"שוק המניות נראה אתמול מבולבל מאוד, סביר ש'הפד' ינסה להרגיע"

כך אמר רונן מנחם ממזרחי-טפחות ל-Bizportal. אורי גרינפילד מפסגות: "צמצום ראשוני של תוכנית הרכישות - בספטמבר"
 |  (3)
ירידות חדות
אתמול פירסם הבנק המרכזי בארה"ב את הפרוטוקולים מוועידת השוק הפתוח האחרונה שהתקיימה בסוף יולי. הפד' לא סיפק פרטים חדשים משמעותיים לסוחרים - אך ציין כי הכיוון הוא להתחיל בצמצום עד סוף השנה הנוכחית.

הכיוון בשוק מעורפל, רגע לאחר פרסום הפרוטוקול החריפו הירידות בשוק ונעו סביב 0.7%, כאשר זמן מה לאחר מכן עברו המדדים להיסחר בצד הירוק עם עליות של עד 0.5%. לבסוף - שוב התהפכה המגמה והמסחר נסגר בירידות - כשה-S&P500 איבד 0.6% מערכו. תשואות האג"ח הגיבו גם כן בחריפות כשטיפסו לרמה של 2.88% עם עלייה של 8 נקודות בסיס.

Bizportal שוחח רונן מנחם , מנהל מחלקת השקעות בבנק מזרחי-טפחות ועם אורי גרינפילד, כלכלן המאקרו בפסגות שהתייחסו להשפעת הפרוטוקולים על השוק האמריקני ועל הכיוון בטווח הקרוב.

רונן מנחם מציין כי "הפד' אמנם לא נקב במועד מדויק שבו יתחילו את צמצום תוכנית הרכישות, אבל היה אפשר לראות שהחברים חלוקים ביניהם לגבי הערכת מצב הכלכלה. עד כמה הצמיחה באמת מתאוששת, עד כמה האבטלה יורדת ועד כמה קצב האינפלציה קרוב ליעד אותו הגדירו. הפד' נקב ביעדים ברורים לגבי היציאה מהשוק - אבטלה גבוהה מ-6.5% ואינפלציה גבוהה מ-2%".

מנחם הוסיף "אני מעריך שלמרות זאת הם ימצאו את הדרך להתחיל את צמצום התוכנית בטווח הקרוב. לא פסולה האפשרות שהם יודיעו כבר בספטמבר על התחלת הצמצום, מ-87 מיליארד דולר בחודש ל-67 מיליארד דולר מדיי חודש. השווקים לא יופתעו כלל מאחר ויש יותר ויותר אנשים שחושבים בצורה הזו. אלה שדיברו על התחלת תהליך הצמצום טוענים שזה יסתיים ביוני 2014".

באשר להשפעה על השוק מציין מנחם כי "השווקים התרגלו למדיניות קבועה בה הבנק המרכזי רוכש בסביבת נמוכה. תהליך ההפנמה של השווקים כבר התחיל כבר לפני כמה חודשים, כלומר חלק מההשלכות של המהלך העתידי של הפד' כבר מתבטא בשווקים". עם זאת, מציין כי "אין כיוון ברור. כל מהלך וכל נתון יכולים להתפרש באופן דו משמעי ועד שלא נדע לאיזה כיוון נושבת הרוח ושהמצב הכלכלי בארה"ב משתפר בוודאות לא נוכל להעריך מה צפוי בשוק".

מנחם מציין כי יש שני תרחישים סבירים אפשריים. הראשון, "ברגע שצופים שיפור כלכלי יש לחץ לעליית ריבית שמביא ללחץ אינפלציוני, במצב כזה נהוג להעלות את הריבית עוד בטרם נוצר הלחץ הזה. במצב כזה, נראה יציאה מהאג"חים שתביא לעלייה בתשואה לצד ירידה במחיר".

תרחיש נוסף אפשרי הוא שהפד' יתחיל בתהליך יציאה מהשוק אך עדיין סבור כי הכלכלה לא לגמרי בשלה למהלך. במקרה שכזה שנאת הסיכון תעלה, מה שינתב את הכסף לשוק האג"ח הממשלתיות. במצב של עלייה בביקוש לאג"ח מחירן יעלה ואז התשואה תרד".

"ההערכה שלי היא שמצבו של השוק האמריקני הוא טוב. כלומר, מה שיקרה זה בריחה מהאג"חים בשל ההבנה שיש שחקן מרכזי שיוצא מהשוק הזה ורצון להקדים אותו. דבר זה יביא, כמו שצוין, לירידה במחיר ועלייה בתשואות".

אורי גרינפילד , כלכלן המאקרו בפסגות, אומר כי "המשקיעים לא הצליחו לדלות מידע חדש מהפרוטוקולים, אולם שוק המניות נראה מבולבל מאוד כאשר רשם מיד לאחר הפרסום ירידה של 0.55%, שהפכה לאחר מכן לעלייה של 1.1% שתוקנה כלפי מטה ב-0.85% - כל זה בשעתיים". גרינפילד ממשיך ומציין כי "הדעה עדיין נוטה לכך שהפד' יודיע על צמצום ראשוני של ההרחבה הכמותית כבר בספטמבר. עם זאת, אנו מעריכים כי הפד ינסה גם להרגיע את השווקים לגבי המשך הדרך".
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  יש כיוון בכל העולם רק למעלה
  ברוך 22/08/2013 12:55
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אצלנו אין כיוון ואין משקיעים סוס מת ורק הציבור אשם ראו בארצות הברית הכל טס למעלה אין שום סיבה בעולם שניהיה שונים מהם פה רוב המניות מופסדות ראו מה קורה במחזורים באופציות כל יום יורד המחזור ובצדק
  סגור
 • 2.
  השוק ממש לא מאוזן
  ברוך 22/08/2013 11:58
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ראו מזרחי טפחות מה קרה אתמול אם המשכנתאות ירד אתמול היום כבר בעליה לעומתם יש מניות שוות הרבה יותר והספקולנטים באין מפריע מורידים ללא סיבה ההיגיון פה ממש לא עובד בכלל ורוב העיסקאות שב5000 שקל עושים את הבלגן מה אפשר כבר לבקש חוץ מי להגיד מילה טובה
  סגור
 • 1.
  הפיד יעלה את הרכישות ל 150 מיליארד USD (ל"ת)
  היכונו להמראה 22/08/2013 11:52
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור