סלינגר: שכר בכירים במוסדות פיננסיים יהיה תלוי ביצועים וסיכונים

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, דורית סלינגר, פרסמה היום מסמך סופי המגדיר את אופן קביעת מדיניות התגמול בגופים מוסדיים
|
(1)
דורית סלינגר, צילום: לע"מ
ביום א' שעבר שר האוצר יאיר לפיד פתח במהלך להגבלת שכר הבכירים בחברות פיננסיות . דורית סלינגר, הממונה על שוק ההון, וחסכון במשרד האוצר, פרסמה היום (א') מסמך סופי המגדיר את אופן קביעת מדיניות התגמול בגופים מוסדיים (חברות ביטוח, חברות המנהלות קופות גמל וקרנות פנסיה, וחברות השולטות בהן), לרבות תנאים ומגבלות החלים על תגמול משתנה הניתן לבעלי תפקיד מרכזי.

ההוראות החדשות יוצרות מסגרת שמטרתה למנוע מבעלי תפקיד מרכזי בגופים מוסדיים ליטול סיכונים מופרזים, העלולים לפגוע ביציבות הגוף המוסדי ובכספי החיסכון המנוהלים באמצעותו.

עיקרי ההוראות לגבי התגמול המשתנה:
1. התגמול המשתנה יותאם לביצועי הגוף המוסדי, ובפרט לביצועי כספי חיסכון;
2. התגמול המשתנה לבעל תפקיד מרכזי לא יעלה על 100% מהתגמול הקבוע, אלא במקרים חריגים (שנקבע כי אינם יכולים להתקיים לגבי מנכ"ל ויו"ר );
3. תשלום התגמול המשתנה לבעל תפקיד מרכזי בגין שנה מסוימת ייפרס על פני 4 שנים;
4. סכום התגמול המשתנה ייקבע על פי מדדים המחושבים על פני תקופה מינימאלית של 3 שנים;
5. בעל תפקיד מרכזי יידרש להחזיר את התגמול המשתנה אם נערך תיקון בדיעבד של הדוחות הכספיים, או אם הסתבר כי רמת הסיכון שלפיה חושב התגמול המשתנה לא שיקפה באופן נאות את הסיכונים בפועל;
6. מענק הפרישה ייפרס על פני תקופה מינימאלית של 4 שנים. כמו כן, יהיה כפוף להתאמה לביצועים בדיעבד, וניתן יהיה להפחיתו או לבטלו.


הוראות חוזר זה באות בהמשך לרגולציה קיימת שפורסמה בשנת 2009 כחלק מיישום לקחי המשבר הפיננסי, והן מרחיבות את תחולתה ומבוססות על סטנדרטים מקומיים ובין לאומיים עדכניים.

"מסגרת חדשה למדיניות תגמול"
הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר: "זהו נדבך נוסף בהתאמת התגמול בגופים המנהלים כספי ציבור. יצירת מסגרת חדשה למדיניות תגמול תשפר את התאמת התגמול בגופים מוסדיים לניהול הסיכונים בתיקי החוסכים ותיצור מבנה שכר הוגן יותר. אני מצפה מהגופים ליישם באופן מיידי את ההוראות, המשקפות אמות מידה נאותות לתגמול נושאי משרה בגופים מוסדיים".

שר האוצר, יאיר לפיד: "יש חשיבות רבה לטיפול בנושא השכר במערכת הפיננסית ובהתאמתו לביצועי החברות. אנחנו פועלים לאחרונה, בכמה דרכים, לקביעת נורמות שכר ראויות ומידתיות".

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  יופי דורית ,אין סיבה למסיבת המשכורות הזאת חוץ משחיטות . (ל"ת)
  בא 13/04/2014 13:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות