הזדמנות השקעה? זו החברה שמספקת סיכוי לתשואה אסטרונומית

חברת Check-Cap עונה על צורך של שוק בדיקות המעי הגס בגודל של 25 מיליארד דולר בשנה שמוצרים אחרים לא מצליחים לפתור. אלו התרחישים הסבירים

 | 
(21)
אנחנו עוסקים בהשקעות ערך, כלומר רכישה של מניות של חברות שבהן שווי השוק נמוך משמעותית מהשווי ההוגן. אנחנו עושים את זה על ידי מחקר מעמיק ותשומת לב לפרטים שאחרים מפספסים. החברה שנסקור היום אינה מספקת סיכוי אפסי להפסד כמו שאנחנו רגילים לדרוש, אבל היא מספקת סיכוי לתשואה אסטרונומית.
 

חברת Check-Cap (סימבול: CHEK) עונה על צורך של שוק בדיקות המעי הגס בגודל של 25 מיליארד דולר בשנה שמוצרים אחרים לא מצליחים לפתור עם קפסולה שנקראת C-Scan. המוצרים האחרים כוללים את Cologuard (בדיקת DNA בדגימת צואה) של חברת Exact Sciences Corporation (סימבול: EXAS) ו-PillCam של חברת מדטורוניק (סימבול: MDT).

בדיקת אנדוסקופיה באמצעות קפסולות אנדוסקופיות מתבצעת באמצעות כדור חכם שכולל בתוכו מצלמה קטנה שמצלמת תמונות של מערכת העיכול של הפציינט. המצלמה יושבת בתוך קפסולה בגודל דומה לתוספי ויטמינים שהפציינט בולע. כשהמצלמה עוברת במערכת העיכול, היא מצלמת אלפי תמונות שמשודרות למקלט על מנת לזהות פוליפים סרטניים ואדנומיים.


מעבר לאי הנעימות הקשורה בבדיקה הסטנדרטית, הסטטיסטיקה מראה שרופאים נכשלים בביצוע בדיקת קולונוסקופיה מושלמת בכ-10% מהאוכלוסייה. עבור פלח זה מהאוכלוסייה, נראה שקפסולה כזו היא האפשרות היחידה של רופא הגסטרו להגיע לבדיקה מלאה של המעי הגס. יש לציין שה-PillCap לא מסיר את החסם המשמעותי ביותר לבדיקה תקינה, הצורך בהכנה מוקדמת לבדיקה כלומר חוקן. על מנת לעבור בדיקה קולונוסקופיה או בדיקה ב-PillCap, יש צורך במעי גס נקי. מעי נקי מאפשר בדיקה מדויקת של הקרום הרירי שמצוי בתוך המעי הגס ובדיקה זו קריטית לזיהוי סרטן.
הנקודה הבאה היא לא משהו שאנחנו נוטים להתייחס אליו, אבל זה מעניין. שוק ההון סיכון סובל מתסמונת ה"גם אני". הם רואים קרן הון סיכון שעושה עסקה בתחום מסוים ופתאום כולם רוצים אותו דבר ושווי השוק מרקיע שחקים. במקרה שלנו, ראינו גיוסים לפי שווי של 1.5 מיליארד דולר לחברה בשם Proteus ממשקיעים רציניים כמו Novartis.
חשוב גם לציין את הרכישה של גיוון אימג'ינג. Covidien plc רכשה את גיוון ב-2014 לפי שווי של 860 מיליון דולר. הרכישה בוצעה זמן קצר לפני אישור המוצר של גיוון על ידי ה-FDA. נציין שקובידיאן נרכשה בינתיים על ידי מדטרוניק. המוצר של גיוון הוא הכי דומה למוצר של Check-Cap.
רגולציה
כמו בכל עניין רפואי, חייבים להתייחס לחברים ב-FDA, רשות המזון והתרופות האמריקאי. ה-raison d'etre של ה-FDA הוא לא לגרום נזק. כל שאר התהליכים, הסיווגים והמסלולים לאישור קשורים בתפיסת העולם הזו. תהליך של אישור כל דבר שקשור לרפואה הוא ארוך מאוד ויקר מאוד בשביל למנוע מצב שמשהו שאושר על ידי ה-FDA יפגע במישהו. כל פעם שתיפגשו עם מנכ"ל כזה או אחר שקשור לתחום רפואי, הם ישמחו לספר לכם שהם במסלול שלא דורש את מלוא התהליך כי הם רק Device או רק תוסף תזונה.
קל לטעון שהיחס של ה-FDA הוא שהימנעות מבליעה של קפסולה תהיה מקלה למדי משום שהנזק מזערי. על מנת להדגיש את הנקודה, נבחן החלטות בפועל. בפברואר 2014, ה-FDA אישר את השימוש בקפסולה של מדטורוניק, שנקראה PillCam COLON 2, בתור אמצעי בעל פולשנות מינימלית לצפייה במעי הגס. מדטרוניק קיבלו אישור למרות שהרגישות של הקפסולה שלהם עמדה רק על 69% עבור פוליפים בגודל 6 מ"מ ומעלה. הרף הנמוך יחסית שקיבל אישור של ה-FDA מעיד על הרצון החזק בארגון להגביר את הבדיקות הלא פולשניות לאיתור מוקדם של סרטן המעי הגס.
השווי
דיברנו על גיוסים ורכישות של חברות בתחומים דומים ומשיקים בסכומים של 860 מיליון דולר ו-1.5 מיליארד דולר, מה הנכסים של Check-Cap?
החברה מחזיקה סביב 15 מיליון דולר במזומן נטו ועוד מוצר טכנולוגי בעל שווי תאורטי של כמה מאות מיליוני דולרים. ברור לכולנו שהחברה לא מעניינת במחיר של 10 מיליארד דולר וכנראה גם לא במחיר של 5 מיליארד דולר. אולי בחצי מיליארד? החברה נסחרת היום לפי שווי של 21 מיליון דולר. כלומר אנחנו יכולים לקנות את המוצר הטכנולוגי תמורת 6 מיליון דולר (ועוד מזומן).
גילוי נאות. כשאנחנו עושים מחקר על חברה, אנחנו מעדיפים שלא ליצור קשר עם החברה עצמה. זה בדרך כלל מגיע לפגישה עם המנכ"ל, שמגיע מרקע של מכירות ומצייר סיפור ורוד על עתיד החברה ומפחית מגודל האתגרים העומדים מול החברה. אם יש דבר אחד שמזיק למשקיעים זה מנכ"ל כריזמטי (ע"ע טסלה ושות'). במקרה של Check-Cap, קל מאוד לקפוץ לחברה שיושבת בעיספיא ליד חיפה ובכל זאת, עדיף שלא.
אז למה ההזדמנות קיימת? המנכ"ל הנוכחי, אלכס עובדיה, קודם מתפקיד של סמנכ"ל פיתוח. אלו באופן כללי נוטים להיות ריאליסטיים, שלא לומר מעט פסימיים. זה ניגוד מרענן למי שקודם לתפקיד ממקום של סמנכ"ל מכירות. הנטייה הראלית של המנכ"ל מחלחלת לארגון בריא יותר.
המתחרים, Cologuard, פרסמו שיש להם רגישות של 94% לזיהוי של סרטן המעי הגס. Check-Cap פרסמה ש-C-Scan מספקת רגישות של 76% לזיהוי פוליפים. הרבה יותר גרוע, נכון? לא בדיוק בר השוואה. זיהוי הפוליפים מאפשר את הסרתם עוד לפני השלב הסרטני. רמת זיהוי הפוליפים של Cologuard עומדת על 42%, ושל PillCam עומדת על 69%.
למעשה, PillCam היא מצלמה אופטית ולכן דורשת הכנה לפני הבדיקה (מעי נקי, כלומר חוקן ומשלשלים). Check-Cap משתמשת בטכנולוגיית רנטגן שמאפשרת "לראות" את קיר המעי מבעד להפרעות. זה אומר שזו הבדיקה הנעימה ביותר שקיימת בשוק היום, מעבר להיותה המוצלחת ביותר.
העתיד
אם נחזור לתחילת הטור, אנחנו עוסקים בהשקעות ערך. חלק מתפיסת העולם שלנו זה להסתכל על הפוטנציאל להפסד לפני שמסתכלים על פוטנציאל הרווח. Check-Cap יכולה לרדת לאפס ואנחנו לא מסוגלים להביא את עצמנו למצב שאנחנו נפסיד כסף ולכן לא היינו משקיעים ב-Check-Cap. אנחנו לא כמו הרוב.
יש צפי להתחלת מכירות של הקפסולה במחצית השנייה של 2019 באירופה וישראל. אנחנו רואים התקדמות עקבית בנושא אישור ה-FDA. אנחנו אוהבים לראות שהחברה לא במצב של "זה הכל או כלום". ישנם כמה מקורות לחדשות טובות.
ישנם שני תרחישים סבירים ל-Check-Cap. החברה יכולה להגיע להסכם הפצה, הסכם שבו חברה חיצונית מטפלת בייצור, שיווק, מכירות, לוגיסטיקה וכו' ובתמורה משלמת ל-Check-Cap סכום כלשהו על כל בדיקה ומטפלים בייצור, שיווק, מכירות, לוגיסטיקה וכו'. אפשרות שנייה היא רכישה. סכום הרכישה הוא נעלם, אבל זו לא הגזמה מטורפת לדבר על שווי של מיליארד דולר, תשואה פי 50. במצגות של החברה הם מדברים על "קשר מתמשך עם שותפים אסטרטגיים פוטנציאליים". התנאים נראים בשלים למשהו גדול בעתיד.
** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
הכותב הינו מנכ"ל קרן ההשקעות זוז קפיטל
תגובות לכתבה(21):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 13.
  תמיהה
  יוסי 21/07/2019 15:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המשקיעים, משום מה, מדירים רגליהם מהמניה. אני, באופן איש, מסכים עם התוכן של המאמר. כנראה שהמשקיעים לא מסכימים או לא מבינים את פשר המוצר
  סגור
 • 12.
  לאבישי F25
  ICPA 31/03/2019 11:11
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בדוח F20 שפורסם נאמר : The future success of our business cannot be determined at this time, and we do not anticipate generating revenues from product sales for the foreseeable future. זה בניגוד למה שכתבת : ש צפי להתחלת מכירות של הקפסולה במחצית השנייה של 2019 באירופה וישראל נא תגובתך?
  סגור
 • f20
  יוסי 31/03/2019 15:35
  הגב לתגובה זו
  2 0
  קראתי את בדיווח. החברה מכסה את עצמה מכול כיוון אפשרי ומנמיכה ציפיות בכול סעיף ועניין. היא חייבת לעשות כן להגנתה. בד-בבד היא מדווחת על התקדמויות רציפות בעניינים שונים. שכול אחד יבין כראות עיניו. בכול מקרה, אם תהיה מכירה או הסכם שותפות אחר הקלפים יטרפו
  סגור
 • היכן ניתן לראות את הדו"ח האחרון?
  יואל 10/04/2019 09:44
  הגב לתגובה זו
  3 0
  ניסיתי לחפש באינטרנט ולא מצאתי אשמח אם מישהו ישלח פה קישור,או לפחות להפנות למקום המתאים, תודה מראש.
  סגור
 • מה תאריך הדוח? (ל"ת)
  יוסי 31/03/2019 12:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • F20 פורסם 28/03/2019
  ICPA 31/03/2019 13:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לשנת 2018
  סגור
 • 11.
  להתרחק כמו מאש!
  roza 29/03/2019 12:14
  הגב לתגובה זו
  2 0
  המשקיעים אינם מענינים את הנהלת החברה הזאת !!! צפו לדילולי ענק ,בכול מחיר!!!! ובכול הזדמנות .עשר שנים של סיפורים וירידת ערך בלתי פוסקת.
  סגור
 • הנהלת החברה
  יוסי 29/03/2019 19:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היא המשקיעה הכבדה פה. 20% לערך. אז קשה לומר שהם לא מעניינים את עצמם.
  סגור
 • 10.
  למרות החששות
  יואל 27/03/2019 15:38
  הגב לתגובה זו
  3 0
  נכנסתי למניה כי נראה לי באמת משהו עם פוטנציאל אדיר, מה שאני לא מבין איך ולמה זה התרסק בתוך שנה אחד בשבעים אחוז.
  סגור
 • כל כך נכון כתבת " שאתה לא מבין"
  דוד הגנן 28/03/2019 12:07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  וזאת הבעיה של הרוב לא מבינים אבל יאללה נשקיע מה שיהיה יהיה
  סגור
 • אחריתו מה ישורנה
  יוסי 28/03/2019 17:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גם כאשר אתה מבין גדול והכול מוסבר יש אלמנט של מקריות/הפתעה/אנומליות. נחכה ונראה מי צדק. גילוי נאות: קניתי הרבה מאוד מניות
  סגור
 • 9.
  הארה
  יוסי 26/03/2019 07:57
  הגב לתגובה זו
  1 0
  על פי הכתבה יש אישור בישראל ובאירופה. אירופה שוק לא זניח. על פי הכתבה מדובר בשוק של 25 מליארד. יש גם אפשרות שיהיה אישור בארהב. אני נכנסתי למניה. לדעתי הסיכוי גדול מהסיכון
  סגור
 • 8.
  זה לא ניתוח ערך
  יוני 25/03/2019 14:29
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אין לה תזרים מזומנים שוטף, אין לה יתרון אסטרטגי בולט על השוק, אין לה נכסים מוחשיים, היא איננה מחלקת דיבידנדים. אולי חברה ראויה עם עתיד מזהיר אבל זה לא הופך אותה להשקעת ערך.
  סגור
 • 7.
  נתת דוגמה את טסלה
  יוני 24/03/2019 22:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זו מניה שנתנה בחמש שנים האחרונות תשואה מטורפת רק הודות לאילון מאסק
  סגור
 • ותנודתיות
  לרון 25/03/2019 15:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בהתאם,לא לבעלי לב ועצבים חלשים ונטיה לברוח בירידות.
  סגור
 • 6.
  כמה שנים קיימת? (ל"ת)
  מעניין 24/03/2019 21:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • טען עוד
 • 5.
  מי שהשקיע ב 2016 במניה הזאת
  גיא 24/03/2019 19:29
  הגב לתגובה זו
  5 0
  כמעט ואיבד את כל כספו. שימו לב, לא לקפוץ על כל טור דעה ומספרים שרצים ברשת. בידקו בעצמכם. מי שהשקיע בנייר הזה גם לפני חודש- חודשיים, כמעט ואיבד את כל כספו.
  סגור
 • 4.
  בכל זאת
  אולי כדאי 24/03/2019 19:02
  הגב לתגובה זו
  3 0
  לעשות בדיקה נוספת. החברה לפני שנתיים נסחרה בשוי גדול פי 10 ויותר. והתרסקה לשויי של 20-25 מיליון דולר. לטענתך הסכם כלשהו לרכישה /הפצה יכול להביא בקלות לשויי שוק מעל 100 מיליון דולר. זה כבר פי 5 מהשויי הקיים שלא לדבר על סכוטמים גדולים יותר. בדרך כלל יש סיבה למצב הקיים וכדאי לעשות בדיקות נוספות לפני שאת ה ממליץ על חברה כזו. האם בדקת שלא מסתתר משהו נוסף?
  סגור
 • 3.
  ever low
  db 24/03/2019 18:35
  הגב לתגובה זו
  4 0
  מניה שירדה מ 70 ל2 כתבה שלא מתייחסת לזה מטעה באופן מכוון
  סגור
 • 2.
  פי 50 התכוונת
  ישראל 24/03/2019 18:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  נכון?
  סגור
 • 1.
  מה עם העובדה שהייתה מעל 4$ לפני חצי שנה
  משקיע 24/03/2019 17:52
  הגב לתגובה זו
  3 0
  והיום היא מתחת ל-3, מה עם העובדה שהיא הייתה ב9$ לפני שנה בסה"כ וב-19$ בשיא שלה אני לא אומר שהחברה לא מעניינת, אני לא מכיר אותה אבל כתבה יסודית זה לא... משרתת מישהו, כנראה שכן כהרגלכם בקודש...כנראה שלא תפרסמו את התגובה
  סגור