חברות כרטיסי אשראי בארה"ב ישלמו פיצויים של 7.25 מיליארד ד'

במסגרת הסדר ההגבלים העסקיים הגדול בהיסטוריה, ויזה, מאסטרקארד ובנקים המנפיקים כרטיסי אשראי ישלמו פיצויים של 7.25 מיליארד דולר לקמעונאים אמריקניים בגין תיאום עמלות
 | 
(קרדיט: Getty images Israel)
במהלך שנת 2005 הוגשו עשרות תביעות נגד חברות כרטיסי האשראי ויזה ומאסטרקארד וכנגד הבנקים המנפיקים את כרטיסי האשראי. ביום שישי הוגש לאישור של בית המשפט הפדראלי בברוקלין הסכם הפשרה שאמור לתת מענה לכל התביעות שהוגשו בעניין תיאום העמלות בין החברות.

בהתאם להסדר, חברות האשראי והבנקים ישלמו לקמעונאים האמריקניים פיצוי של 6 מיליארד דולר. בנוסף, במסגרת ההסדר החברות הסכימו להפחית את העמלות רטרואקטיבית לשמונה חודשים אחרונים. לפי ההערכה, המהלך יפחית את ההכנסות של חברות כרטיסי האשראי מעמלות בסך של 1.2 מיליארד דולר. כמו כן, החברות ישלמו כחצי מיליארד דולר לתובעים שניהלו תביעות נגדן בעניין.

הפרדה דרמטית בין מחיר המוצר לעמלת האשראי

שתי ענקיות כרטיסי האשראי, ויזה ומאסטרקארד, מחזיקות במעל 80% מנתח השוק בארה"ב. החברות תיאמו ביניהן את העמלות שנגבו מבתי העסק על כל שימוש בכרטיסי אשראי. בגין כל תשלום באמצעות כרטיס אשראי, בעלי העסקים משלמים עמלה שנקבעת על ידי חברת כרטיסי האשראי ומופחתת מסכום העסקה על-ידי הבנקים שהנפיקו את הכרטיס.

בעלי העסקים מגלמים את העמלות הללו בתוך מחירו של המוצר, ואילו הלקוחות משלמים את אותו המחיר גם אם רכשו את המוצר במזומן וגם אם רכשו אותו באמצעות כרטיס אשראי; אלא שהעסק מרוויח ממכירת מוצר במזומן יותר מאשר ממכירה באשראי.

ההסדר החדש נועד להפריד בין מחיר המוצר לבין עלות ביצוע התשלום. בית העסק יפרסם מה גובה העמלה עבור תשלום בכל סוג של כרטיס אשראי, ויגבה אותה בנפרד. כך הלקוחות יוכלו להוזיל את הרכישה על-ידי תשלום במזומן או בחירה בכרטיס אשראי עם עמלות נמוכות יותר. במסגרת ההסכם נקבע, כי העמלה שתתווסף על-ידי בתי העסק בגין תשלום בכרטיס אשראי תוגבל לגובה מסוים. הסדר הפשרה ממתין כעת לאישור בית המשפט האמריקני.

לכתבות נוספות מבית תקדין
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה