חוששים לפנסיה: עובדי נמלי אשדוד, חיפה ואילת פתחו בשביתה

תגובת האוצר: "ההסתדרות וועדי הנמלים שוב משתמשים בשביתה לקידום אינטרסים אישיים וסחיטת תוספות שכר על חשבון ציבור משלמי המסים תוך פגיעה בפעילות המשק"
 | 
(3)
סוגרים את הים
עובדי נמלי הים באשדוד, חיפה ואילת פתחו הבוקר (א') בשביתה. זאת לאחר שהפגישה שהתקיימה אמש (מוצ"ש) בין נציגי ההסתדרות וועדי העובדים לבין נציגי האוצר הסתיימה ללא תוצאות. יצוין כי המו"מ בעניינים אלו מתנהל מזה למעלה משנה. ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה לפני יותר משלושה שבועות.

הדרישה המרכזית של ההסתדרות והעובדים מתמקדת באופן שבו מוחזקים כספי הפנסיה. לטענת ההסתדרות הכספים נמצאים בחשבונות השוטפים של חברות הנמל כך שאינם מאובטחים בשום צורה ונמצאים בסכנה אם חברות הנמל יקלעו לקשיים כספיים. ההסתדרות והעובדים דורשים להעביר את הכספים לחשבון נאמנות עד ליצירת קופה מרכזית לפנסיה. יוזכר כי גם ברשות שדות התעופה ישנו מודל דומה שהושג לפני כשנה.

יו"ר איגוד עובדי התחבורה, אבי אדרי, אמר כי "כספי הפנסיה עלולים להיות בסכנה ממשית אם חלילה חברות הנמל יקלעו לקשיים כספיים. כל נושה יוכל לבוא להנהלות, לשים יד על החשבונות האלה, והעובדים ישלמו מחיר. בסה"כ אנחנו רוצים להבטיח את מה שמגיע לעובדים ממילא".

כמו-כן דורשים ההסתדרות והעובדים לחשב את שיעור ההפרשות לפנסיה על בסיס השכר הממוצע של השנים האחרונות. חברות הנמל מחשבות את שיעור ההפרשות על בסיס השכר הנומינלי שנקבע בשנת 2005, לאחר הרפורמה בנמלים. כך שכל תוספות השכר מאז אינן נכללות בבסיס החישוב וכל עובד עשוי להפסיד כ- 20% עם צאתו לגמלאות.

בנוסף טוענים העובדים כי הממונה על השכר במשרד האוצר מסכל כל ניסיון משותף שלהם ושל הנהלות הנמל לקבוע הסכמי מועצות ייצור בנמל. מדובר בהסכמים שבהם נקבעים התפוקות והפרמיות. זהו בראש ובראשונה אינטרס של חברות הנמל שמעוניינות להגביר את התפוקה של העובדים.

בהודעה שפירסמה הלילה ההסתדרות נאמר כי בבתי המלאכה בנמל אשדוד, למשל, הסכימו העובדים, במסגרת ההידברות עם ההנהלה על מועצות הייצור, להתייעלות במספר התקנים ולמשמרות גמישות. כמו-כן הסכימו העובדים לוותר על קבועה לטובת פרמיה על-פי מדידה של הכלים התקינים בלבד ומספר המכולות. מדובר בהסכם שעשוי להביא להגברת היעילות והתפוקה בנמלים אולם הממונה על השכר, כאמור, מתנגד לכך.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "ההסתדרות וועדי הנמלים שוב משתמשים בשביתה לקידום אינטרסים אישיים וסחיטת תוספות שכר על חשבון ציבור משלמי המסים תוך פגיעה בפעילות המשק. זאת, לאחר שלפני פחות משבועיים נחתם הסכם שכר עם עובדי הנמלים, שבמסגרתו ניתנה העלאה של 3% לשכרם הממוצע, שעומד על כ-30 אלף שקל בחודש. הצגת השביתה כמאבק על הפנסיה הינה הטעיה שנועדה להסתיר את העובדה שהם מנסים לסחוט, שוב, תוספת שכר".
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  עובדי הנמלים - עושקי הקופה הציבורית!!!
  ישראלי 26/02/2012 17:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למה מנופאי צריך להשתכר 70000 שח לחודש? והכל בשם זכויות העובדים ובסוף עוד רבים על הפנסיה. לכו לעזאזל כולכם.
  סגור
 • 2.
  מנסים לבשל עוד שקשוקה
  יעקב 26/02/2012 09:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ראו מיספנות ישראל
  סגור
 • 1.
  די לרדיפה אחר עובדי הנמלים
  יעקב 26/02/2012 09:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בכל דרך מנסים להעביר את הנמלים לטייקונים
  סגור