תעשיית השוקולד פורחת - איך כדאי להשקיע?

אם כולם מתמקדים באירועים ובתחזיות שליליות, עדיף לנו להמתיק את זמננו עם מניות העוסקת בעיסה חומה ומתוקה 

 |  (93)
מרוב השטויות על מיתון מתקרב בארה"ב, התפרקות אירופה, התייבשות הנזילות, התרסקויות למיניהן, האימפיצ'מנט של טראמפ וניצחון החמאס חשבנו ששווה להמתיק השבוע את הנושא עם הסרטון המצורף
תעשיית השוקולד פורחת
השוקולד, מהבחינה העסקית, דומה לאייפון, מוכר את עצמו וגורם לצרכן להשתעבד למוצר. אפילו אלו שזוללים שוקולד בהגזמה דומים לאלו שמשתעבדים לאייפון - הם ניזוקים אבל לשוקולד יש יתרון על האייפון, מסתבר שתרומתו לבריאות, אם משתמשים בו נכון, גדולה מאוד, כן, זה מוצר בריאות!!
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
מה שקרה לתעשיית השוקולד מאז 2008 אינו פחות דרמטי ממה שקרה לטלפון החכם אפילו הביקוש למוצר ונגזריו התנהל מאז בצורה דומה, גדל במהירות ובמיוחד באסיה כאשר  הגידול קשור בהתפתחות הכלכלית. סין, שהפכה  למובילה בביקוש לאייפון הופכת גם למעצמה של אוכלי שוקולד וכדרכם של הסינים הם בשקט מנסים להשתלט על חומרי הגלם וכמובן לגנוב את הפטנטים הרבים שקשורים לאיכות המוצר הסופי.
השוקולד מוכר אמנם כקינוח וכמרכיב בקינוחים רבים אחרים אבל בעשור האחרון וכתוצאה ממחקרים חדשים גדל הביקוש לשוקולד גם כתוסף בריאותי חשוב. המרכיב העיקרי של השוקולד, פרי הקקאו, עשיר בנוגדי-חימצון (antioxidants) שעוזרים במניעה/דחייה של מחלות שונות כולל מחלות לב.
ככל שאחוז הקקאו בשוקולד גבוה יותר כך גם המחיר וכך גם הביקוש (צבע השוקולד מעיד על כמות הקקאו, ככל שהשוקולד כהה יותר כך גם אחוז הקקאו). הביקושים הגדלים לשוקולד, במיוחד בעשור האחרון, יצרו "בעיה". 
היצע הקקאו אינו יציב, הוא סובל גם מעונתיות אבל לא פחות מהמצב הפוליטי במקומות הגידול העיקריים שלו, אפריקה (גאנה וחוף השנהב מספקות למעלה ממחצית הקקאו בעולם), אינדונזיה ומרכז ודרום אמריקה (קוסטא ריקה וברזיל בעיקר) שבכולם אין יציבות פוליטית. הביקוש מאידך מגיע ממדינות מפותחות בעיקר כאשר אירופה היא הצרכנית הגדולה, ארה"ב השנייה וסין ויפן רחוקות מאחור. שוויץ מובילה את הצריכה לנפש (8.8 ק"ג לנפש בשנה) ואחריה נמצאות אוסטריה, גרמניה, אירלנד ובריטניה.
מצב כזה, שבו קצב הביקוש, שמגיע מצרכנים בעלי הכנסה גבוהה יחסית, הולך וגדל ואילו ההיצע, שמקורו במקומות עם הכנסה נמוכה יחסית, מקרטע, יוצר לא רק עליות מחירים אלא התהוות של "ביקוש קשיח", חוסר רגישות להעלאות מחיר (price insensitivity) שבעקבותיו מועברים סוגים שונים של שוקולד לתחום "מוצרי יוקרה".
הוסיפו לזה את האמונה שמתפשטת שמדובר במוצר שגם תורם לבריאות והרי לכם "בעיה" שמבטיחה למעשה שעד שתיפטר בעיית ההיצע מחירי המוצרים ימשיכו לעלות ואלו הסיבות שיותר ויותר מומחים מתחילים להמליץ על השוקולד כהשקעה.
החברה הגדולה בעולם, מבחינת השימוש בשוקולד כמרכיב במוצריה (השוקולד תופס למעלה מ-60% של תעשיית הממתקים האמריקאית), היא Mars, החברה הפרטית מוירג'יניה שבבעלות משפחת מארס, שבבעלותה מותגים רבים ביניהם M&M, ריגל-ספירמנט ועוד (ושבאפט שותף בעסקי המסטיק שלה).
ענקית המתוקים האיטלקית Ferrero SpA, שגם היא פרטית, במקום השני. Mondelez International האמריקאית מאילינוי (סימול: MDLZ) במקום השלישי ובמקום הרביעי נמצאת היפנית Meiji, שמערבת ממתקים ותרופות והיא חברת בת של התאגיד היפני הגדול kabushiki gaisha (סימול: 2202 בטוקיו) כשאחריה נמצאות נסטלי (סימול: NSRGY בארה"ב) השווייצרית ויצרנית השוקולד הגדולה בארה"ב, הרשי (סימול: HSY) במקום השישי. 
השוקולד נכנס לתעשיית הבריאות
אחד השינויים שהביאה מהפכת הטכנולוגיה לעולם השוקולד היא ההצלחה להעביר את תשומת לב הצרכנים ממה שמכונה "שוקולד חלב" ל"שוקולד כהה", תהליך שגם העלה את נושא הבריאות. תהליך זה אפשר לשוקולד  להגדיל החדירה לשווקים בעולם שבו התפתחה בעיית השמנת היתר.
לצד תהליך זה אפשרה המהפכה ליצרנים קטנים להיכנס לתחום שנשלט היסטורית (בעיקר בשל שליטה על חומרי הגלם ותהליך העיבוד) על ידי כמה חברות בודדות גדולות. בעשור האחרון צצו בוטיקים של יצרני שוקולד (סטארטאפים של שוקולד) לא פחות משצצו סטארטאפים טכנולוגיים. מהפכת הטכנולוגיה אפשרה למעשה ליצרנים קטנים דרכים חדשניות לעיבוד פולי הקקאו, יצרה תעשייה חדשה של שבבי קקאו (Cacao nibs), הקלה על הפרדת השומן (חמאת הקקאו) ועוד.
מחיר הקקאו נקבע בבורסת הסחורות של ניו יורק (NYMEX -   New York Mercantile Exchange) ונסחר בחוזים של 10 טונות ליחידה. מחיר הקקאו סיקליקלי כאשר בסה"כ הוא עולה מאז תחילת המאה (בכ-175%) ובתנודות חדות ביותר. מחיר השוקולד הגולמי, שעד 2008 הגיב בד"כ לתנודות מחיר הקקאו (אם כי בקצב מהיר יותר כשמחיר הקקאו עולה ובקצב איטי יותר כשמחיר הקקאו יורד), "נפרד" מתנודות הקקאו.
אם תבחנו למשל את מה שקרה בין הרבעון האחרון של 2016 להיום תגלו שלמרות שמחיר הקקאו ירד בעוצמה במהלך 2017 (ב-43%) ולאחר מכן עלה בלמעלה מ-30% במהלך המחצית הראשונה של השנה ומאז סוף מאי השנה שוב ירד בכ-20%. בעוד זה קורה עלה מחיר השוקולד בהתמדה והסיבה לכך בעליית הביקושים כאמור. מאז 2010 החלה ה-NYMEX לסחור, לצד חוזי הקקאו הגולמי, גם בחוזי "חמאת קקאו" (הקקאו שמשמש לתעשיית השוקולד הכהה ולשימושים רפואיים), שם המחירים עולים מהר בהרבה וביציבות גדולה מזו של הקקאו הגולמי. אלא שהפער בין הביקוש להיצע גם כאן ממשיך לעלות.
המאמצים הגדולים של תעשיית הקקאו/שוקולד לכן הם בכיוון הגדלת וייצוב ההיצע. כאן תרומתה הגדולה של מהפכת הטכנולוגיה. ההתקדמות בתחומי הגנטיקה, הביו והחקלאות מקדמת יצירה של צמחי קקאו שחסונים למחלות, למזג אוויר גרוע ולסירוגיות בפרי. יותר מכך, יש כבר זנים שקצב הצמיחה שלהם לבשלות מהיר בהרבה מהזנים הקיימים (שנתיים במקום 3).
המטרה היא להגדיל ההיצע ולהקטין הסירוגיות בפרי מה שיצמצם את הפער בין הביקוש להיצע ויעצור את עליית מחירי השוקולד. זה יעזור? כן, אבל לא בטווח הקרוב, הזמן ל"הצלחה" מוערך בחמש-שש שנים לפחות וזו אחת הסיבות שלדעת המומחים ימשיכו מחירי השוקולד לעלות ובעקבות כך גם רווחיות החברות שמתייעלות.
איך משקיעים בשוקולד?
ישנם המצדדים בהשקעה בחוזי הקקאו הארוכים. מניסיון אישי נאמר לקוראים שההשקעה בחוזים או סלי חוזים נורא מעניינת ומרתקת אבל כמו בכל חוזי החוזים מיועדת רק לספקולנטים עם לב חזק וכיסים עמוקים או למזוכיסטים. עבדכם, שהחל מסעו בשוק ההון לפני 53 שנים ב NYMEX (בתחום "Sugar & Coffee Exchange" שכלל קקאו), ראה זאת בברור. במקרה הטוב יש למשקיע סיכוי של 3% להרוויח וזו סטטיסטיקה שמחזיקה עד היום. לאדם נורמלי עם לב רגיל אין מה לעשות בתחום השקעות זה!! סלים כמו ה-NIB או ה-CHOC מתמחים בחוזי קקאו, זהירות בבקשה!!!
אין גם סל של שוקולד/קקאו. הסיבה לכך קשורה בעובדה שאין כמעט חברות של "שוקולד/קקאו נטו". כל החברות שהזכרנו בתחילת הכתבה הן חברות בתחום הקונפיטורה, הממתקים ורובן פועלות בתחום המזון. מלכת השוקולד האמריקאי, Hershey (סימול: HSY) נמצאת ב 83 סלים כולל במעמד נכבד בסל ה-MOAT שהזכרנו בכתבה הקודמת אבל כל הסלים הם סלי מדדים או סלי צריכה או סלי מזון שבהם ההשפעה של חברות השוקולד אינה משמעותית.
מה עם המניות?
3 מתוך ארבעת החברות הציבוריות שהוזכרו בתחילת הכתבה, MDLZ, kabushiki gaisha (סימול: 2202 בטוקיו) ו-NSRGY אינן תלויות רק בשוקולד לפרנסתן. הרביעית, הרשי (סימול: HSY) בהחלט כן. אבל החברה שהיא באמת "שוקולד וקקאו" היא החברה השוויצרית/צרפתית/בלגית Barry Callebaut (סימול: BARN.SW בשוויץ או BYCBF בארה"ב).
החברה היא יצרנית השוקולד הגולמי הגדולה בעולם ובגלל שהיא חברה שווייצרית ומגיע לה הכבוד כמייצגת את המדינה שמובילה בצריכת שוקולד וגם בגלל שהתשואה של מנייתה מכה בקביעות את המתחרות ואת סלי המדדים הרלוונטיים וסיפורה מאוד מעניין, נתמקד היום ב-BYCBF. אגב, HSY ו-BYCBF נמצאות קרוב למדי לשיא כל הזמנים שלהן וכיוון שכולם מדברים על התיקון המיוחל אז למי שיבדוק, יתייעץ ויחליט לקנות אחת מהן כדאי להמתין ל"מחיר תיקון".
מי את Barry Callebaut?
החברה נוסדה ב-1996 וכתוצאה ממיזוג שיזם המיליארדר הגרמני/שווייצרי Klaus Johann Jacobs, יהודי מומר שייסד את קבוצת ההשקעות השווייצרית היוקרתית ג'ייקובס הולדינגס שנפטר ב-2008, בין שתי חברות שוקולד יוקרתיות ועתיקות יומין, החברה הבלגית Callebaut והחברה הצרפתית Cacao Barry. ג'ייקובס קבע את מושב החברה החדשה בציריך.
החברה הונפקה בציריך ב-1998 והשליטה בה  בידי ג'יקובס הולדינגס (50.11%) ורנטה ג'ייקובס (9%, אשתו השניה של המייסד ודיירקטורית בחברה). את החברה מובילים, כיו"ר ומנכ"ל, שני מנהלי-על בתעשיית המזון. החברה  צומחת ומגדילה רווחיה מאז שנוסדה, מחלקת דיבידנד שעולה מידי שנה ונחשבת כ"חברה צמיחה גלובלית שווייצרית קלאסית". כלומר, מנוהלת היטב, אגרסיבית מאוד, צומחת גלובלית באמצעות צמיחה גנרית ויותר באמצעות A&M.
החברה מפעילה 54 מפעלים ב-30 ארצות ומעסיקה מעל 100,00 עובדים והיא ספקית מובילה של מוצרי קקאו ושוקולד לחברות הצריכה והשוקולד המובילות בעולם מנסטלי וקראפט ועד להרשי והיא גם מהמובילות בתחום ההשקעות במו"פ, מפעילה מרכזי מחקר באפריקה, אינדונזיה ומרכז אמריקה.
מאז 2008 היא מגדילה בהתמדה את החדירה ל"שווקים מתפתחים" ובמיוחד לסין. החברה מאורגת וורטיקלית, ממטעי הקקאו דרך עיבוד הקקאו, ייצור מוצרי קקאו ושוקולד, שיווק מוצרים לתעשייה כולה ובמיוחד לחברות המובילות ולבסוף מובילה בייצור ושיווק מוצרי "שוקולד גּוּרְמֶה" שמירווחי הרווחיות בהם גבוהים במיוחד.
את 2017-18 (אצלה השנה הפיננסית מסתיימת בסוף אוגוסט) סיימה עם הכנסות של 6.95 מיליארד פרנקים שווייצריים, רווח תפעולי של 567 מיליון ונקי של 356.1 מיליון ורווח למניה של 64.6 פרנק. הקונצנזוס ל 2018-19 הוא של מכירות בגובה 7.3 מיליארד ורווח למניה של 72.3 פרנק כך שבמחיר המניה הנוכחי, 1950 פרנק, המכפיל הצפוי לשנה הנוכחית הוא כ-27 (של HSY בהשוואה הוא כ 20 פעם).
החברה משלמת דיבידנד של 12.73 פרנק למניה שאותו היא מעלה בכל שנה מאז 2008. המניה, שנמצאת כ-6.6% מתחת לשיא כל הזמנים שלה, 2086, עלתה, בחודשיים האחרונים ובשל התוצאות הרבעוניות המצוינות, ב-17% ושמונה מתוך 10 האנליסטים שמכסים אותה ממליצים כרגע על Hold, אחד ממשיך להמליץ לקנות ואחד ממליץ למכור (גם כשהייתה ב-1,600, לפני חודשיים היו אותן ההמלצות מה שאומר משהו בקשר לקונצנזוס).
בחמש השנים האחרונות עלו המכירות ב-40%, הרווח התפעולי ב-44% והרווח הנקי ב-50%. בחמש השנים האחרונות הניבה המניה 92% לעומת 14% שהניבה HSY ו-51% שהניב מדד ה-S&P. המאזן חזק מאוד וכך גם תזרים המזומנים. בקצור, חברה עם הוכחות עבר, צמיחה, הנהלה מצוינת ותחום פעילות מתוק שצומח אז אם התיקון יימשך כדאי, אחרי התייעצות ובדיקה, לשקול כניסה.
** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(93):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 44.
  בסוף רק אסתי אסתי אסתי - סימול EL
  The Estee Lauder Com 21/11/2018 10:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פירסמה דוחות ב 31.10 ואדישה למפולת בשוק מאז. תשואה 12 אחוז מתחילת השנה. אחזקה יותר סולידית ממניה כמו CHKP
  סגור
 • למי שפיספס את הכתבה מ 8.2017
  EL 21/11/2018 10:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נערכים למהלך תיקון - תכירו את המניה הבולטת בסקטור שחייב לקבל ייצוג בתיק שלכם פרשן וול סטריט של Bizportal מתייחס השבוע לסקטור שחייב לקבל ייצוג בתיק ההשקעות. לצאת מהקופסה שלמה גרינברג | 19/08/2017 11:00
  סגור
 • 43.
  האם אתה עדיין דבק בכך שאין סימני מיתון או שוק דובי?
  דוב הקוטב 20/11/2018 19:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה, האם אתה דבק במה שכתבת בתחילת הכתבה על השוקולד?
  סגור
 • אכן (ל"ת)
  שלמה גרינברג 21/11/2018 08:55
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • זה תיקון אל תלחץ כל כך הרבה. (ל"ת)
  יורגוס 20/11/2018 21:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • ראית מה קרה עם מניות ה-FANNG...? מינימום 20% למטה
  תיקון אחול בלוע 21/11/2018 23:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אולי השוק לא יכנס לקטיגוריה דובית, אבל נראה שהוא יכנס לדשדוש...ובוודאי כשמלחמת הסחר בין סין לארה"ב עוד לא הסתיימה.
  סגור
 • 42.
  לאס וגאס סנדס
  גורש 20/11/2018 16:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חוטפת לא מעט המניההחסרה דווקא נראית יחסית טוב ורוכשת.. לא??תודה שלמה
  סגור
 • 41.
  רובוטיקה שמובוטיקה
  נפלתי בריצפה 20/11/2018 16:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גוגל טרנסלייט עדיין לא מבדיל בין טנקים לטנקים ("מניות טנקים") 3 things you should never do when the stock market tanks 3 דברים שאתה לא צריך לעשות כאשר טנקים בשוק המניות
  סגור
 • נקווה שתיפול מהרצפה לבור עמוק ותעלם (ל"ת)
  טובי 20/11/2018 21:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 40.
  "המגדל הלוהט" ממגדל העמק - סימול TSEM
  TSEM 19/11/2018 19:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא ברור לי למה במניה נופלת, ב 14.2 דולק מדובר על נפילה של 61 אחוז מהשיא שהיה על 36.7 דולר ב 11.2017. המצב כול כך רע ? אמרו שהיא לא כול כך מושפעת ממניות כמו אפל ונווידיאה.
  סגור
 • מה לא ברור?
  שלמה גרינברג 20/11/2018 11:05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כול מניות ה פאב בתחום נופלות ביחד עם תחום המוליכים למחצה ומה הקשר לאפל ונבידיה?
  סגור
 • Jefferies נתנו יעד $30 (עליה של 50 אחוז) - 100 אחוז
  Jefferies 20/11/2018 13:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ב 9 לאוקטובר המניה היתה על 20 ונתנו יעד 30 דולר. עכשיו המניה על 14 וצריכה לעלות 100 אחוז בעסה. Tower Semi +3.9% as Jefferies starts at Buy Oct. 9, 2018 Jefferies initiates Tower Semiconductor (NASDAQ:TSEM) at Buy with a $30 price target, a 50% upside to yesterday’s close.
  סגור
 • 39.
  stim מתחרה לבריינסוויי ירדה 55 אחוז מהשיא
  בריינסוויי יותר יקרה 19/11/2018 11:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שווי stim הוא 318 מיליון דולר, הכנסות השנה יהיו 52 מיליון ( מכפיל 6.1 על ההכנסות) שווי בריינסווי 110 מיליון דולר, הכנסות רבעון אחרון 3.6 מיליון (בהנחה שמדובר על 14.5 שנתי) - מכפיל 7.6 על ההכנסות. מבחינה זו בריינסוויי יותר יקרה מ stim
  סגור
 • STIM ב 25.12 משתחררות 5.5 מיליון מניות חסומות מההנפקה
  STIM 19/11/2018 15:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חסימה חצי שנה מההנפקה ניתן לראות - גוגל על IPO Lockup Expirations
  סגור
 • 38.
  נא לקרוא
  אני 18/11/2018 18:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תגובה לטוקבק מס' 4
  סגור
 • אני, לך חפש את עצמך. ותיעלם לנו (ל"ת)
  ריצמונד 18/11/2018 21:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • טען עוד
 • 37.
  GE Stephen Tusa שינה הטרגט מ 6 דולר לאפס
  מדהים 18/11/2018 09:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  באתר tip ranks מופיע בתאריך 9 לנובמבר מכירה עם יעד אפס. זה אומר שלא בטוח ש 6 דולר יהיה הסוף. “While hard to imagine two years ago, and even harder to imagine a mere two months ago, the cuts to the model, and generous approach to 2020, using a sector average multiple, results in a stock value of $6, by our analysis,” said Tusa. “We believe a discount is justified, which would result in a price of <$5, but for now we are giving some credit to the notion 2020 may not be “normal”, despite pension dynamics in ‘21.”
  סגור
 • על זה נאמר:...don't do what they saydo what they do (ל"ת)
  אדם 18/11/2018 10:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אני מתעלף מה"הגיגים" הטיפשיים
  הגיגים בלי סוף 18/11/2018 12:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האנליסט הנל שלילי על ge המון זמן - יותר מכול אחד אחר. המניה נפלה 55 אחוז השנה הדיבידנד נחתך מ 12 אחוז ל 6 אחוז ולאפס כמו שהוא חזה מי שהקשיב לו חסך הפסד מטורף אז מה אתה מחרטט עם משפט באנגלית.
  סגור
 • 36.
  תעשיית תחליפי הבשר
  שרון 18/11/2018 09:10
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שלמה תודה כרגיל על אחלנ מאמראשמח אם בעתיד תכין כתבה על חברות לתחליפי בשר (ומזון) לסוגיו, דוגמת ביונדי מייט. להערכתי הטבעונים והנישה הצמחונית גדלים בכל העולם ובישראל והחברה הנ"ל בה משקיע גם ביל גייטסותונפק בקרוב, מעניינים.תודה רבה
  סגור
 • איך בדיוק משקיעים בתחום שלא מונפק בבורסה (ל"ת)
  העיקר להגג 18/11/2018 09:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • יונפק השנה.. הכותב ציין זאת. (ל"ת)
  יוסיפון 18/11/2018 10:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • Beyond Meat עבודה בעיניים - זה שיכלול של טבעול
  עבודה בעיניים 19/11/2018 11:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שנראה וסביר שגם הטעם יותר אמיתי - כולל זה שניתן לראות סטייק מדמם. בשר אמיתי שגודל במעבדה עדיין עולה עשרות אלפי דולרים לסטייק.
  סגור
 • 35.
  האגחים של ge שאלת טירון מתחיל
  יוחאי 18/11/2018 07:13
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שלום שלמהלהבנתי רכישת אגחים של חברה נותנת קדימות בקבלת הקרן והקופון על פני מחזיקי המניות במצבי קיצון.האם לא עדיף להשקיע באגחים של geכי נראה שיש לחברה נכסים שיכסו את האגחים כולם ? תודה על תשובתך
  סגור
 • 34.
  הכי טוב שטראוס (ל"ת)
  דן 17/11/2018 21:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 33.
  בכל החברות שהוצגו המחזורים מצחיקים. תסתפקו בחפיסת שוקול (ל"ת)
  מר בין 17/11/2018 19:43
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 32.
  שאלה
  לשלמה 17/11/2018 18:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אפשר כמה מילים על אנרג׳יאן. ועל. איי. אפ. אפ? תודה
  סגור
 • 31.
  מה אתם אומרים על נדלן בסומליה משהו מדהים 8 % תשואה
  סוחר 17/11/2018 18:14
  הגב לתגובה זו
  0 1
  שלמה אין ספק שאתה מיוחד , מוצא תמיד איפה להשקיע.
  סגור
 • שתתבגר ותהפוך מסוחר למשקיע תבין
  סוחר2 18/11/2018 07:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ואז אולי תלמד לכבד את שלמה ..
  סגור
 • 30.
  שלמה הפעם שאלה על sc
  גדי 17/11/2018 14:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא בנק סנטנדר שתמיב שואלים,לי עלתה על הראדר לאחרונה חברה איכותית אחרת (סביר שיש לה קשר לבנק איכשהו) אבל זו לברת ייעוץ בנקאי והשקעות בשם סנטנדר קונסיומר יו אס איי sc הסימבול.. האם מכיר את החברה? תודה רבה
  סגור
 • SC
  שלמה גרינברג 18/11/2018 11:46
  הגב לתגובה זו
  5 0
  מכיר היטב. זו זרוע ההשקעות הצרכניות של בנק סנטנדר בארה"ב. נסחרת בבורסה של ניו יורק בסימול שהזכרת. רווחית מאוד ( מרוויחה בנטו כ % 22-25 על ההכנסות).ומשלמת דיווידנד נאה.. בנק סנטנדר מחזיק עדיין ב % 67.9 מהמניות. כדאי שתיכנס לאתר ותלמד על החברה שאינה משתקפת כלל במחיר מניות הבנק SAN. למה המניה אינה פורצת? לדעתי בגלל החששות מהבנק והקשר האירופי.
  סגור
 • תודה רבה על התגובה.. נקרא עוד (ל"ת)
  גדי 18/11/2018 18:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 29.
  לGE אין בעיית נזילות ,יש בעיה של מינוף!
  אדם 17/11/2018 13:34
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מהראיון עם המנכ"ל יש להם 20 מיליארד דולר במזומן וביטחונות ו40 מיליארד קווי אשראי בבנקים.אין צורך למכור חלקים מהחברה בפאניקה. שווי השוק של מרכיבי החברה נותן מענה הולם למינוף.אם אין בעיית נזילות אין סיבה שהאג"חים יהיו בתשואות זבל.לדעתי, זה אפקט הפאניקה שמועצם על ידי קרנות הגידור.
  סגור
 • 28.
  אחלה מאמר תודה רבה (ל"ת)
  פייר 17/11/2018 12:06
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 27.
  לאס ווגאס סנדס lvs
  סמי 17/11/2018 12:06
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שלמה מה דעתך על החברה לטווח ארוך ? תודה
  סגור
 • כתבתי רבות (ל"ת)
  שלמה גרינברג 18/11/2018 11:47
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • Wynn Macau Warning; Premium Gambling Weak
  המצב לא מלבב 18/11/2018 09:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לגבי lvs (המניה על 54 דולר) - אנליסטים נותנים מחירי יעד של 56, 65, 60, 63, 68, 71 דולר (יעדים שניתנו באוקטובר נובמבר)
  סגור
 • 26.
  בארץ חברת שטראוס
  אברהם 17/11/2018 11:55
  הגב לתגובה זו
  1 0
  חברת שטראוס מייצרת שוקלדים וקפה מתאים לתקופה וזה בארץ
  סגור
 • 25.
  תעשיית השבבים התחילה בסייקל שלילי
  גורי 17/11/2018 11:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שעשוי להמשך ... מתי לדעתך, באיזה חודשים בשנה הסייקל החיובי של תעשיית השבבים? תודה רבה
  סגור
 • צודק
  שלמה גרינברג 18/11/2018 11:49
  הגב לתגובה זו
  2 1
  עשוי להימשך גם בגלל האווירה שיוצרים סביב אפל שוב ואתה באמת מצפה שמישהו יגיד לך מתי זה יסתיים?
  סגור
 • 24.
  coty ה ceo החדש קנה מניות ב 20 מיליון דולר
  גם אני קניתי 17/11/2018 09:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  Coty Inc (COTY) CEO Pierre Laubies Bought $20.1 million of Shares GuruFocus.comNovember 17, 2018 CEO of Coty Inc (COTY) Pierre Laubies bought 2,308,447 shares of COTY on 11/14/2018 at an average price of $8.69 a share. The total cost of this purchase was $20.1 million.
  סגור
 • 23.
  1820$ למניה אחת של bycbf זה יקר (ל"ת)
  יוגב 17/11/2018 08:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אם תקרא המאמר תגלה
  שלמה גרינברג 18/11/2018 11:50
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שזה בדיוק מה שכתבתי
  סגור
 • 22.
  תודה רבה ושאלה על חברה בשם
  שימי 16/11/2018 18:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה תודה על המאמר..נראה טעים.האם מכיר חברה ומניה בשם zagg למוצרים לפלאפונים, כיסויים מגני מסך סוללות וכו' אשמח לכמה מילים, החברה ירדה הרבה ומופיעה לי במסננים.נראית די מעניינתתודה שלמה
  סגור
 • ZAGG Inc
  שלמה גרינברג 17/11/2018 09:24
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מכיר, חברה מעניינת , המכירות עולות יפה וכך גם הרווח התפעוליץ המניה ירדה לדעתי כיוון שהאווירה על מכשירי הסלולר עכורה (לדעתי לא בצדק). כאשר AAPL (שהיא המתחרה העיקרית) נופלת גם ZAGG נופלת, כדאי מאוד לעקוב אחרי החברה והתעשייה כי לדעתי התעשייה הזו רק בתחילתה.
  סגור
 • תודה רבה שלמה.. (ל"ת)
  שימי 18/11/2018 07:14
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 21.
  וודאפון
  אברהם 16/11/2018 18:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום שלמה ותודה על המאמר..יודע שאתה לא לגמרי עוקב אחריה אבל וודאפון ירדה לאחרונה לרמת מחירים שלא הייתה בה לעולם.. תשואת הדיבידנד 9%משהו שם נראה לא טוב.. להבנתי דווקא כניסת הרשת ה5g והרכב האוטונומי טובות לוודאפון.. תודה על דעתך
  סגור
 • צודק, לא עוקב באדיקות אבל עוקב
  שלמה גרינברג 17/11/2018 09:28
  הגב לתגובה זו
  2 0
  כול מה שאני יכול לומר הוא ששני האנליסטים שהוציאו סקירות החודש ממלימים בחום. אגב, "וודאפון ירדה לאחרונה לרמת מחירים שלא הייתה בה לעולם" לא מדוייק, תבדוק שוב
  סגור
 • 20.
  thor industries
  רוני 16/11/2018 18:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המניה של ת'ור ירדה מ107$ ל67$מבין שיש קצת חולשה ברכבי הrvוקצת cycle וקצת דוחות לא משהואבל ירידה כזו במחיר המניה לא מעע מוגזמת לדעתך? מה אומרים במיין סטרייט על תור ? תודה רבה
  סגור
 • מה זה "מוגזמת"?
  שלמה גרינברג 17/11/2018 09:35
  הגב לתגובה זו
  2 0
  תסתכל על התוצאות העסקיות מאז סוף 2017 ובמיוחד הרבעון האחרון שפורסם לגבי הרבעון שאצלה מסתיים בסוף יולי 2018. לאחר מכן תשווה לערכים אליה הגיעה המניה בסוף 2017 ותבין מדוע הירידה החדה במניה.
  סגור
 • צודק המחיר ב2017 מנופח מידי
  רוני 18/11/2018 07:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אבל סביב 60$ לי לפחות נראה מעניין
  סגור
 • 19.
  יש הבדל בסימבולים ?
  גיל 16/11/2018 18:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הכנסתי את החברה השוויצרית למעקבהכנסתי סימבול בארהב bycbf ואת barn.swהנה בשעות המסחר.. הסימבול הראשון יורד 9.7% והסימבול השוויצרי יורד 4.7% האם זה הפרשי שעות בין הבורסות, האם הפרשי מטבעות ??
  סגור
 • תחשוב על השאלה בבקשה
  שלמה גרינברג 17/11/2018 09:38
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אגב, הדולר והפרנק כמעט אותו שווי
  סגור
 • גם הגראפים של שני הסימבולים שונים
  גיל 16/11/2018 19:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שונים לגמריי. מאוד מוזר
  סגור
 • שונים? בהחלט לא (ל"ת)
  שלמה גרינברג 17/11/2018 09:42
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 18.
  ניסית לעקוץ וכשלת...............................
  א לבא 16/11/2018 16:19
  הגב לתגובה זו
  4 0
  חנון במקור בסלנג הצבאי שלנו הוא חייל ממושמע ועשוי ללא חת..מצד שני ובעצם באותו צד..יש המפרשים את המילה שניגזרה מהמושג מחונן. שבת טובה לך ובטח לאיש שהדברים כוונו נגדו...
  סגור
 • א לבה למנ נולד ת (ל"ת)
  גלבא 16/11/2018 22:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אלבא טתה פטטתת (ל"ת)
  בלבא 16/11/2018 17:43
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 17.
  סנטנדר בנק
  אבנר 16/11/2018 12:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה תודה על המאמר...ידוע לך למה סנטנדר (san) קיצצה את הדיבידנד (שוב) ב50% ??כל פעם שמגיע ל6% תשואה ושווה לקנות, היא מקטינה את הדיבידנד..
  סגור
 • קשה לבדוק?
  שלמה גרינברג 17/11/2018 09:51
  הגב לתגובה זו
  2 0
  https://www.santander.com/csgs/Satellite/CFWCSancomQP01/en_GB/Corporate/Shareholders-and-Investors/The-Share-Santander/Dividends.html ותגלה שהדיווידנד לא קוצץ
  סגור
 • הלינק לא עולה אבל תודה אני אבדוק (ל"ת)
  אבנר 18/11/2018 07:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 16.
  פלוס 500 פלטפורמת השקעות און ליין
  בנצי 16/11/2018 12:32
  הגב לתגובה זו
  0 2
  חברה עם רקע יהודי, מבית טוב.נסחרת בלונדון, צומחת, 13% דיבידנדשלמה האם מכיר את התחום ואת החברה ? תודה
  סגור
 • מכיר, לא עוקב (ל"ת)
  שלמה גרינברג 17/11/2018 09:55
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 15.
  מי יותר זולה אפל או גוגל שאלה פתוחה לכולם
  דוד 16/11/2018 12:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  באמת שואל בלי משחקים או עניינים, מי לדעתכם בשוק של היום ולטווח ארוך תתן תשואה עודפת, אפל גוגל (מוסיף גם את פייסבוק ואליבאבא למשוואה)..תודה לעונים
  סגור
 • אפל זולה יותר
  נדי 17/11/2018 16:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  במיוחד אחרי הירידות במניה. גם באפט חושב כך
  סגור
 • אתה אמיתי ? כול תינוק יודע שאפל ההכי זולה
  הזוי 16/11/2018 16:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לדעתי יש להם בסביבות 300 מיליארד דולר במזומן בקופה
  סגור
 • 14.
  אפל 188$ ירידה לצורך עלייה או שהאמת
  ריקי 16/11/2018 12:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האייפונים כבר לא מה שהיו.ובכלל, הזכרת לאחרונה הרבה את הנבחרת.. האם אפל חלק ממנה ? השקעה לטווח ארוך ?תודה מריקי
  סגור
 • 13.
  חברות mlp
  גרשי 16/11/2018 12:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה מה דעתך על אחזקת mlp רק בשביל הדיבידנד ? למשל ,epd מתחום הנפט אספקתו הובלה טיפול וכו' מגדילה כבר שנים את distributionתודה על הכתבה
  סגור
 • עניתי, נא לחפש (ל"ת)
  שלמה גרינברג 17/11/2018 09:55
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 12.
  שלמה תודה מה דעתך על at
  יובל 16/11/2018 12:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המשקיעים לא מבינים פה משהו? אריסטוקרטית במחירי שפל עם פוטנציאל של רכישת טיים וורנר ודירקט טיוי וכניסת הרשת g5.. מול חוב באמת גדול אשמח לדעתך.. תודה
  סגור
 • נתתי דעתי בהרחבה, נא לגולל (ל"ת)
  שלמה גרינברג 16/11/2018 13:21
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 11.
  נסחפתם עם הדיבידנד שלה סהכ 0.6% תשואה
  אלון 16/11/2018 12:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הדיבידנד שלה בדיחה. 0.6% שאחרי 25% מס, לא מהווה כלל שיקול בהשקעה.
  סגור
 • הדיווידנד של מי? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 16/11/2018 13:22
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • של barn.sw
  אבנר 16/11/2018 17:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תשואת דיבידנד די... עלובה יש לומר
  סגור
 • 10.
  תודה אחלה כתבה (ל"ת)
  פרי 16/11/2018 12:19
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 9.
  WIX
  אבנר 16/11/2018 11:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה שלום, מה דעתך על החברה הישראלית הזאת? השווי שלה קרוב ל-5 מיליארד דולר, היא לא מצליחה להיות רווחית בערך מאז הקמתה, אבל יש סביבה הייפ גדול והמוצר שלה מוצלח מאוד (גם אני אישית מחזיק באתר אינטרנט מבוסס WIX).
  סגור
 • כתבתי עליה בזמנו
  שלמה גרינברג 16/11/2018 13:26
  הגב לתגובה זו
  3 0
  זו חברה מאוד מעניינת. הבעיה עם ההוצאות, מו"פ ושיווק בעיקר, שעולות בקצב גדול מהעלייה במכירות. אם יצליחו להתגבר על כך הסיפור יהיה גדול משהיה עד כה.
  סגור
 • 8.
  כרגיל, כתבות מחכימות. תודה.
  דגן 16/11/2018 10:43
  הגב לתגובה זו
  6 0
  .
  סגור
 • 7.
  שלמה מה דעתך על TWTR? (ל"ת)
  מישהו 16/11/2018 10:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • עדיין לא נכנסתי לנושא ברצינות (ל"ת)
  שלמה גרינברג 16/11/2018 13:26
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 6.
  תודה רבה שלמה! כתבה מעולה , בקשה
  א 16/11/2018 09:59
  הגב לתגובה זו
  2 0
  האם תוכל לעשות מתישהו כתבה על רכב אוטונומי? מי המובילות בתחום, מה הצפי לעתיד וכו'
  סגור
 • בקרוב
  שלמה גרינברג 16/11/2018 13:28
  הגב לתגובה זו
  4 0
  כתבתי על הנושא בכתבות רבות בעבר אבל אקדיש לו כתבה נרחבת בקרוב
  סגור
 • 5.
  לא ממליץ להשקיע בחברות שוויצריות המחלקות דיבידנדים
  רו"ח 16/11/2018 09:49
  הגב לתגובה זו
  3 0
  בגלל תקלת מס. כתושב ישראל יש לנכות 15% מס בשוויץ והשלמה של 10% מס בארץ. בפועל מה שקורה ורבים לא מודעים לזה, הקסטודיאן השוויצרי מנכה במקור 25% ובארץ מנכים כחוק עוד 10%. כך יוצא שמשלמים מס של 35% במקום רק 25% ומי שרוצה לבקש החזר משוויץ של 10% צריך לפנות לשוויץ במסלול מפרך ולא כדאי. המס העודף שמנוכה מקבל ביטוי בטופס 867 של מס שלא מותר בניכוי כך שתשכחו מלנצל את המס העודף כנגד הכנסות אחרות משוק ההון.
  סגור
 • צודק אבל
  שלמה גרינברג 16/11/2018 13:31
  הגב לתגובה זו
  4 0
  כדי להתייחס למניה כזו כמקור הכנסה צריך שהמניה תרד לרמות בהם לא הייתה מעולם.
  סגור
 • 4.
  BTI MO PM מדהימה הקריסה ב 5 ימי המסחר האחרונים
  קטסטרופיק 16/11/2018 09:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  FDA chief pushes to ban menthol cigarettes, restrict many flavored e-cigarettes Published: Nov 15, 2018
  סגור
 • למה "מדהימה"
  שלמה גרינברג 16/11/2018 13:39
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ו AAPL לא נפלה בצורה "מדהימה. הבעיה היא שכמו עם אפל כך גם עם שלושת החברות שהזכרת. בוא ונציץ בעובדות: המניות יורדות (מרמות גבוהות מאוד) בגלל הכותרות. אם נבחן את הסםור נגלה שה FDA נלחם בחברות הסיגריות מזה 30 שנה וראה מה שקרה בפועל. נניח שה FDA יצליח (מה שלא יקרה מחר) הרי שמדובר רק בארה"ב שהוא שוק שהחברות "וויתרו" עליו ממזמן. אז לא להתרשם מהכותרות וגם היום המניות האלו יקרות לדעתי
  סגור
 • מדהים
  אני 18/11/2018 18:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אדם אינטליגנטי ברמה גבוהה לא יכול להפנים שבשפה העברית לא קיימת המילה ממזמן אלא רק מזמן נא להפנים סוף סוף ותודה מהשפה הסינית
  סגור
 • 3.
  שאלה
  משקיע 16/11/2018 01:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתה באמת חושב שכל הדיווחים על בעיות באירופה/ נזילות נמוכה בשווקים/ פעילות הפד' ושאר הבנקים המרכזיים הן שטויות?
  סגור
 • לא
  שלמה גרינברג 16/11/2018 08:19
  הגב לתגובה זו
  3 1
  אבל אשמח אם תפרט יותר על הדיווחים שאתה מציין
  סגור
 • 2.
  סקירה מעולה שלמה
  יבגני 16/11/2018 00:05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  קודם כל תודה רבה על הכתבות שלך מאוד מעיין לקרוא!1. תחום השוקולד הוא באמת מדהים ועכשיו אחרי ההסברים המנומקים שלך אפשר גם להבין בו יותר.כתבת שיש הרבה השקעות בפיתוחים של גידול וייצור גודל והולך אבך לא בטווח הקרוב באיזה טווחים אתה חושב שמדובר?האם יתכן שתוך כמה שנים נגיד 5 שנים ההיצע פתאום יקפוץ וחברות יצנחו במחיר שלהן?2. האם אחרי כל ההפחדות של הפניקה והכותרות כפי שכתבת שאירופה קורסת, חמס מנצח, קריסת האגחים, מלחמות סחר ומטבעות תגיע 2019 ונראה את השוק ממשיך לעליות כי בסופו של דבר הריביית עדיין רק 3% פחות או יותר מה שמדד סנופי עושה בשבוע ואני לא מדבר על 2017 שהוא עשה 15% אם לא יותר?האם יש באמת משהו כלכלי בעייתי רציני בדרך להמשך הצמיחה חוץ מזריית הפאניקה המוגזמת?
  סגור
 • ברור שיש בעיות אבל
  שלמה גרינברג 16/11/2018 08:28
  הגב לתגובה זו
  3 0
  איני יודע מה יקרה בעוד 5 שנים אבל דבר אחד ברור, העובדות אינן מסכימות עם הפרשנויות האימתניות.
  סגור
 • 1.
  ישנן טענות שבועת האשראי עלולה להתפוצץ ו-GE היא רק סימן
  הכל דבש שלמה? 15/11/2018 23:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ישנן טענות שהפחתת המס של טראמפ רק תאיץ התפוצצות בועת האשראי הגדולה בהיסטוריה, וש-GE היא רק הסנונית הראשונה. ישנן טענות שמספר "חברות הזומבי" היום גדול ממה שהיה ב-2008
  סגור
 • אכן ישנן טענות אבל יש גם עובדות. מה הקשר בין הורדת המסב
  שלמה גרינברג 16/11/2018 08:35
  הגב לתגובה זו
  3 2
  אבל יש גם עובדות. מה הקשר בין הורדת המס לבועת האשראי או ל GE ולחברות הזומבי? הרי אם טראמפ מפחית מס התוצאה היא יותר כסף בידי הציבור ופחות ביקוש לאשראי. העלאת הריבית קשורה לחוב של החברות לא הפחתת המס. וההשוואה ל 2008 מעידה על חוסר הבנה מוחלט של מה שקרה אז ומה שקורה היום.
  סגור