בנק ישראל מציג: אנטומיה של כישלון

היעדרותו של בנק ישראל מהשוק מאותתת לספקולנטים שהשוק פרוץ והם יכולים לעשות בו ככל העולה על רוחם וזה בדיוק מה שקורה. את המחיר נשלם כולנו // דעה

|
(26)
תסלחו לי על הבוטות אבל התנהלות הספקולנטים בשבועיים האחרונים בכלל ואתמול בפרט היא לא פחות מיריקה בפרצופו של בנק ישראל.
בשבוע שעבר פרסם בנק ישראל בכל אמצעי התקשורת דו"ח ביקורתי חריג המציג כיצד מרמה הממשלה את עצמה. לא שאני מסנגר חלילה על השלטון אולם מי מבקר את כישלונו המתמשך של הבנק בטיפול בשתי בעיות קרדינליות לתפקוד המשק? יציבות שער החליפין ויעד האינפלציה? אף אחד וחבל. בנק ישראל ממשיך לרמות את עצמו ואת כולנו ואת התוצאות מתחיל לחוות המשק בתקופה האחרונה.
השקל חוזר לשיא כל הזמנים
עד כמה מזלזל השוק בבנק ישראל יכולנו לראות אתמול היטב. עם פרסום החלטת הריבית, החליטו הספקולנטים להתעלם מהמסר העיקרי בהחלטה - זה שאומר שהאיום על החזרה ליעד האינפלציה (והתחלת תקופת העלאת ריבית) הינו התחזקות השקל. הם "התאהבו" בהודעות שלטעמי האישי אין להן כל בסיס ואתעכב על כך בהמשך, עטו על  ההודעה כמוצאי שלל רב ומכרו דולרים מכל הבא ליד.
תוך שעתיים התחזק השקל באחוז שלם לעומת הדולר תוך שהוא משלים התחזקות של 3.5% תוך שבועיים! חלק ניכר מהתחזקות זו, יש לציין, התרחש בשעות הערב, בסופי שבוע ולקראת פקיעת האופציות - אותם משחקים אליהם הורגלנו בשנתיים האחרונות ולהם לא מצא הבנק מענה.
אמת, בתקופה זו נסוג גם הדולר בעולם מרמות השיא שלו אולם התחזקות השקל הייתה משמעותית הרבה יותר ולראייה - הערב שב השקל לשיא כל הזמנים, שיא שנשבר בתחילת ינואר והביא לגל התערבויות והכרזות הבנק המרכזי על שימוש בכלים חדשים ומפתיעים, הכרזות שתוך פרק זמן קצר מאוד התבררו כריקות מתוכן.
למה נמנע בנק ישראל מלהתערב?
התחזקותו המרשימה של הדולר בעולם ורכישות גופים מוסדיים שהבינו שלהגן מפני התחזקות הדולר בהיקף כה גדול זה לא ממש חכם בפערי הריבית הנוכחיים, גרמה לכל המערכת להירדם כשהדולר התחזק גם אצלנו ואפילו השקל האימתני נחלש קלות אולם חובבי השקל המתינו בשקט על הגדר לרגע המתאים. זה הגיע משנוכחו לדעת שהמוסדיים הפסיקו לקנות ואז החלה החגיגה שהגיעה לשיאה אתמול.
למעשה מאז חודש ינואר בנק ישראל חדל מלהתערב ואפילו ביום כמו אתמול, שעל פי הגדרת הבנק היה עליו להתערב, הוא נמנע מלעשות כן. למה? אולי בגלל ההרגשה שסוף הקדנציה מתקרב ושהבא בתור ישבור את הראש, אולי בגלל שהנגידה ממשיכה להיות מולכת שולל על ידי מחלקת המחקר שלה שלטענתה הכל בסדר והכל כלכלי. לבנק ישראל התשובה.
בכלל נדמה שבנק ישראל עסוק בחודשים האחרונים בשני דברים קרדינליים - התנגחות בממשלה והנפקת מחקרי אליבי להצלחת פעילותו (עיין ערך המחקר המוזר יש לומר, שמוכיח שהתערבות בנק ישראל בשוק המט"ח הייתה אפקטיבי לאורך זמן). הודעת הריבית מאתמול, כללה משפטים חסרי אחריות לטעמי וחסרי כל בסיס ומשפטים אלו היו בין השאר הזרז למתקפה על השקל.
בנק ישראל משדר עסקים כרגיל. האמנם?
האם האינפלציה חזרה ליעד? ממש לא בטוח. לדעת כלכלנים רבים בחודשים הקרובים נחזור אל מתחת ליעד ובסך הכול תושלם תקופה של 4 שנים לפחות שהיעד מוחטא ואפילו בגדול. אפשר למצוא תירוצים רבים להחטאה אולם אין ספק כי הטיפול הלקוי בסוגיית שער החליפין הינו אחד הגורמים לכך.
האם הירידה הדרמטית בצמיחה ברבעון השני (2% בלבד שבמונחים ריאליים הצמיחה 0), היא משהו חד פעמי כפי שטוענים בבנק? אני בספק רב. כבר לפני שנה כשהשקל התחזק הרבה מעבר לשוויו הכלכלי הזהרתי שהתוצאות ייראו בעוד 12-18 חודשים. זה פרק הזמן שלוקח לראות את השפעת השער על היצוא. עכשיו מתחילות התוצאות לצוף על פני השטח וכלל לא בטוח שהירידה בצמיחה היא חד פעמית.
והאבטלה? זו עלתה ל 4.2% אבל למה להזכיר זאת כשאפשר במקום זה להרגיע עם נתון עליית השכר. עליית השכר היא חרב פיפיות. היא נובעת בעיקר מעליית שער בסקטור ההייטק עקב העובדה שחברות זרות נאבקות על כוח אדם וגורמות לחברות ישראליות שלא מסוגלות להתמודד עם העלייה בשכר מצד אחד וצניחת שער הדולר מצד שני להעביר פעילות מישראל החוצה.
במקום שבבנק ישראל יידלקו כל הנורות האדומות ובמקום שידליק אותם במשרד ראש הממשלה מעדיפים בבנק ישראל להמשיך לשדר אווירת עסקים כרגיל.
והעודף בחשבון השוטף? התירוץ העיקרי של חובבי השקל. נתוני הרבעון השני יפורסמו בעוד כשבועיים אבל הרשו לי לנחש - הוא ימשיך לקטון וייתכן מאד כי לראשונה מזה זמן רב המאזן הלאומי יראה גירעון ולא עודף (עקב פעילותם הפיננסית של הגופים המוסדיים).
היעדרות בנק ישראל מהשוק תעלה לכולנו
לסיכום, הצמיחה בירידה, האבטלה בעלייה, האינפלציה לא ממש מגיעה ליעד, העודף בחשבון השוטף נעלם, פערי הריבית ימשיכו לעלות (בארה"ב צפויה העלאה נוספת בספטמבר ועוד אחת כנראה לקראת סוף השנה) - האם למישהו נראה נורמלי שהשקל ממשיך להתחזק ונוגע בשיא כל הזמנים? זו כלכלה חדשה שעדיין לא לומדים בבתי הספר ותסלחו לי על הציניות. שוק המט"ח המקומי איבד כל היגיון ומישהו חייב להתעורר לפני שמהשק ישלם מחיר כבד והנזק יהיה בלתי הפיך.
בנק ישראל היה חייב להתערב אתמול. סליחה, הוא היה חייב להתערב כבר לפני שבועיים כשחזרו התופעות של התחזקות משמעותית של השקל בשעות המסחר הדלילות. היעדרותו מהשוק מאותתת לספקולנטים שהשוק פרוץ והם יכולים לעשות בו ככל העולה על רוחם וזה בדיוק מה שקורה. את המחיר נשלם כולנו.
 
** החומר הכלול בסקירה זו ואפשרויות הפעולה המתוארות בה מובאים לצורך מידע כללי בלבד ואין לראות בהם משום המלצה ו/או ייעוץ לגבי כדאיות ההשקעה במניות/מט"ח ו/או מכשירים פיננסיים נשוא סקירה זו בפרט או בתחום הנגזרים בכלל. סקירה זו אינה מהווה תחליף לייעוץ ספציפי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם וכל העושה בה שימוש עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד.
 
 הכותב הוא יועץ פיננסי ומנכ"ל אנרג'י פייננס לניהול סיכונים
תגובות לכתבה(26):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 20.
  גם הנגידה העלובה ביותר בתולדות המדינה לא תעצור את הדולר
  משה 03/09/2018 16:46
  הגב לתגובה זו
  7 0
  גם הנגידה העלובה הלא מקצועית המדקלמת משפטים מספרי כלכלה שנה א בלי להבין אותם לא תעצור את דהירת הדולר בקרוב ......
  סגור
 • 19.
  בכיין - מי אמר לך להשקיע בדולרים (ל"ת)
  דרור 03/09/2018 12:56
  הגב לתגובה זו
  1 6
  סגור
 • 18.
  זה ה"פרשן" שאמר לפני שבועיים שלדולר יש רק סיבות לעלות (ל"ת)
  דורית מלך 03/09/2018 11:17
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 17.
  למה אתה טועה יוסי?
  עידן 02/09/2018 23:20
  הגב לתגובה זו
  2 1
  כי המשק צריך להתבגר ולהתחיל להבין שאנחנו יצוא הייטק כמעט בלבד- וצריך להתחיל להסתכל פנימה לתוך המשק אם זה ביבוא לצריכה פרטית ואם זה בשוק הנדלן שהוא מנוע צמיחה בפני עצמו בקשר לייצוא אין לנו תחרות ביצוא שלנו כלומר לא מייצאים כבר טקסטיל וברזל כמו פעם אלא רק טכנולוגיות ושירותים מתקדמים אחרת גם ככה אין סיכוי מול הסינים או הטורקים וכו' לגבי המינוף במשק כשמסתכלים פנימה וצריך לבנות את הארץ ולמכור מעל 40 אלף יחידות בשנה וכדי לשמר את הנדלן המניב הישראלי- חייב ריבית נמוכה ואת זה רק שקל חזק יתן וציפיות לאינפלציה נמוכה וכן השוק הישראלי הוא נס
  סגור
 • 16.
  השוק אומר את דברו
  אבי 02/09/2018 14:12
  הגב לתגובה זו
  2 1
  אני משוכנע שכאשר משהו לא נמצא בפוזיציה הנכונה הוא מאוד מתוסכל!!!! יש שוק שכולל גם ספקולנטים , נכון אז מי שחושב לקנות דולרים מוזמן מול אותם כוחות והחזק מנצח כך זה בכל שוק, אף אחד לא המציא את זה!!!!!
  סגור
 • 15.
  ולמרות הביקורת - הם לא יעשו כלום
  דן 02/09/2018 12:34
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ככה התרגלנו כבר שנים :( עצוב מאוד
  סגור
 • 14.
  איך אתם נותנים במה לשטויות כאלה ? אפילו שהם בחינם
  דני 02/09/2018 10:45
  הגב לתגובה זו
  5 3
  תחפשו בגוגל פרנק הבינלאומי ותבינו עם מי יש לכם עסק.
  סגור
 • 13.
  אולי מספיק כבר
  רפאל 30/08/2018 18:25
  הגב לתגובה זו
  6 2
  להגיד שצמיחה של 2% היא במונחים ריאליים אפס? הרי הכתב בעצמו אמר שבארבע השנים האחרונות לא הייתה אינפלציה. אז למה במקום אחר הוא עדיין מניח שהאינפלציה הממוצעת היא עדיין 2%? אני יודע למה. כי נוח לו להניח פעם כך ופעם כך, ככל שזה מספק לו חיזוקים לטענות שלו.
  סגור
 • בקיאות בחומר
  יוסי 30/08/2018 22:37
  הגב לתגובה זו
  4 6
  צמיחה ריאלית אינה צמיחה בניכוי אינפלציה אלא צמיחה בניכוי הגידול באוכלוסיה שעומד על 2% לשנה
  סגור
 • אבל המשק צמח מעל 4% (ל"ת)
  בקיאות בחומר 02/09/2018 11:30
  הגב לתגובה זו
  4 1
  סגור
 • 12.
  יוסי כתבה נהדרת שלך. פלוג לא שומרת על הדולר מול שקל וזה
  ישראל 30/08/2018 13:28
  הגב לתגובה זו
  5 3
  יגרום למיתון במשק בסופו של דבר בלי ייצוא חזק בישראל הכלכלה פשוט תיפול
  סגור
 • תודה רבה (ל"ת)
  יוסי 30/08/2018 22:37
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • 11.
  אין ציפיות אין אכזבות .. בדיוק כמו עם נתניהו ...
  מנשה 30/08/2018 13:27
  הגב לתגובה זו
  3 0
  הגברת קיבלה מינוי מנתניהו לנתניהו לפי הסטיסטיקה יש 65% כישלון במינויים מקצועיים ופוליטיים רוב המינויים של נתניהו הסתיימו בחקירת משטרה ואו בכישלון מקצועי נטו בנק ישראל החליט בראשות פלוג לעזור לנתניהו לנפח את בועת הנדל"ן ובועת האשראי תיק השאראי של הציבור מבהיל ...ולכן כשזה יבוא .. אנשים יישארו עם המכנסיים ביד ..ועם חור גדול בבנק הריבית חייבת לעלות
  סגור
 • 10.
  שקרנית פלוג נוכלת
  אפי 30/08/2018 12:45
  הגב לתגובה זו
  8 0
  את הנזק שעשתה יקח שנים לתקן אם בכלל
  סגור
 • 9.
  מפספס את המהות
  אייל 30/08/2018 12:27
  הגב לתגובה זו
  5 1
  החלשות הדולר בשבועיים האחרונים נובעת בעיקר מהעולם ולאו דווקא מספקולנטים לראייה הדולר נסחר מול האירו לפני שבועיים ביחס 1.135 ובימים האחרונים 1.17 , הפרש של .. נכון 3% בדיוק.
  סגור
 • 8.
  הדולר כבר שנים נע בטווח שווי משקל כלכלי 3.50-3.80 (ל"ת)
  הכל רגוע 30/08/2018 10:32
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • טען עוד
 • 7.
  יופי של כתבה -לפחות עוד מישהו מבין את הבלוף הישראלי
  חוני המעגל 30/08/2018 10:31
  הגב לתגובה זו
  18 4
  חכו ליום שהבלוף הענק שנקרא שקל יתפוצץ כמו נפיחה גדולה ומצחינה בועת נדלן הזויה הערבים על הגדרות ההיי טיק בורח מישראל כי יקר כאן קנו דולרים וחכו בקרוב תתחיל ההצגה הגדולה 4 שקל יהיה בדיחה כשהבלוף יתפוצץ
  סגור
 • 6.
  מי רוצה דולר חזק
  h 30/08/2018 10:15
  הגב לתגובה זו
  5 5
  מחירי הדיור ומחירי היבוא עלו בגלל עלית הדולר. תקבולי המדינה מחברות זרות שמעסיקות עובדים ישראלים ירדו. כושר התחרות של חברות ההיטק הישראליות על המשאב הכי חשוב (כח אדם אכותי) יורד. אבל את יוסי פרנק והטיקונים שמוכרים את אוצרות המדינה בדולרים (והכי מצחיק אפילו בתוך ישראל) לא מענינת טובת האזרח אלא טובתם האישית ...
  סגור
 • 5.
  ממחזר את עצמו
  דני 30/08/2018 10:13
  הגב לתגובה זו
  6 5
  כל פעם שהדולר נחלש אתה חוזר על אותה מנטרה.הפסקת לכתוב בגלובס , עברת לביזפורטל וכשתפסיק שם תוכל לכתוב במעריב לילדים.רק התוכן לא מישתנה...
  סגור
 • אתה לא מחודד אתה...
  מגיב לתגובה 30/08/2018 10:51
  הגב לתגובה זו
  3 4
  תגובה לא אינטליגנטית למאמר חשוב.
  סגור
 • 4.
  תרגום לעברית
  אבי 30/08/2018 09:33
  הגב לתגובה זו
  5 0
  אני מרוויח המון כסף מההתנהלות הבלתי מקצועית של בנק ישראל בשוק המט"ח. כשהבנק שופך כספים לשוק, אני וכל חברי חוגגים עליו. אנא בנק ישראל תמשיכו לבזבז לאזרחים את כסף ולהעשיר אותי.
  סגור
 • 3.
  יוסי פרנק
  אבנר 30/08/2018 09:31
  הגב לתגובה זו
  17 5
  לצערי היחיד שצועק שהמלך הוא ערום ואף אחד לא מקשיב ההשלכות לעניות דעתי יהיו כואבות מאד וזו בלשון המעטה
  סגור
 • אכן טועה תמיד, גם בבינלאומי הבינו זאת והעיפו (ל"ת)
  דני 02/09/2018 10:43
  הגב לתגובה זו
  3 3
  סגור
 • 2.
  מחירי הדיור
  יצחק 30/08/2018 09:28
  הגב לתגובה זו
  9 0
  בנק ישראל נכשל כישלון חרוץ לא רק בטיפול ביציבות שער החליפין ויעד האינפלציה אלא גם אחראי באופן ישיר לחוסר היציבות במחירי הנדל"ן בעשור האחרון, בניגוד גמור למה שהוא מחוייב במסגרת תפקידו - לדאוג ולשמור על יציבות המחירים במשק. משום מה נוטים להתעלם מהנתון הזה. ואולי קשר קשר הדוק בין כל אלה..
  סגור
 • אכן בנק ישראל מעל בתפקידו בחוק
  אלון 30/08/2018 11:51
  הגב לתגובה זו
  3 0
  ומקומה של קרנית ושאר הליצנים שם בכלא ביחד עם נוחי... אבל כנראה שקרנית למדה לגלגל את התפוח החם הזה הלאה... לא סתם היא כבר התחילה לארוז ומחכה ליום שתוכל ללכת הביתה ולרשום את הכשלון הפלילי הזה על מישהו אחר. אבל אנחנו פה קרנית, לזכור ולהזכיר..
  סגור
 • 1.
  יחצנות
  זאב 30/08/2018 09:22
  הגב לתגובה זו
  9 3
  ליוסי שלום לא חשוב מה הנגידה עושה , לוקחים כמה יחצנים כתבות ממומנות בידיעות וערוץ 2, וכולם מרוצים.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות