האם חלומם הרטוב של הצמחונים שווה קניה?

איך חברה עם הפסד תפעולי מגיעה לשווי שוק של 4.6 מיליארד דולר? ומה ניתן ללמוד מהתלהבות המשקיעים בהנפקה של חברת Beyond Meat?
|
(81)

מלחמת הסחר עם סין "הרגיעה" את המשקיעים שהחלו להרגיש, לאור התוצאות שמציגות החברות, הצמיחה הכלכלית, התעסוקה, האינפלציה והתנהגות הבנק הפדרלי, ששוב מתחיל סבוב מעלה במניות וטוב שכך. אבל הרגיעה, כך נראה לאור התגובות על החלטתו האחרונה של הנשיא טראמפ, היא בע"מ. האמריקאים, כידוע, אוהבים את משחק הפוקר ומה שהם רואים זה משחק בין אמנים, נשיאי ארה"ב וסין. אבל הם גם מבינים שהנשיא שלהם מחזיק את כל הקלפים המנצחים, הוא לא רק צודק בדרישותיו הוא גם יודע במדויק איזה קלפים מחזיק נשיא סין והוא גם יודע מי זקוק למי יותר כרגע והדגש על "כרגע" ולכן טראמפ לא יוותר. הסינים, לדעתנו, כן ייסוגו. כך לפחות חושבים המשקיעים, נחיה ונראה.

תעשיית המזון והמשקאות מהצומח תופסת תאוצה
לדוגמה, Beyond Meat (סימול: BYND) לפני 50 שנים, בקיץ 1969, קיימה הפקולטה היוקרתית לחקלאות של אוניברסיטת רוטגרס בניו ג'רסי תערוכה תחת הכותרת, "אינך צריך להרוג פרה בשביל לאכול המבורגר טוב". בתערוכה הציגו מטעמים שונים, מסטייק אנטריקוט ועד לגלידות שוקולד בלגי ובירה הכל מהצומח, אז זה היה בעיקר מסויה. "זה נראה טוב ואפילו הטעמים לא רעים בכלל", אמר אז ראש החוג לשיווק, הפרופסור בוב אגארט, "אבל כדי להתחרות במקדונלד, בתום אנד ג'רי או באנהייזר-בוש צריך להתגבר על שני מכשולים בדרך וקשה לי לראות איך מתגברים עליהם".

"המכשול הקטן יותר הוא לשכנע את אוכלי הבשר שהטעם, הריח והסטרוקטורה של ההמבורגר, הגלידה והבירה מהצומח שווים למסורתיים. מעל מכשול זה תוכל התעשייה, בתוך 10-20 שנים, לדלג בעזרת התקדמות הטכנולוגיה אבל המכשול השני הוא הגדול כי מדובר ב"תרבות אכילה" וכאן צריך עוד כמה התפתחויות, כלכליות, חברתיות וחינוכיות, על מנת שייווצר דור חדש של צרכנים שמוכן לעבור מתרבות בת מאות שנים לתרבות חדשה וכל זה לפני שמקדונלד והאחרים יעשו הכל לעצור את התהליך או להשתלט עליו".

עברו כ-50 שנים ובתחילת השנה שעברה יצאה חברת המחקר המובילה, Lux Research עם מחקר עדכני שקבע, "מוצרי בשר (עוף, בשר ודגים) שמיוצרים מחלבונים שאינם מהחי יהוו, ב-2054, שליש מכל הצריכה בתחום" וזה לעומת פחות מאחוז אחד כיום. תעשיית חלבוני הצומח כולה גלגלה בארה"ב כ-20 מיליארד דולרים ב-2018 (80% מזה למשקאות בעיקר תחליפי חלב) וזה מתוך 3.3 טריליון דולרים שגלגלה תעשיית החלבון מהחי.

מדובר בתהליך שינוי התרבות
לא ברור לי מדוע לקחו ב-LUX את 2054 דווקא אבל אם הם צודקים מדובר בתהליך שינוי התרבות עליו דיבר הפרופסור אגארט. זה גם אומר שאם חברת Beyond Meat תמשיך להוביל את הנישה בה היא פועלת היום היא תהפוך לחברת ענק של עשרות מיליארדים בהכנסה (לעומת 87 מיליון ב-2018). רק זה יכול להסביר כיצד חברה בת 10 שעיסוקה המרכזי הוא מזון שמיוצר מחלבונים של צמחים, בעיקר מצמח האפונה, הונפקה בשבוע שעבר לפי שווי של כ-1.4 מיליארד דולרים או 25 דולר למניה, שהמסחר נפתח ביום ההנפקה על 46 דולר למניה וביום ג' האחרון, בעת כתיבת המאמר הזה, עמדה המניה על 80 דולרים והחברה בשווי 4.6 מיליארד.

זו הנפקה שמבחינת הביקושים של יום הפתיחה היא במקום ה-19 בהיסטוריה של וול סטריט. קפיצה כזו לא נראתה בתחום ההנפקות בוול סטריט מאז בועת 2000 אז נפתחו ההנפקות של חברות טכנולוגיות כמו אקאמיי (סימול: AKAM), סיקמור נאטוורק (סימול: SCAM שנסגרה ב-2012) ואוונקס טכנולוג'יז (היום Oclaro בסימול: OCLR) שביומן הראשון עלו ב-459, 386 וב-378 אחוזים בהתאמה.

חלומם הרטוב של מגיני החיות עלתה על המפה
איני נאיבי לחשוב שמישהו מהמשקיעים שהתנפלו על BYND במהלך השבוע שעבר קראו את הדו"ח של LUX או שמתעניינים במה שיקרה בעוד 35 שנים אבל BYND העלתה שוב לכותרות את מה שעושה מהפכת הטכנולוגיה, מממשת חלומות. נישת "תחליפי חלבונים מהחי" שעד לאחרונה הייתה חלומם הרטוב של הצמחונים, מגיני החיות, לוחמי האקולוגיה, גרין-פיס ואחרים, עלתה רשמית על המפה בעקבות הנפקת BYND. התנאים שחזה הפרופסור אגארט ב-1969 מתחילים, בעיקר בעזרת מהפכת הטכנולוגיה, לקרום עור וגידים וכפי שתראו בהמשך תעשיית המזון המסורתית לוקחת זאת ברצינות.

מבחינת ההגדרה, Beyond Meat היא חברה בקטגוריית "מזון ארוז" שזו תעשייה שתעבור השנה את ה-3.7 טריליון דולרים במכירות, גלובלית. כעת, משקבלה החברה את ברכתה הלוהטת וההכרה של וול סטריט, יתחילו הפרשנים לדבר על נישת הענק החדשה שמצמיחה הטכנולוגיה מתוך ובתוך תעשיית המזון. אבל בפועל הנישה הזו תצטרך לעמול קשה על מנת להצדיק את ההתלהבות שראינו בוול סטריט כי עדיין ולמרות ההצלחה בוול סטריט הדרך להצדקת ההערכה שהמניה קבלה ארוכה ביותר.

איך חברה עם הפסד תפעולי נסחרת בשווי 4.6 מיליארד דולר?
אם המשקיעים לא קראו את הדו"ח של LUX אז מה בכל זאת הביא להצלחה המרשימה הזו של ההנפקה? הרי תחום ייצור ועיבוד חלבונים מהצומח אינו חדש, זה לא אייפון מהפכני ולא מכונית אוטונומית אז על מה ההתלהבות ובמיוחד לאור העובדה שהמספרים שהציגה החברה בהנפקה אינם מי יודע מה. החברה יצאה לציבור עם מכירות, ב-2018, של 87.9 מיליון דולרים, הפסד תפעולי של 26.5 מיליון והפסד נקי של 29.9 מיליון. על זה מגיעה הערכת יציאה של כ-1.4 מיליארד דולרים ושבוע מאוחר של 4.6 מיליארד?

ובכן, נתחיל בחתמים, גולדמן סאקס, ג'י פי מורגן וקרדיט סוויס יודעים היטב כיצד לבצע "הנפקות חמות" ומסע הצגת החברה היה מופלא. זה אמנם לא מצדיק הסתערות משקיעים כזו, אבל התרומה כאן ברורה. מה שאולי היה המניע הגדול ל"הסתערות" הייתה דווקא הטכנולוגיה שמציגה החברה, טכנולוגיה שהשוותה ולדברי רבים מלקוחותיה הפכה את המזון הצמחי שהיא מציעה לבר תחרות ואפילו עולה על המקור.

המעניין הוא שהחברה לא הוצגה כ"טכנולוגית" בטח לא "פאנגית", הדגש בהצגת החברה היה על הטעם, הריח והמראה של המזון אבל המשקיעים הבינו שזו בהחלט חברה טכנולוגית ברמה הגבוהה ביותר עם פוטנציאל "פאנגי" אדיר. הם אולי לא קראו את המחקר של LUX אבל את הפוטנציאל הבינו.

עדיף להמתין להזדמנות כניסה
כיוון שהמניה עלתה להיכן שעלתה אנחנו מאוד מקווים שתשחזר את "מסלול FB". כלומר, שתרד בקרוב להערכה קצת יותר "נורמלית" על מנת שתיווצר הזדמנות כניסה, כפי שקרה בפייסבוק לאחר ההנפקה. רמה של 15-20 דולר תתאים לנו להיכנס לטווח הארוך. אם תחטטו בכתובים תגיעו לאותם ימים שלאחר הנפקת FB שבהם ירדה המניה מ-40 פלוס ל-17 דולר ותקראו מדוע חשבנו אז ש-FB ירדה למחיר מציאה.

לבסוף, היו גם המשקיעים המקוריים שהשקיעו לפני ההנפקה וששמם חימם לבם של משקיעים. ענקית המזון טייסון פודס (סימול: TSN) למשל, "החברה שהורגת הכי הרבה בעלי חיים למזון" רכשה, בסוף 2016 6.5% מהחברה. חברת הון הסיכון היוקרתית Kleiner Perkins Caufield & Byers, המשקיעה המובילה בחברה. מייסד מייקרוסופט ביל גייטס, מייסד טוויטר ביז סטון והחברה הגדולה בעולם להגנה על בעלי חיים גם הם בקבוצה.

צריך לומר את האמת, תעשיית החלבון מהצומח, מזון או משקאות, אינה מדירה עדיין שינה אצל יצרני המזון הגדולים. הנתח שלה בעוגת תעשיית המזון מזערי. ייצור הבשר המעובד לבדו (בשר, עופות ודגים) שבו מתחרה Beyond Meat גלגל קרוב לטריליון דולר ב-2018 ואליבא www.statista.com יגלגל למעלה מ-1.5 טריליון ב-2022 (לפי התשקיף של BYND, תעשיית הבשר לבדה מגלגלת כבר כעת מעל ל-1.5 טריליון דולרים).

לצמחונים עדיין מחכה מאבק ארוך
על מנת שחלומם הרטוב של המגנים על בעלי החיים, הצמחונים, מתנגדי הבשר וכו' יתגשם צפוי לחברה כמו Beyond Meat ולכל התעשייה שבה היא פועלת מאבק ארוך וקשה מול תעשיות הענק ששולטות בתחום המזון, מול הרגלי תזונה של אלפי שנים ששולטים ברוב חלקי העולם, מול לובי אדיר כוח ועוד.

כדי שחברה כמו Beyond Meat תצמח לממדים רציניים היא צריכה לנגוס בעוגת הצריכה הכללית של הבשר. העובדה שהבשר שהיא מוכרת בא ממקור אחר, בריא יותר, אולי זול יותר ישפיע רק בשוליים. ההצלחה או הכישלון תלויים ביכולתה של החברה וחברות אחרות כמותה לשכנע את הצרכנים לעבור ל"חלבונים מהצומח" בגלל טעם, מחיר, אסתטיקה ולוותר על מנהגי העבר שלהם.

זה יהיה קשה ומציב את החברה במסלול שנקרא Up-hill battle. אבל הסביבה העסקית משתנה לטובת התעשייה הצעירה ולא נראה לנו שנצטרך להמתין ל-2054. השינויים הכלכליים, החברתיים, האקולוגיה, החשש מהעלמות בעלי חיים רבים ובמיוחד הנוער שיותר ויותר מעוניין בשינוי ושילחץ על הפוליטיקאים בנושא המזון כל אלו מאותתים על צמיחה מהירה וכל זה לא נעלם מעיני המשקיעים.

בוול סטריט מתפתח תיאבון לתחליפי בשר
מה שאותתה ההנפקה הוא שבוול סטריט מתפתח תיאבון לתחום, שם מאמינים שנוצרו תנאים שבהם תעשיית החלבון מהצומח מסוגלת להתחרות מול תעשיית החלבון מהחי. וול סטריט מאמינה כנראה, כמונו, שהמעבר מדור הבייבי-בומרס (ילידי 1940-1970) ל"דור הטכנולוגיה" יוצר מצב שהתחרות תתאפשר הרבה לפני 2054 לבטח עם התמיכה הטכנולוגית שתעשה את המעבר לקל יותר.

קבלת הפנים שקבלה BYND בהנפקה ומאז אומרת, "Beyond Meat ושכמותה ינגסו במקדונלד, ברגר קינג ואחרות הרבה יותר מהר משהמומחים מצפים". אל תצחקו רבותיי, המתחרה הגדולה של BYND, חברת , Impossible Foods שיסד הפרופסור לביו טכנולוגיה מסטנפורד, פטריק בראון, ב-2011, (שטוען שהחברה שלו יותר טכנולוגית מכל חברה אחרת) התקשרה החודש עם יריבתה של מקדונאלד, Burger King לפיתוח משותף של ה-Whopper הצמחי.

נשאל מנכ"ל מקדונלד Steve Easterbrook מה דעתו על כך וענה, "אנחנו עוקבים אחרי הנושא בעניין רב מזה זמן". הזכרנו את טייסון פודס שרכשה 6.5% מהחברה ב-2016. טייסון מכרה את האחזקה, ערב ההנפקה, למשקיע שעדיין לא פורסם. מדוע? "בגלל הרכישה למדנו את החברה ואת התחום", אמר מנכ"ל החברה, "החלטנו להיכנס בעצמנו לתחום והרווח מהחבילה שמכרנו יעזור לממן זאת".

נכון, זה לא יקרה מחר ובדיוק כפי שקרה ל-FB בהנפקה ולאחריה כך לדעתנו יקרה גם כאן ולכן כדאי למשקיע להמתין למחירים כלכליים יותר. אין לי ספק שבדרך להצלחה המניה תרד להערכות כלכליות יותר, יחד עם זאת הסיכוי שתרד להערכות כלכליות "על באמת" נמוך מאוד כי ככל שהזמן עובר והתחום גדל כך גם תתחיל פעילות M&A וגם את זה צריך המשקיע לקחת בחשבון. נא להתייעץ, לעשות שיעורי בית לבד ולהחליט.

** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

תגובות לכתבה(81):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 23.
  כל מי שמגיב כאן הוא עבד של תרבות הכותרת, "העסק גמור", "
  רז 16/05/2019 13:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  "הספינה טובעת" וכו'.
  סגור
 • 22.
  תודה לשלמה בקרוב תהיה תחרות בתחום
  יורי 15/05/2019 12:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ביונד לא תהיה המניה היחידה בתחום כמו עכשיו
  סגור
 • באיזה תחום? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 16/05/2019 14:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 21.
  אתמול המנייה ירדה כצת כמו כולן היום עלתה 14%
  בן כנען 14/05/2019 22:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יתכן שהכתבות של שלומה נקראות בארצות הברית?
  סגור
 • חחחחחחחחח (ל"ת)
  חחחחח 15/05/2019 12:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • טען עוד
 • זה מה שמניות עושות אח שלו..
  תשובה 15/05/2019 15:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מניות עולות ויורדות
  סגור
 • 20.
  שאלה בעניין טבע
  טבע 14/05/2019 17:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם יש אפשרות מעשית שטבע פתאום תקבל הצעת רכש או הצעת רכש עויינת מאחת הגדולות. מצד אחד למה לחברה את כאב הראש לרכוש חברה בשווי 13 מיליארד דולר עם חוב של 27 מיליארד דולר. מצד שני - אחת מחברות הפארמה הגדולות יכולה אולי להחליף את החוב או האגחים באגחים שלה עם תנאים יותר נוחים. זה בכלל מעשי ?. ההרגשה שלי שתגיע נקודה שכול הכותרות יתחלפו בכאלה שידברו על איזו חברה תרצה לנצל את ההזדמנות ולבלוע אותה.
  סגור
 • בהחלט מעשי
  שלמה גרינברג 15/05/2019 08:16
  הגב לתגובה זו
  2 0
  כאשר ערכה של חברה מסוג זה, בתחום כזה ועם עצמת שיווק כזו יורד משמעותית הדבר מדליק את בנקאי ההשקעה הגדולים והאמן לי שאיך לרקום דיל הם יודעים היטב.
  סגור
 • אתה מכשיל את התמימים.אם אתה תקוע שם..הם לא
  מר גרינברג 15/05/2019 12:37
  הגב לתגובה זו
  1 0
  יחזירו לך את השער בקניותייהם
  סגור
 • מתפלא אני על קורא נאמן כמוך
  שלמה גרינברג 15/05/2019 16:47
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הרי יודע אתה שאת טבע מכרתי באפריל 2010, כשהורוביץ עזב ושמח אני שבורותך התגלתה כיוון שרק חסר הבנה יכול לטעון שכתבותי משפיעות על תנודת מניה כ TEVA
  סגור
 • תמימות לחשוב
  לרון 15/05/2019 15:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שדרך אתר קטן עולמית ניתן להריץ מניה כמו טבע,זו דעתו ותו לא!
  סגור
 • 19.
  תודה לשלמה
  einatcn 13/05/2019 23:48
  הגב לתגובה זו
  4 0
  הרבה תגובות מתגרות ותוקפות . אין חובה להיות כאן. אני רוצה להודות לשלמה על תרומתו לכולנו הרבה כל כך שנים רבות כל כך .חשוב שתדע כמה אתה מוערך. תודה
  סגור
 • מצטרף לנאמר. (ל"ת)
  עמית 14/05/2019 15:57
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 18.
  טראמפ אולי טוב ב"פוקר", אבל בכלכלה גלובאלית אין לו מושג
  טראמפ אוהב פוקר? 13/05/2019 19:32
  הגב לתגובה זו
  1 1
  פרופ קלוגמן טוען שמלחמת הסחר תוביל כלכלת העולם למצב קשה. בעידן השווקים הגלובאלים כשכל שינוי בערך הדולר מוביל מיד לשינוי בערכם של מטבעות רבים, המצב נזיל ונפיץ. כשאין יציבות וודאות בשווקים, קריסה של מדינות היא ענין של זמן קצר
  סגור
 • פרופסור קלוגמן??? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 14/05/2019 11:46
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • אז השם הנכון הוא פול קרוגמן. אז טעינו בקטנה...מה הענין?
  אוהב פוקר 14/05/2019 20:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה הרי ידעת את הכוונה, ולהיתפס לטעות קטנה...מראה על אופי קטנוני כלשהוא
  סגור
 • לפוקריסט
  לרון 15/05/2019 11:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יכולת להשאיר ולאמר ש"קלוגמן" זה "אדם חכם" בלשון ה"יקים" וקרוגמן הוא אכן קלוגמן.
  סגור
 • העניין בתחזיותיו של הפרופסור
  שלמה גרינברג 15/05/2019 08:20
  הגב לתגובה זו
  1 0
  פשוט תקרא את מאמריו בניו יורק טיימס מאז נובמבר 2016 ותסיק המסקנות לבד, במיוחד במה שכתב על התעסוקה, על האינפלציה ועל הבורסה
  סגור
 • היי
  מריו 14/05/2019 21:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הוא לא מסוגל בלי להעליב להשפיל ולהקטין כדי שהוא הגמד יראה גדול מספיק תסתכל קצת בגוגל על עברו ותבין שלא כדאי או רצוי להיות בקירבתו הוא קטן אבל נושך ברוע
  סגור
 • זה פרופסור זליקוביץ' (ל"ת)
  מה פתאום 14/05/2019 17:46
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • גם טיל איראני או רוסי יכול לשנות עולמות
  ביסלי 14/05/2019 10:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין וודאות בכלום מתוק.מה שכתבת שווה ערך לטיל צפון קוריאני מחר בבוקר שהופך הכל
  סגור
 • היה לך "מתוק" מה שכתבתי? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 14/05/2019 11:46
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • קרעתי אותך מצחיקון (ל"ת)
  היי במבו שלומה 14/05/2019 18:07
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 17.
  התיקון מגייייע. תיפסו מחסה (ל"ת)
  קליף וויאט 13/05/2019 17:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • היי חמוד..זה ממש לא תיקון. הגד תודה אם ינחת רק 75%.. (ל"ת)
  לאלביס 13/05/2019 19:24
  הגב לתגובה זו
  9 0
  סגור
 • 16.
  ואני מוסיף ............................................
  לשלמה 13/05/2019 14:41
  הגב לתגובה זו
  9 1
  לדעתי עליך להפסיק לדבוק ולהיצמד ולהאמין ולאהוב את גדול השרלטנים והנוכלים הנשיא טראמפ שמביא סוף אכזרי לבורסות עולם ובכלל למצב האנושות...ואם לא תצטט הפעם עם סימני שאלה במשפטים קצרים זה יהיה נחמד מצידך איש יקר..לדעתי ..ואני חוזר..צא בהכרזה דרמטית..וכך ייטב. אם תשאל מי אני..הרי סתם חוליגן או יצור מגלקסיה אחרת במרחק קוודריליון שנות אור מכאן..
  סגור
 • אני מבין שלא מכרת בשיא
  שלמה גרינברג 14/05/2019 11:47
  הגב לתגובה זו
  3 0
  כפי שאתה טוען מפעם לפעם אז טראמפ מרגיז אותך
  סגור
 • המשך
  למר שלמה 14/05/2019 18:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שיאים או שפלים או ירידות או עליות ממש לא מטרידים או מעסיקים אותי(אותנו ואצלנו זה באמת אנחנו)אני צד מדד או חברה כדוגמת G.E D.B פריגו טבע ועוד רבות ולא טובות ושואל סחורה ומשלם עליה גם הרבה כסף כי אני רוצה אותה כאן ועכשיו..כך שעניין מכירה בשיא קצת מעליב אותי ואתה התכוונת להעליב..אז אני בלתי עליב ובלתי עציב.
  סגור
 • שמע
  המשך לשלמה 14/05/2019 18:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  2)האיש לא יכול להרגיזני כייוון שאני בז לאישיותו ומעשיו ותפקודיו ואופיו ועוד ועוד..אם עוד לא הבנת כפי שאתה מתעקש הרי האיש מסוכן לעצמו ולסביבתו..!!
  סגור
 • שמע
  למר שלמה 14/05/2019 18:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1) אולי לא פנית לאדם שחשבת שהוא הכותב ואולי אני לרון או אסף או עוד הרבה אוייבים שמשחקים איתך פינג פונג ולפעמים מנצחים ולפעמים מפסידים..ואולי בעצם "אוייב" ישן נושן חפץ טובתך..??
  סגור
 • המשך אולי אחרון..אבל..
  למר שלמה 14/05/2019 18:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גונבה לאוזני שמועה ש"נוירולוג" מפורסם טען שמערכת מרכז העצבים שכוללת את המוח ועמוד השדרה וכולי..האם שמעת או קראת כמוני משפט תמוה זה? אם לא אז שכח מזה...אני מאחל לך בריאות ואושר ואריכות ימים. אכתוב להנאתי בהזדמנות /או שלא.
  סגור
 • שוב פעם חזרת?! (ל"ת)
  משה 13/05/2019 16:19
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • מי אני ומה שמי? קוקו קוקו.. (ל"ת)
  כן 13/05/2019 18:15
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 15.
  ושום מילה על :
  לשלמה 13/05/2019 14:35
  הגב לתגובה זו
  10 2
  אפל שדוהרת לשוק דובי..ואולי על תחתיות נוראיות וקטלניות שמחקות בידיים פתוחות לשווקים/חברות שרובם חולים וחלקם בכלל מתים!! אני מודע לאדם בוגר ומבוגר ובשל שנצמד לתוכניותיו ומחשבותיו עם אופטימיות בלתי נלאית...אבל לא הפעם שלמה..הפעם היא הנוראית מאז שהיתחלת לסחור בבורסות ובכלל אי פעם. מי אם לא אתה שתצא בהודעת פצצה: חברים...העסק גמור!!!
  סגור
 • אכן, "העסק גמור!!!" (ל"ת)
  שלמה גרינברג 14/05/2019 11:48
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • אכן אפל
  לרון 15/05/2019 11:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תלך יום אחד בנתיבות נוקיה ומהר יותר מגוגל המבוזרת, אך זה יקח עוד יום יומיים......
  סגור
 • ללרון היקר קרעת לו את את את את הצורה (ל"ת)
  אסף 15/05/2019 21:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • איסה עסק ואיזה גמור ומה אם הבמבה (ל"ת)
  היי מתוק 14/05/2019 20:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 14.
  הוחזרה הכתבה הסוררת שנעדרה ממקומותינו..לעולם לא נדע>>>>
  הופ הופ טראללה 13/05/2019 14:06
  הגב לתגובה זו
  7 0
  מדוע הלכה והאם מאבקי להחזרתה היא זאת שהביאה את המהפך. ולשלמה אתה בחור קשה ועקשן אבל עלם חמודות!!!
  סגור
 • הקורא הכי חשוב שלי
  שלמה גרינברג 14/05/2019 12:30
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אני שמח לדעת שיש לי קורא כה נאמן אפילו מעריץ. לכמה כותבים יש קורא ששם לב ועוקב אחרי כול כתבה וכשאחת משום מה נשמטת הוא נלחם להחזירה למען יראו ויקראו שוב. תבורך. רק כעת, משטרחת כ"כ להחזיר הכתבה אולי תסביר לקוראים מה כ"כ היה חשוב בה לדעתך?
  סגור
 • "את"
  " 15/05/2019 11:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הכתבה,עדיף מרק "הכתבה"
  סגור
 • כול הכבוד. רק בגללך חזרה הכתבה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 14/05/2019 11:49
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • שום דבר מיוחד - זה מתרחש כול מוצאי שבת
  אתר של עלובים 13/05/2019 15:13
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ביזפורטל זה אתר של עלובים. ביום שבת הם מעלים את הכתבה שלו לכותרת הראשית (וכמו עלובים מעדכנים את התאריך בדרך כלל). ברגע שהם מורידים את כתבה מהכותרת הראשית היא נעלמת ליום יומיים עד שאחד מהעלובים שמתפעל את האתר מחזיר אותה.
  סגור
 • 13.
  האם ההאשמות נגד "טבע" ייתן נוק אאוט לחברה ולמניה? (ל"ת)
  יוסי המתאגרף 12/05/2019 19:32
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • לא (ל"ת)
  שלמה גרינברג 14/05/2019 11:49
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • אתה לא רציני.ממד לא יתן מור אאוט כבר נתן ועוד ממשיך (ל"ת)
  ש. גרינברג מאסי 15/05/2019 12:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • פששששש....איזה ביטחון
  לרון 15/05/2019 11:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עם כלום חובות וכלום תביעות,מה זה jnj?
  סגור
 • עוד דוגמה "לכישלונות" של באפט בשנים האחרונות
  אוסף כישלונות 13/05/2019 10:41
  הגב לתגובה זו
  0 1
  והעליבות של המנהלים "הכוכבים" שאמורים לרשת אותו - והאמת הם אלה שקנו את טבע בלי שהיה מודע לכך. [טבע בצרות? ברקשייר הת'אווי לא משנה פוזיציה ממסמכים שהגישה החברה בבעלות וורן באפט עולה כי האחזקות בטבע, שפרסמה השבוע דו"חות מאכזבים, עומדות עדיין על 43.2 מיליון מניות; במקביל, הוקטנו האחזקות באפל, והוגדלו בחברת התוכנה Red Hat; האחזקות באורקל חוסלו שירות כלכליסט15.02.19 ]
  סגור
 • 12.
  שלמה, טבע- הכצעקתה?
  עילאי 12/05/2019 17:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש באמת מה לדאוג בטווח הארוך, או סתם היסטריה שיצאה מפופורציות?
  סגור
 • התביעות יקחו שנים
  שלמה גרינברג 14/05/2019 11:51
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אם לא יגיעו לפשרה קודם כך שזה יעיב על טבע וחברותיה
  סגור
 • 11.
  האם אינטל "גמורה" - המניה קרסה 22 אחוז בשבועיים
  intc 12/05/2019 14:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בסהכ משתמש בכותרת "קליק בייט" כמו שהאתר הזה אוהב. השאלה הרלוונטית היא לא אם החברה או המניה "גמורות"(ברור שלא לגבי 2 השאלות) - אלה אם בקרוב יתחיל שם סבב פיטורים עולמי על מנת לאושש את המניה שכו שאוהבים לעשות בתעשיה העלובה הזו (וול סטריט).
  סגור
 • קרסה 22% תבדוק כמה עלתה בשנים האחרונוצ (ל"ת)
  גולן 14/05/2019 16:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 10.
  משום מה האיש הסתיר כתבה מעניין למה. מה הייתה הפשלה? (ל"ת)
  אסף 11/05/2019 21:46
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • לא הוסתר דבר
  מערכת Bizportal 13/05/2019 10:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  רצ"ב קישור לכתבה שאתה מחפש http://www.bizportal.co.il/marketopionion/news/article/762565
  סגור
 • למערכת ביזפורטל - מספיק עם ההכחשות
  תתמודדו 13/05/2019 10:36
  הגב לתגובה זו
  2 0
  יש בעיה קבועה עם הכתבות של גרינברג. כתבה חדשה מתפרסמת כול יום חמישי תחת "ניתוחים ודעות". ביום שבת בבוקר אתם מעלים את הכתבה לכותרת הראשית בעמוד הפתיחה (ולעתים גם משנים את התאריך ליום שבת). ביום ראשון הכתבה יורדת מהכותרת הראשית ולא חוזרת למדור ניתוחים ודעות - למשך שעות ארוכות. היא לא קיימת גם בחיפוש. תתמודדו עם הבעיה הקבועה הזו שחוזרת כול שבוע ותפתרו אותה.
  סגור
 • הפעם שתו אותה לשבוע בערך ואי היה אפשר למצוא אותה.......
  לתתמודדו 13/05/2019 14:16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אפילו באיזבסטיה או ניו יורק טיימס או פראבדה או אל אהרם.
  סגור
 • באמת מעניין (ל"ת)
  שלמה גרינברג 12/05/2019 12:08
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • אז למה באמת מחקת/ היסתרת/החבאת/העלמת/?? העלה אותה חזרה!
  לשלומה מאסף 13/05/2019 09:45
  הגב לתגובה זו
  1 2
  היא לא הייתה רעה עד כמה שאני זוכר די כהרגלך
  סגור
 • אסף - זה באג ידוע בביזפורטל וראיתי את זה קורה יותר מפעם
  טל 13/05/2019 13:12
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אחת.
  סגור
 • אסף אמן ידרוס אותך קרנף (ל"ת)
  טוביה 13/05/2019 11:52
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 9.
  אין על שלמה כל כתבה שלו זה ללקק את האצבעות (ל"ת)
  יעקב 11/05/2019 13:46
  הגב לתגובה זו
  8 0
  סגור
 • האצבעות של הרגליים? (ל"ת)
  ליעקב 12/05/2019 12:49
  הגב לתגובה זו
  2 3
  סגור
 • ממתקים (ל"ת)
  סמי 11/05/2019 19:42
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 8.
  בוקר טוב שלמה! מה דעתך על ההנפקה של UBER?
  א 11/05/2019 11:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם לדעתך תרכב על עתיד הרכב האוטונומי? תצליח כמו ביונד מיט?
  סגור
 • 7.
  במקדונלד כבר נמכרות מנות צמחוניות באירופה (ל"ת)
  משה 10/05/2019 19:48
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • לא הבנת את הכתבה.
  דגן 11/05/2019 14:57
  הגב לתגובה זו
  4 0
  .
  סגור
 • אכן, גם בארה"ב ובסין אבל
  שלמה גרינברג 11/05/2019 08:58
  הגב לתגובה זו
  5 0
  זה ספור שונה לחלוטין
  סגור
 • 6.
  העלמת משום מה הכתבה שלפני זאת ולא נודע כי באה אל קירבו! (ל"ת)
  לאדון מר שלמה 10/05/2019 19:04
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • נכון. מאד מוזר שהכתבה על תרופות לא מופיעה בשום מקום...
  יוסף 11/05/2019 11:51
  הגב לתגובה זו
  2 1
  נעלמה או הועלמה ואני ממש לא יודע הסיבה וזה לא הוגן לקוראיך לעשות זאת. דווקא היו שם כמה דברים שמצאו חן בעיני ואף התחלתי לבדוק וללמוד אותם אז אנא ממך גרינברג היקר זה לא מתאים ונאה לעשות זאת למרות שכמדומני בעבר קרו כמה מקרים שכאלו
  סגור
 • העלמתי?? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 11/05/2019 08:58
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • אז איזה שם פועל אחר תיתן למה שנעשה בהעלמות? אל תתחכם (ל"ת)
  היי 13/05/2019 09:47
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • אז נעלמה לבד? תעלה אותה מחדש זה לא מכבד אותך (ל"ת)
  לגרינברג 11/05/2019 21:26
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • 5.
  נסטלה שולטת באוסם ששולטת בטיבעול, אלופה בתחליפי בשר
  יוסי 10/05/2019 19:03
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אין סיבה שטבעול לא תתחרה בכל חברה אחרת בתחום תחליפי הבשר.
  סגור
 • אין סיבה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 11/05/2019 08:59
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 4.
  נשמע אחלה תחום לעתיד ילדנו
  גבי 10/05/2019 10:24
  הגב לתגובה זו
  3 0
  בלי קשר, אחלה כתבהתודה רבה
  סגור
 • 3.
  סטמפס stamps.com
  יוסי 09/05/2019 22:05
  הגב לתגובה זו
  0 2
  שלמה האם "נפל דבר (דוור)"סטמפס יורדת עוד 56% מה דעתך?תודה
  סגור
 • עניתי לך (ל"ת)
  שלמה גרינברג 10/05/2019 13:42
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • סביר ש 90 אחוז מקוראי הכתבה n 3/2019 הבינו ש
  stmp 10/05/2019 12:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סביר ש 90 אחוז מקוראי הכתבה הבינו ש "אנחנו יכולים לקנות עכשיו ב 80 דולר מניה שרק לפני מספר חודשים הייתה קרוב ל 300 דולר" בעוד שמטרת כותב הכתבה הייתה לדעתי הפוכה (מעלים מניות למחירי סטרטוספירה). הכתבה [קונצנזוס האנליסטים חסר משמעות? מנהלי השקעות דורשים הפסקת תחזיות נשק יום הדין בוול סטריט ואחד המשתנים החשובים ביותר בהחלטות השקעה מאבד מכוחו. וגם: אומנות השיווק האמריקאית מעלה שאלות רבות שנוגעות למשקיעים שלמה גרינברג | 02/03/2019]
  סגור
 • 2.
  בארץ לא ילך
  איציק 09/05/2019 19:10
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מוזר שתחליפי הבשר בארץ בדרך כלל יותר יקרים מבשר אמיתי, אז למה לי לקנות תירס בתחפושת, אם אני יכול לקנות בשר אמיתי יותר בזול
  סגור
 • קוראים לזה בריאות
  זה למה 11/05/2019 23:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קוראים לזה בריאות :) לא נראה לך מוזר שאנשים מוכנים להוציא הון על בגדים, מכוניות וטיסות, אבל כזה מגיע לאוכל מוכנים לחסוך 100 שקך בסל הקניות למרות שיודעים שהם פוגעים לעצמם בבריאות? (נאמר מתוך הנחה שתחליםפי בשר בריאים יותר מבשר אדום וכאלה)
  סגור
 • 1.
  אפונה אני אוכל כבר היום, בטעם אפונה (ל"ת)
  תחליף עשוי מאפונה? 09/05/2019 18:46
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות