גרמניה בצרות: לפי הערכות, הכלכלה התכווצה 0.5% ברבעון הרביעי

הכלכלה הגדולה באירופה נפגעה ממשבר החובות וצפויה לרשום רבעון שני ברציפות של התכווצות. עיני המשקיעים נשואות לרבעון הראשון ב-2013
|
אנגלה מרקל
המשבר הכלכלי באירופה לא פסח על כלכלת גרמניה, שהינה הגדולה ביותר ביבשת הישנה, זאת כפועל יוצא ממשבר החוב הריבוני שהוביל לירידה בייצוא ובהשקעות בחברות הגרמניות. על פי אומדן ראשוני של משרד הסטטיסטיקה הפדראלי הגרמני, התמ"ג הגרמני צפוי לרדת 0.5% ביחס לרבעון השלישי, כאשר הצמיחה הואטה ב-2012 ל-0.7% מ-3% בשנת 2011.

אולם, למרות הפסימיות ששולטת בכיפה, ניתן למצוא מספר נקודות חיוביות. ראשית, גרמניה מצויה בעודף תקציבי לראשונה מאז שנת 2007, זאת לאחר שהייתה בגירעון של 0.8% בשנת 2011.

בנוסף, למרות ההערכות כי כלכלת גרמניה על סף מיתון, הבונדסבנק צופה כי הכלכלה תתייצב ותצליח להימנע משני רבעונים רצופים של התכווצות, למרות משבר החוב שמתפשט במדינות גוש האירו. רק בשבוע שעבר יו"ר בנק המרכזי, מריו דראגי, הביע אופטימיות באשר לעלייה בביטחון הכלכלי, ואף העריך כי כלכלות 17 מדינות האיחוד האירופי התאוששו בשנת 2013.

"לא צריך להיות מיתון טכני", אמר לבלומברג כריסטיאן אוט, כלכלן בנטקסיס שבפרנקפורט, "אנו צופים רמה מסוימת של צמיחה כלכלית ברבעון הראשון כפועל יוצא מעלייה בביקושים המקומיים שיפצו על סחר חוץ חלש. בד בבד, ההתאוששות בסחר העולמי תהיה איטית מאוד, ואם הוא ייעלם לחלוטין, אזי הכלכלה הגרמנית לא תצליח להימנע ממיתון".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות