פישר: "חשוב לדבר גם על העניים, וכיצד גם הם יכולים ליהנות מצמיחת המשק"

נגיד בנק ישראל מתייחס בכך לדבריו של שר האוצר, זאת בצמוד לפרסום דו"ח בנק ישראל ל-2012. " ישנה בעיה בתקציב ובה צריכים לטפל לפני שתהיה גדולה מהרמה הנוכחית"
|
(9)
סטנלי פישר
נגיד , פרופסור סטנלי פישר, הגיש הבוקר לנשיא המדינה, שמעון פרס את דו"ח בנק ישראל לשנת 2012. הנגיד הציג לנשיא את עיקרי הדו"ח והיעדים הכלכליים לשנה הקרובה ואמר: "הדו"ח מתאר משק שהיה ב-2012 במצב פחות טוב מבשנים האחרונות. עמיתי מחו"ל היו שמחים מאד לקצב צמיחה של 3.1% ואינם מבינים מדוע אנחנו מאוכזבים, אך אנחנו התרגלנו לקצב מהיר יותר".

הנגיד הוסיף ואמר לנשיא פרס כי ישנה בעיה בתקציב ובה צריכים לטפל לפני שתהיה גדולה מהרמה הנוכחית. "המשק בתעסוקה מלאה, שיעור האבטלה נמוך ביותר ב-30 שנים האחרונות, הגרעון שהיה לנו הוא כתוצאה של גירעון מבני הגבוה של הממשלה, יש גידול בהתחייבות להוצאות וצריך לטפל בזה".

פישר התייחס בדבריו לשר האוצר הטרי ויו"ר מפלגת "יש עתיד", יאיר לפיד. "אני שמח לראות כי שר האוצר החדש לוקח בחשבון את בעיית הגרעון ומבין את עומקה. מדברים היום הרבה על מעמד הביניים אך לא פחות חשוב, לדבר גם על העניים בחברה, וכיצד גם הם יכולים להנות מהצמיחה במשק".

בדו"ח, פישר טען כי הסיבה להאטת הצמיחה במשק היא האטה בצמיחת הביקושים העולמיים כאשר במהלך מרבית 2012 קצב הצמיחה נותר יחסית יציב והוא במידה רבה עקב עמוד ענן.

בדו"ח, פישר התייחס גם לסקטור הנפט והגז: "תגליות הגז הטבעי טומנות בחובן יתרונות רבים למשק. בד בבד הן מציבות אתגרים מורכבים כגון כיצד לפרוש על פני זמן את השימוש ברווחים ולמזער את הפגיעה בכושר התחרות של המגזר הסחיר ובצמיחה העתידית באמצעות "קרן עושר" שיש להקים בהקדם". בנוסף אמר פישר כי יש למצוא את האיזון הראוי בין היתרונות הגלומים ביצוא הגז לבין הצורך להבטיח לשוק המקומי אספקה לאורך זמן".

עוד בהקשר זה, נגיד בנק ישראל התייחס למסקנות "ועדת צמח": "בהנחה שההמלצות יתקבלו ויישומו, עתידים שדות הגז של ישראל להתכלות בשנת 2038 , והעודף בחשבון השוטף של המשק צפוי לרדת אז ב 8- עד 10 מיליארדי דולרים אם לא יימצאו שדות גז חדשים. צניחת העודף בחשבון השוטף עלולה להחריף, אם יידרש בעתיד יבוא גז ממקורות אחרים, הכרוך בעלויות הובלה גבוהות ובתהליך הנזלה".
תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  מבין לא מבין
  טמבל 02/04/2013 13:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יאיר מתחיל להבין אתה הפסקת מזמן !!!! גרעון 4.2 ומטבע הכי חזק בעולם מישהו נרדם ובשהוא יתעורר זה יהי כבר מאוחר , תסתכל על יפן אולי תלמד
  סגור
 • 8.
  אני קורא תגובות בגנות פישר, למה ציפיתם? פישר עשה כמיטב
  עופר 02/04/2013 12:48
  הגב לתגובה זו
  0 2
  יכולתו, עליו מוטל להגן על הבנקים ויציבות הכלכלה, אין זה מתפקידו לדאוג לפשלות של הממשלה, מחירי הדירות גבוהים? תפנו טענות לממשלה שגובה הון עתק על קרקעותיה ומטילה מסים על רכישת/מכירת דירות! יש עוני? תפנו אצבע מאשימה לממשלות ישראל שעודדו את העוני באמצעות סבסוד , מענקים וקצבאות למגזרים פרזיטים ולא יצרניים! תאשימו את המששלה ושלוחותיה שמאפשרת לחברות המרוויחות הון עתק לחמוק (באופן חוקי באמצעות פרצות וחורים בתקנות המס) מתשלום מסים! ועוד ידה נטויה...מה אשם פישר? בס"ה מנע מהרבית לרדת כדי לא לעודד את מחירי הדיור לקפוץ, הגן על הבנקים באמצעות הגבלות שאם לא היה עושה כך, הכאוס בעתיד יהיה בלתי נמנע, אם יקרוס אחד הבנקים יהיה זה הציבור שישלם את המחיר! אז טלו קורה מבין עיניכם
  סגור
 • 7.
  "חשוב לדבר גם על עניים..."?!
  מיכל 02/04/2013 12:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא חשוב, חובה! בדיוק כמו שפישר חושב שעניים חייבים לעשות צבא ולשלם אינסופ מיסים.
  סגור
 • 6.
  למה לא נדבר על העשירים - עובדי בנק ישראל? מי צריך אותם? (ל"ת)
  בורג 02/04/2013 12:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  יש לדבר על העניים אבל לעשות הבדלה, העניים שבחרו את
  עופר 02/04/2013 12:09
  הגב לתגובה זו
  1 0
  העוני כדרך חיים יש להפקיר לגורלם, שיצאו לעבוד ולפרנס, אם גם אז יהיו עניים יש לעזור להם, כל עוד הם אוכלי חינם שיוותרו בעוניים!
  סגור
 • 4.
  יש לדבר על העניים אבל לעשות הבדלה, העניים שבחרו את
  עופר 02/04/2013 12:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  העוני כדרך חיים יש להפקיר לגורלם, שיצאו לעבוד ולפרנס, אם גם אז יהיו עניים יש לעזור להם, כל עוד הם אוכלי חינם שיוותרו בעוניים!
  סגור
 • 3.
  אתה אחד האשמים במצב שנוצר
  ששש 02/04/2013 12:02
  הגב לתגובה זו
  3 0
  בועת נדלן עושק הציבור לך לא אכפת מכלום במילא אתה רץ לתפקידך הבא בתור
  סגור
 • 2.
  חיים פה לא רע עם הבטחת הכנסה והטבות האיש מנותק
  העניים 02/04/2013 12:01
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מהמצב לגמריי
  סגור
 • 1.
  פישר מחזק השקל והורס היצוא.עכשיו כאשר ישראל עם גז לחשמל
  טלטל 02/04/2013 11:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היא תפסיק לרכוש דלקים במטבע חוץ מה שיתיר ברשותה עוד דולרים ויורו ועליה בכמות וביתרות מחזקת המטבע המקומי.וזה אסון ליצוא
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות