ג'נט יילן: "הדרדרות משמעותית בכלכלה תגרום להפסקת הצמצום ברכישות"

יו"ר הפד' הנכנסת עונה לשאלות חברי הקונגרס, והמשקיעים בוול סטריט אוהבים את מה שהם שומעים - המדדים קופצים בחדות
|
(12)
ג'נט יילן
כלי התקשורת בארה"ב מכריזים על "יום היסטורי", כאשר בפעם הראשונה עולה היום (ג') לדוכן העדים בקונגרס אשה בתפקיד יו"ר הפדרל רזרב. ג'נט יילן, היו"ר הנכנסת, נואמת כעת בפני ועדת השירותים הפיננסיים בבית הנבחרים.

יו"ר הפד' הנכנסת, ג'נט יילן, סיפרה לחברי הקונגרס על ההתקדמות בשוק התעסוקה ובכלכלה כולה מאז שהחלה מדיניות רכישות האג"ח של הפד', "אבל יש עוד הרבה לאן להתקדם".

"אני מדגישה כי אני מצפה להמשכיות רבה בגישת ועדת השוק הפתוח למדיניות המוניטרית", מספרת יילן לחברי הקונגרס בועדה, שהחלה בשעה 17:00 היום. סגנון הנאום משקף במידה רבה את שפת הפד' מהפרסומים האחרונים.

שלב השאלות

יו"ר הועדה שואל האם יעד הפד' הוא מעין "אימפרוביזציה", כפי שנכתב בוול סטריט ג'ורנל.
יילן: "הפד' הודיע כבר לפני שנה שישאיר את הריבית ברמה אפסית כל עוד שיעור האבטלה גבוה מ-6.5% וציפיות האינפלציה נמוכות מיעד הפד' של 2.5%".

"הפד' ינסה להמשיך להיות כמה שיותר שקוף וניתו לצפיה ככל שיתנתן", אמרה יילן.

"מטרת רכישות האג"ח היתה להוריד את שיעור הריביות לטווח ארוך, מה שאני מאמינה שהצלחנו לעשות. הרכישות נועדו גם להגביר צריכה בשוק הדיור ולתמוך בצמיחת הכלכלה. ראינו עלייה בצריכה גם בכלי רכב ובסקטורים נוספים".
קרדיט צילום: Getty images Israel
קרדיט צילום: Getty images Israel

"ציינו בעבר כי אם נראה התקדמות בכלכלה לפי התחזיות נמשיך בצמצום הרכישות, אך הרכישות אינן במסלול שנקבע מראש, במידה שנראה שינויים במצב הכלכלי יתכן שנשקול צעדינו"

יילן נשאלה לגבי חוק וולקר, שמגביל מאוד את פעילות הבנקים בארה"ב, וציינה כי אין טווח זמן מסוים למדידת יעילות החוק.

אחד מחברי הקונגרס בועדה התייחס לבעיית האבטלה הגבוהה בקרב אפרו אמריקנים ובקרב צעירים, ושאל איך הפד' יכול לעבוד עם הקונגרס כדי לפתור בעיות אלו.
יילן: "המדיניות המוניטרית אינה כמו פניצילין, אפשר לנקוט בצעדים כדי לעודד תעסוקה בכלכלה כולה, וכדאי לעודד השכלה שתביא לעליית שיעור התעסוקה בקבוצות חלשות אלו. אפשר גם להשקיע בתשתיות ולהגביר תעסוקה".

לגבי הירידה בשיעור ההתתפות בכוח העבודה והבעיות שזה יצור אמרה יילן: "חלק גדול מהירידה בשיעור ההשתתפות היא מבנית ולא מחזורית. מספר גדול של אנשים יוצאים לפנסיה, וזה נמשך כבר זמן רב. חשוב לשים לב שאנחנו רואים גם ירידה בהשתתפות בקרב עובדים בגילאי העבודה העיקריים".

"הופתעתי מהנתונים האחרונים בדוח התעסוקה, אבל צריך להיזהר ולא לקפוץ למסקנות. דוח התעסוקה בדצמבר הושפע ממזג אויר חמור. רק שינוי משמעותי במצב הכלכלי, כפי שיצטייר במגוון אינדיקטורים כולל שוק העבודה, צמיחה, צריכה ועוד, יכול להביא לשינוי המדיניות של הפד'".

יילן הוסיפה כי "הדרדרות משמעותית בכלכלה יכולה להביא להפסקת צמצום הרכישות".

לגבי שוק הדיור אמרה יילן: "רכישות האג"ח הביאו לירידת הריבית על המשכנתאות מה שגרם להתאוששות שוק הדיור. ראינו עלייה בריביות בקיץ, וזה הביא להתייצבות מסוימת בשוק זה. אנחנו רואים שיש בהחלט קשר בין הריביות לבין התאוששות שוק הדיור".

לגבי חוק דוד-פרנק (שנועד להבטיח שגופים גדולים לא יפלו בשנית) אמרה יילן: "אני חושבת שההשלכות של דוד-פרנק כבר התחילו, בכך שבנינו יציבות גדולה יותר במערכת הבנקאית".

דברי הפתיחה של יילן

"התאוששות שוק התעסוקה עדיין רחוקה מלהסתיים", מציינת יילן בדבריה הפתיחה, למרות הירידה האחרונה בשיעור האבטלה. למרות זאת, ככל הנראה שהפד' ימשיך לצמצם את רכישות האג"ח החודשיות בצעדים "מדודים" בהתחשב בשיפור ניכר בכלכלה הכללית.

היו"ר הטריה הוסיפה כי היא מתכננת להשאיר את שיעור הריבית ברמה אפסית "זמן רב לאחר" ששיעור האבטלה ירד מתחת ל-6.5%, כפי שנאמר לאחר החלטת הריבית האחרונה.

החדשות המעניינות יותר, אחד הדברים להם הפד' לא התייחס בהודעתו האחרונה, היא התנודתיות האחרונה בשווקים הגלובליים שגרמה לרבים לצפות להאטה בקצב צמצום הרכישות. יילן מציינת בדבריה כי "התנודתיות בשווקים הגלובליים אינה צפויה להשפיע על מדיניות הפד'. לפי דעתנו בשלב זה התפתתחויות אלה אינן מהוות סיכון משמעותי לכלכלת ארה"ב".

בדברי הפתיחה לא התייחסה יילן לשני הנתונים האחרונים משוק העבודה, שאיכזבו את המשקיעים כשהציגו מספרים נמוכים משמעותית מהצפי. היא בוחרת להזכיר את שוק העבודה כשהיא "מצפה שהכלכלה והתעסוקה יצמחו בקצב מתון" בשנת 2014, וכי האינפלציה צפויה לעלות לכיוון יעד הפד' של 2%.
תגובות לכתבה(12):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  פמפום, אחו.....שלא היה
  הכל נכון 16/02/2014 04:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יאללה מורגן, יאללה רוטשילד תנו עוד הזדמנות לפראיירים להיכנס ואז תשחטו אותם, אוי כמה ב-אנאלי ככה אתם אוהבים את האזרח הפשוט ואת הפנסיות שלהם. אגב פנסיות ואזרחים מכל העולם, ב-אנאלי!
  סגור
 • 9.
  איזה פימפום של השווקים..
  כפיר 11/02/2014 21:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נחכה ל vix ברמות. 13 וחצי כנראה כדאי להשקיע ב tvix ....22טרליון חוב אמרקאי.....מדינות המפותחות במשבר תורכיה בדרך למשבר סין הכול שקר שם מבחינת נתונים....לאן הולכים סנופי ל 1870 או מה.......איזה בועה עצומה...היכן הקונגרס שיורד קצת את וול סטרייט לשפיות.
  סגור
 • יאללה רוטשילד תן לכולם, ב-אנאלי
  יפה אמרתה 16/02/2014 04:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יאללה משפחות "הפשע מבית רוטשילד ומורגן" תנו להם את מבוקשם = שחיטת העולם, פנסיות האזרחים וכיו"ב ב-אנאלי!
  סגור
 • 8.
  כלכלה טובה ירידות
  gg 11/02/2014 21:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כלכלה רעה נתונים שליליים עליות ??האמא של הבחוףףףףף
  סגור
 • 7.
  זה לא יעזור כשהמחשב משתלת על שוק העבודה
  אנונימי 11/02/2014 21:32
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מה שאנשים היו עושים פעם עכשיו עושה מחשב
  סגור
 • 6.
  קדימה יאלן להזריק עוד סטרואידים
  המפולת קרובה מתמיד 11/02/2014 16:03
  הגב לתגובה זו
  2 4
  יאללה עוד ניפוח של נכסים.....קדימה.....לפמפם את השווקים המפותחים.....
  סגור
 • 5.
  מצחיק פרמטר רע הוא טוב פרמטר טוב הוא רע
  לטווח קצר 11/02/2014 15:45
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ילן לא חייבת להפחית 10 מיליארד היא יכולה גם רק 5 אבל בכול זאת היא לא תסטה מלמטר מהקו של ברננקה.
  סגור
 • 4.
  אתה יודע שמשהו לא בסדר שכולם מחכים לבשורות רעות
  שאלת תם 11/02/2014 15:35
  הגב לתגובה זו
  0 3
  בכיליון עיניים.
  סגור
 • תם
  גבירץ 11/02/2014 17:50
  הגב לתגובה זו
  2 1
  את תומתומית גדולה ותמימה לאללה, אבל מאחלת לך רק טוב בחיים.
  סגור
 • 3.
  God bless usa usa usa (ל"ת)
  bezeq 576 today!!!!! 11/02/2014 15:28
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 2.
  הכוונה המקורית של ברננקי במשפט well past the time
  נדי 11/02/2014 15:14
  הגב לתגובה זו
  1 1
  הוא לא התכוון לחכות שתהיה ירידה משמעותית מתחת ל 6.5. הוא התכוון שימתינו עם העלאת הריבית שלאחר שנתון האבטלה יהיה הרבה זמן (או מספיק זמן) מתחת ל 6.5. לדוגמא - 3-6 חודשים אחרי שנתון האבטלה ירד רק אז יתחילו לחשוב על העלאת ריבית.
  סגור
 • 1.
  תקפיץ השווקים ב3 עד 5 אחוזים מהיום עד יום שישי
  תומך ביאלן 11/02/2014 14:53
  הגב לתגובה זו
  9 1
  יאלן ידעה להקפיץ השוק ב-11 אחוז מאז שנבחרה ונאמה בדבר הגמישות שלה ,היא אוהבת שוק מניות רותח כדי להמשיך במדיניות הפחתת הרכישות,סוף שנה 2100 עד 2200,,,,
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות