הבורסה לני"ע: החל מסוף חודש יוני יפוצל ענף הנדל"ן ובינוי

הענף יפוצל לשני תתי ענפים נפרדים, נדל"ן מניב ובנייה ובהמשך יושקו מדדים העוקבים אחר כל תת-ענף בנפרד. מה הקריטריונים שנקבעו?
 |  (2)
איתי בן זאב, צילום: קובי קנטור

הבורסה לני"ע בתל אביב מדווחת הבוקר (א') כי החל מסוף חודש יוני 2019, יפוצל ענף נדל"ן ובינוי לשני תתי ענף נפרדים – "נדל"ן מניב" ו-"בנייה". זאת, לאור העובדה שאופי פעילותן של החברות העוסקות בנדל"ן מניב והסיכון הנובע מפעילותן שונה מאופי הפעילות של החברות העוסקות בבנייה ומהסיכונים הנובעים מפעילות זו.

ענף נדל"ן ובינוי כולל היום 91 חברות, עם שווי שוק כולל של כ-133 מיליארד שקל, כאשר 72 החברות הגדולות מתוכן כלולות במדד ת"א-נדל"ן עם שווי שוק כולל של כ-128 מיליארד שקל. בבורסה מציינים כי פיצול ענף נדל"ן ובינוי לשני תתי ענפים תאפשר להשיק בעתיד גם מדדים העוקבים אחר כל תת-ענף בנפרד, וזאת במקביל להמשך פרסום מדד ת"א-נדל"ן הנוכחי.
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
תת ענף "נדל"ן מניב" יכלול את החברות שעיקר פעילותן הוא בתחום הנדל"ן המניב בישראל או בחו"ל. בהגדרת נדל"ן מניב תכללנה חברות הפועלות, בין בעצמן ובין באמצעות חברות בנות וכלולות, בתחומי נדל"ן מניב וכן קרנות השקעה במקרקעין (ריט).
רף הכניסה לתת ענף נדל"ן מניב יהיה לחברות אשר תעמודנה בשני הקריטריונים הבאים: 60% ומעלה מהכנסות החברה על פי דו"חות כספיים מאוחדים שנתיים יהיו מעסקי נדל"ן מניב וגם  60%  ומעלה מנכסי החברה על פי מאזן מאוחד שנתי של החברה יהיו נכסי נדל"ן מניב.
רף היציאה מתת הענף נדל"ן מניב יהיה לחברות אשר תרדנה מתחת לשני הקריטריונים הבאים: מתחת ל-50% מהכנסות החברה על פי דו"חות כספיים מאוחדים שנתיים יהיו מעסקי נדל"ן מניב וגם מתחת ל- 50% מנכסי החברה על פי מאזן מאוחד שנתי של החברה יהיו נכסי נדל"ן מניב.
נכון להיום ועל פי הקריטריונים האמורים, תת-ענף הנדל"ן המניב יכלול 51 חברות, מתוכן 42 חברות הכלולות במדדי הבורסה, ששווין הכולל הוא כ-110 מיליארד שקל.
תת ענף - בנייה - יכלול את כל החברות הכלולות בענף נדל"ן ובנייה אשר עוסקות בייזום בנייה, קבלנות בניין, התחדשות עירונית ועבודות תשתית ויכלול גם את כל החברות הכלולות בענף נדל"ן ובנייה, אשר אינן כלולות בתת-ענף נדל"ן מניב. נכון להיום יכלול תת-ענף הבנייה 40 חברות, מתוכן 30 חברות הכלולות במדדי הבורסה ששווין הכולל הוא כ- 18 מיליארד שקל.
בדיקת עמידת החברות בקריטריונים תתבצע על סמך דוחות כספיים שנתיים בלבד, וזאת בשל הביאורים המקיפים המופיעים בדוחות השנתיים ולפיכך עדכון הסיווג הענפי של ענף הנדל"ן יבוצע רק אחת לשנה - בסוף חודש יוני.

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מה עם איזה מדד למניות הקנאביס ?? (ל"ת)
  שלווי 14/04/2019 12:32
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • ואחרי שהמדד יתרסק
  עידן 15/04/2019 00:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תשקיע עדיין?
  סגור