נגיד הפד' בשיקאגו: "הריבית תישאר ברמה אפסית עמוק בתוך 2015"

נשיא הבנק הפדרלי בשיקאגו, צ'רלס אוונס, נשא דברים היום בדטרויט והתמקד באתגרים המוניטריים שעומדים בפני הפדרל ריזרב ב-2014
|
(1)
פדרל ריזרב
הריבית בארה"ב תישאר אפסית גם עמוק בתוך 2015, כך אמר היום צ'ארלס אוונס, נשיא הבנק הפדרלי בשיקאגו, במסגרת דברים שנשא היום בכנס הכלכלי בדטרויט (19:30 שעון ישראל). אוונס אף הוסיף ואמר שהעלאת הריבית בשלב מוקדם יותר בניסיון 'להילחם' בסיכונים הפיננסיים הנוכחיים תהיה 'החלטה רעה'.

"לפחות כרגע, אני צופה שהאינפלציה הנמוכה ורמת האבטלה שעדיין גבוהה מסמנים שהריבית תישאר ברמה אפסית גם עמוק בתוך 2015", אמר אוונס. הפד' הוריד את הריבית לרמתה הכמעט אפסית בדצמבר 2008 והשאיר אותה כך עד היום. זאת במטרה לעודד את הצמיחה ואת שוק התעסוקה שספגו מהלומה רצינית במשבר הקשה ביותר שתקף אותנו מזה כמה עשורים.

"הכלכלה העולמית נכנסת ל-2014 עם הרבה יותר טוב. ה'רוח הנגדית' והריסון הפיסקלי שחוותה בשנים הקודמות נסוגו". בתגובה לשיפור במצב הכלכלה ושוק התעסוקה האמריקני, הפד' שרכש בהיקף של 85 מיליארד דולר מדי חודש, הודיע בדצמבר האחרון על צמצום בתוכנית ההקלה הכמותית בהיקף של 10 מיליארד דולר. ברביעי הקודם, ממש לפני שעזב יו"ר הפד' היוצא, בן ברננקי, הוא הודיע על צמצום נוסף של 10 מיליארד דולר החל מפברואר לרמה של 65 מיליארד דולר בחודש.

למרות זאת, אוונס הזהיר שהסיכונים עדיין קיימים. רמת האבטלה עומדת על 6.7%, הרבה מעבר לרמה של 5.25% שהוא מאמין שמשקפת כלכלה בריאה. גם האינפלציה בארה"ב עומדת היום על בערך חצי מהיעד שהציב לעצמו הפד' שעומד 2%.

"המדיניות המוניטרית היום היא מרחיבה מאוד והיא צריכה להישאר כך לתקופה ארוכה" אמר אוונס שאינו זכאי להצביע השנה בוועידת השוק הפתוח של הפד'. חלק מעמיתיו לפד' הזהירו בעבר שריבית נמוכה כל כך לתקופה ארוכה מדי עלולה להוביל לאינפלציה גבוהה מאוד ולעודד משקיעים לקחת סיכונים גדולים מדי שיסכנו את יציבות המערכת הפיננסית. אוונס התייחס לכך ואמר שאינו רואה חשש להשתוללות האינפלציה אלא חושש יותר מההשפעות השליליות של נמוכה מדי.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  ממשיכים לנפח את הבועה (ל"ת)
  ד 05/02/2014 07:13
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות