זוארץ: "צריך לפרק את הרבנות הראשית, היא מזיקה לאזרחי ישראל"

יו"ר ועדת הכספים הביע תרעומת על ההחלטה לתקצב מתקציב המדינה רבנים מי שלא הוגדרו רבנים ע"י הרבנות הראשית. "ליועץ המשפטי אין סמכות להחליט על תקצוב; "הכריעו לטובת הרפורמים תוך ניגודי עניינים"
|
(7)
ח"כ משה גפני יו"ר ועדת הכספים (צילום: יח"צ)

דיון סוער מאוד התקיים היום (ג'), בוועדת הכספים, בעקבות הנחיית היועץ המשפטי לממשלה לתקצב רבנים רפורמים וקונסרבטיביים. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) דרש לברר כיצד בכוונת האוצר לתקצב את העניין והאם ייפגע תקציב משרד הדתות עקב כך. יו"ר הוועדה גפני והשר לשירותי דת מרגי הביעו תרעומת קשה על הקפאת מינויי רבנים אזוריים במשך שבע שנים עד לתום הבירור המשפטי בסוגיה.

גפני הביע תרעומת גם על "עצם ההחלטה לתקצב מתקציב המדינה מי שאינם מוגדרים רבנים על פי החוק; שלא הוסמכו לרבנות ע"י הרבנות הראשית". גפני: "מי הסמיך את היועץ המשפטי לממשלה להחליט על תקצוב עניינים שטרם הוחלט בעניינם. היועץ החליט בניגוד לעמדת הכנסת המכירה ברבנות הראשית כגוף היחיד המוסמך לעסוק בתחומי רבנות ואם הסמיך עצמו לעסוק בנושאי רבנות, שייעשה את זה גם בתחומי הבריאות והתחבורה. למה שמשרד הבריאות יהיה היחיד שעוסק בנושאי בריאות, שיהיה פלורליזם וגם גופים אחרים יעסקו בכך".

השר לשירותי דת, יעקב מרגי (ש"ס) הביע תרעומת על התהליך שהוביל להחלטה לתקצב את הזרמים הרפורמים והקונסרבטיביים ואמר: "היתה ועדה שהגיעה להסכמה של כל הצדדים, כך שיהיה ניתוק מוחלט בין משרד הדתות לנושא וכי קהילות יטופלו במסגרת רכזי קהילות על ידי תמיכות ממשרד התרבות ולא באמצעות משרד הדתות. העותרים נגד המדינה נהגו שלא ביושר והתברר שכל המחלוקת היא על הגדרת מיהו רב ולא על עצם התקצוב. העתירה היתה קנטרנית, כדי לתקוע את המינויים של רבני יישובים, שמתקיימת מאז 2005".

מרגי האשים את מערכת המשפט ב"התנהלות לא ראויה". לדבריו "היה על השופטים שדנו בעתירה לפסול עצמם עקב חוסר תום לב וניגודי עניינים. אחד מהם קיבל אות כבוד מהרפורמים, שופט שני הודיע לפרוטוקול שייצג בעבר את הרפורמים בתשלום ושופט אחר הודיע שהוא חבר של אחד העותרים ואף למד עימו בעבר. בנוסף, פרקליט שמטפל בעתירה נוכחית של הרפורמים, הינו אחד שנישא בנישואין רפורמים".

המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד יהודה שפר: "אני מופתע מהטענות נגד מערכת המשפט. משפטית ההחלטה בעקבות העתירה מ- 2005 נכונה. אכן התעכבו מינויי רבנים ביישובים כל עוד ביררו את סוגיית אי השוויון בתקצוב רבנים מזרמים שונים. הפתרון שהוצע הוסכם על כולם; תקצוב באמצעות תמיכות של משרד התרבות ולא בהעסקה ישירה. הדבר יימנע בלבול משפטי לגבי הסמכת רבנים במדינת ישראל. הכל נעשה בתיאום עם המחלקה המשפטית של המשרד לשירותי דת. התקציב ייקבע בהתאם להערכות אנשי משרד התרבות. הפרקליטות אינה צד בעניין והסיבה להחלטת היועץ היא בין השאר על-מנת לפתוח את הברז בנושא המינויים".

ח"כ אורית זוארץ (קדימה) אמרה: "צריך לפרק את הרבנות הראשית. היא מזיקה לאזרחי ישראל. אתם לא בוחנים את עצמכם. גם הכיפות הסרוגות לא מקובלות עליכם וגם רבני צה"ר. אני מברכת על המהלך הזה. הגיע הזמן לקרב את היהדות לעם. ההתנהלות של הרבנות גורמת לאנשים ללכת לזרמים האחרים ולקבל מענה. דרשה לקבל לוחות זמנים כמה זמן ייקח למשרד התרבות ולאוצר לתקצב את הנושא".

ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה) אמר: "רוב היהודים בארה"ב הם רפורמים. הם מסורים למדינת ישראל. בהיותי נשיא ואוניברסיטת בן גוריון, גייסתי למעלה מרבע מיליארד דולר מיהדות ארה"ב ולא מממשלת ישראל. אם הדברים שאמר השר מרגי לגבי השופטים נכונים הרי שהם חמורים ביותר".

תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  רפורמי בשבילו חזיר ודג הם אותו דבר (ל"ת)
  דויד 12/06/2012 14:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  נתתם לחרדים את השליטה-תאכלו אותה
  מאיר 12/06/2012 14:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עד לפני 20-25 שנים שליטה יתה בידי רבנים שהיו מקובלים עלכולם. היום זה חרדים. איכסה. גם לא מתייעצים איתם וגם שולטים עלינו. צודקת זוארץ שקוראת לפרק את הרבנות.
  סגור
 • 2.
  ברוורמן! אתה טועה ומטעה
  ציון 12/06/2012 14:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רוב היהודים בארץ אינם רפורמים! זו המצאה דימיונית שלך...
  סגור
 • נכון, הם חילוניים
  סאומו 12/06/2012 14:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לבטל כבר את הדבר המטומטם הזה שנקרא דת !!!!
  סגור
 • על רב היהודים בארה"ב -רפורמים. (ל"ת)
  cricxeh 12/06/2012 14:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • טען עוד
 • בארץ. 89% אורטודוקסים (ל"ת)
  מאיר 12/06/2012 14:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  זוארץ: "צריך לפרק את הרבנות הראשית, היא מזיקה לאזרחי יש
  מוטי 12/06/2012 13:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מרגי, עוד דביל מבית מדרשה של ש"ס.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות