משרד האנרגיה והמים יתכנן 20 אלף דונם להקמת מתקנים סולאריים

המשרד יקצה 10 מיליון שקל לצורך הקמת תחנות כוח לייצור חשמל מהשמש ב-6 אתרים בנגד
 | 
(6)
תחנה סולארית
משרד האנרגיה והמים (לשעבר משרד התשתיות ) יקצה 10 מיליון שקל לתכנון למעלה מ-20 אלף דונם לצורך הקמת תחנות כוח לייצור חשמל מהשמש, המשרד בחר בחברת תכנון לשם הובלת איתור השטחים, בחינת התאמת מתחמים מומלצים קיימים, מתוך מטרה להקים בעתיד תחנות כח לייצור חשמל בטכנולוגיה סולארית בהספק של 50 מגה ואט ומעלה בכל אתר.

החברה, גיאו-פרוספקט, תשמש עבור המשרד כחברת תכנון אתרים סולאריים. תכנית זו, כוללת בחינת היתכנות להקמת מתקני ייצור חשמל סולארי, וכן קידום תכניות מתאר ארצית מפורטות. מטרת המשרד לספק קרקע פורייה לפעילות יזמים בתחומי האנרגיות המתחדשות, ולהכנת התשתית הסטטוטורית, המהווה אחד מהגורמים העיקריים להאטת פעילות היזמות בתחומי האנרגיה המתחדשת.

שר האנרגיה והמים, ד"ר עוזי לנדאו: "נושא רוחבי בו עוסק המשרד הוא הסרת מכשולים וחסמים העומדים בפני היזמות ומקשים עליהם להתקדם. החברה שנבחרה תסייע ליזמות בתחום הסולארי לעמוד ביעדים הסטטוטוריים שהוצבו בפניה, ולוודא כי מתקני הייצור ייבנו במיקום הטוב ביותר, שיאפשר למצות את מלוא הפוטנציאל הטמון בהם. גבולותיה הצרים של מדינת ישראל מחייבים אותנו לוודא, שהמתקנים ימוקמו כך שיתפסו רק את כמות השטח הנדרשת, תוך ניצול מרבי של יכולות המערכות. כך, נרוויח כולנו חשמל נקי תוך שמירה על ערכי קרקע, נוף וטבע".

האתרים המתוכננים:
אתר דימונה - כ-6,000 דונם.
אתר ממערב לאזור התעשייה הדרומי של דימונה - כ-2,000 דונם.
אתר לולאה הרכבת ממזרח לדימונה - כ-5,000 דונם.
אתר מדרום מערב לפארק רותם - כ-6,000 דונם.
אזור תעשיה תמנע (חלק דרומי) - כ-2,500 דונם.
אתרים באזור שבטה.

בתוך כך, נבחרו הזוכים להקמת מקבצים של מתקני ייצור חשמל בטכנולוגיה סולארית (פוטוולטאית /או סולארית תרמית) בהיקף של 16 מגה ואט ומעלה. בהמשך השנה צפויים להתפרסם מכרזים נוספים של מינהל מקרקעי ישראל בשיתוף משרד האנרגיה והמים להקמת מתקנים סולאריים באזורי תעשייה נוספים, בהיקף כולל של עד 60 מגה ואט. במכרז קרקע להקמת מתקן ליצור חשמל באנרגיה סולארית באזור התעשייה בעין עברונה באילת זכתה חברת ס.סופר סולאר מכרז מערכת קרקעית 2, אשר בבעלות חברת סופר גז. המתקן יוקם בהספק מותקן של 4 מגה ואט.

בשני מכרזי הקרקע להקמת שני מתקנים ליצור חשמל באנרגיה סולארית בהספק מותקן של 11 מגה ואט באזור מצפה רמון זכו 2 יזמים: במגרש ששטחו כ- 60 דונם זכה היזם ס.סופר סולאר מכרז מערכת קרקעית 1 אשר בבעלות חברת סופר גז. במגרש זה הספק מותקן ל 4 מגה ואט. במגרש השני ששטחו כ 140.3 דונם זכה היזם פארק סולארי מצפה רמון אשר בבעלות חברת EDF הצרפתית. במגרש זה הספק מותקן ל- 7 מגה ואט.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  למה לא יותר ?
  יענקלה 23/01/2012 08:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למה לחשוב בקטן ? למה לא לבנות היום תשתית לעצמאות אנרגתית אמיתית מבלי להזדקק למוצרי נפט ,גז או פחם? יש לנו שמש בשפע רוב ימות השנה !!!
  סגור
 • 4.
  רותמים את העגלה ליפני הסוסים
  אופיר 22/01/2012 17:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המדע עדיין לא פיתח יכולת לייצר קולטים סולארים יעילים וזולים,זה ייקח כמה שנים לא ארוכות.מדוע אם כן לסבסד את המתקנים היקרים והלא יעילים הללו?
  סגור
 • 3.
  ומי ישלם על כל זה
  titus 22/01/2012 16:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כמובן שאנחנו כל צרכני החשמל. כמו שפורסם 2% מהעלאת מחיר החשמל הקרובה נובעת מסיבסוד החשמל הסולארי. ולפי הרשום בכתבה בהעלאת החשמל הבאה כנראה שהציבור ישלם יותר על החשמל שהוא צורך וזאת למה? כדי שלבנק הפועלים ולעוד טייקונים שבונים את התחנות הסולאריות יהיה כסף לדמי כיס יללה הציבור מטומטם ולכן הציבור משלם
  סגור
 • 2.
  צעד נכון ומתבקש זה מכבר! (ל"ת)
  קצת מציאות 22/01/2012 16:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  אזהרה
  בובשינסקי 22/01/2012 13:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הפקת חשמל סולארי עולה לפחות פי שלוש מהפקת חשמל מדלק. כשיהיה גז טבעי מתמר אז זה יהיה הפרש עוד יותר גדול. בעוד שנה או ארבע יבוא פרופסור דובשינסקי ויחליט להפסיק לסבסד את החשמל הסולרי. אתם תשארו עם המתקנים ע הגג ועם כיס ריק מכסף.
  סגור
 • אז השמש עולה כסף ?????????????? לא ידעתי...
  ץ 22/01/2012 18:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איך הגעת לפי שלושה מדלק ? חוץ מהמיתקנים ?? מה זה השטויות האלה שאתה מדבר ????
  סגור