כיצד מזהים ימי היפוך

אייל גורביץ', המנתח הטכני של אתר Bizportal מסביר על זיהוי ימי היפוך (reversal days)
|
כיצד מזהים ימי היפוך

אחד מן היתרונות הגלומים בגרף העמודות מתמצה באינפורמציה עודפת אותה נוטה לספק גרף זה. טכנאים העושים שימוש בגרף העמודות נהנים מן היכולת לזהות מבעוד מועד ימי מסחר המעידים על ההיפוך מגמה, לפחות בטווח הקצר. ימים אלה מכונים ימי היפוך (reversal days).

כאשר הם עומדים בפני עצמם, אין לימים אלה אלא חשיבות מינורית וקצרת טווח היכולה לסייע לאותם סוחרים הנוהגים לעשות שימוש במגמות קצרות. מנגד, חשיבותם של ימים אלה עולה משמעותית כאשר הם משמשים חלק ממכלול שלם של איתותי אזהרה.

ימי ההיפוך או בשמם המקצועי (Reversal days), קשים מאוד לזיהוי ואיתור במשך התהוותם, למרות היותם שכיחים. הקושי בזיהוי נעוץ בכך שימי ההיפוך אינן תבניות במובן המקובל של המילה. תבניות ההיפוך עוסקות בשינוי הדרגתי של מגמה המצויה בתהליך של שינוי לאורך זמן ונדחפת למצב בו שרויים כוחות הביקוש וההיצע במצב של איזון יחסי וה"מלחמה" בין המוכרים לקונים, היא שתקבע בסופו של דבר את כיוון שיוטו העתידי של השוק. המחירים נעים תקופה מסוימת הצידה, מדשדשים להם, ונותנים שהות בידי הטכנאי, לבחון את השוק, את התבנית המתהווה ולנסות לדלות רמזים שיובילו אותו למסקנות כאלה או אחרות. בתהליך זה אתה יכול לאגור איתותים מרכזיים על פני תקופה ארוכה.

יום ההיפוך הבודד

בניגוד לתבניות המקובלות שמשך זמן התהוותן אורך לעיתים חודשים מספר, מהווים ימי ההיפוך שינוי רדיקלי מנטייתו של השוק להחליף כיוון בצורה הדרגתית. ההתרחשות הרלוונטית היא שינוי פתאומי במגמה ללא כל התראה מוקדמת. איך בכל זאת, יכול הטכנאי לזהות ולהשתתף ביום היפוך או לפחות לחשוד שאכן אחד כזה מתהווה לנגד עיניו? כדי לזהות יום היפוך, יש להכיר היטב את מבנהו ואת הדינאמיקה המתרחשת בשוק טרם הופעתו. יום ההיפוך, מתרחש בשערי שיא של המגמה או בשערי שפל. הגדרתו המקצועית היא "קביעת שיא חדש עבור מגמה נתונה ולאחר מכן שער סגירה נמוך יותר".

כדי להסביר את המשפט האחרון, נניח ששוק מהלך עליות חד. בבוקרו של יום מוצף השוק בביקושים ערים במיוחד והוא עושה דרכו מעלה בחדות. מצב הרוח מצוין, מחזורי המסחר מאמירים ומרקיעים ודומה כי הכרטיס הוא בכיוון אחד. אלא שבשלבים מאוחרים יותר מצטרפת למשחק קבוצת מוכרים אגרסיבית ביותר ומתחילה היחלשות דרמטית כאשר השוק מתחיל לצלול מטה ומחסל את מלוא מהלך העליות. מחזורי המסחר ממשיכים להתעצם ובסיום המסחר ננעל השוק ברמת השפל היומית. הדינאמיקה עבור מגמת ירידה הפוכה. תחילת היום מאופיינת בירידות מחירים חדות. השוק קובע רמות שפל וממשיך להתדרדר כאשר התחושה היא של מכירת חיסול כללית. מחזורי המסחר גבוהים מאוד וגם כאן מצב הרוח בכי רע. אלא שבשלבים מאוחרים יותר חשה לזירות קבוצת קונים ההופכת את המגמה על פיה. ממצב של ירידות חדות מתחיל השוק לצבור תנופה וככל שנוקפות השעות הולכת האווירה ומשתפרת. מחזורי המסחר ממשיכים להתרחב ובסיומו של היום ננעל השוק בסמוך לשער הגבוה היומי.

הכללים והפוטנציאל

כדי לקבוע את מידת הפוטנציאל של יום ההיפוך יש לבנות כלל אצבע בסיסי. כלל זה גורס כי "ככל שטווח המסחר היומי יהיה גדול יותר, וככל שמחזור המסחר היומי גדול יותר, יום ההיפוך טומן בחובו פוטנציאל רב יותר בהקשר של המגמה העתידית".

מחזור המסחר הגדול יוצר מעין וואקום וחוסר לחץ של מוכרים, המאפשר לשוק לעלות במהירות. הגם שיום היפוך מסוג זה אינו מעיד על שינוי כללי של המגמה, הרי שהוא מבטא תחתית חשובה.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות