פערי שיא בארה"ב: רווחי התאגידים בשיא - משכורות העובדים בשפל

בלודג'ט: "המערכת הנוכחית והפילוסופיה שלנו יוצרת מדינה של מספר מיליונרים שמפוצצים בכסף ויותר משלוש מאות מיליון עבדים - זה לא מה שעושה את אמריקה למדינה גדולה"
 |  (4)
מה עם מחאת האמריקנים?
על רקע המחאה החברתית שפרצה הלילה בת"א וקיבלה הפעם גוון אלים, ועל רקע המתחים החברתיים האדירים המציפים את אירופה בשנה האחרונה, נראה השקט החברתי בארה"ב קצת מוזר.

השקט החברתי בארה"ב נראה מוזר עוד יותר על רקע הנתונים הכלכליים שהציג בסופ"ש הנרי בלודג'ט, העורך של אתר הבלוגים הכלכלי, ביזנס אינסיידר, אשר מהם עולה שלאזרחי ארה"ב יש סיבות מצויינות לצאת לרחובות על חוסר צדק חברתי וכלכלי. אך עד כה, פרט לניסיונות שוליים שניסתה לארגן בסתיו שעבר קבוצת "לכבוש את וול סטריט", המחאה החברתית בארה"ב - עוד לא ניצתה.

שלושת הגרפים שפירסם בלודג'ט ושנלקחו מהנתונים הרשמיים של הפדרל ריזרב, מראים נתונים אשר משווים בין רווחי התאגידים בארה"ב למשכורות העובדים בארה"ב ולפיהם - הפער שנפתח בין השניים הוא הגדול ביותר שנרשם מאז ומעולם בארה"ב.

הגרף הראשון מראה, על פי נתוני הבנק הפדרלי בארה"ב, כי שולי הרווח של התאגידים בארה"ב הגיעו לשיא כל הזמנים. החברות מרוויחות כיום בעבור כל דולר של מכירות יותר מאי פעם. (ולמרות זאת שחלק מהאנשים טוענים שהחברות סובלות מיותר מדי רגולציה וממסים גבוהים מדי. אולי זה נכון ביחס לחברות קטנות, אך בהחלט לא נכון ביחס לתאגידים הגדולים, אומר בלודג'ט).הגרף השני מצביע על כך שהכי פחות אמריקנים עובדים כיום ביחס לשלושת העשורים האחרונים. סיבה אחת לכך שהתאגידים כל כך רווחיים היא שהם לא מעסיקים אמריקנים באותה מידה בה העסיקו בעבר.הגרף השלישי מראה כי יחס השכר לתמ"ג נמצא בשפל של כל הזמנים. אחת הסיבות שהחברות בארה"ב הן כל כך רווחיות היא שהן משלמות לעובדיהם פחות מבכל עת אחרת בעבר, מבחינת חלקן של המשכורות בסך התוצר המקומי וגולמי בארה"ב. זוהי גם, בתמורה, אחת הסיבות לכך שהכלכלה כל כך חלשה: המשכורות האלה הן ההכנסות של חברות אחרות."בקיצור" אומר בלודג'ט, "המערכת הנוכחית והפילוסופיה שלנו יוצרת מדינה של מספר מיליונרים שמפוצצים בכסף ויותר משלוש מאות מיליון עבדים. זה לא מה שעושה את אמריקה למדינה גדולה. זה גם לא מה שמרבית האנשים חושבים שאמריקה צריכה להיות".
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  זאת חזרה על מה שקרה לפני השפל הגדול!!! (ל"ת)
  ברק 25/06/2012 09:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  הנה, גם אצלנו כך יוצרים צמיחה
  שאול 24/06/2012 10:34
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הבונוסים בדרך. איזה ניהול מבריק.מורידים שכר וטוענים שהם גאוני ניהול והבונוס זה בגלל המאמצים הבילתי אפשריים שהם הצליחו להפעיל בחוכמתם הרבה.
  סגור
 • צמיחה פקטיווית! כאשר מיקרים את הקוטג' ב 20 אג' זה נחשב
  ברק 25/06/2012 09:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  צמיחה. המנכל מקבל עוד 200,000 ש"ח העובדים והמשקעים כלום. והאוצר אומר שיש צמיחה ושלאנשים יש יותר כסף בכיס כי כי הם מוציאים יותר וזה אומר גם שרמת החיים עלתה.
  סגור
 • 1.
  בסוף הכל יתפוצץ לתאגידים ולממשל האמריקאי בפנים (ל"ת)
  שאול 24/06/2012 09:49
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור