על כוונת כיל להימחק, ועוד שלל עניינים בוערים

 |  (22)
לבנק ישראל תקוע הדיסקט או התקליט מבחינה מוניטרית. בעוד שתחת סטנלי הייתה אמנם הטיה אידיאולוגית אך ראינו מעשים ותגובות למצב בשטח, המצב הנוכחי פשוט חסר מעוף, ופועל ללא קשר למציאות. דעת בנק-ישראל על מיסים (צריך להעלות), התקציב (צריך להוציא יותר על "הוצאה חברתית), פנסיה תקציבית (טוב, הם למעשה הועד), ריבית (אפס), ודולרים (צריך לקנות) – הינה קבועה ואיננה משתנה על-פי המצב בשטח.
בעוד שחלק מן העמדות הינן פוליטיות בעיקרן, בכל הקשור למדיניות שער החליפין הרי שמדובר באיוולת לשמה לאור מצב המשק. יש הגיון לקנות דולרים כשרוצים להגדיל רזרבות (לאור מלחמה אפשרית עם איראן דאז) או כשרוצים לתמוך תמיכה קצרת טווח בתעשיות ייצוא לנוכח חוסר איזון קצר טווח בשערי-חליפין. אולי אפילו יש מקום לתמוך בתעשיות ייצא במצב של תעסוקה לא מלאה או במצב משברי. אך במצב של תעסוקה מלאה במשק, כששיעור האבטלה הינו ברמה שלא יכולה לרדת, הרי שתמיכה בשע"ח באמצעות סובסידיה יקרה ומעוותת הינה חסרת הגיון.
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
בתנאים אלו של תעסוקה מלאה זה בדיוק הזמן לסגור את המפעלים שכבר אינם תחרותיים ומתקיימים בקושי עם הסובסידיה היקרה, ולהפנות את המפוטרים לתעשיות אחרות שכן רווחיות. ולא יקרה דבר אם השכר הדולרי (שכן זהו שוק גלובאלי) של אנשי ההיי-טק יישאר קבוע בעוד השכר השקלי יעבור התאמה. אין סיבה מיוחד שהמשק כולו יסבסד שכר זה שגבוה ממילא.
למה חברות בכלל מחליטות היכן הן נסחרות?
כיל +0.67% כיל 1,799 +0.67% כיל בסיס:1,787 פתיחה:1,785 גבוה:1,805 נמוך:1,782 תמורה:28,276,911 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: רוצה להימחק? אם הרגולציה אצלנו הייתה נורמלית, היה מתאפשר רישום כפוי ע"פ בחירת הבורסה. החברה אמנם היא פקטור בבחירת מיקום ההנפקה, אך בעולם המודרני אין היא מחליטה היכן סוחרים בה. רק בישראל, הרגולטור מטעמים לא ענייניים של שימור כוח (וגם זאת, יש לציין, לא ממש צולח), מנסה לשמר החלטה זו בידי החברה תוך יצירת נזק עצום למחזיקי ני"ע מהציבור שנאלצים למכור את המניה, חלקם ללא שיקול דעת – קרנות נאמנות (בשל מדיניות השקעה בחו"ל), ת.סל (בשל יציאה מהמדדים), בהפסד עצום בשל לחץ המכירות הרב ותוך הותרת המחזיקים השיוריים בסביבת מסחר שלא נוחה להם. לחברה עצמה ולמנהליה לעיתים יש אינטרס להוריד את מחירי ני"ע שלה והכלי של מחיקה מהמסחר (ללא הצבעת המחזיקים יש לציין) מאפשר זאת באופן קל.
כמובן שרישום כפוי יאפשר את רישומן המיידי למסחר של כל אותן מניות ישראליות שיו"ר הרשות האוזר מייחל לרישומן פה על-פי החלטתן, ועם הרישום יהיה גם מסחר בהיקף מידה נרחב בשל העניין המקומי. צעד קל לביצוע, אם לא חרדים לביצור (לא מוצלח במיוחד) של מוקד כוח רגולטורי.
על הפרטת הבורסה
קרבות עיקשים סביב הסוגיה, למרות שהיא רחוקה מנושא שחור-לבן. אמנם רוב הבורסות בעולם הופרטו, אך זה מסיבות שפחות קיימות בתל-אביב כמו צרכי מימון מעבר מערכות מסחר או מבנה ניהולי בלתי-אפשרי בשל ריבוי חברים (בפרט NYSE – היו אלפי חברים-שותפים עם זכויות הצבעה).
הבעיות בבורסה נובעות בעיקרן מסיבות חיצוניות של רגולציה עודפת, ובמידה משנית מאיכות הנהלה ויחסי עבודה (עובדים מאוגדים, חוסר יכולת ניהול כ"א יעיל, שכר גבוה מאוד). הרגולציה העודפת המבריחה מפה חברות לא תיפתר בהפרטה, וה"הקלות" של הרשות לני"ע הן כוסות רוח למת, פחות מדי, ומאוחר מדי. צריך לבטל רגולציה, לא רק להקל (עם המון סייגים והגבלות, ובצורה היוצרת עוד גבב של עשרות עמודי משפטפטת שצריך לקרוא ולהבין על-מנת להבין איזו "הקלה" חלה ומתי).
לא ברור שבעיות יחסי העבודה בבורסה ייפתרו, וגם לא ברור שחברה פרטית תמנה מנהלים טובים יותר. עם זאת, אציין לחיוב שלבורסה לאורך השנים היו ויש מנהלים טובים, אך גם מנהלים טובים מבקיעים גולים עצמיים כגון מעבר ל-MSCI DM, ומתקשים היום בהנעת הליכים לירידת הליגה המתבקשת לEM.
ייתכן שנכון להפריט את הבורסה, אך זה לא פתרון קסם. פתיחת אפשרויות חברות בבורסה אפשר גם ללא הפרטה, וגם ימי ושעות מסחר ניתן להתאים ללא הפרטה. טיפול ברגולציה העודפת כנראה לא יהיה פשוט יותר, אם בכלל - הוא יהיה מורכב יותר, מכיוון שבהפרטה הרגולטור יהיה עם יותר כוח וחשדנות כלפי הגוף הפרטי עם בורסה מופרטת.
בנוסף, יש לזכור ביחס להפרטה (ויחסי עבודה) שהבורסה במבנה הנוכחי הצליחה בין 2000 ל-2007 להגדיל את מחזורי ני"ע בכפי 7.1, ואת מחזורי המעו"ף בכפי 8.5.
ביחס למהלך אמיץ, אז הנהלה שמוכנה להשתמש בתחלואי הרגולציה-ממשל הישראליים (ויש רבים מהם), ובעיות הביטחון/חרם כדי למנף אותם לצורך שינוי סיווג MSCI מ-DM ל-EM, אז מהלך שכזה יוביל לגידול כמעט מיידי (לאורך שנה-שנתיים) של בין 50% ל-100% במחזורים. זה הרבה יותר משמעותי מכן הפרטה, לא הפרטה.
לי אין דעה מוצקה ביחס להפרטה. יש יתרונות למבנה הנוכחי ויש יתרון למבנה מופרט. מה שכן ברור לי הוא שעיסוק מוגזם בנושא ההפרטה מצד הרגולטורים, הנהלת הבורסה, ואולי אף ועד הבורסה מונע התעסקות בבעיות האמתיות, וזאת בתקופה בה יש לפחות רוחות טובות של הפחתת רגולציה עודפת מהרגולטור (ב2009-2011 היה אולי כדאי שהרגולציה הייתה מתעסקת בסוגיה זו על-מנת שתפחית את נזקה במישורים אחרים).
אחד מנזקי ההפרטה שאנו כן רואים בכך הוא יחסי שיתוף-פעולה (ושינוי מערכת מסחר) קרובים מדי עם בורסה זרה (נאסדק). בורסה זרה הינה יריב עסקי, וממש לא נכון להילכד כבורסה שבוייה בידי היריב (שתיחלב בצורה המרבית על מערכת מסחר שבוייה תוך דשדוש עסקי). יש מקום לשיתופי פעולה, אך במרחק נאות וללא הילכדות.
בפני חברה מנפיקה פוטנציאלית המסחר בבורסה הוא משני, והוא לא הסיבה לבצורת ההנפקות. חברות אינן מנפיקות בשל עודף הרגולציה על החברות הציבוריות, עודף הטהרנות והכיסוי התקשורתי, וכן חוסר הביקוש מצד המוסדיים שסובלים בעצמם מעודף רגולציה ועודף טהרנות/כיסוי – ומעדיפים בהקשר של הנפקות (בפרט קטנות) פשוט לא להשתתף. פרס הם לא יקבלו על השתתפות בהנפקה טובה, אך חקירות וכיסוי תקשורתי לא מחמיא הם יקבלו על הנפקה גרועה. אז הכי קל, פשוט לא להשתתף בהנפקה אפילו אם היא נדמית כטובה.
והרגולציה העודפת?
פה צריך לעשות ריסטרט. על המפקחים להיכנס לרגלי המפוקחים: החברות הציבורית, המוסדיים, חברי הבורסה, יועצים, מנהלי השקעות, וכולי, ולבחון הן את שגרת יומם הרוויית כסת"ח של מפוקחים קיימים והן את התלאות הרבות של הקמת אופרציה חדשה. לאחר הבחינה, שלא צריכה לארוך זמן רב, יש לבטל לפחות 70% מהרגולציה. לא באופן חלקי. לא באמצעות "הקלה" . ביטול. עדיף שנחזור לימי הנפקות הפקס, מאשר לתשקיפים של 1,000 עמודים שאף אחד לא קורא ממילא.
בקרת סיכוני הרגולציה הכי טובה היא הקטנת כמות הפעולות. רבים הוקעו בשל השתתפות בהנפקה קלוקלת, אך טרם נצלב המפוקח שבחר שלא להשתתף באופן קלוקל (ופוגע בתשואת העמיתים) בהנפקה סופר מוצלחת. זה חל גם על שינויי הרכב תיק (קרי מסחר כלשהו). הכי פשוט ובטוח, מבחינת סיכוני רגולציה למנהלים ולפירמה, לא לעשות דבר.
על פנסיה תקציבית
בסופו של דבר יקום שר האוצר האמיץ מספיק פוליטית (וההיתכנות הפוליטית גדלה כל שנה) פשוט למסות מס הוגן את התקבולים הלא הוגנים (גבוהים מדי פריסת מס לא הוגנת). במקביל למיסוי שכזה, ניתן להפחית מיסים אחרים.
פופוליזם ושוק הדיור
בצעדים פופוליסטיים כמו הגרלת דירות ב"במחיר למשתכן", מיסוי על בעלי דירות מרובות, מיסוי רק על חברות בע"מ שיש בידן מלאי מאושר ניתן להשיג מעט מאוד, אם כי הבועה בהחלט ייתכן שתפקע מעצמה יום אחד. לעומת זאת, בצעדים כוללניים כגון מס רכוש אוניברסלי (אולי תוך הקטנה הסכום כנגד מס הכנסה) שיחול על כל דירות המגורים ללא מדרגות וללא סייגים, ניתן להשיג הרבה. רק שצריך גם להצטייר כלא נחמד, וזה לא טוב לפופוליסט חברתי.
תגובות לכתבה(22):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  הרגולציה באה לשמור על האזרח הקטן
  בן 01/08/2016 00:40
  הגב לתגובה זו
  0 2
  האזרח הקטן לא יכול להלחם על זכויותיו מול חברות נסחרות. מי ששומר על הזכויות שלו זה הרגולציה שלא מאפשרת להתפרע עם השקעותיו. צריך עוד רגולציה !!!
  סגור
 • הרגולציה בעיקר באה בכדי לרפד כיסים בשוחד.
  סוחר סחור 01/08/2016 09:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הרבה רגולציה - הרבה שוחד. שוחד עבור פוליטיקאים. שוחד עבור עובדי רגולציה. שוחד בשביל לחסום מתחרים, ושוחד בשביל לא להיחסם בעצמך. הרגולציה ממש לא דואגת לאזרח הקטן - נהפוכו היא מדכאת תחרות, ומאפשרת הלבנה של פעילות לא תקינה בתוך חברות ציבוריות. הרגולטור הכי טוב הוא הצרכן - או המשקיע הקטן - שבהינתן סביבת תחרותית (וללא רגולציה מעיקה שמונעת תחרות) - פשוט מצביעים עם הרגליים.
  סגור
 • 8.
  כשאני קורא שאנחנו מקום שמיני בעולם ב"פינוק" המשקיעים
  אחד 28/07/2016 04:06
  הגב לתגובה זו
  4 0
  (ראיון של האוזר בכלכליסט) אני מתרשם שהאנונימי הנכבד צודק בדבריו על הרגולציה;לולא היה אנונימי ודאי הייתי ממליץ שיחליף את האוזר....
  סגור
 • אכן משעשע שהרשות מתגאה בכך שהיא מלבישה 77 קונדומים.
  סוחר סחור 28/07/2016 09:12
  הגב לתגובה זו
  2 2
  קצת הגנה זה טוב. אך עם 77 קונדומים אי אפשור להנות, אי אפשר לזוז, ואי אפשר אף לחדור לשוק. מקום 7-8 ב"הגנה על משקיעים" זה אכן אינדיקציה לעודף רגולציה ועודף הגנה. ומה שמצחיק בדירוג הוא שבעוד זה אכן נכון שיש 77 שכבות הגנה על השקעה בחברות ציבורית ובמוצרים מפוקחים..... מוצרים וחברות לא מפוקחות יש לרוב. אין חקיקת blue-sky, וכבר התנדפו מאות מיליונים במיזמי פונזי ממש - ויש עוד כמה מיליארדים בדרך במיזמים שאינם כה שונים..... בפועל עודף ההגנה המוגזם בשוק המפוקח דוחק את המשקיעים לפעול בשוק הלא מפוקח - ולמעשה משמש כתמריץ להשקעה לא מפוקחת. אילו הדירוג של doing business היה בוחן את סביבת ההשקעות בכלל (ולא רק מה שמוכרז כחברה ציבורית) - אז ישראל הייתה יורדת לרמה של ניגריה - כי בפועל יש פה עוקצים ניגריים רבים. (הרשות התעוררה לעניין בשנה-שנתיים האחרונות - אחרי שחלק מהפונזים החלו להתפוצץ).
  סגור
 • 7.
  מה הקטע של פרשנות/דעה ממישהו אנונימי?! אתר לא רציני
  מני 27/07/2016 21:54
  הגב לתגובה זו
  3 11
  בלי לדעת מה השם והפרצוף מאחורי טור הדעה\ אולי זה נגוע בניגוד אינטרסים או ניגוד עניינים? מי האיש? אתר לא רציני שמאפשר זאת
  סגור
 • אינטרסים יש לכל, לפחות במקרה זה אין אינטרס לפרסום עצמי. (ל"ת)
  סוחר סחור 28/07/2016 00:11
  הגב לתגובה זו
  5 3
  סגור
 • 6.
  תעסוקה מלאה ? איפה את חי ?
  אזרח 27/07/2016 18:58
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אל תגיד לי שאתה קונה את נתוני האבטלה הרשמיים , שכן כל מי שסיים זכאות לדמי אבטלה פשוט לא נספר. על אבטלת מבוגרים שמעת? על בוגרים טריים שלא מוצאים עבודה שמעת ? על מי שעובד בחצי משרה זמנית כי לא מצא עבודה במקצועו שמעת ? האבטלה האמיתית היא בטח 15-20% מהמבוגרים בני 21-70 להערכתי.
  סגור
 • נתוני הלמ"ס - גם תעסוקה, ויותר חשוב שיעור השתתפות.
  סוחר סחור 27/07/2016 22:31
  הגב לתגובה זו
  2 1
  שיעור ההשתתפות בשוק העבודה שובר שיאים. גם שיעור המובטלים מאוד נמוך. הנתונים הקשים מראים -שאין- בעיית אבטלה בישראל. יש בעיות אחרות בשוק העבודה - כגון עודף של עבודות בלתי איכותיות בשכר נמוך. עם זאת - המפעלים שכה תלויים בהחלשה מלאכותית של השקל - הינם מפעלים שלרוב מעסיקים את העובדים שלהם עם שכר לא איכותי - במינימום. באירופה יש בעיית אבטלה. בארה"ב יש בעיית השתתפות בשוק העבודה. אצלנו - כרגע - אין בעיה. יש בעיה של פיריון נמוך. ושל עבודות בשכר נמוך. ואיכות נמוכה. וגם מועמדים לעבודה שסבורים שהם שווים הרבה יותר ממה שהם שווים בפועל (אותו מהנדס תוכנה חטייאר שלא מבין שהוא לא רלוונטי וצריך לבקש הרבה פחות).... אבל בעיית אבטלה או השתתפות - אין.
  סגור
 • אם אתה חושב שאין בארץ בעיית אבטלה ותעסוקה
  דג רקק 28/07/2016 17:21
  הגב לתגובה זו
  2 1
  זה רק מראה איזה מנותק אתה שחי בבועה של עצמו
  סגור
 • גם בתעסוקה מלאה יש פרטים עם צרות. בראיית מאקרו המצב טוב
  סוחר סחור 28/07/2016 17:45
  הגב לתגובה זו
  2 1
  תמיד תמצא את החכלאים והנדכאים - גם במשק במצב הטוב ביותר. המצב התעסוקתי כרגע - הוא תעסוקה מלאה. ולא תמיד היה כך. ולא תמיד יהיה כך.
  סגור
 • ממש לא מדובר בחלכאים ונדכאים
  דג רקק 29/07/2016 10:52
  הגב לתגובה זו
  2 1
  מדובר בבעיה רחבה הרבה יותר, נתוני מאקרו טובים לדוחות ומפספסים הרבה מאוד פרטים שנוח לפספס
  סגור
 • 5.
  היי סוחר
  אמיר 27/07/2016 18:55
  הגב לתגובה זו
  1 1
  יופי של טור,כרגיל.לדעתי כמו שאמרת המעבר מהדי אם הרס את השוק וכמובן בנוסף לרגולציה המטורפת.הממסר האחרון בארון הקבורה זה ההצעה להכיל מעמ על סוחרים,הם אלו אשר עוד מספקים נזילות לשוק המת ממילא עוד עתידים לשלם 70!! אחוז מהכנסותיהם מה שלא יותיר בידם ברירה אלא לעזוב את השוק הזה.חבל מאד.אני סוחר מ2001,עליהום כזה על יזמים ומתעשרים לא זכור לי מעולם.נקווה שיהיה שינוי מהיר,שש שנים אןכלים פה חרא.תודה
  סגור
 • תודה. נושא המע"מ / מוסד כספי לא חדש דרך אגב.
  סוחר סחור 27/07/2016 22:35
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ידוע מקדמת דנא. ורבים מסווגים כמוסד כספי (זה עדיף על מע"מ במספר מובנים). זה לא 70 אחוז - אלא 38 ברמת החברה, ו57% ברמת יחיד בעל שליטה (לאחר 30% דיבידנד בעל שליטה + 2% יסף). מה שחדש הוא שמישהו ביקש pre-ruling ופירסמו את זה לפני שנתיים או משהו - אבל הנושא עצמו לא חדש. גילאון ותעודת הסל התקשקשו עם זה שנים - ראה את הדוחות שלהם אחורה ל2008 נאמר. MSCI זו בכייה לדורות - והיה רצוי לשווק כמה ישראל התפגרה מאז - ומדוע אנו צריכים לחזור לEM.
  סגור
 • נו?ו57 זה לא המוןjQuery20304120234614238143_1469825392646?
  אמיר 29/07/2016 23:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ועשיתי חישוב פשוט שאם נניח סוחר מרוויח מאה בחודש(לשם הדוגמא בלבד),17 יילכו למעמ כי גם ככה בקושי יש על מה להתקזז.נשארת עם 83 שעליהם תשלם מס חברות 25 אחוז זה בערך עוד 20 נשארת עם 63.תוציא משכורת סבירה של 15 נטו שילמת עליה עוד 4000 מס אם לא יותר ואת השאר בדיב וקיבלת אפילו מתחת ל40 בנטו.לא נורמלים
  סגור
 • כן, רק שזה לא חדש. השאלה המהותית היא סיווג פירותי/הוני.
  סוחר סחור 31/07/2016 09:20
  הגב לתגובה זו
  1 0
  החשיפה לסיווג מוסד כספי (מע"מ על רווח ושכר) הינו חשיפה קיימת כבר כמה עשורים וכתובה באופן ישיר בצו הרלוננטי - "מי שעסקו במכירת מטבע חוץ או ניירות ערך או מסמכים סחירים אחרים" - כמי שהוא מוסד כספי. השאלה הרלוונטית (ועל ההיקף שאתה מתאר מאוד רלוונטי) - היא האם זה עולה לכדי עסק או לא. בהיקפים קטנים - לאו דווקא. מס הכנסה גם לא נוטה לסווג קטנים כתור עסקים כיוון שהם יכולים להתחיל לדרוש קיזוז הפסדים והוצאות כנגד ההכנסה. בדוגמאה שאתה נתת המשכורת לא רלוונטית למס חברות (כן מוטל עליה מס שכר בשיעור מע"מ במוסד כספי) - שהן המשכורת מוכרת כהוצאה.
  סגור
 • 4.
  דברים נכונים ואמיצים
  משיח 27/07/2016 17:18
  הגב לתגובה זו
  2 1
  הכסת"ח רגולציה הורס כל חלקה טובה מתואר היטב
  סגור
 • טען עוד
 • רק כסת"ח. כשאני חושב על וועדת השקעות - אני מקבל פריחה.
  סוחר סחור 27/07/2016 22:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הכי קל למוסדי היום הוא לעשות -כלום-. אוקיי - לא כלום, אלא להשקיע את ההפקדות החדשות בנדל"ן לא סחיר בחו"ל ולגזור קופונים לכיס דרך עמלות מתווכים / נותני שירותים שונים שנותנים kickback חזרה לכיס.
  סגור
 • 3.
  אולי תביאו את הסוחר ק. מדה מרקר הרבה יותר מעניין (ל"ת)
  Yossi 27/07/2016 15:37
  הגב לתגובה זו
  3 4
  סגור
 • 2.
  לא הבנתי את החלק של הפנסיה התקציבית! מה הוא רוצה שיעשו? (ל"ת)
  יועץ פנסיוני 27/07/2016 14:30
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • מס. נאמר מס שולי עליון (50% היום) מהשקל הראשון (או מ5).
  סוחר סחור 27/07/2016 22:39
  הגב לתגובה זו
  2 1
  הפנסיה התקציבית היא גם לא הוגנת ברמתה - התעשרות לא הוגנת בשל תחשיב לא הוגן - וגם מהווה פריסת מס (שכן זה שכר, ולא חיסכון) - במקום שהעובד ימוסה על שכרו לאורך 35 שנות עבודה - אז ב15-20 שנות פנסיה (ויותר במקומות מסויימים.... רבים מכפי שאתה משער - פרישה מוקדמת בכל המגזר) - פורסים לו את השכר לתוך מדרגות מס נמוכות (של "פנסיה" כביכול). המדינה לא יכולה לחזור מהבטחה על קצבה (היא יכולה, אבל זה יותר קשה). אבל למסות? היא בטח ובטח יכולה. 50% מהשקל הראשון, או מגמלה של 4000 שקל ומעלה. מס מיוחד על ההפרש מפנסיה שהייתה מתקבלת מחיסכון (ללא הבלוף של ניפוח השכר בשנתיים האחרונות בעבודה עם ניפוח תקן/דרגה - קרי תחשיב לפי השכר של כל תקופת העבודה).
  סגור
 • 1.
  מאיפה זה בא??
  כיל להימחקjQuery203036940470662748437_146961308002 27/07/2016 13:16
  הגב לתגובה זו
  0 2
  נא הבהר
  סגור
 • איומים של כי"ל, דרך הדלפות לתקשורת. היו כמה החודש.
  סוחר סחור 27/07/2016 13:57
  הגב לתגובה זו
  4 1
  תחפש - פורסם לא מעט.... היא חברה דואלית (לאחר רישום מקביל בניו-יורק לפני שנתיים(?)), אז עקרונית המחיקה מתל-אביב הינה טריוואלית ברמת החברה. כמובן ש90% מהמסחר בה בארץ - אז הסחירות תצנח, וגם ערך המניה יירד.... אך לעיתים זו מטרת ההנהלה. במצבים מסויימים יש הגיון להפיל את ערך המניה שלך (לטובת רווח עתידי). לא ברור כמה זה אמיתי וכמה זה "תחזיקו תחזיקו אותי" מול הרגולציה בארץ (הם עשו זאת גם דרך פיטורי העובדים לפני הבחירות).... אבל מה שהזוי הוא שכי"ל (או חברה ישראלית אחרת) יכולה למנוע מהבורסה בתל-אביב לסחור בה אם הבורסה מעוניינת לסחור בה. הנהלת החברה לא צריכה להיות פקטור בזה.
  סגור