מאשימים את השלג: מספר התחלות הבניה בארה"ב צלל ב-16% בינואר

בעוד המשקיעים מחכים לפרסום הפרוטוקולים של הפד' מאוחר יותר היום, נתונים בשוק הדיור ממשיכים להצביע על האטה, בעיקר בגלל מזג האויר
|
נדל"ן אמריקני

מזג האויר הקיצוני ממשיך להכות בארה"ב, וזה משפיע ישירות על הכלכלה בכלל ועל סקטור הבינוי בפרט. היום (ד') פרסמה הלשכה לסטטיסטיקה האמריקנית על נפילה בהתחלות הבניה בחודש ינואר, וגם ירידה בשיעור אישורי הבניה לחודש זה.

השיעור השנתי של התחלות הבניה ירד בינואר ב-16% לרמה של 880 אלף התחלות, לעומת 1.05 מיליון התחלות בניה בחודש דצמבר. התחלות הבניה ירדו בחדות במיוחד במערב התיכון, שם נרשמה צלילה של 68% בשיעור השנתי. במערב ארה"ב נרשמה ירידה של 17%, בדרום ירידה של 13%, ואילו בצפון מזרח ארה"ב נרשמה עלייה של 62% בהתחלות הבניה.

בחודש נובמבר האחרון נרשמה רמת שיא של 5 שנים בהתחלות הבניה, אך כלכלנים מסבירים את הירידה החודש במזג האויר הקשה שמשתק את קצב החיים. גיא זיכל , בכיר בחברת SB Capital אמר כי "הירידה בהתחלות הבניה בארה"ב בשיעור של כ-16% נובעת בעיקר בשל מזג האוויר הקיצוני שגרם לקיפאון גם בזירת הפעילות הכלכלית. לא מן הנמנע שנראה ריבאונד מהותי בחודשים הקרובים עם בוא האביב. הירידה המהותית בהתחלות הבניה עשויה לעורר מחסור בהיצע דירות ובתים למגורים בחודשים הקרובים בארה"ב".

נתון אפילו פחות מעודד שיצא היום הראה ירידה גם בשיעור אישורי הבניה בחודש ינואר. נתון זה, שמסמן ביקוש עתידי לבתים, ירד 5.4% לשיעור שנתי של 937 אלף אישורים. זוהי הרמה הנמוכה ביותר מזה 6 חודשים. ירידות נרשמו במיוחד באישורים לבתי מגורים פרטיים ולדירות מגורים.

נתונים אלו מגיעים רק יום אחד לאחר שמדד שוק הדיור של NAHB הראה צלילה מרמת 56 נקודות (המסמנת אופטימיות וצמיחה) לרמה של 46 נקודות (המסמנת התכווצות בפעילות). לידיעה המלאה

מניות סקטור הבניה מכבידות על המדדים היום, כשמניית KB הום (סימול: KBH) יורדת 1.3% בפתיחה, מניית לנאר (סימול: LEN) מאבדת 0.7% ומניית D.R. הורטון נחלשת 0.6%.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות