העולם כמרקחה: מי הכלכלה הגדולה בעולם? חילוקי הדעות בשיא

אחרי 140 שנים, ארה"ב כבר לא הכלכלה הגדולה בעולם, אך האם המידע על התוצר בסין שכבשה את הרשות מדויק?
|
חקלאות
בשבוע שעבר, לראשונה מזה 140 שנה, האמרקינים התעררו וגילו כי הם כבר אינם הכלכלה הגדולה בעולם. על פי קרן המטבע העולמי, שווי התוצר של כלכלת סין הוא 17.6 טריליון, מעט יותר מ-17.4 טריליון, שוויה של הכלכלה האמריקנית.

השמחה הסינית מוקדמת מדי ?

על פי פרשן BBC, בן קארטר ( Ben Carter), קרן המטבע העולמית מחשבת את התוצר על כוח קנייה לנפש (PPP) שמאפשר השוואה בין כוח הקנייה של אזרחים במדינות שונות. בעקבות המשך זרימת הכספים אל סין, בקצב גבוה יותר מהקצב אליו זורם ההון אל ארה"ב, כוח הקנייה לנפש בסין גדל בקצב מהיר מאוד.

נציין כי מסביב לעולם המערבי נוהגים להתייחס בביטול יחסי לנתונים הכלכליים שמגיעים מסין בשל אי דיוקים שונים. בעבר, חלק מהגורמים ממשלתיים הודו בפני דיפלומטים מערביים, כי הנתונים הכלכליים הנמסרים בסין הם לשם מדידה כללית בלבד.

מאת'יו קראבי (Matthew Crabbe), חקר במשך 20 שנים את הנתונים בסין. לטענתו, הנתונים מזויפים וכח הקנייה של סין אינם רלוונטים כלל לחישוב. כח הקנייה של האזרח הסיני הממוצע עדיין נמוך משמעותית ואחד הנמוכים בעולם. כמו כן ישנם אזורים שלמים בסין שלא נלקחים מהם נתונים אלא מחשבים את אומדן התוצר שלהם רטרואקטיבית. לאחרונה מאת'יו הבחין כי קצב עליית התוצר באותן מחוזות, הפך להיות גבוה יותר מהעלייה בתוצר הכללי במדינה.

את אי הדיוקים באיסוף המידע, משייך קראבי לשחיתות ולקצב הצמיחה הגבוה במדינה שהקשה על מדידה מדויקת. בשנת 2005 שינתה ממשלת סין את המדידה של התוצר במדינה ובעיקר את תחום הקמעונאות במדינה. השינוי הגיע בעקבות התחושה כי אין מישהו שמבין או יודע מה גודל התחום במדינה. לדברי קראבי "בבדיקה שביצעתי, בחנתי כל תחום וכל סקטור בכדי להבין את גודלו האמיתי ומה קצב הצמיחה שלו. הגעתי למסקנה שכל מגזר שווה חצי ממה שהוצהר על ידי ממשלת סין".

למרות דבריו של קראבי, קצב הצמיחה של כלכלת סין ממשיך להיות בין הגבוהים בעולם. למעשה, בשנת 2020, ארגון המטבע העולמי חוזה כי תוצר המדינה יגיע לידי כ-27 טריליון דולרים, כ-20% יותר משוויה של כלכלת ארה"ב.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות