//

מה באמת גרם אמש לתנודה החריפה מעלה במחיר הנפט?

 | 
להבה, צילום: Getty images Israel
מחיר הנפט זינק אתמול 5.6% והבוקר עולה עוד 2% למחיר של 31.2 דולר לחבית. הכותרות מייחסות את הראלי המרשים הזה לכך שאירן הביעה תמיכה בהסכם של רוסיה וסעודיה יחד עם מדינות אופ"ק נוספות להקפיא את היקף הפקת הנפט. העניין הוא שהסמנטיקה פה ברורה. אירן הביעה תמיכה בהסכם שהושג, אבל ממש לא אמרה שהיא עצמה תקפיא את היקף הייצוא.
"הייתה לנו פגישה טובה, ההסכם הוצג לנו ואנחנו תומכים בשיתוף פעולה בין אופ"ק למדינות שאינם חברות באופ"ק. זה צעד חיובי ואנחנו תומכים", כך אמר אמש שר הנפט האירני. כמובן שאירן תומכת בכל מהלך שנועד לתמוך במחיר הנפט, רק שהשר לא שחרר שום התייחסות בנוגע לשאלה - האם אירן עצמה תקפיא את היקף ההפקה, ונזכיר שבהסכם שהושג בין סעודיה לרוסיה (2 מפיקות הנפט הגדולות בעולם) הוכנס תנאי ברור לפיו ההסכם יכנס לתוקף רק אם מפיקות גדולות נוספות ישתפו פעולה.
אז הסכם להפחתת התפוקה ברור שלא על הפרק, וכרגע גם ההסכם להקפאת התפוקה עדיין תלוי באוויר. אבל הנפט כבר מזנק. ונזכיר כי יצוא הנפט של אירן עמד על כ-2.5 מיליון חביות ביום טרם הסנקציות. כעת הייצוא של המדינה עומד על כ-1.1 מיליון חביות והמדינה כבר הצהירה כי לא תעצור עד שתשיג חזרה את נתח השוק טרם הסנקציות שכן המדינות האחרות גדלו בהפקה על חשבונה - וכעת הבר צריך לחזור לאיזון.    
אז מה באמת הטיס את הנפט? ייתכן שהראלי החל בכך שהסוחרים העריכו שכך או אחרת, המהלך הנוכחי בכל זאת חיובי בכל הקשור לניסיון לתמוך במחיר הנפט. אבל מהלך העליות ללא ספק התחזק מאוד לאחר פרסום דו"ח מלאי הנפט בארה"ב מצד ה-API (הדו"ח המקדים לדו"ח הרשמי שיפורסם היום) לפיו נרשמה ירידה מפתיעה של 3.3 מיליון חביות בשבוע החולף מול ציפיות לגידול של 3.9 מיליון חביות. פרסום הנתון גרר תנודה מיידית מעלה בנפט מ-30.4 דולר ועד כמעט 31.7 דולר תוך דקות ספורות  - כלומר תנודה מעלה של 4.2% (הנה הגרף התוך יומי). נציין כי נתון מלאי הנפט הרשמי בארה"ב (מצד ה-EIA) יפורסם היום בשעה 18:00, ובשוק ככל הנראה קיימת דריכות רבה לקראת הנתון. 
מחיר הנפט בחודשים האחרונים:
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה