כותרות האימה, ההצהרות של טראמפ ותחזיות האנליסטים לשנה הבאה - גרינברג מסכם את 2018

למרות כישלונות העבר, הביקוש לפרשנות ותחזיות עתידיות ממשיך לגדול ואיתו חוסר הוודאות בקרב המשקיעים. במה שונה התיקון הנוכחי מקודמיו ואיך כדאי להיערך ל-2019? 

|
(86)
הניסיונות לחזות את העתיד בוול סטריט רצופים כישלונות ולמרות זאת העניין במדע הזה הולך וגדל בכל שנה ובמיוחד בעשור האחרון. הסיבה לכך, לדעתנו, קשורה בחוסר הוודאות שהולך וגובר כתוצאה מתהליך התמזגות מהפכות הטכנולוגיה והאינפורמציה לכלכלת המיינסטרים. התהליך הזה הביא לתופעה הפוכה למה שציפו מהמהפכות הללו בתחילתן.
הפרופסור מילטון פרידמן, שכבר בשנות ה-60 חזה את מהפכת האינפורמציה, ציפה שהמהפכות תאפשרנה ליותר משקיעים לקבל את כל האינפורמציה בזמן אמת ולהחליט ללא תלות ב"מתווכים" מה שיביא לפחות זעזועים ולפחות אי וודאות בשווקים. הסתבר שההפך הוא שקרה.
לפי www.gsmaintelligence.com יש היום בעולם 7.22 מיליארד מכשירים אלחוטיים להעברת אינפורמציה (מהם כ-2.7 מיליארד טלפונים חכמים), קצת יותר מאוכלוסיית כדור הארץ. כמובן שלא לכל אדם יש מכשיר ולבטח לא "מכשיר חכם" אבל הכיוון ברור, הביקוש לטלפוניה חכמה ימשיך לגדול.
העובדה שההכנסות של מעבירי המידע תלויות במפרסמים יוצרת תחרות שהולכת ומחריפה כיוון שיותר ויותר ספקי מידע נכנסים לתחרות. מאז שנכנסו הטלפוניה האלחוטית לשווקים, ב-1995-6 בהובלת נוקיה והטלפוניה החכמה ב-2008, בהובלת אפל, גדל הביקוש לפרשנות. זה קורה לא רק בשל שפע האינפורמציה אלא גם בשל העובדה שמיליוני משקיעים חדשים נכנסו ונכנסים למשחק ההשקעות וההבנה במשתנים שמשפיעים על הערכת נכסי ההשקעה נעשית קשה עם כל צעד קדימה של מהפכת הטכנולוגיה. 
המפרסמים וספקי התקשורת ערים לגידול בביקוש לאינפורמציה ובפרשנות ומבינים שמדובר בתחום צריכה ענקי שיכול להגדיל את הכנסותיהם בצורה משמעותית והתחרות על מספר הצרכנים וכספי המפרסמים הופכת לפרועה יותר ויותר. זה הביא להתפתחות של "תרבות כותרות" וגם של "פייק-ניוז". 
הוסיפו לכך את הזעזועים בשווקים שגדלים גם הם כתוצאה מההתקדמות הטכנולוגית (המכונות, יכולת התגובה המהירה וכו') וגם בשל הגידול המשמעותי במספר המשקיעים לטווח הקצר, אלו שחשיבות המשתנים הכלכליים קובעת בהחלטות ההשקעה שלהם פחות משקובעות הכותרות, הגרפיקה והאלגוריתמים - והרי לכם ההסבר מדוע גדל חוסר הוודאות וגדל הביקוש לפרשנות על ההתפתחויות העתידיות למרות כישלונות העבר.
נוצר אבסורד שככל שאי הוודאות גדלה בגלל הפרשנות כך גם גדל הצורך בפרשנות וזאת למרות שהאמון בפרשנות הולך ויורד. לנסות ולחזות את 2019 במצב שכזה, שרק יילך ויגדל, זה טירוף אז ננסה לאבחן מהי המסקנה ממה שחושבים אחרים שהחליטו כן לחזות.
תחזיות לשנת 2019
אין ספור תחזיות לגבי 2019 מציפות את מערכות המידע בחצי השנה האחרונה. יש תחזיות כלכליות ויש תחזיות טכניות, יש המעזים יותר לקבוע דעה ויש החוזים באופן כללי אבל דבר אחד ברור, ההתפתחויות במהלך הרבעון האחרון של 2018 שינו לחלוטין את התחזיות שהיו לפני הרבעון וננסה להסביר מדוע. לפני ההסבר שתי הנחות מרכזיות שלדעתנו חייבים לקחת בחשבון ל-2019:
1. מה שיקרה בשוק ההון הגלובלי בשנת 2019 ייגזר, כפי שזה חוזר על עצמו מזה שנים, ממה שיקרה בארה"ב. עם כל הכבוד לסין, יפן או אירופה ארה"ב תישאר מרכז הכובד של הכלכלה הגלובלית גם ב-2019 ובמרחק שעדיין גדול מכל המתחרות, במיוחד בכל הקשור למנוע הצמיחה המוביל של הכלכלה הגלובלית, הצריכה. סין מבינה זאת וגם כל המדינות האחרות ולכן כולן יתיישרו, פחות או יותר, עם טראמפ ותוכניות ה--"make the USA great again" שלו. מלחמת סחר רצינית לא תתפתח.
2. הבעיה הגדולה של היכולת לחזות את שיקרה בשוק ההון ב-2019 תהיה אותה בעיה שהולכת וגדלה בכל שנה מאז 2009, כיצד לחזות את כיווני ההתקדמות של מהפכות הטכנולוגיה והאינפורמציה והשפעתם על הכלכלה (מקרו ומיקרו), רווחיות החברות, הצריכה וכו'. כיווני ההתקדמות והנישות החדשות שייווצרו מקשים על התחזיות וזה הולך ונעשה קשה יותר מידי שנה.
כמות המשתנים שמשפיעים היום על מודל החיזוי מתרחבת גם אל מחוץ למשתנים הכלכליים/עסקיים שעליהם נבנו התחזיות בעבר. מהם הסיכונים האפשריים שעלולים לפגוע בשוק המניות במהלך 2019?
 1. האטה בצמיחה ובמיוחד אם תהיה בארה"ב ובעקבות כך ירידה ברווחיות החברות.
 2. המשך מלחמות הסחר ובמיוחד מול סין (שהן גורם חשוב בהאטת הצמיחה).
 3. ירידה ברמת ההתלהבות מהמניות הטכנולוגיות המובילות. ירידה כזו עלולה לשנות רמות ההערכה שבגלל משקלן הגבוה של המניות הללו במדדים תגרומנה לירידות רציניות.
 4. מדיניות הבנק המרכזי של ארה"ב, אם העלאות הריבית תמשכנה (למרות שאם העלאת הריבית תימשך זה סימן להמשך הצמיחה אבל בטווח הקצר העלאות יפגעו במניות).
 5. הנשיא טראמפ מעורר חרדות וזאת למרות שבפועל כל תכנית שלו וכל מעשה שלו טובים לארה"ב, הבעיה היא בצורה שהוא עושה הדברים.
 6. הברקזיט (שהשפעתו תהיה קצרה אבל עלולה להתרחב).
כל האפשרויות הרעות הנ"ל נדחפות, ברבעון האחרון ובמרץ רב על ידי התקשורת (שעד לסוף הרבעון האחרון חשבה הפוך) אבל הסיכוי שלהן להתאמת שווה בדיוק לאפשרויות ההפוכות:
 1. שארה"ב תמשיך לצמוח והצמיחה והחברות, במיוחד הטכנולוגיות, ימשיכו להרוויח היטב.
 2. שהסכמי הסחר, בעיקר עם סין, ייחתמו.
 3. שסין אינה גולשת למיתון אלא (כפי שקרה מספר פעמים בעשור האחרון) עוצרת את הצמיחה המהירה מידי, שאירופה אינה "מתרסקת" ויפן ממשיכה להתאושש.
 4. שהבנק המרכזי האמריקאי מבין ההתפתחויות יתנהג בהתאם כפי שעשה מאז שהוקם.
 5. שהחרדות שמעורר הנשיא טראמפ לא יתממשו.
 6. שמלחמת הברקזיט תסתיים בהפי-אנד.
אם תגוללו ל-2019, 2011 או 2015 ו-2016 תגלו שבדיוק אותן בעיות הטרידו את המשקיעים במהלך התיקונים דאז, כולל הבעיה הסינית, אפשרות העלאות הריבית ולבטח הערכות מניות הטכנולוגיה וקריסתה של אירופה.
 
מה עתיד ההשקעה הגדולה ביותר של העשור האחרון?
בואו ונתבונן כדוגמה על מניות ה-FAANG (בהן FB, AAPL, AMZN, NFLX ו-GOOG), הלהיט הגדול של העשור האחרון שמדירה שינה מעיניהם של מיליוני משקיעים שהשקיעו בקבוצה מאז 2009 וחוששים ממה שעלול לקרות להשקעה הזו ב-2019. מאות (כן, מאות) כתבות על הצפוי לקבוצה הטכנולוגית הזו נכתבו מאז החל התיקון בסוף ספטמבר. לקחנו כדוגמה מייצגת את התחזית האחרונה שקבלנו, תחזית של דניאל מורגן שהתפרסמה ב-Investor Business Daily ב-26.12. דניאל מורגן הוא מנהל השקעות וותיק שמזה למעלה מ-30 שנה (אנחנו עוקבים אחריו מאז משבר 1987) מביא תחזיות שנתיות ובעשור האחרון התמקד בתחום הטכנולוגי בכלל וב-IT בפרט כשהוא חוזה בהצלחה את ההתפתחויות. במאמר המצורף הוא מציג את דעתו לגבי מה שיקרה לקבוצה ב-2019.
"בחודשים האחרונים", כותב מורגן, "נוסעת הקבוצה על כביש משובש שדרדר אותה לטריטוריה דובית". הוא מביא את הסיבות שלדעתו הביאו לירידות הקבוצה. לא ההערכה הגבוהה היא הסיבה להתדרדרות. ההערכה היוותה "גורם נלווה" אבל לא הגורם שיצר את הבעיה. "הסיבות שונות", כותב מורגן, "חלקן כתוצאה מתיקון שנגרם בחלקו בגלל העלאת הריבית, חלק אחר קשור במלחמת הסחר עם סין שמעמיקה ובנוסף הירידות במניות השבבים והמוליכים למחצה והסנטימנט הדובי שאופף את הסקטור. לבסוף באות התחזיות שמדברות על האטה בהשקעות ב-IT במהלך 2019". 
הוא מצטט את גארטנר, שם חוזים שההשקעות יגדלו רק ב-3.2% ל-3.8 טריליון דולרים בלבד לעומת ה-4.5% שצפו במהלך השנה האחרונה. "אני עדיין באופטימיות זהירה", מסכם מורגן, "אבל אם גם התוצר יפול בגדול ואנחנו ניכנס למיתון ופרויקטים גדולים של תשתיות טכנולוגיות יבוטלו אנחנו בצרה". ההצעה שלנו היא שתתאמצו ותקראו הכתבה בשפת המקור.
 
מה שבעצם אומר מורגן (שחששותיו מייצגות נאמנה את חששותיהם של כ-20 ויותר חזאים אחרים שקראנו, גורואים, כלכלנים, מנהלי השקעות ושכמותם), הוא שאם הסיבות שהוא מביא תתממשנה 2019 תהיה שנה רעה לשוק.
נציין כעובדה שכל החששות שמורגן מעלה הועלו כאמור בכל תיקון מאז 2009 בין אם מדובר בתעשיית השבבים, בסין בעניין הריבית או ההתקרבות למיתון ואפילו החששות מטראמפ אינן חדשות, הן הרי הובילו לתיקון הגדול של 2016, זוכרים? במהלך השנים נכתבו מאות מאמרים שמול כ"א שטוען כך יש אחר שחושב ההפך והכל בעקבות אי הוודאות שיצרה ההתקדמות הטכנולוגית.
העובדות, בינתיים, אינן תומכות בירידת התוצר ואפילו לא בהאטה אבל ככל שהתיקון הנוכחי מתארך כך גם מתרבות כותרות האימה של "נפילה מהצוק". נכון, אם התיקון הנוכחי יימשך ואתו גם המשך העלאות ריבית ומלחמות הסחר זה עלול לייצר מיתון כי ירידה מסיבית של הנכסים הנזילים תייצר ירידה בהשקעות הון. אבל נכון לרגע זה הוא שהירידה של 20% ב-S&P ושל 24% בנאסד"ק הם הגורם המוביל להתגברות החששות ולא העובדות הכלכליות.
הטענה שלנו היא שהתיקון הנוכחי הוא עדיין תיקון של הערכות מטורפות, לא שונה מארבעת התיקונים הגדולים מאז 2009 (אלו שמעל 15%, בין אפריל ליולי 2010, בין יולי לנובמבר 2011, בין יולי 2015 לפברואר 2016 ובין ינואר למרץ 2018), כולם נוצרו מההערכות חלל שהתיקון שלהם "הוצת" על ידי חששות מהתפתחויות שליליות למניות.
ההבדל הוא שהפעם התיקון ארוך יותר וגדול יותר כי המניות אכן הגיעו לשיא מטורף בסוף ספטמבר ולאורך שלושת החודשים האחרונים הצטבר מקבץ של "אירועים גורמי תיקון בפוטנציאל", גדול מבעבר. מקבץ כזה, שכולל מלחמות סחר, הברקזיט שמתקרב, החשש מהמשך העלאות ריבית, ירידת מחירי הנפט, השבתת הקונגרס, החשש ממצבו של טראמפ או כניסת המדדים מבחינת ההגדרה ל"שוק דובי" לא היה בשום תיקון עד כה.
אז מה עושים? ממתינים שהדברים יתבהרו. אנשים שעוקבים אחרי טור זה אמורים לשבת על הרבה מזומן וזה המצב הטוב ביותר לתקופות מהסוג הזה רק חשוב לזכור שעול ה"אירועים גורמי תיקון בפוטנציאל" עדיין קיימים ולכן לא להתפתות ולא "לנצל הזדמנויות" עדיין. אישית אנחנו מאמינים שה"פוטנציאל" בכל ה"אירועים גורמי תיקון בפוטנציאל" לא יתממש אבל כמו כל התחזיות ל-2019 גם זה באי וודאות, נחיה ונראה.
 
** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(86):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 43.
  מה המשמעות של הירידה בריווחי אפל וסמסונג, לדעתך?
  שאלה לשלמה 09/01/2019 20:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בעיקר כשמדובר בעיקר בירידה ברווחים ממכירת מכשירים.
  סגור
 • 42.
  כבר יום מסחר תשיעי שקורעים לגזרים את השורטישטים (ל"ת)
  רע-לי 08/01/2019 16:31
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 41.
  טאואר - מפחיד איזו בומבה יחטפו שם לאחר הדוחות בסוףהחודש
  "תם הטקס" 08/01/2019 14:32
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בעולם הצרות של סמסונג: נקלעה למלחמת הסחר - ומשלמת מחיר על חולשתה של אפל 08.01.2019 חולשה בשוק השבבים העולמי "זו לא רק אפל, אלא גם יצרניות סמארטפונים, שרתים ומחשבים אישיים שקונות פחות שבבים. כאשר מלחמת הסחר מרחפת מעל ראשן, החברות האלה אינן מוכנות לקבל את המחירים הקיימים, ועל סמסונג מופעל לחץ להוריד את מחירי השבבים".
  סגור
 • "LG צופה צניחה של 80% ברווחיות ב-Q4"
  "המגדל הלוהט" 08/01/2019 19:54
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אין סוף רמזים מתפרסמים לא להיות במניה כשהדוחות הנוראיים (בעיקר התחזית להמשך...) יפורסמו בסוף החודש. [אחרי אפל וסמסונג: LG צופה צניחה של 80% ברווחיות ב-Q4 ענקית האלקטרוניקה הדרום קוריאנית צופה ירידה ברווחיות בהמשך לתחזית הפסימית של אפל משבוע שעבר ושל סמסונג מהבוקר ? ברקע: שיחות הסחר סין ארה"ב לסין שירות גלובס 08/01/2019, 15:28]
  סגור
 • 40.
  לא חושב שסין הולכת להתיישר
  סימפל 07/01/2019 23:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נראה שההנהגה הסינית חשה שסין היא מאוד חזקה ובשלה ללכת ראש בראש עם ארה"ב במישור הכלכלי, ואפילו במישור הצבאי בנקודות גיאוגרפיות מסויימות (קרוב לוודאי ים "דרום-סין"). התנגשות צבאית תעזור לשי להסיח את דעת העם מבעיות כלכליות כמו בועת הנדל"ן הסינית.
  סגור
 • 39.
  חברת קימקו
  עומר 07/01/2019 21:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ריט נדלן אמריקאי.. האם מכיר שלמה טיקר kimאשמח לכמה מילים על החברה.. ירדה המון למרות עלייה במרבית הפרמטריםתודה
  סגור
 • מכיר, לא עוקב מקרוב
  שלמה גרינברג 08/01/2019 11:44
  הגב לתגובה זו
  2 0
  חברה קטנה בתחום מרכזי קניה
  סגור
 • תודה שלמה (ל"ת)
  עומר 08/01/2019 16:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 38.
  שלחו את טראמפ המברבר הביתה, וה"שקט" ישוב לשווקים (ל"ת)
  הפתרון פשוט 07/01/2019 17:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 37.
  חחחחחחחחחחחחחח
  חחח 07/01/2019 16:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חחחחחחחחח
  סגור
 • 36.
  הערכות שלי
  סוחר 06/01/2019 15:52
  הגב לתגובה זו
  1 1
  הריבית לא תעלה הרבה בשנים הקרובות אבל יהיו תיקונים חדים , השוק הדובי ימשיך והוא יסתיים ב35% נפילה משיא כל הזמנים - אותם הרמות של 2014-2015 , אם מדד יורד 35% זה אומר שהמניות שאתם מחזירים בעיקר כל המניות אשפה ירדו 50-60 %
  סגור
 • 35.
  לדעתי הפד הוא הגורם מספר אחד
  זאב 06/01/2019 10:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מאז 2008 הבנקים המרכזיים חדלו מלהיות "צופים מן הצד" והתחילו להיות הגורם הכי דומיננטי בשוק,כל התיקון הזה נולד מהפחד שההרחבה הכמותית נגנזה,בשישי האחרון פאוול הצהיר שזה לא כך,מה שהחזיר את האופטימיות לשווקים.
  סגור
 • זה לא מה שהצהיר (ל"ת)
  שלמה גרינברג 06/01/2019 11:03
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • הצהיר משהו הרבה יותר חריף לדעתי
  זאב 06/01/2019 12:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הפד מודה שגם ההשפעה על השוק תהיה גורם בהחלטות הריבית,אני מקווה שהיתה פה הצהרה באוויר כדי להרגיע את ההמון,ושפאוול ידע לתת לכלכלה מה שהיא צריכה ולא מה ש"בא לה"
  סגור
 • 34.
  הגרעון של ארה"ב הגדול בהיסטוריה אמריקה בdtpet (ל"ת)
  נביאי שקר 06/01/2019 06:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • צריך קצת להוריד את הלהבות מנושא הגרעון, עם כל הכבוד.
  דגן 06/01/2019 12:31
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בחודש האחרון ארה"ב הוסיפה מעל מאה אלף משרות מעל הממוצע. הממוצע כבר כמה שנים עומד על 200-220 אלף והפעם מעל 300. זה נתון הרבה יותר משמעותי(לטובה) מהגרעון. צריך להפסיק לפחד מזה. זה כמו המשוגעים שקופצים כל היום עם נושא הריבית בארה"ב.
  סגור
 • טען עוד
 • 33.
  האספסוף מתפתה ומוכה, עוד 30% בדרך למטה המצב בסין גרוע (ל"ת)
  נביאי שקר 06/01/2019 06:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 32.
  צריך אחד כמו סטיב גובס שיתניע תקטר (ל"ת)
  גבע 06/01/2019 01:06
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 31.
  מרתק כתמיד
  אלי 05/01/2019 23:50
  הגב לתגובה זו
  3 0
  דלמנ , דעתך על המאמר של חנן שטיינהרט בגלובס על השקעה בשוק המניות
  סגור
 • 30.
  תזמון כניסה ל-PM ו/או MO
  אבנר 05/01/2019 18:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה שלום, האם אינך חושב שכדאי להמתין שפיליפ מוריס יקבלו אישור מה-FDA לגבי סיגריות ה-IQOS שלהם לפני שבכלל שוקלים את המניה הזאת? ולגבי אלטריה - השוק קיבל בסבר פנים חמורות את העסקה לרכישת 33% מ-JUUL, בתמחור שמשקף שווי של 36 מיליארד דולר ל-juul. יש הסבורים שהתמחור הנ"ל נובע מפאניקה של אלטריה לגבי ה-core business שלהם. מה דעתך?
  סגור
 • דעתי על התחום ניתנה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 06/01/2019 11:05
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 29.
  תודה מקרב לב שלמה תבורך על הכתבות המאירות עיניים! (ל"ת)
  אריה 05/01/2019 18:00
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 28.
  אחכ מפולת מפולת.לא סוף התיקון (ל"ת)
  עכשיו עליות 05/01/2019 16:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 27.
  טעות קשה לכרוך את מניות ה-FAANG בחבילה אחת
  גל 05/01/2019 14:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לכל אחת מהחמש סיכויים וסיכונים שונים לחלוטין.
  סגור
 • בהחלט (ל"ת)
  שלמה גרינברג 06/01/2019 11:05
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 26.
  תודה נהנה כל שבוע
  אלי 05/01/2019 13:36
  הגב לתגובה זו
  3 0
  על דבר אחד אי אפשר להתווכח בזכות אנשים אופטימיים כמו שלמה ולהבדיל ייזמים שונים העולם מתקדם.
  סגור
 • 25.
  למה אתה מדבר בלשון רבים? (ל"ת)
  אייל כהן 05/01/2019 12:50
  הגב לתגובה זו
  4 1
  סגור
 • אין לנו מושג, גם אנחנו שמנו לב שכך הוא מדבר.
  אני 06/01/2019 12:32
  הגב לתגובה זו
  3 1
  .
  סגור
 • זה סימן וסימון ממש לא טובים הצורה הזאת..כייוון שברור
  אתה 07/01/2019 17:49
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שזה אחד בלבד ולא חבורת חכמי התורה שיושבים ודנים
  סגור
 • 24.
  השוק האמריקאי בתמחור יתר רב עדיין. (ל"ת)
  למה אין התייחסות? 05/01/2019 12:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 23.
  האמריקאי בתמחור יתר.הוא לא זול .גם עכשיו לא (ל"ת)
  אתה לא מתייחס למחירי 05/01/2019 12:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 22.
  מעולם לא היה המצב כ"כ רגוע ושליו!!!!! קנו עוד ועוד!!!
  המערכת 05/01/2019 11:36
  הגב לתגובה זו
  0 1
  כותרות האימה של מר גרינברג ושותפיו נועדו להבריח אותכם ולקחת את כספכם!!! אישית אכנס לשוק בת"א 35 ברמת 1100!!!!
  סגור
 • אתה בפאניקה. (ל"ת)
  קאזינס 06/01/2019 12:00
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • אין לי שותפים (ל"ת)
  שלמה גרינברג 06/01/2019 11:06
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 21.
  אז מה שאתה אומר זה שהכל יכול להיות (ל"ת)
  אבל את זה כבר ידענו 05/01/2019 11:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 20.
  אחלה פרשן
  רועי מזרחי 05/01/2019 10:35
  הגב לתגובה זו
  3 0
  לא יודע איך הוא שורד עם שני הקלפנים המוכרים של ביזפורטל...
  סגור
 • 19.
  מצחיק שאתה כותב ש"קוראי תור זה יושבים על מזומן"
  יואב 05/01/2019 10:09
  הגב לתגובה זו
  6 1
  אחרי שאתה מפמפם להם שנה שלמה שאין סכנה/הטכלנולוגיה מתפתחת/הבורסה עולה/כל תיקון הוא הזדמנות קניה/מי שמזהיר מפני קריסה הוא טיפש שלא מבין וכו'. בהצלחה לכולם
  סגור
 • הייתי עונה אם היית קורא המאמרים (ל"ת)
  שלמה גרינברג 06/01/2019 11:07
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • זה לא סותר - הוא כתב כבר לפני חודשים לנצל הגיאות
  מצחיק 06/01/2019 09:31
  הגב לתגובה זו
  3 1
  ולממש רווחים - לחכות לתיקון מצחיק איך אתה חושף את הבורות שלך.
  סגור
 • כתב גם את זה
  יואב 06/01/2019 11:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אבל אני לא טועה ב"רוח הדברים" הכללי ואת הקו השורי אותו מייצג הכותב
  סגור
 • 18.
  נשיא סין לבכירי הצבא: "תהיו מוכנים למלחמה"
  כותרת מ ynet 05/01/2019 09:31
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אמר הנשיא. "צריך לנצל את ההזדמנות" רויטרס פורסם: 05.01.19
  סגור
 • 17.
  כרגיל.. עמוק מענין ומלמד
  בן 05/01/2019 08:27
  הגב לתגובה זו
  2 0
  תודה
  סגור
 • 16.
  ב-4 השנים האחרונות השוק עלה בצורה מטורפת
  הסיבה העיקרית 05/01/2019 02:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הכלכלה הפנדמנטליסטית היא המצפן הנכון.
  סגור
 • 15.
  זהירות מתבקשת,המפולת בעיצומה (ל"ת)
  יואל 04/01/2019 23:35
  הגב לתגובה זו
  5 8
  סגור
 • עיוורון ואחיזת עיניים
  ג 05/01/2019 07:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ממשל שלם מגוייס אך ורק כדי להחזיק את הבורסה מעלה ויעשה כל דבר מלאכותי שאפשר החל מהרצת מניות , ריבית, מאזן, הזרמות כספית, עידוד רכישה עצמית של מניות, מילות הרגעה לגבי מדיניות ועוד ועוד רק כדי שהשוק לא ירד. הממשל הזה עסוק כאילו זה הדבר הכי חשוב בעולם בשוק המניות. פעם דיברו על אנשי וול סטריט קונספירציות ועוד אבל מה שקורה היום זה מחדל ברמה לאומית והנושא יחקר בעתיד. הנשמה מלאכותית , טמינת ראשים בחול והסכמה שבשתיקה. זה מה שמחזיק את השוק עכשיו.
  סגור
 • אכן עדיפה חוסר התערבות
  לרון 06/01/2019 10:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  וכמו בשנת 1929 "השוק ידאג לעצמו" ואז תהיה חזרה לאותה מפולת היסטורית אכן מילים כדרבנות וחוסר הבנה בהתאם
  סגור
 • 14.
  האם טראמפ הוא המשיח או סתם עוד משיח שקר?
  יהודי מבולבל 04/01/2019 22:02
  הגב לתגובה זו
  3 3
  את התשובה נדע רק אחרי הדוחו"ת ואחרי דו"ח מצב הגירעון של ארה"ב מול סין
  סגור
 • הוא איש שמבין בכלכלה ואוהב את מדינת היהודים.
  דגן 07/01/2019 12:37
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מעבר לכך, הכל פרשנות של עיתונאים "מטעם".
  סגור
 • טראמפ לעולם לא יפציץ מתקני הגרעין באיראן, כמו שBB ציפה
  מה זה נותן לנו? 07/01/2019 17:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  וגם עזיבתו החפוזה את סוריה (=זאת שהיא רק "אבק ומוות") לא מעידה על "אהבת מדינת היהודים". בקיצור, צריך להסתכל על המעשים ולא על הדיבורים.
  סגור
 • לא הכל צריך להסתכם בהפצצה כשיש לך כיום סייבר, ודי
  דגן 09/01/2019 16:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לחכימא ברמיזא. בסוריה מלכתחילה היו כאלפיים חיילים אמריקאים, כך שאי אפשר לומר שארה"ב "כיתרה" את סוריה....ואין לנתון הזה ולו טיפת קשר לאהבתו לישראל. נהפוך הוא-הוא גם רמז לכך שאנחנו יודעים להגן על עצמנו בחזית מול סוריה ובתוך סוריה עצמה. אתה נצמד לכותרות במקום למציאות.
  סגור
 • 13.
  לדעתי שתי הפיגורות באפט וגרינברג אחוזי פחד ואימה.. (ל"ת)
  חב"דניק 04/01/2019 15:39
  הגב לתגובה זו
  7 9
  סגור
 • מה הפיגורה בגרינברג?
  עוד כתב שצריך לכתוב 05/01/2019 09:38
  הגב לתגובה זו
  2 1
  אין לו מושג ירוק מה הולך לקרות, אבל לפחות הוא מודה בזה. כמו לכולם, יש לו ים של נתונים עם נטייה ברורה לאחד הצדדים (אצלו זה עליות). מה שמבדיל אותו מכל אדם שתפגוש ברחוב זה הידע הרחב שלו, ואיך שהוא מנגיש אותו.
  סגור
 • מאוד מקווה
  שלמה גרינברג 05/01/2019 09:19
  הגב לתגובה זו
  6 1
  שהכותב אינו החבדני"ק שאני מכיר אבל להניח אותי ביחד עם מר באפט, שאפו
  סגור
 • זה אתם שטוענים שהרבי עוד בעולם הזה? (ל"ת)
  חבובניק מהעולם הבא 04/01/2019 21:58
  הגב לתגובה זו
  6 1
  סגור
 • לדעתי אתה חבדניק טיפש במיוחד
  שימי 04/01/2019 17:16
  הגב לתגובה זו
  4 3
  שחרר אותנו
  סגור
 • 12.
  המחירים של טסלה ואפל ישתוו. (ל"ת)
  מאסק 04/01/2019 13:37
  הגב לתגובה זו
  0 3
  סגור
 • 11.
  דעתי על GE ועל APLE ברורה!!! (ל"ת)
  איש עם כובע 04/01/2019 12:17
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • גם שלי. GE ו AAPL חזקות בדרך למלעה לדעתי . (ל"ת)
  ניר 05/01/2019 13:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 10.
  טאואר - מפחיד לחשוב איך תיראה לאחר הדוחות בסוף החודש
  TSEM 03/01/2019 23:17
  הגב לתגובה זו
  2 2
  הכבשים עוד תולים תקווה בחידוש ההסכם עם פנסוניק - שעכשיו יאלץ להתבצע בשוק איום ונורא מבחינת טאואר (הנל כתבה ממאי השנה) [טאואר מנהלת מו"מ עם פנסוניק על הארכת הסכם שמספק 30% מהכנסותיה לטענת טאואר, חוסר ההצלחה לשמור על מחירי המכירה של שבבים לפנסוניק עלול להשפיע לרעה על הכנסותיה ורווחיה ? עובדי ומנהלי טאואר מחזיקים באופציות ובמניות חסומות שמגלמות רווח של 36 מיליון דולר01.05.2018 תוקפו של ההסכם יפקע במארס ,2019 וטאואר ופנסוניק מנהלות מו"מ על התנאים שלפיהם יוארך. ]
  סגור
 • תמיכות הבאות ב 11 (20 אחוז נפילה) ואחכ ב 9 דולר (35 אחו
  דוחות אימה 04/01/2019 09:35
  הגב לתגובה זו
  2 2
  ככה זה כשמשקיעים במניות בודדות במקום סלים.
  סגור
 • נפגש ב 20 דולר בקרוב... :) (ל"ת)
  יובל 05/01/2019 13:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • טאואר חברה בטון ! נפגש ב 20! (ל"ת)
  ניר 05/01/2019 13:19
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 9.
  נהדר, שלמה.
  טוביה החולב 03/01/2019 21:40
  הגב לתגובה זו
  10 1
  .
  סגור
 • 8.
  כלכלה היא מדע חברתי
  כותב 03/01/2019 21:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ואמינות היא הבסיס לכלכלה בריאה
  סגור
 • 7.
  תודה שלמה על הכתבה (ל"ת)
  עמי 03/01/2019 18:46
  הגב לתגובה זו
  10 0
  סגור
 • 6.
  אפל 142$ מה דעתך
  ורדי 03/01/2019 18:46
  הגב לתגובה זו
  3 4
  ב2013 הגיע ל97$ אמרו האייפון מת.ב2016 שוב נתנה צלילה אמרו חברה גמורה.. השנה ירדה מ210 ל140 שוב מזמרים שמכירות האייפון בקריסה..מה דעתך שלמה ? תודה
  סגור
 • אני מסתכל במחיר ולא מאמין שלפני שלוש שנים קניתי ב-46
  ביז'ו 05/01/2019 08:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תוך שבועיים טס ל-51 . מכרתי וחיכיתי לתיקון שלא בא. עצר אחרי כמה חודשים ב-75 ואחר כך 95 ואז הפסקתי לעקוב אחר המנייה. לא יאמן מאז עלתה פי 4. אין שום הגיון כלכלי במחיר הזה
  סגור
 • הכול אפשרי מלבד העובדות
  שלמה גרינברג 07/01/2019 14:09
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לפני שנתיים המניה הייתה בסביבות 120 דולר ב 40 הייתה לפני 8 שנים וקצת ול 51 הגיעה אחרי חצי שנה, כול יתר הנתונים נכונים
  סגור
 • השקר הענק שכולם קונים
  aapl 04/01/2019 09:41
  הגב לתגובה זו
  3 3
  הוא שזה קשור להאטה בסין, מלחמת הסחר וכו. כשיתברר שהתופעה של , longer replacement cycles, consumer resistance to price hike מתרחשת לא רק בסין - המניה לדעתי תרד עוד מדרגה.
  סגור
 • דעתי ידועה ולא השתנתה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 04/01/2019 08:29
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • מה!!??
  מה!? 05/01/2019 12:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה !!!???!!!???..לא מאמין...
  סגור
 • לא היגיעה
  לרון 04/01/2019 08:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אלא פוצלה ומלבד זאת יש את סמסונג הנושפת בעורף אך אנשים כמסוממים ימשיכו לקנות סמארטים
  סגור
 • 5.
  שלמה בכל זאת מה נשתנה בסיגריות
  סתיו 03/01/2019 18:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תודה על הכתבה... קראתי שוב את כתבתך על תחום הסיגריות ועל פיליפ מוריס מלפני כמה חודשים. בכל זאת נראה כי משהו בתחום השתנה, אלטריה ופיליפ ירדו המון בחודשים אלו. האם דעתך (אתה מכיר מצויין את פיליפ) השתנתה לאחרונה ? מחיר 65$ לפיליפ הוא כלכלי... תוגה רבה
  סגור
 • "אלטריה ופיליפ ירדו המון בחודשים אלו"
  שלמה גרינברג 04/01/2019 08:31
  הגב לתגובה זו
  3 0
  באמת סתיו וה FAANG עלו המון? תחזרי עם השאלה לאחר פרסום הדוחות ונראה אם קרה משהו או לא
  סגור
 • יבוא שלב ה overshooting
  לרון 04/01/2019 08:14
  הגב לתגובה זו
  2 0
  כלפי מטה זה יהיה השלב של איסוף מהרצפה מכל הבא ליד אך שלב זה עדיין לא כאן
  סגור
 • 4.
  הכתבה
  סלבה 03/01/2019 18:33
  הגב לתגובה זו
  6 0
  שלמה תודה, מסכים עמך בהחלט
  סגור
 • 3.
  בקיצור, האפשרות לכאוס בשווקים גדולה מאשר לאביב חדש
  משק כנפי הפרפר 03/01/2019 18:15
  הגב לתגובה זו
  3 5
  רוב המשתנים מכוונים למצב של כאוס בשווקים (=טלטלות עזות), וייקח זמן עד שהשוק יתייצב ונעמוד בפתחו של אביב כלכלי חדש.
  סגור
 • ברור
  לרון 04/01/2019 08:15
  הגב לתגובה זו
  2 2
  כשמש!!!!!!
  סגור
 • 2.
  השוק והכלכלה גמורים
  אחד שמבין 03/01/2019 18:12
  הגב לתגובה זו
  4 9
  וכל מי שאומר אחרת, לא מבין על מה הוא מדבר. צפו למחסור במזון, מים וחשמל
  סגור
 • תכף יבוא ההוא שמאחל לך להיבלע ע"י תנין. ראה הוזהרת.
  עדי גולן, אזור 03/01/2019 21:40
  הגב לתגובה זו
  9 0
  .
  סגור
 • אחד שמבין הלוואי יאכל אותך תנין (ל"ת)
  טים 03/01/2019 20:30
  הגב לתגובה זו
  9 2
  סגור
 • 1.
  כיטוב
  דוד 03/01/2019 16:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מתוך הערכה גדולה לשלמה אני וחברי נשמח לשמוע את דעתך על כיטוב . ומה לדעתך משקף ההסכם היום .שיש שמפרשים אותו כהצלחה ויש .... בתודה מראש
  סגור
 • כתבתי מספיק על החברה
  שלמה גרינברג 04/01/2019 08:43
  הגב לתגובה זו
  4 0
  ההצלחה תימדד בביצוע של Coeptis שהיא חברה פרטית ובטוחני שהקונים הנלהבים לא מכירים אותה ואת יכולותיה בכלל.ההסכם משקף הסכם. הצלחה? בהחלט הצלחה לכיטוב אבל נמתין לביצוע
  סגור
 • כיטוב
  דוד 05/01/2019 21:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שבוע טוב ! ותודה רבה ! ניסיתי לברר על החברה ומה יכולת (וההיסטריה ) השיווק שלה ולא הצלחתי
  סגור
 • מכיר את צמד המילים "הרמה להנפקה"
  רע-לי 03/01/2019 22:24
  הגב לתגובה זו
  3 0
  נראה לכה שהם לא ינצלו את ההסכם ועליית המניה - להנפיק קצת מניות ולדרוס את המשקיעים התמימים (כבשים).
  סגור
 • ברור
  לרון 04/01/2019 08:15
  הגב לתגובה זו
  3 0
  כמו תמיד
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות