רעיון לשורט: לנצל את המחיר המנופח של חברת בנייה הכושלת

תמריצים כספיים מגיעים בכל מני צורות והם משפיעים על אנשים בצורה חזקה מאוד. מה קורה כשהנהלת חברה נכשלת ונקלעת לחובות? מקרה YRIV כדוגמה

|
(2)
בפיזיקה המודרנית ישנם ארבעה כוחות יסוד: כוח הכבידה, הכוח האלקטרו-מגנטי, הכוח הגרעיני החזק והכוח הגרעיני החלש. בפסיכולוגיה עדיין לא ניסחו את כוחות היסוד, אבל כשיעשו את זה, אחד הכוחות היסודיים יהיה כוחם של תמריצים.
הציניים יגידו שאני רק מתייחס לתמריצים כספיים, אבל תמריצים מגיעים בכל מני צורות והם משפיעים על אנשים בצורה חזקה מאוד. כיוון שבהשקעות עסקינן, נשאיר בצד את התמריצים של מעמד, כוח, שייכות חברתית וכו' ונדבר על התמריצים של הנהלות, בדגש על  ספציפית ההנהלה של חברת Yangtze River Port and Logistics Limited (סימול: YRIV).
החברה משווקת פרויקט בנייה עצום על גדת נהר בסין. התוכנית כוללת אזור תפעול לנמל, מקום אחסון לאוניות, מחסן ואזור חלוקה, אזור לוגיסטי לציוד מקורר, אזור פריקת וטעינת רכבות, אזור תערוכות ואזור מסחרי. YRIV משווקת את הפרויקט הזה ב-8 שנים האחרונות עם הבטחות מופרזות שתוכל לבצע את הפרויקט בצורה רווחית.
הקרקע לפרויקט (איזור ביצתי למדי בלי פיתוח של הסביבה, כבישים, מסילות רכבת וכו') הוערכה בכ-300 מיליון דולר לפני 7 שנים והיום ניתן להניח ששווייה עומד על 500 מיליון דולר. החברה חייבת כ-213 מיליון דולר ויש לה כ-129 אלף דולר בבנק. סכום שבטח לא מספיק להחזיק חברה כזו כשלוקחים בחשבון מנכ"ל, כמה סמנכ"לים, רואי חשבון, עורכי דין, רגולציה ודיווח של חברה ציבורית וכו'.
מה לגבי המבנה המשפטי של החברה הזו? YRIV מחזיקה בחברה באיי הבתולה הבריטיים (BVI) בשם Energetic Mind Limited. זו האחרונה מחזיקה בחברה מהונג קונג בשם Ricofeliz Capital המחזיקה ב-Wuhan Yangtze River Newport Logistics Co, חברה סינית שמחזיקה בקרקע. למה המבנה כל כך מסובך? במסגרת הדוחות הכספיים של YRIV אין הסבר טוב לכך.
 
מה היתה צריכה הנהלת החברה לעשות?
כולנו היינו במצב הזה. קרה מקרה ואנחנו אחראיים על פרויקט שנכשל ולא ממש משנה מה הסיבה. אז מה עושים עכשיו? כשיכולות להיות השלכות לנושא, יש פיתוי אדיר להסתיר את זה, או לנסות לתקן את זה לפני שמישהו יגלה. זו כמובן טעות.
 
הדבר היחיד שנכון לעשות זה להודות בטעות, ולתקן את זה בגלוי ובשיתוף פעולה עם המנהלת. עד שיש תמריצים. להנהלת החברה יש תמריץ גדול מאוד לשמור על מחיר מניה גבוה, משום שכ-75% מהמניות מוחזקות על ידי סיניים מקושרים לחברה.
 
זה בסדר מבחינתי שהנהלת החברה הגיעה למצב הזה. החברה שווה נניח 500 מיליון דולר, פחות 213 מיליון דולר חובות. נתעלם מזה שיש להם בעיית נזילות (אין כל כך מזומן לשלם חשבונות), והגענו לשווי בהגזמה של קצת פחות מ-300 מיליון דולר. ההנהלה צריכה לקחת אחריות ולהגיד: "לא הצלחנו לפתח את הקרקע עד כה מהסיבות הבאות, להלן התוכנית הקונקרטית שלנו להמשך". אחרי זה, הם היו צריכים להתעסק בלקדם את התוכנית שלהם, וזהו.
 
מה עשתה הנהלת החברה בפועל?
שוב, מדובר על חברה שכל עניינה זה קידום של פרויקט של נמל. היינו מצפים שהפעולות הגדולות של החברה זה קבלת אישור לבנות, השגת מימון לפרויקט, הכנת תשתית, בקיצור, דברים של פרויקט כזה.
בפועל, בסוף ינואר השנה, הם הקימו חברה בשם Yangtze River Blockchain Logistics ורצו לעשות ספינאוף של החברה החדשה הזו. בסוף הוחלט שזה יקר מדי, אז הם לא יעשו ספינאוף, רק ימשיכו להחזיק את החברה החדשה. אם אתם שואלים את עצמכם מה הקשר בין בלוקצ'יין לנמל על גדות נהר, אתם לא היחידים.
בשמה הקודם נקראה החברה Yangtze River Development Limited (סימול: YERR) והצליחה לנפח את שווי השוק לכ-4 מיליארד דולר. לפני כן, היה השם Kirin International Holding, Inc (סימול: KIRI). הסיפור היה דומה: ניפוח מחיר מניה, ירידה בלתי נמנעת ושינוי שם. הם בעצם השתמשו במילות הקסם "צמיחה" ו"סין" בשביל לנפח את מחיר המניה בעזרת מניפולציות על שער המניה.
מי הם חברי ההנהלה בכלל?
בכוונתי לבדוק אם ההתנהגות ההנהלה היא מכוונת או סתם חוסר מזל. המנכ"ל המיתולוגי Xiangyao Liu הספיק לנהל לא רק את YRIV אלא גם את YERR וכן את KIRI, בקיצור הוא שם הרבה זמן. נראה שיש לו עבר ארוך של מניפולציות ופחות התקדמות בפרויקט. אפילו בארץ אפשר להרים פרויקט כזה תוך 8 שנים.
 
נבדוק את סמנכ"ל הכספים החדש של YRIV. ממאי 2017, Tsz-Kit Chan או ג'רי כמו שהחברה קוראים לו, הוא סמנכ"ל הכספים של החברה. הוא אמנם לקח שנה הפסקה, אבל לפני כן הוא היה סמנכ"ל כספים של QKL Stores (סימול: QKLS), רשת מרכולים קטנה בסין (פחות מ-30 חנויות). הוא היה שם מאוקטובר 2010 עד מאי 2016. ביצועי המניה בתקופה הזו הסתכמו בירידה של 99.8%. כשזה כל כך קרוב ל-100%, אני מרגיש שצריך לשים את זה במספרים. בתקופת כהונתו, המניה ירדה מ-128.64 דולר ל-0.20 דולר. קשה לראות איך זה טעות.
 
טוב, אבל לפחות יש להם נותני שירותים נורמאליים, נכון? ניקח את היועץ המשפטי של YRIV, חברה בשם Lucosky Brookman LLP. מבין הלקוחות שלהם בשנה האחרונה:
 • .Attis Industries, Inc (סימול: ATIS), ובשמה הקודם .Meridian Waste Solutions, Inc, ירדה 70% בשנה האחרונה.
 • .Akers Biosciences, Inc (סימול: AKER) ירדה 72% בשנה האחרונה.
 • .BlueFire Renewables, Inc (סימול: BFRE) ירדה 90% בשנה האחרונה.
 • MusclePharm Corporation (סימול: MSLP) ירדה 18% בשנה האחרונה (הייתה למטה 70%, אבל כנראה שהתחילו מניפולציה חדשה גם שם).
 • MagneGas Corporation (סימול: MNGA) ירדה 97.5% בשנה האחרונה.
מה עם רואה החשבון המבקר? רואה חשבון מבקר זה כמו רופא, ברוב המקרים כל רופא הוא מספיק טוב. כלומר, אני לא רואה סיבה מיוחדת לעבוד עם אחת החברות הענקיות, כי ברוב המקרים זה רק עבור המותג. אבל כמו אצל רופאים, יש מיעוט של רמאים ממש.
מי רואי החשבון המבקרים של החברה? חברה בשם Centurion ZD CPA, שזה בעצם איחוד של Dominic K.F. Chan וחברה בשם AWC בשנת 2016. AWC היא חברה קטנה שנחשבה כרואי חשבון מבקרים שהם מוצא אחרון לחברות סיניות שנרשמו למסחר בארה"ב. במאי 2016 רישיון ראית החשבון שלהם נלקח מהם כי אפילו הסינים לא יכלו לסבול את השחיתות שהלכה שם, אז הם התאחדו עם חברה אחרת תחת שם חדש. לא אלאה אתכם בלקוחות שלהם וכמה מחירי המניות ירדו, אבל רשימה חלקים של סימבולים: KNDI, QKLS, VALV, DGBMF, ACLO, ALRX ועוד רבים וטובים.
כמה הנהלת החברה באמת חושבת שהמניה שווה?
הם ניסו לעשות עסקה שבה הם יתנו את הקרקע שבבעלותם ועוד 90 מיליון דולר תמורת אזור עגינה קטן על שפת הנחל. לפי הערכות החברה (לא שאני חושב שהם אמינים במיוחד, אבל בוא נזרום) אזור העגינה שיתקבל שווה 454 מיליון דולר. כלומר הנהלת החברה בעצמה חושבת שקרקע הזו שווה 364 מיליון דולר (לפני חובות).
אז בכמה אפשר לקנות את כל הטוב הזה?
אמרנו מניפולציות, אמרנו פרסום שווא, אמרנו פרויקט שלא הולך לשום מקום כבר שנים, אמרנו שכל מי שקשור לחברה מעורב בכישלונות או רמאויות אחד אחרי השני. אמרנו שהנהלת החברה חושבת שהקרקע הנוכחית שלהם שווה 151 מיליון דולר. החברה נסחרת לפי 2 מיליארד דולר, רק בגלל מניפולציות שער למיניהן. כי המנהלים חושבים שהם מנהלים מניה ולא פרויקט בניה.
 
אמרנו גם שהחברה שווה ביום טוב אולי 300 מיליון דולר. היא נסחרת ב-2 מיליארד דולר, וזה מעצבן אותי. התמריצים (75% מהחברה היא בבעלות של גורמים סיניים) גורמים להנהלה לנסות להונות וזה מצליח להם (לזמן קצר). שורט על המניה הזו זה הדבר הכי ברור בעולם.
** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
הכותב הינו השותף הכללי בקרן הגידור זוז קפיטל
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  יפה (ל"ת)
  פגעת בול בפוני 12/11/2019 15:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  מעניין ומעמיק (ל"ת)
  שי 30/10/2018 00:48
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות