דוח חדש בארה"ב: הסטודנט האמריקני לווה יותר וכעת חייב הרבה יותר

בארה"ב קיימים 27 מיליון סטודנטים אשר מכלכלים את לימודיהם בעזרת הלוואות, 13% מהאולוסיה.
 |  (1)
דוחות
הסטודנטים בישראל מכירים היטב את ההשוואה בין שכר הלימוד המשולם בארצנו לבין השכר שמשלמים הסטודנטים בארה"ב. בעוד ששכר לימוד אוניברסיטאי בישראל לא חוצה את רף ה-15 אלף בשנה, הסטודנט האמריקני ישלשל לקופת מוסד הלימוד שכר כפול ואם מדובר במוסד יוקרתי, הסכומים מרקיעים שחקים. סטודנטים אמריקנים רבים נעזרים בהלוואות סטודנט אשר דרכם הם מכלכלים את לימודיהם אולם כעת מחקרים חדשים מצביעים על עלייה משמעותית בחובות של סטודנטים למדינה ועלייה ברמת הפשיעה.

על פי נתונים שנאספו בארה"ב, נכון לעכשיו, החובות בגין הלוואות סטודנט נעמדים על 27,253 דולר בממוצע. בארה"ב קיימים 27 מיליון סטודנטים אשר מכלכלים את לימודיהם בעזרת הלוואות, 13% מהאוכלוסיה. כמות זו כמעט הוכפלה במהלך ה-8 שנים האחרונות כאשר ב-2005 החובות בגין הלוואות סטודנט נעמדו ב- 17,233 דולר לסטודנט.

על פי המחקר שנערך על ידי FICO LABS, הדרישה ליכולת החזר מהסטודנט ירדה משמעותית כאשר היום סטודנטים אשר סיכויי ההחזר שלהם נמוכים יקבלו ההלוואה ביתר קלות. פרדריק הויין, מדען ראשי בכיר ב-FICO מציין כי לא קשה להבין מדוע החובות של הסטודנטים תופחים, שכר הלימוד אשר משולם למוסדות הלימוד מרקיע שחקים בעוד שהמיתון והמחסור במקומות עבודה מורגש היטב.

מחקר שנערך ע"י שלוחה של הפדרל ריזרב בשנה שעברה הראה כי חובות סטודנטים בסך של 580 מיליארד דולר מתוך ה-870 מיליארד דולר סה"כ היה מיוחס אזרחים אשר מתחת לגיל 40.

הדוח מציין כי, המיתון הוא רק אחת מהסיבות אשר גורמות לחובות הסטודנטים לתפוח. במהלך כהונתו הראשונה של הנשיא אובמה הועבר דבר חקיקה המורה כי הממשל האמריקני הוא המבטח העיקרי להלוואות אשר מוענקות לסטודנטים ובכך הדרישה ליכולת החזר מהסטודנט ירדה. המדינאים הרפובליקנים קראו לתוכנית "מתכון לאסון" כאשר הדמוקרטים דחפו עוד יותר למימוש התוכנית וקבעו כי ימחלו על חובות של סטודנטים במידה וישלמו 10% מתוך הכנסותיהם (לא משנה איזה סכום הכנסה) במהלך 10 שנים.

מבקרים רבים בארה"ב משווים את הבעיה הנוכחית בחובות הסטונדטים לבועת הנדל"ן אשר התפוצצה במהלך שנות ה-2000 וגרמה למיתון של 2008. הדוח מציין כי חובות הסטודטים לא דומים לאף לחוב אחר וזאת מכיוון שהוא לא מבוטח היטב. המדען הראשי ציין כי "אם לדוגמא אני אפסיק את התשלומים שאני חייב על הרכב שלי המדינה תעכל את הרכב אולם הממשל לא יוכל לקחת את התואר שלי בחזרה הדבר יכול לעלייה בפשיעה בארה"ב".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  ההחזר החודשי קטן (ל"ת)
  כו אבל הריבית נמוכה 31/01/2013 22:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור