סוחר בכיר מסתכל על האיום הגדול עכשיו - ומסמן מניות בת"א

סוחר בכיר באחד מחדרי הנוסטרו הגדולים מתייחס למתרחש באוקראינה ובעניין זה מסמן אפשרויות השקעה בישראל
|
(8)
בכל יום אנו שומעים חדשות מדאיגות יותר ויותר על הקורה במזרח אירופה. בתחילת מארס הפדרציה הרוסית השיגה שליטה דה-פקטו על חצי האי קרים, וזה סופח לפדרציה דה-יורה ב18 למארס. כעת אנו שומעים על חדשות מדאיגות מאזור הדונבס, בו פרו-רוסים הכריזו על הרפובליקה העממית של דונייצק ושולטים על עיירות רבות בשני אובלסטים (דונייצק, ולוגנסק) של אוקראינה. ישנם קולות המכוונים להתפשטות אפשרית צפונה (לחארקוב) ומערבה (דניפרופרובסק, אודסה, ועד לרפובליקת טרנסניסטריה).

הצבא הרוסי ערוך בכוחות רבים על הגבול, וגנרל של נאט"ו העריך שבמקרה של פריצה צבאית הכוחות הרוסיים יגיעו לטרנסניסטריה תוך שבוע. בסוף שבוע האחרון היו חילופי אש בין כוחות פרו-רוסיים (הכוללים אולי אף חיילי GRU רוסיים (מקביל באופן גס לסיירת מטכ"ל)) לבין כוחות בשליטת ממשלת קייב, טענות לחדירות אוויריות רוסיות מצד ממשלת קייב, ולקיחת משקיפים בינ"ל בשבי על-ידי כוחות פרו-רוסיים.

כל זה מטריד במספר רמות בחזית הגיאופוליטית העולמית. אם נצרף את האגרסיביות הסינית בים סין הדרומי (ואפשר אף לדמיין ציר רוסי-סיני), ניתן לחשוש אף יותר. אך בין כל החשש ישנן הזדמנויות בתל-אביב, אותן נסקור פה:

מניות תעשיה ביטחונית (בולטת אלביט מערכות -0.65% אלביט מערכות 56,970 -0.65% אלביט מערכות בסיס:57,340 פתיחה:57,000 גבוה:57,160 נמוך:56,520 תמורה:34,800,458 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: , תע"א לא נסחרת עדיין): הכוחות הצבאיים של רוב המדינות במזרח אירופה מוזנחים, בעלי סדר כוחות יורד (מאז שנות ה-90), וציוד מיושן מאוד (שרידים סובייטים). מעריכים שהצבא של ממשלת קייב (אף אם לא יהיו עריקות רחבות היקף לפרו-רוסים) לא יוכל להתנגד כמעט כלל לרוסיה - אפילו לא לעכב את הפלישה. ערב רב של מדינות קטנות במרחב (אקס בריה"מ וברית וורשה) מצוייות במצב דומה.

מדינות אלה סביר שישקיעו יותר בצבא. אמנם הן אולי לא יוכלו לנצח במלחמה ממושכת, אך עם צבא גדול ואיכותי יותר הם יוכלו להוות "קוץ בתחת" בפלישה, ולעכב ניצחון רוסי במידה משמעותית (ע"ע פינלנד במלה"מ ה-2). אם הרוסים יראו שעלות פלישה גדולה משמעותית מהתעולת - ייתכן והם יימנעו מפלישה כזאת מלכתחילה.

מטבע השקל: האמריקנים והאירופים מטילים סנקציות על רוסיה ואנשי עסקים רוסיים. כרגע לא מדובר בסנקציות משמעותיות, אך המערב צפוי להגביר את הסנקציות ככל שהאגרסיה הרוסית תגבר. אותם אנשי עסקים לא ממש מעוניינים "להחנות" כסף בתוך רוסיה (אפשרות להלאמה, שלל בעיות אפשריות מול המשטר), וכעת יש להם בעיה "להחנות" את הכסף באירופה וארה"ב.

פתרון אפשרי הוא "החניית" הכסף במדינות (רצוי דמוקרטיות יציבות) שלא צפויות להטיל סנקציות, וישראל ביניהן. ישראל מהווה חניון אטרקטבי עבור אותם אנשי עסקים היכולים להיחשב כיהודים לפי חוק השבות (ויש רבים כאלה) - אשר צפויים ליהנות מהגנה מוגברת ישראלית, לעומת לא יהודים. נציין שבנק ישראל עוסק בויסות המטבע, מה שעשוי למנוע התחזקות (אך יגביר את קצב רכישות ).

בנקים בת"א לא מאוד חשופים לחו"ל, ומאידך סביר שיראו הפקדות של זרים. בנוסף, הם ירוויחו מפעילות מוגברת בשוק המט"ח (אם תהיתם - חלק ממקהלת פרו הויסות של בנק ישראל הוא ברוקרי המט"ח והבנקים ביניהם - הם נהנים מהיקף הרכישות הגבוה (עמלות וספריידים) ומחוסר התנודתיות (יותר קל לצטט כאשר ברור לכולם שערך הנכס לא משתנה).

מניות גז ישראליות: אירופה מחפשת כיצד להיגמל מהגז הרוסי אשר מהווה נטל אסטרטגי. מדברים אף על ייצוא של shale gas מארה"ב לאירופה. אמנם המאגרים הישראליים הם טיפה בים לעומת הגז הרוסי, אך במצב בו מנסים למצוא מקורות חלופיים - זה פותח שוק חדש וקרוב הרבה יותר לגז הישראלי (בטח שלעומת ייצוא גז נוזלי למזרח אסיה דרך סואץ (סיכון גיאופוליטי ציינו?)!). מצב זה מקטין את עלויות הייצוא. אפשר אפילו לדמיין צינור גז ישראל-קפריסין-יוון-אירופה. עלויות ייצוא קטנות יותר מתורגמות לרווח גבוה יותר, ואפשרויות פיתוח רחבות יותר (למאגרי הלווין הקטנים (לעומת לוויתן ותמר)).

***הכותב הוא סוחר בכיר באחד מחדרי הנוסטרו הגדולים בישראל
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  מה עם לאומי? אשטרום? אידיאי?אלקטרה? אלקטרה צריכה? מתי
  יופיטר שוקי הון 28/04/2014 13:19
  הגב לתגובה זו
  0 1
  נסיקות?
  סגור
 • 6.
  הכל אצלכם בעילום שם, בעילום פרטים..הכל עילום
  ר 28/04/2014 13:11
  הגב לתגובה זו
  4 0
  מה זה שווה?
  סגור
 • 5.
  הוא מבין בגז,גאו-פוליטי בקייב,מדינאות? (ל"ת)
  המבין בפיננסים 28/04/2014 12:11
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 4.
  חוצפה להביא המלצות ממישהו עלום שם (ל"ת)
  1 28/04/2014 11:56
  הגב לתגובה זו
  7 0
  סגור
 • 3.
  אוסף קשקושים כזה מזמן לא קראנו.
  יוס 28/04/2014 10:23
  הגב לתגובה זו
  5 2
  אם זה אסטרטג שיחליף מקצוע. לא יתלקח סכסוך אלים בקייב, כי לאף אחד אין אינטרס. איש בעולם לא "ממתין" לחלופות גז מישראל. בקושי טורקיה, וגם הם עושים לנו טובה. מדובר באנרגיה מקומית, וגם היא תקועה בבירוקרטיה. טוב שלא חוזה שלום, ולכן פוקד לרכוש חברות בד לדגלים. זה באותה רמה.
  סגור
 • 2.
  לסוחר הבכיר שסתם מברבר ללא משהו נקודתי פשוט סתמי (ל"ת)
  מאיר 28/04/2014 10:20
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • דווקא נקודתי: אלביט, חשיפה לשקל, בנקים, ונפט/גז
  סוחר 28/04/2014 13:21
  הגב לתגובה זו
  4 0
  זהו כיוון די בולט.
  סגור
 • 1.
  רק פמס גם נותנת הרבה כסף דיבידנד. (ל"ת)
  מניות בטחוניות 28/04/2014 10:12
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות