האם השפעת הבלוקצ'יין תהיה משמעותית במהפכה הטכנולוגיה?

החלום מוצת, החגיגה נפתחת, בועות מתנפחות ורק מאוחר יותר מתחיל הדיון בטכנולוגיה ובסיכוי הריאלי שלה "לשנות את העולם". האם הבלוקצ'יין עומד לשנות את עולם?
 |  (65)
לפני שנתיים יזם הסולטן ארדואן את הקמת קרן ההון הממלכתית הטורקית שלתוכה הועברו נכסים בסך 160 מיליארד דולר, מניות של חברות ממשלתיות מובילות ונכסים נבחרים. בעת ההקמה, ערב המרד בטורקיה, ציפתה הממשלה שבתוך זמן קצר יגיע הערך ל-200 מיליארד דולר. זה לא קרה והשבוע פיטר הסולטן המאוכזב את מועצת המנהלים ומנהלי הקרן ומינה עצמו כיו"ר ואת חתנו כחבר מרכזי בבורד. יופי, טורקיה בדרך הנכונה להידמות לוונצואלה וניקרגואה, חבל, אבל בהחלט מגיע להם. בבית הלבן שוקלים אם בכלל צריך עכשיו סנקציות, "תן לחמאס לעזור", כתב מישהו בטוויטר.
הבלוקצ'יין - מהותי או עוד בועה?
הבלוקצ'יין, מבחינת וול סטריט, הוא כמו כדור מרץ, מעורר, יוצר חלומות ופוטנציאל לרווחים גדולים, המון כותרות ומושך משקיעים. בקצור, מגדיל הכנסות וכל דבר שגורם לכותרות ולהגדלת הכנסות, טוב לוול סטריט. זה קורה עם כל טכנולוגיה משבשת כשהיא מתפרסמת, מהחלונות ועד לענן וה-AI וכעת זה הבלוקצ'יין שחוגג.
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
בכל פעם מחדש "מתעוררת" וול סטריט לטכנולוגיה משבשת (בשבוע שעבר כתבנו מהי טכנולוגיה משבשת) עוד בטרם היא מבינה מהי הטכנולוגיה ואת מה היא משבשת. כיוון שעברנו את כל הטכנולוגיות המשבשות של 50-60 השנים האחרונות אנחנו יכולים להעיד שההמולה סביב הבלוקצ'יין אינה שונה מההמולות שהיו סביב כל המשבשות הקודמות וההבדל היחיד הוא בהיקף החשיפה שהולך וגדל ומתרחב ממשבשת למשבשת שזה כשלעצמו הוכחה להצלחת הטכנולוגיות הללו.
בועת הבלוקצ'יין מתנפחת
עוד תופעה שמלווה את "חגיגות הכניסה" של טכנולוגיות משבשות לוול סטריט היא "המאיץ" לחגיגה. קשה להאמין שאלמלא הביטקוין ושאר מטבעות הקריפטו היתה וול סטריט מתייחסת לבלוקצ'יין בתזזית שבה היא עושה זאת היום. זו לא הטכנולוגיה שהלהיטה את נושא הבלוקצ'יין כמו העלייה המטורפת בערך אותו המטבע. אבל כך זה היה תמיד בוול סטריט, החלום מוצת, החגיגה נפתחת, בועות מתנפחות ורק מאוחר יותר מתחיל הדיון בטכנולוגיה ובסיכוי הריאלי שלה "לשנות את העולם".
טכנולוגיית הבלוקצ'יין, לצד הקנאביס, שגם הבורות אודותיו חוגגת, היא כנראה הנושא החם ביותר בעולם הכותרות של וול סטריט וכנראה תהפוך את 2018 לשנת שיא בהנפקות וגיוסים פרטיים. אם תבדקו בצורה רצינית תתפלאו, כמונו, כמה חברות בלוקצ'יין הוקמו לאחרונה, כמה קיימות, ביניהן חברות ענק כמו IBM, היטאצ'י, דיימלר (מרצדס) או הנאסד"ק, כמה כספים מושקעים בתחום, כמה הנפקות חדשות בצנרת ועוד. אבל זה לא שונה ממה שראינו בתקופות הפריצה של הביוטק, המוליכים למחצה, ה-IT, הענן וכל השאר, קודם חוגגים ולאחר מכן בודקים למה החגיגה (אולי בהשפעת הבועות שמתפוצצות).
ישנה את העולם או יעלים את כספי המשקיעים?
הוויכוח, בשלב הנוכחי, בין הטוענים שהבלוקצ'יין ישנה לחלוטין את כלכלת העולם (לטובה כמובן) ואלו שטוענים שהטכנולוגיה הזו בכלל לא נחוצה ותרומתה תהיה ביצירת תרמיות ופירמדות למיניהן, בשיאו. טכנולוגיות הבלוקצ'יין והתפיסה העסקית לגביהן נמצאות בשלב הבדיקה וזה בדיוק כפי שהיה במקרים קודמים, רק הרעש הולך וגובר ואתו חוצפתם של פרשנים שגילו שהדרך להצליח בעולם הכותרות היא החשיפות ולא חשוב מה חושפים ואם החשיפה מבוססת. כיוון שהרוב המכריע של מנסחי הכותרות בנידון כלל אינו יודע מה זה בדיוק "הבלוקצ'יין" (בדיוק כשם שקודמיהם בתקשורת לא הצליחו להבין אפילו אחת מה"טכנולוגיות המשבשות" בתחילת דרכן), אז לפני שאתם קוראים את הכתבה כדאי שתקדישו 15 דקות למעקב אחרי הסרטון הבא שמגישה בטינה ורבורג (Bettina Warburg) באתר ה-TED.
 
בטינה, לצד היותה אישה חכמה ויפה בצורה יוצאת דופן, היא נצר למשפחת הבנקאים היהודים ורבורג שכדאי לכם לבדוק מי הם היו ומה הם כעת. לא רק שהתחרו ברוטשילדים מאז המאה ה-19 אלא היו מיוזמי הקמת הבנק הפדראלי של ארה"ב ב-1913 (פול מוריץ ורבורג) והקימו את בתי ההשקעה המובילים Warburg & Co. ,Warburg Pincus (שרכשו את לאומי כארד) ו- M.M.Warburg & Co שמנהלים ביחד למעלה מ-100 מיליארד דולר, השקיעו ביותר מ-800 חברות והשתתפו באין ספור הנפקות.
כלומר, הגברת באה מבית טוב והבאנו את הרקורד כי חשוב שגם תכנסו לאתר Everipedia שם, לצד קורות חייה, תמצאו הרצאות שלה בנושאים כמו בלוקצ'יין, IOT ו-AI אשר חשוב שאנשים שמשקיעים יקשיבו להם.

פיתוח הביטקויין זיעזע את העולם
טכנולוגיית הבלוקצ'יין התחילה להתפתח לפני כ-18 שנה כשהתפרסם "עץ מרקל" (Merkle tree שתוכלו לבדוק בוויקיפדיה). הטכנולוגיה יושמה בפועל בשנת 2007-8 ע"י Satoshi Nakamoto שפיתח את הביטקוין. איש אינו יודע מי זה Nakamoto אבל הוא (או אולי "היא" או אולי קבוצת מתכנתים) בהחלט זיעזעו את העולם כולו, מעבר להשפעה הכלכלית וגם, בשלב מסוים הפכו לאחד מעשירי העולם (לקריאה נוספת). 
הצלחת הביטקוין ו"חבריו" העלתה את הבלוקצ'יין לתשומת לב הציבור, המשקיעים וכמובן הפכה את הטכנולוגיה לחביבת עורכי הכותרות כיוון שעבורם סיפור כזה מזיל ריר הכי גדול שאפשר. אחרי הכל כמה טכנולוגיות משבשות עולות לתשומת הלב עם הצלחה עסקית "מפנת עין הצרכן והמשקיע" כזו ואשר מעטים מבינים מה הטכנולוגיה הזו בכלל או כיצד היא פועלת? הוסיפו לכך תיאוריות קונספירציה מחד (פירמידות ובועה) ותיאוריות לגבי הפוטנציאל הכלכלי האדיר והרי לכם הסיבה לכתבה זו.
כולם רצים אל הבלוקצ'יין
בעוד וול סטריט מתרכזת בהשפעת הטכנולוגיה על מטבעות הקריפטו ועל המערכת הפיננסית, שמנו לב שאין היום ספק טכנולוגי רציני אחד או חברה תעשייתית, פיננסית או מסחרית גדולה אחת (כולל רוב 500 החברות ב-S&P) שאינם משקיעים בבחינת הטכנולוגיה. בעשור האחרון הושקעו מיליארדי דולרים ומאות אלפי שעות מו"פ בנושא ואף אחד, מלבד התעשייה הפיננסית, לא הצליח עדיין לעשות שימוש תעשייתי בבלוקצ'יין. השקעה אדירה זו שעדיין לא הוכיחה עצמה היא אחת הסיבות שמעלים המתנגדים.
אנחנו מאמינים שבלוקצ'יין, כמו ה-AI, הענן, ה-IOT, הוירטואליזציה ואחרות אכן תתגלה כטכנולוגיה משבשת וכאשר תאומץ, השפעתה על הכלכלה תהיה גדולה אולי הגדולה ביותר עד כה בהתקדמות מהפכת הטכנולוגיה והשאלה כמובן היא "מתי תאומץ"?
מה שמעורר את הדמיון בבלוקצ'יין הוא החיסכון, ההתייעלות ורמת הביטחון שבעולם העברת האינפורמציה הם מרכיבים חשובים ביותר. במילים אחרות, מדובר בתפיסה טכנולוגית אשר תייתר פונקציות של תיווך ופיקוח ותשרה בטחון גדול בהרבה מהנוכחי שגופים עוינים לא ייכנסו ל"מחסני" האינפורמציה. בכסף זה דבר ענק.
כיוון שהבלוקצ'יין זה שרשרת של אלגוריתמים הוא יוכל להתקדם לפי הצרכים שיצוצו. החשש משימוש רע בבלוקצ'יין קיים אמנם אבל הוא קיים בכל טכנולוגיה. לדוגמה, הטכנולוגיה קידמה משמעותית פיענוח פשעים אבל יחד עם זאת "עזרה" גם לפושעים להתקדם, יצרה פתח לפשעים חדשים ולכן האבטחה היא לב העניין. המאמינים טוענים שהבלוקצ'ין ישנה את תעשיית העברת האינפורמציה יותר מששינתה שיטת הopen-source software  ולצורך האדפטציה יידרש זמן רב כפי שנדרש בזמנו ל- open-source.
הביקוש למתכנתי אפליקציות בלוקצ'יין מרקיע שחקים
לפי המגזין פורבס, הביקוש למתכנתי אפליקציות בלוקצ'יין הרקיע שחקים לאחרונה (מה שמחזק את הדעה החיובית על הטכנולוגיה) ולכן הלכנו למתכנת, אחד מאותם גאונים צעירים שהתעשייה כ"כ מעוניינת בהם, שעובד על פלטפורמה מבוססת קוד פתוח, אשר פועלת על גבי טכנולוגיית בלוקצ'יין בשם איתריום (Ethereum).
הבחור, שהוא גם קרוב משפחה, הסביר לנו שהביקוש למתכנתים מסוגו באמת "אין סופי". "מי המבקשים?" שאלנו ומסתבר שהתשובה היא "מי לא?" מתעשיות בטחוניות דרך הבנקים השונים ועד חברות סחר רב לאומיות, "פאד אקס", אמר לי הבחור, "הציוע לי לעבור לממפיס, למחלקת המחקר שלהם" ואל תשאלו באיזה תנאי שכר וכולו בן 21 שסיים צבא לאחרונה.
התרומה לתוצר צפויה להגיע ל-3.1 טריליון דולר בשנת 2030
וול סטריט מסכימה עם המאמינים בטכנולוגיה שהרי היא כבר מתמלאת ב"חברות בלוקצ'יין" ואפילו סלים וקרנות ממוקדות בלוקצ'יין כבר קיימים (מה שלא ראינו בשלבים דומים של טכנולוגיות משבשות אחרות). רק כדי להבין על מה ההתלהבות, אז לפי חברת המחקר גארטנר הערך המוסף העסקי שתרמו טכנולוגיות הבלוקצ'יין לתוצר האמריקאי ב-2017 היה 4 מיליארד דולר, סכום זניח. התרומה ב-2020 תגיע ל 21 מיליארד, גם זניח. אבל ב-2025 תגיע התרומה ל-176 מיליארד ומשם תקפוץ, ב-2030 לסכום של 3.1 טריליון דולר וזה כבר בכלל לא זניח.
דמיוני?? תבדקו מה אמרו, בשלב פיתוח מקביל, על חלונות, הטלפון החכם, על הענן, ה-IOT ועוד. אגב, בעולם האמתי מסתכלים על הבלוקצ'יין ללא קשר למטבעות הקריפטוניים, כטכנולוגיה משבשת שעומדת בזכות עצמה, בוול סטריט השפעת הביטקוין עדיין גדולה.
אז איך משקיעים? 
מה שהמשקיע צריך לחפש הן חברות שלא רק משקיעות בפיתוח והתאמה של פלטפורמות הבלוקצ'יין, אלא כאלו שהנושא ישפר משמעותית את רווחיותן. אחת החברות שהאנליסטים אוהבים היא הנאסד"ק (סימול:NDAQ), כן, הבורסה, שמנייתה שברה לאחרונה את שיא כל הזמנים. מדוע? ראשית החברה, שפועלת בתחום "שירותים פיננסיים", משקיעה בתחום בגדול ומאז 2013 הפכה החברה למובילה בפתוח "פלטפורמות לעסקאות חדשניות בתחום המכשירים הפיננסיים".
הנאסד"ק הודיעה, כבר ב-2013 שהיא משקיעה בחקירת ההתאמה של הבלוקצ'יין לאפליקציות בהן היא עושה שימוש ולשם כך הקימה את The Nasdaq Private Market ופתחה את ה- Linq Blockchain ledger platform שחברת CHAIN.Com המעניינת (עדיין פרטית) שמפתחת פלטפורמות בלוקצ'יין עבור חברות ומוסדיים, עושה בה שימוש כפלטפורמת הדגל שלה.
נאסד"ק תיהנה בגדול
אין ספק שאם מיזוג הבלוקצ'יין יצליח, נאסד"ק תיהנה בגדול. שימו לב שהנאסד"ק, לצד העובדה שהמניה בשיא כל הזמנים, מכה גם את סל 100 החברות המובילות במדד, ה- QQQ ובפורבס למשל משייכים חלק מההצלחה לפוטנציאל הבלוקצ'יין. החברה "שמתחרה", מבחינת הקונצנזוס, היא IBM שכחלק ממערכת הענן שלה היא מציעה blockchain as-a-service. חברת IBM, טוענים כמה אנליסטים, "תוכל להכניס את הבלוקצ'יין למגזרי התעשייה השונים שעובדים מול מחלקת העסקים שלה" כך שהפוטנציאל גדול.
גם היטאצ'י (סימול: 6501.T בטוקיו או HTHIY בניו יורק) וחברת Daimler AG (סימול:DAI.DE או DDAIF בניו יורק) משקיעות כספים גדולים בפלטפורמות הבלוקצ'יין והתאמתן. היטאצ'י עוסקת בפתוח הבלוקצ'יין מאז 2003 באמצעות מעבדות החדשנות הפיננסית שהקימה ורושמת פטנטים רבים בתחום ואילו דיימלר השקיעה 100 מיליון אירו בפלטפורמת הלוואות שמבוססת על בלוקצ'יין. טוענים המומחים שענקיות התכנה מייקרוסופט, אוראקל ו- SAP הן המובילות האמיתיות. חברות חדשות צצות בתחום כמו פטריות. ישראל אגב היא מהמובילות בעולם בתחום פיתוח הבלוקצ'יין.
פיזור הסיכון על ידי רכישת סלים
כיוון שקשה מאוד לבחור ב"השקעת בלוקצ'יין מנצחת" בשלב הנוכחי, אז יש כמה סלים מעניינים: ה-BLOK שכולל 54 מניות ובראשן:Taiwan Semiconductor ,Square  Digital Garage ,IBM, נבידיה, גוגל ואחרות לצד חברות פיננסיות ובנקים. ישנו הסל LEGR שכולל 82 מניות ובהובלת AMD, MSFT, NVDA, SAP, TSM ו- ACN ויש את BLCN ואת KOIN. האחרון מכנה עצמו "סל החדשנות העתידית" והמעניין בו שהחברות המובילות בו כולן ענקיות טכנולוגיה וותיקות, TSM, NVDA, AMZN, CSCO, MSFT ו- VIZA אבל שמנהלי הסל מאמינים שהשפעת הבלוקצ'יין עליהן תהיה מהותית. סל ה- KOIN הוא שהוביל בשנה האחרונה. אגב, סל הטכנולוגיה הגדול, XLK, היכה את כל הארבעה.
תגובות לכתבה(65):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 18.
  nio ep9
  סימול NIO 18/09/2018 17:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ראיתם הרכב החשמלי של החברה הסינית הזו שהונפקה לפני מספר ימים (הונפק ADR בארצות הברית). סימול NIO אתר אינטרנט מטורף nio נקודה io (במציאות אין להם עדיין אפילו אישור מממשלת סין לייצר מכוניות)
  סגור
 • 17.
  TLRY הטיל הבליסטי כבר ב $120 כשאנליסטים נתנו יעד של 35$
  TLRY 18/09/2018 09:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רק לפני חודש אנליסטים נתנו יעד של $35. כמעט כול יום המניה עולה עוד 10 אחוז וגם מי שבפנים אוכל את הלב שהוא לא הכניס עוד כסף למניה - ממש אתמול. בעולם החדש הכי טוב להיות חזיר גדול מאוד !
  סגור
 • ומה קורה עם הטיל הבליסטי שלך היום? (ל"ת)
  יוסי 23/09/2018 16:44
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 16.
  למה אורקל נחשבת למובילה בבלוקצ'יין?
  סימפל 17/09/2018 18:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אורקל רכשה מעל 100 חברות מאז הקמתה: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_acquisitions_by_Oracle ראיתי שם מלא CLOUD, וVIRTUALIZATION, וגם SOCIAL MEDIA, וכמובן כל הENTERPRISE SOFTWARE, אבל לא זוכר שראיתי משהו שקשור לבלוקצ'יין. ולגבי הבלוקצ'יין, להבנתי, אם הפוטנציאל אכן אמיתי, אז כדי לממש אותו צריך להגדיל את כוח החישוב בעולם פי כמה וכמה כדי לעשות זאת. הולך להיות כיף בתחום השבבים ותחום תחנות הכוח.
  סגור
 • "הולך להיות כיף בתחום השבבים ותחום תחנות הכוח."
  מעשית=כלום ושום דבר 18/09/2018 07:58
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כול עוד הדבר הזה צורך אנרגיה מטורפת ("ותחום תחנות הכוח") אז מעשית מדובר על כלום ושום דבר. גם היום לבצע כריה של ביטקויין במחיר אנרגטי מטורף זה כלום ושום דבר. בארצות הברית כול מיני מחוזות קטנים שכורי ביטקויין מתמקמים בהם - דואגים להעביר חוקים מיוחדים למסות את הכריה (למשל אזורים מסביב למפלי הניאגרה זכאים בהסדר היסטורי חשמל מאוד מוזל).
  סגור
 • לא ראית?
  שלמה גרינברג 18/09/2018 05:36
  הגב לתגובה זו
  3 0
  תתחיל בבקשה עם https://www.computerworld.com/article/3290246/blockchain/oracle-rolls-out-its-own-blockchain-service.html אוראקל אינה חייבת לרכוש חברות כדי להיכנס לטכנולוגיה. כיוון שמדובר על העתיד קשה לי להניח שתחום המחשבים ייהנה מהבלוקצ'יין אבל תחנות כוח בהחלט
  סגור
 • ראיתי את הכתבה הזו ודומות לה
  סימפל 18/09/2018 16:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כתוב שם בעצם שאורקל *מצטרפת* לחברות אחרות כמו IBM, סאפ, מייקרוסופט, בהשקת שירות בלוקצ'יין משלה. לא כתוב שם שיש לה טכנולוגיה ייחודית שמוחצת את כל האחרות, או שהיא שולטת בשוק הבלוקצ'יין. אגב, חיפשתי נתונים על החלוקה ביניהן בשליטה בשוק, ולא מצאתי איזה גרף כזה, כמו שמוצאים על הענן למשל. אגב, לפי הכתבה הזו, נראה שליישם בלוקצ'יין זה ממש פשוט, אז כנראה שזה לא דורש הרבה משאבים מיחשוב. ממה שלמדתי על הבלוקצ'יין והביטקוין ב-2014, הייתי בטוח שכן.
  סגור
 • Make it simple....
  שלמה גרינברג 20/09/2018 11:16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אז "לא כתוב שם שיש לה טכנולוגיה ייחודית שמוחצת את כל האחרות, או שהיא שולטת בשוק הבלוקצ'יין." ומי אמר שהיא שולטת או שאיזושהי חברה שולטת? ובכלל, כיצד אפשר לקבוע "החלוקה ביניהן בשליטה בשוק" כשאין "שוק"? ו "לפי הכתבה הזו, נראה שליישם בלוקצ'יין זה ממש פשוט", איזו כתבה ומי אומר שטות כזו?
  סגור
 • הכתבה המדוברת היא זו על אוראקל, שהפנית אותי אליה
  סימפל 20/09/2018 18:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הביאו בכתבה כל מיני דוגמאות יישום עסקי לבלוקצ'יין. עכשיו, ממה שאני זוכר, משוואות מתמטיות מסובכות שנדרש כוח חישוב רב כדי לפתור אותן, הן חלק מהרעיון של האבטחה ואמינות הרישום של בלוקצ'יין. וחשבתי לעצמי, אם כשמדובר בפריט מידע כמו מטבע, זה כל-כך קשה לחשב וליצור בלוק, אז מה יהיה כשאתה רוצה ליישם בלוקצ'יין על 10 פריטים שונים של מידע (אם אתה למשל עסק שמייצר נתבי תקשורת מסוגים שונים), ואתה צריך לפתור עכשיו משוואות נפרדות לכל פריט מידע. זה כאילו לחשב 10 מטבעות בו-זמנית. אבל לפי אוראקל, נראה שאין להם בעיה של משאבים בנושא, וכל עסק, קטן או גדול, שרוצה להצטרף, יכול להצטרף, לא משנה אפילו אם זה יצרן מזון עם אלף מוצרים שונים (שלכל אחד צריך לחשב ולהצמיד ערך מתמטי מזהה משלו).
  סגור
 • זה כול כך מזכיר לי את ה internet refrigerator
  בלוקצ'יין 18/09/2018 15:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אפשר לפתוח את הערך בויקיפדיה. המקרר הנל הוצג בתערוכות בסוף שנות ה 90. עברו מעל 20 שנה וזה עדיין מאוד מאוד רחוק (לא כצעצוע למיליונרים). ועדיין לא דיברנו על חששות שקשורות לאבטחה והאקרים. ככה גם מי שחושש לפספס את הרכבת בבלוקציין - מי יודע אם IBM ORCL בכלל יהיו קיימות בעוד 20 שנה
  סגור
 • 15.
  MU יום הדין מתקרב
  דוחות בחמישי 17/09/2018 14:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דוחות ביום חמישי לאחר המסחר 20.9. הדוח הקודם היה ב 20.6 (מאז המניה ירדה 25 אחוז - מ 59 דולר ל 44)
  סגור
 • לא פוסל מרחץ דמים בפתיחת המסחר ביום שישי
  mu 18/09/2018 08:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  במיקרון כמובן וגם בלא מעט חברות נוספות בתחום גדולות וקטנות. החשש שהצפי לרבעון הרביעי 2018 או הרבעון הראשון של 2019 - יהיו יותר חלשים מהתחזיות המונמכות שכבר ניתנו.
  סגור
 • פראייר מי שנתקע על המניה הזאת.
  דגן 18/09/2018 08:08
  הגב לתגובה זו
  3 0
  .
  סגור
 • 14.
  שלמה, נתתי תשובה במאמר הקודם, על השאלה ששאלת
  סימפל 16/09/2018 15:33
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אבל המאמר נמחק מארכיון המאמרים שלך: http://www.bizportal.co.il/list/authoropinions/78 רציתי ליידע אותך, שלא תחשוב שזילזלתי והתעלמתי מהאתגר ולא ניסיתי לענות. השתדלתי כמיטב ניסיוני הדל.
  סגור
 • תוכל לחזור על "האתגר"? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 17/09/2018 09:23
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • התרגיל ("האתגר)" והתשובה
  סימפל 17/09/2018 17:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הצעת לי לנסות להבין למה הTREASURY STOCK של GE ירד בכ-2 מיליארד דולר ב-2017, אז להלן התשובה שכתבתי: לפי הכתוב בדוח השנתי ל-2017, האחזקה שלהם גדלה ב-2 מיליארד דולר (הם כותבים במקום אחד תוספת נטו של 2.6 מיליארד, ואילו במקום אחר הם כותבים תוספת 1.9 מיליארד -- הם ציינו שרכשו ב-3.8 מיליארד, ומכרו ב-2 מיליארד -- , אז נאמר מינימום 2 מיליארד). הם מציינים בדוח כ-500 מיליון דולר של אופציות שמומשו, אבל אני משער שהם כללו את זה בחישוב. אבל בדוח ביאהו כתוב כאמור שהאחזקה דווקא ירדה בכ-2 מיליארד. עברתי על הדוחות הרבעוניים של 2018, וגם שם לא מצאתי תשובה לחידה. חיפשתי כתבות באינטרנט בנושא, אבל לא מצאתי התייחסות ישירה. אני משער שהתשובה היא תיקון בדיעבד, או העברת מניות לקרן הפנסיה של החברה, או רכש בעזרת מניות. אני יודע שהשערה זה לא תשובה, מתנצל.
  סגור
 • טען עוד
 • אתה מסבך את החיים
  שלמה גרינברג 18/09/2018 06:11
  הגב לתגובה זו
  3 0
  ראשית האחזקה ירדה ולא עלתה. שנית לא יהוא קובע אלא רק הדוחות וגם בדוחות יש ירידה דומה לזו שביהוא. כיוון שאיני מניח שהם מכרו מה TREASURY במהלך 2017 (כי המניה התדרדרה לאורך כול השנה בכ % 50) הרי שיכול להיות שהעבירו לקרן פנסיה (גם לא נראה לי כי הייתה קמה זעקה) אבל ב 2017 סגרו כמה עיסקאות ביניהן אלסטרום ואחרות וכנראה עשו שימוש בחלק מהמניות הללו
  סגור
 • גם ביהוא כתוב שירד, אבל בדוח של GE כתוב
  סימפל 20/09/2018 18:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה אחד הדוחות שהסתכלתי עליהם: https://www.ge.com/investor-relations/sites/default/files/GE_10-K_2017.pdf וכתוב בו: Net repurchases of GE treasury shares of $2.6 billion and $21.4 billion in 2017 and 2016 , respectively . אני הבנתי מזה שלא רק שהם לא מכרו, אלא שהם רכשו עוד.
  סגור
 • 13.
  תחום מערכות המידע
  יוני 16/09/2018 08:16
  הגב לתגובה זו
  0 1
  שלמה שלום, אני קודם כל מודה לך על הסקירות הרציניות שלך, והתגובות שאתה נותן לכל שואל ומסתקרן. ישר כח והמשך כך. מה דעתך על תחום ה IT בכלל ופורמולה מערכות בפרט? האם תוכל לתת סקירה באחד הטורים הקרובים שלך? אילו עוד מניות מעניינות יש בנאסדק בתחום זה? תודה רבה ושנה טובה
  סגור
 • ORCL+SAP הכי מעניינות בתחום.
  דגן 16/09/2018 15:10
  הגב לתגובה זו
  5 0
  .
  סגור
 • נתתי אין ספור סקירות על התחום
  שלמה גרינברג 16/09/2018 11:07
  הגב לתגובה זו
  4 0
  כולל פורמולה
  סגור
 • 12.
  משבר 2008
  אבנר 16/09/2018 02:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה שלום, האם תוכל לכתוב מתישהו מאמר עם זכרונות שלך מהמשבר של 2008? האם צפית אותו? האם ידעת לזהות מתי להיכנס / לצאת מהשוק? אשמח לדעת איך המשבר נראה מהעיניים שלך
  סגור
 • וואו, זה הכול?
  שלמה גרינברג 16/09/2018 11:08
  הגב לתגובה זו
  5 1
  כתבתי על המשבר פעמים רבות
  סגור
 • מייק איט סימפל מיי דיר (ל"ת)
  לשלמה עוד פעם 23/09/2018 11:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 11.
  טבע
  יובל 15/09/2018 22:18
  הגב לתגובה זו
  4 0
  ערב טוב ושבוע טוב שלמה הבטחת לפניי כחודש להתייחס לטבע, האם בעקבות האישור למיגרנה והודעות טובות נוספות שהיו בשבועות האחרונים אפשר לקבל ממך סקירה מורחבת על טבע לשנתיים שלוש הקרובות תודה רבה!!
  סגור
 • בקרוב (ל"ת)
  שלמה גרינברג 16/09/2018 11:09
  הגב לתגובה זו
  7 0
  סגור
 • 10.
  אהבתי לקרוא, המלצה על מנית ביטפארמס
  הדר 15/09/2018 16:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בבוקר תל אביב.יש מצב שנראה שם שוק שורי המניה בקרוב עם יעד שאפתני עד 15 או 20 שקל.מניה של סוחרים אשר יודעים על מה אני מדבר. דרך אגב בעבר קראו לה בלוקציין כרייה
  סגור
 • איני עוקב
  שלמה גרינברג 16/09/2018 11:13
  הגב לתגובה זו
  5 0
  "יעד שאפתני" בהחלט
  סגור
 • 9.
  צופים שהגירעון האמריקאי יגדל ל- טריליון $ ב-2019
  הגירעון טופח 14/09/2018 22:47
  הגב לתגובה זו
  2 0
  האם ההימור של טראמפ יצליח בזמן שמלחמת הסחר בעיצומה?
  סגור
 • נחיה ונראה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 15/09/2018 09:02
  הגב לתגובה זו
  8 1
  סגור
 • איזה נחיה ואיזה נראה אתה תמים מומו..ויש גם שלישית בקטנה (ל"ת)
  היי האלו 23/09/2018 11:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אחלה תשובה של"מומחה"
  שי.ע 15/09/2018 19:52
  הגב לתגובה זו
  0 5
  טרליון דולר גירעון שגם בשביל ארצות הברית הגדולה זה מעל היכולת שלה... םע 21 טרליון חובות שמשפיע גם על התקציב של ארצות הברית.. עד מתי המלך ילך עירום ולא יקבל דלקת ריאות וימות?
  סגור
 • נחיה ונראה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 16/09/2018 11:14
  הגב לתגובה זו
  6 1
  סגור
 • תוצאות נימדדות בטווח של שנים לא של חודשים. (ל"ת)
  נועם 15/09/2018 01:57
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 8.
  העיקרון בבלוקציין הוא ביזור המידע כשהמחשבים מסונכרנים
  למי זה מתאים? 14/09/2018 18:53
  הגב לתגובה זו
  3 0
  לא כל גוף רוצה שיוכלו לעקוב אחרי מהלכיו וההיסטוריה שלו, וזאת הבעיה
  סגור
 • על נושא האבטחה אכתוב כנראה בכתבה הבאה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 15/09/2018 09:15
  הגב לתגובה זו
  10 0
  סגור
 • מדוע שיוכלו לעקוב? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 15/09/2018 09:03
  הגב לתגובה זו
  7 1
  סגור
 • כי כל פעולה נרשמת וכל אחד יכול לראות, המידע חשוף
  מדוע שיוכלו? 15/09/2018 16:38
  הגב לתגובה זו
  4 0
  זה הטוב והרע שבבלוקצ'יין
  סגור
 • צודק ועל כך אכתוב השבוע (ל"ת)
  שלמה גרינברג 16/09/2018 11:14
  הגב לתגובה זו
  7 0
  סגור
 • 7.
  Ge
  ירון 14/09/2018 15:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם השינוי בפתח?
  סגור
 • נחיה ונראה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 15/09/2018 09:04
  הגב לתגובה זו
  9 0
  סגור
 • שלח מייל לג'ון פלאנרי.
  כגן 14/09/2018 16:23
  הגב לתגובה זו
  9 2
  .
  סגור
 • 6.
  שלמה אל תכתוב כיום
  לרון 14/09/2018 10:44
  הגב לתגובה זו
  0 6
  אישה יפה - על גבר היית כותב נאה- טרודו? והמבין יבין
  סגור
 • טרודו יפה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 15/09/2018 09:05
  הגב לתגובה זו
  7 0
  סגור
 • שיכתוב מה שהוא רוצה, שרוף את החזיות שלך במקום אחר.
  כגן 15/09/2018 08:01
  הגב לתגובה זו
  12 0
  .
  סגור
 • אדון לרון
  דב 14/09/2018 16:19
  הגב לתגובה זו
  10 0
  עידן ה-intersectionality רוצח כל חלקה טובה בחברה האנושית. נמאס. העולם השתגע והתהפך. ובכן כדאי שתלמד יש נשים ויש גברים, ויש תרבויות שונות, ויש שחור ויש לבן, ויש טוב ויש רע, והמוסר עודנו תחום חשוב. נמאס מכם. אתם הורסים את העולם עם שטויות מפגרות.
  סגור
 • עדיף
  לרון 14/09/2018 23:00
  הגב לתגובה זו
  7 3
  לעיתים להתאים עצמך לזמנים המשתנים נמאס או לא נמאס ובמיוחד כשאתה בעל טור
  סגור
 • אולי עדיף לא להיכנע
  דב 15/09/2018 10:58
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לנורמות מופרעות ואיזוטריות שמובלות על-ידי הזויים, רק שמחר תעלה מופרעות אחרת מופרעת יותר מהמופרעות הנוכחית. כולם שווים וכולם יקרים. אך אם אתה, לרון, גבר אז אתה גבר ולא אישה. ואם אתה לבן, אז אתה לבן ולא סיני. בקצב הזה הארץ תהיה השמיים ולהיפך, ואין פוצה פה. מדוע? לדבריך: "זמנים משתנים." באמת? שום מופרעות לא תהפוך אותך לנורמאלי.
  סגור
 • זמנים משתנים?? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 15/09/2018 09:05
  הגב לתגובה זו
  7 0
  סגור
 • הזמנים משתנים אבל הכסף נשאר כסף, והוא הקובע (ל"ת)
  המשתין בקיר 15/09/2018 16:42
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 5.
  UBX הפציצה אתמול אחרי הצהרה שערוריתית של המנכל
  בזוס מושקע שם 14/09/2018 10:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שערוריתית כי במילה WE הוא מתכוון לאנושות ולמדע באופן כללי - מה הסיכוי שאינדיאני ממוצע יבין את ההבדל. Unity Biotech CEO: We can 'absolutely' create drugs that slow, halt or reverse diseases of aging September 13, 2018
  סגור
 • Ibm
  יובל 14/09/2018 16:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה ibm שהזכרת.. מה דעתך עליה?מובילה בלא מעט תחומים .. ווטסון, aiמחשוב ענן בלוקציין. ובכל זאת להבדיל מהגדולות האחרות csco.intc. מניות הפאנג. מניית אי בי אם לא זזה.איך מעריכים את חברת אי בי אם במיין סטרייט לעומת ביצועי המניה בוול סטריטתודה רבה
  סגור
 • נא לחפש הכתבה עליה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 15/09/2018 09:06
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • זו הכתבה על IBM מ 6.2018
  ibm 14/09/2018 22:00
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כאש בשדה קוצים, IBM מובילה את הסקטור החם בוול סטריט שלמה גרינברג בוחן את המעצמה הגלובלית כאופציית השקעה לטווח הארוך. האם תשוב לראש הפירמידה הטכנולוגית עם טכנולוגיות הבלוקצ'יין? שלמה גרינברג | 30/06/2018
  סגור
 • יפה מאוד דווקא את הכתבה הזו לא ראיתי תודה (ל"ת)
  יובל 15/09/2018 16:36
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 4.
  SLIM MILN תעודות הסל הנל ממשיכות לעלות ולעלות
  אסור להמליץ 14/09/2018 10:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  Global X Millennials Thematic ETF The Obesity ETF תשואות 23 ו 26 אחוז מתחילת השנה) יותר מ qqq xlk שהם עם 18 אחוז
  סגור
 • מה הקשר? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 15/09/2018 09:06
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 3.
  annaly capital management
  nly 14/09/2018 10:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שאלה קצרה - החברה הזו שמחלקת כבר קרוב ל 12 אחוז דיבידנד שנתי. שמתי לב שאם אני פותח גרף של 2 וגם 5 שנים - תמיד הגרף מראה שמחיר המניה יורד משמעותית ביום הדיבידנד (בחברות כמו AAPL BA בחלק מהתאריכים המחיר יורד ובחלק עולה). זה מרמז שחלק מהדיבידנד מגיע מהקרן (לא חלוקה של רווחים נטו). ברבעון הנוכחי היא מחלקת 0.3 סנט למניה. הם ביצעו גיוס של 850 מיליון דולר אתמול. [The dividend of $0.07826/share and the previously announced short period dividend in connection with the Company’s acquisition of MTGE Investment, Annaly’s aggregate dividend for the Q3 is $0.30/share]
  סגור
 • "זה מרמז שחלק מהדיבידנד מגיע מהקרן"? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 15/09/2018 09:09
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 2.
  נהדר, שלמה. תודה.
  כגן 14/09/2018 10:11
  הגב לתגובה זו
  7 2
  .
  סגור
 • 1.
  לקרוא על המצב של ארצות הברית ולבכות...
  שי.ע 13/09/2018 22:00
  הגב לתגובה זו
  0 4
  הרפרמה של טראמפ נכשלת וגביית המיסים יורדת והגירעון עולה ומגיע כמעט לטרליון דולר מתקציב של 4 לת שנת התקציב של הממשל שהחלה באוקטובר 2017 הסתכם הגירעון ב-898 מיליארד דולר לעומת 674 מיליארד דולר בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. הכנסות האוצר מתחילת שנת התקציב גדלו ב-1% בלבד לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, על רקע נפילה של 20% בהכנסות ממסים תאגידיים בעקבות רפורמת המס. הוצאות הממשל מתחילת שנת התקציב צמחו ב-7%.
  סגור
 • על האבטלה היורדת וכמות המשרות שנשארת איתנה על ממוצע של
  כגן 14/09/2018 16:24
  הגב לתגובה זו
  7 3
  מעל 200 אלף משרות אתה משום מה לא מדבר.
  סגור
 • שי.ע
  דב 14/09/2018 16:22
  הגב לתגובה זו
  3 3
  מרתק מהיכן מגיעים סיפורי האלףלילה ולילה שלך. לבטח מאורלי אזולאי וידיעות אחרונות. אצלה טראמפ הוא בכל חייזר שחובה להיפטר ממנו. אך אני מניח כי ביזפורטל לא יפרסם את תגובתי...
  סגור
 • למה לא? גם נאסרללה בוכה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 14/09/2018 15:34
  הגב לתגובה זו
  9 1
  סגור
 • הגירעון של ארה"ב צפוי להגיע השנה ל-1 טריליון דולר (ל"ת)
  רוזנקרנץ 14/09/2018 18:49
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור