשווקים מגיעה בעקבות השיעור שלמדו המשקיעים מההיסטוריה. "בעבר תנודות חדות בשיעורי סחר החוץ השפיעו באופן מכריע על השווקים הגלובליים". כלומר התנודות החדות בשווי של המטבעות כמו שראינו מצד הפרנק השוויצרי, הרובל, היורו והדולר, צפויות לבסוף להשפיע גם על שווי החברות הנסחרות בשוקי ההון.

"זכרו, תפקידו של הבנק המרכזי הוא למתן את התנודתיות. זה קורה מדי כמה שנים שוב ושוב. בעבר תנודות מטבע חדות הגיעו מכיוון השווקים המתעוררים. היום, הבעיתיות נובעת מתאגידים בינלאומיים שנחלשים בעקבות הירידה בשווי המטבעות".

אל אריאן הוסיף שתנועת המטבעות הינה חשובה, אך היא גם בלתי צפויה ולכן הסיכוי שזו תשנה את דרך החשיבה של הפד לגבי העלאת הריבית הינה נמוכה.

לצד קולו הבולט של אלריאן, ניתן למצוא קולות נוספים שחושבים באופן אחר לגמרי. "יש הצדקה נמוכה מאד להעלאת על ידי הפד, בעיקר לנוכח המצב שבו חלק גדול מהעולם עומד בפני פשיטת רגל". כך אמר ג'ף גונדלאך, האג"ח.

גונדלאך משתמש בהיסטוריה לטיעונו," בשנת 1937, הבנק המרכזי בארה"ב נקט במדיניות מונטיארית מכווצת ובכך גרם למיתון הגדול של שנות ה-30 להמשיך עוד מספר שנים. אני מודאג שהפד לא ילמד מההיסטוריה וינהג באופן דומה".

אל אריאן משמש כיועץ הכלכלי הראשי של חברת הענק אליאנז. הוא רואה שני סיכונים מוחשיים לכלכלת העולם בהווה. הסיכון הראשון מגיע מהחברות הממונפות שלא גידרו את הסיכונים שלהם אל מול שינויים חדים בשערי החליפין. לדבריו " כמות החברות בארה"ב הינה גבוהה משמעותית אל מול החברות הלא מגודרות בשווקים המתעוררים".

הסיכון השני מגיע מאיבוד שליטה של הבנקים המרכזים על השווקים. הם נלחמים מדי יום בתנודתיות של המטבעות. ראו את הבנק המרכזי ברוסיה, או הבנק המרכזי בשוויץ, כיצד הם מתקשים להשתלט על סחר החליפין".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות