מדד העוצמה היחסית RSI - דרכי הפירוש המקובלים (חלק ג')

במצבים מסוימים יש להתייחס לרמתו של מדד העוצמה כנבאי טוב למידת עוצמתו או חולשתו של השוק ולשם כך יש להכיר תחילה את מרכיב ה"סטייה"
|
מדד העוצמה היחסית RSI  - דרכי הפירוש המקובלים (חלק ג')

בכתבות האחרונות ערכנו היכרות עם שנבנה לפני שנים מספר על ידי וולס ווילדר כמדד לבדיקת מידת עוצמתו של שוק או מסוימת או למעשה של כל שוק פיננסי אחר בין אם מטבעות וסחורות .

הנוסחה לבנייתו הוצגה וכמו כן התמקדה הכתבה הקודמת באחת מדרכי הפירוש של המדד. טענתי כי ניסיונות לייחס לרמתו של מדד העוצמה פירושי עוצמה או חולשה הם בגדר טעות. אסכולה מסוימת נוטה לחשוב כי בקריאה מעל לרמה של 70, נוטה השוק לבשר על היותו מצוי במצב של "קניות יתר", כלומר, רווי קניות.

לפי הגדרה זו נטו עליות המחירים להיות חדות ומהירות מדי ולכן גדלים הסיכויים להיפוך מגמה. מנגד, ירידה מתחת לרמה של 30, מבשרת על היותו של השוק שרוי במצב של "מכירות יתר", כלומר, מצב בו השוק רווי במכירות ומכן שגדולים הסיכויים לשינוי מגמה והפעם בכיוון מעלה. כפי שכתבתי והצבעתי על הסיבות לכך, פירוש מסוג זה הוא פירוש מוטעה.

אלא שבמצבים מסוימים יש להתייחס לרמתו של מדד העוצמה כנבאי טוב למידת עוצמתו או חולשתו של השוק ולשם כך יש להכיר תחילה את מרכיב ה"סטייה". ההתנהגות המצופה ממדד העוצמה היא שתהיה חפיפה מושלמת בין כיוונו לכיוון השוק. במגמת עלייה למשל, כאשר כל רמת שיא שקובע השוק, תלווה ברמת שיא מקבילה במדד העוצמה, כנ"ל לגבי מגמת ירידה שם תהיה חפיפה מושלמת בין נקודות השפל שקובע השוק לבין אלה שקובע המדד. אלא שבנקודות מסוימות מתחילה סתירה בין התנהגות השוק להתנהגות המדד. סתירה זו, או ההליכה בכיוונים מנוגדים, קרויה בעגה הטכנית "סטייה". ישנן שתיים כאלה. סטייה חיובית וסטייה שלילית.

סטייה שלילית

מקומה של הסטייה השלילית בעתות בהן מצוי השוק במגמת עלייה. נקודות שיא עולות שבעבר היו מגובות על ידי התנהגות זהה במדד העוצמה היחסית, כלומר המצב בו מצויים שני המדדים בסנכרון מושלם, מתחיל להסתיים. בנקודה מסוימת, לאחר תיקון טכני ממשיך השוק מעלה ומעפיל לעבר לרמת שיא חדשה. בניגוד לתקופה הקודמת מתקשה מדד העוצמה לעשות כן.

למעשה, כאשר מעפיל השוק לשיא חדש, קובע מדד העוצמה רמת שיא הנמוכה מקודמתה. סטייה מסוג זה נוטה לרמז כי בעוד התנהגות השוק רוויה במומנטום חיובי, הרי שבפועל האוויר הולך ואוזל מריאותיו במהירות. בגרף המצורף אפשר לראות סטייה שלילית ממש לפני גל הירידות שפקד את מדד המעו"ף בתחילת השנה הנוכחית.

סטייה חיובית

סטיות מסוג זה מופיעות בשערי שפל שם הן מכונות "סטיות חיוביות" משום שמד המומנטום קובע תחתית סופית לפני המחירים. במצב זה אפשר להסיק כי למרות שמגמת הירידות מצויה בעיצומה, הרי שמהירות ירידתם של המחירים הולכת וקטנה. כלומר המומנטום השלילי הולך ואוזל. במצב זה נוטים הטכנאים לומר כי הסביבה הטכנית הולכת ומשתפרת.

לסיכום, כדאי לזכור כי אם אתה חש שהשוק מצוי סמוך לתחתית או לשיא אך עדיין אינך רואה סוג כזה או אחר של סטייה במדדי המומנטום, כדאי שתבדוק שנית את תחושותיך.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות