רעידת אדמה משפטית: אולמרט יצא זכאי בפרשות ראשונטורס ו"מעטפות הכסף"

ביהמ"ש זיכה את ראש הממשלה לשעבר במרבית סעיפי האישום. אולמרט נמצא אשם בהפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות. האם אולמרט יחזור לחיים הפוליטיים בעקבות זיכויו?
 |  (16)
אהוד אולמרט
הוא זכאי (כמעט בהכל): בית המשפט המחוזי בירושלים הכריע הבוקר (ג') את פסק דינו של אהוד אולמרט ב-3 הפרשות בגינן הוא נחקר בארבע השנים האחרונות, ראשונטורס, טלנסקי (מעטפות הכסף) ומרכז ההשקעות. אולמרט נמצא זכאי בפרשות המרכזיות - ראשון טורס וטלנסקי ונמצא אשם בסעיף הפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות. בכך נמצא אולמרט, מי שנאלץ לוותר על כסא ראש הממלה כתוצאה מהאישומים בפרשות אלו, נקי מבחינה פלילית, אך יתכן שההרשעה בסעיף הנוסף תהיה כרוכה בקלון.

מדובר ברעידת אדמה משפטית ובמכה אנושה לפרקליטות המדינה בראשותו של משה לדור. בשידור חי בערוץ 2 אמר ידידו הקרוב של אולמרט, אמנון דנקנר: "פרקליט המדינה לא צריך להתפטר הוא צריך להתאבד".

השופטים קבעו במסגרת הכרעת הדין בפרשת ראשונטורס כי הראיות אינן מוכיחות מעבר לספק סביר כי אולמרט היה מודע לגביית הכספים העודפים. עוד קבעו השופטים כי לא הוכחה שיטה לגביית כספים .

מדברי השופטים בהכרעת הדיון: "הראיות שהובאו אינן מוכיחות מעל לספק סביר עבירה מכוונת בנסיעות מורכבות. הוצג לגופים כאילו הם מתבקשים לממן הוצאות ריאליות, אך נגבו מהן כספים עודפים. אין לנו מידת הוודאות הנדרשת במשפט פלילי שהייתה עבירה".

"ראיות מלמדות כי לא היה קשר בין הנהלת החשבונות בראשונטורס לניהול הנסיעות בלשכת הנאשם. אין ראיות מעל לספק סביר שהכספים נגבו לשמש בנסיעות פרטיות הראיות שהובאו אינן מוכיחות מעל לספק סביר עבירה מכוונת, עם זאת, בנסיעות מורכבות נגבו כספים עודפים שלא כדין.
הראיות מראות שלא היו נהלים או הנחיות ברורות".

"טלנסקי העביר לשר התמ"ת סכומים של אלפי דולרים כדמי כיס ולשדרוג נסיעות הנאשם. הנאשם שלח מכתב לשלדון אדלסון ובו המלצה על טלנסקי; הייתה גם פנייה של הנאשם ליצחק תשובה".

בפרשת ראשונטורס, שנחשבת לפרשה החמורה יותר נאשם אולמרט כי קיבל בשיטתיות כ-90 אלף דולר באמצעות מימון כפול של נסיעות לחו"ל לו ולמשפחתו. סעיפי האישום בפרשה זו הם קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ובהפרת אמונים, ברישות כוזב , מרמה והפרת אמונים והעלמת הכנסות .

בפרשת טלנסקי, שנקראת גם פרשת מעטפות הכסף וקשורה גם לפרשת מרכז ההשקעות נאשם אולמרט כי בזמן ששימש כשר התמ"ת קיבל מאות אלפי דולרים מטלנסקי בניגוד לחוק. הכסף נוהל באמצעות קופה סודית ע"י חברו לשעבר, עו"ד אורי מסר שעל פי האישום החברות אותן ייצג זכו לעזרת אולמרט בהיותו שר. בפרשה זו נאשם אולמרט במרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

במסגרת פרשת העטים מואשם אולמרט כי דיווח למבקר המדינה בהצהרות כוזבות על שוויו של אוסף העטים שלו.

עם זיכויו הכמעט מוחלט, יתכן שאולמרט ינסה לחזור לחיים הפוליטיים. נזכיר כי אולמרט נאלץ לוותר על כסא ראש הממשלה בספטמבר 2008 בעקבות כתבי האישום הפליליים שהוגשו נגדו על ידי הפרקליטות, כך שזיכויו עשוי לדרבן אותו לחזור לחיים הציבוריים.

בעניינה של שולה זקן, מי שהיתה ראש לשכתו של אולמרט במשך שנים רבות החליטו השופטים להרשיע אותה בשתי עבירות של קבלת דבר במרמה והפרת אמונים בפרשת ראשונטורס. זקן שמרה על שתיקה רועמת בעניין הפרשות בהם היה מעורב אולמרט במהלך כל השנים האחרונות. נזכיר כי זקן כבר הורשעה בפרשת המסים ונידונה ל-4 חודשי עבודות שירות.

עם צאתה מאולם המשפט אמרה זקן: "אני אשה מאמינה ומודה לקדוש ברוך הוא. אני מאמינה בבית המשפט. החלטתי לא להעיד על מנת שלא לשמש ככלי בידי אלו שרצו להפיל ראש ממשלה בישראל".

עורך דינו של אולמרט, אלי זוהר אמר כי "בעניין מרכז ההשקעות הודגש כי הייתה סטייה בעניינים פרוצדוראליים ולא במהות. אני מעריך את ביהמ"ש על היכולת להתגבר על הלחץ ולקבוע קביעות מוצקות. במדינה דמוקרטית החלטה לערער על זיכוי בפלילים היא החלטה פסולה, בנסיבות העניין הזה החלטה על ערעור תהיה לא ראויה בעליל. פרקליט המדינה אמר שהוא לוקח אחריות אישית על דרישת החקירה המוקדמת שהובילה לפרישתו של ראש הממשלה. אנחנו חושבים שמרכז ההשקעות קבע סטנדרטים חדשים וראויים, הגם כשקובעים סטנדרט לא נכון להרשיע בו בפלילים, אם זה ייגמר כך אין לנו סיבה לשקול ערעור."
תגובות לכתבה(16):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 14.
  תתנצל--מרגלית
  שלום 11/07/2012 10:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  החבר הטוב של משפחת אולמרט!!!תתנצל בגדול,בגלל אחד כמוך נפלה ממשלה בישראל !!כמו שרצחו את רבין בגלל מאבקו לשלום כן עשו לאולמרט אשר היה קרוב לשלום ,תתעורר ותתעררו!!אתה יכול להשיב לי אם יש לך אומץ ואני אפיץ את תגובתך...לchalom_c@netvision.net.il
  סגור
 • 13.
  זה לא מקה לפרקליטות
  מאמין לטלנסקי 10/07/2012 19:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אלא מקה למדינת חוק וצדק. הרשנזון וקצב בפנים לא על דברים חמורים בהרבה קיבלו את מה שמגיעה לכל פושע רגיל ,אז למה אולמרט יצא יבש מן המים?
  סגור
 • 12.
  לא יודע מה האמת. אבל,
  יוסי 10/07/2012 14:02
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אני כל כך שמח על המכות שהפרקליטות חוטפת!!!! חחחחחחח
  סגור
 • 11.
  נדרש שינוי רציני בפרקליטות. מתברר שהיא מוטית ומושחתת.
  יעקב 10/07/2012 11:14
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ולו גם בגלל עסקת הטעון המפוקפקת של בלאו. יותר מדי "מכות לפרקליטות" בשנים האחרונות בלי שום שינוי ובדיקה.
  סגור
 • 10.
  כל הכבוד לבית המשפט
  דוקטור 10/07/2012 10:48
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אולמרט היה ראש ממשלה מצויין שהודח ע"י הימין כי התקרב לכיוון השלום, אני מקווה שיחזור להנהגת המדינה
  סגור
 • 9.
  אשרי המאמין להם
  חי במינוס 10/07/2012 10:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אמור מהיום הון-שלטון-משפט.....
  סגור
 • 8.
  שלי טימן
  rikushet 10/07/2012 10:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלי טימן , יש לך כובע לאכול! למרות שניסית להסית ולמרות שליכלכת לא מעט , לא צלחה דרכך ואולמט לא הורשע. מזלנו שאתה כבר לא שופט במדינת ישראל ואוי לנו שהיית שופט כי אתה פובליציסט מגלומן מוטה ותו לא.
  סגור
 • 7.
  היה שווה מדי פעם להשמיע הצהרות ודעות שמאלניות. זה עובד.
  עמית 10/07/2012 10:35
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אם היו קוראים לך בינזרי האם היית יוצא זכאי? הא ? מה אתה אומר ? כדאי להיות שמאלן אשכנזי וחילוני.
  סגור
 • 6.
  כמה כספי ציבור בזבזו על המשפט הזה? (ל"ת)
  גל 10/07/2012 10:11
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 5.
  בקיצור ידע איך לעשות עבירות בצורה חכמה
  עידן 10/07/2012 10:03
  הגב לתגובה זו
  4 0
  ולצאת מזה
  סגור
 • אני מקווה שהמדינה תערער ובכל זאת יחשפו את האמת בחוכמה (ל"ת)
  בן 11/07/2012 09:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  גברת גרונטמן לא קצת נסחפת? ועוד לא התחלנו עם הולילנד
  מה את מתלהבת 10/07/2012 10:02
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אולמרט הורשע בהפרת אמונים במרכז ההשקעות וכן אולמרט הואשם כי הונה את מבקר המדינה בהצהרותיו על אודות כספים שקיבל מאיש העסקים יוסף (ג'ו) אלמליח, וכן על כך כשהצהיר כי שווי אוסף עטים בו החזיק הינו 140,000 אלף שקלים בעוד שוויו האמיתי עמד על כ-1.3 מיליון שקלים. בגין עבירות אלה הואשם אולמרט בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.. אז הוא לא בדיוק זכאי וכפי שאמרתי ,הולילנד עדיין לפנינו.
  סגור
 • כשר אבל מסריח היתכוונתה לזה לפי הבנתי (ל"ת)
  בנטוב 10/07/2012 10:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  פרקליט המדינה = חה..חה..חה..חה.. (ל"ת)
  איציק 10/07/2012 09:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  ברכות מקווה שתחזור לתפיקידך הקודם נמאס משקרניהו (ל"ת)
  מוטי 10/07/2012 09:30
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 1.
  הבא בתור הליכודניק ביבי
  נחמן 10/07/2012 09:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תמיד תמיד אפשר למצוא...ואז מה יגידו כול שכרי הליקוקים שלו...
  סגור