האופטימיות חזקה מהמציאות: המשקיעים מתעלמים מהאזהרות

התיקון  מאחר להגיע. האם "אפקט טראמפ" מסרב להתפוגג ומה תפקידה של התקשורת בכל הסיפור? שלמה גרינברג מסביר

|
(122)
​למה התיקון לא מגיע? לרגע חשבנו ביום שלישי השבוע שהנה סוף סוף מגיע התיקון הראשון מאז ניצח הנשיא טראמפ בבחירות. אלא שהמשקיעים החליטו שהתיקון היה גדול מספיק וחזרו בהמוניהם ועל כך נדבר הפעם. ההתאוששות במניות שהתחילה בפברואר 2009 נכנסת לשנתה התשיעית ומה שמעניין הוא שקצב העליות מתגבר. "אפקט טראמפ" מכנה זאת וול סטריט אבל זה לא לגמרי נכון. טראמפ הוא ללא ספק גורם חשוב מאוד בהאצת העליות אבל הוא לא לבד. מה שעוד תמוה בעליות של השנה ורבע האחרונות הוא שבמהלכן פסקו התיקונים שליוו העליות מאז 2009.
לאורך כל הדרך לוותה התאוששות המניות במקהלת מומחים ובניצוח התקשורת הפיננסית באזהרות שהביאו לתיקונים. עד 2013 דיברו על "חזרה למשבר 2008", בין 2013 ל-2016 הזהירו מרמות מחירים גבוהות מידי, מבועות מתפתחות וב-2016 הצטרפו האזהרות מפני ניצחון של טראמפ בבחירות שיביא לקריסת מדדי המניות. אלא שמאז זכה טראמפ הולכת האופטימיות של המשקיעים וגוברת והתיקונים נעלמו, מה השתנה מאז נכנס טראמפ לבית הלבן? אנחנו מודים שציפינו במהלך השנה האחרונה לתיקונצ'יק וכרגע נראה שהאופטימיות השתלטה והתיקון נדחה. ננסה היום לפענח את התעלומה.
מאז 2010 אנחנו טוענים שהכלכלה הגלובלית, בהובלת ארה"ב, נכנסה לשלב ההתמזגות של מהפכת הטכנולוגיה לתוך כלכלת המיינסטרים, תהליך ארוך שיוביל לצמיחה כלכלית ארוכת טווח וכתוצאה לגאות ארוכה במחירי המניות. בעקבות זאת, עוד ב-2010 כתבנו שכל תיקון עתידי יהווה הזדמנות קניה (היום, אגב, זו דעת רוב המומחים). כדי להבין מה גרם למשקיעים, מאז עלה טראמפ, להתעלם למעשה מפחד התיקונים צריך להבין את הרקע וההתפתחויות.   
אנחנו כותבים מזה שנים על ניסיונות התקשורת הפיננסית למשוך קוראים באמצעות כותרות סנסציוניות ובעיקר נגטיביות וההתייחסות למצב בבורסות אינה שונה מהתייחסויות אחרות של התקשורת בתחומים אחרים. יש הרבה מן הצדק בכינוי "Fake news" שטווה הנשיא האמריקאי. מסתבר שמאז שינתה מהפכת האינפורמציה, עם עליית הטלפון החכם, את זרימת האינפורמציה לציבור, מאלתרת התקשורת את העובדות. היא אינה עושה זאת מזדון אלא ככורח המציאות, על מנת למשוך תשומת לב, "בשביל הרייטינג".
ניקח לדוגמה את הדיבורים על תיקון. גם אנחנו חושבים שתיקון, לאחר קצב העליות לאחרונה, מתחייב אבל לא זו הסיבה המובילה את אזהרות התקשורת. התקשורת הפיננסית "מפציצה" את המשקיעים בהשוואות לרמות שהביאו כביכול למשברים ב-1987, 2000 ו-2008. נכון שהמדדים נמצאים בשיא כל הזמנים אבל זה במפורש לא נכון שהם מייצגים הערכות שיא מטורפות, לא בהשוואה לשיאי עבר ולבטח לא בהשוואה למה שראינו בשנים הנ"ל.
העובדות הן שמעולם לא היה מצבן של חברות ה-500 S&P, הנאסד"ק 100 או הדאו ג'ונס טוב משהוא בתחילת 2018, לא מאזנית, לא עסקית וגם התחזיות לשנים הבאות, מה שהכי חשוב מבחינת החלטות ההשקעה, אופטימיות ביותר. זה מצב שונה לחלוטין מהמצב שהיה ערב משברי 1987 ו-2000 (2008 זה סיפור שונה כיוון שהמשבר לא היה קשור בכלכלה אלא ביצר הרע). אם אכן המחירים בועתיים - מדוע טוען הקונצנזוס שכל תיקון יהווה הזדמנות כניסה לעתיד במחירים נוחים יותר?
כלומר, המומחים והתקשורת הפיננסית מודעים לעובדה שהכלכלות ורווחי החברות ימשיכו לשגשג אבל ההתמקדות היא באזהרות בועה כי חדשות רעות מושכות תשומת לב שזה חלק מהשינוי שיצרה מהפכת האינפורמציה.
בואו ונתבונן במספרים: מדד ה-500 S&P עלה, בין תחילת 2009 להיום, ב-315% (כאשר הנאסד"ק והדאו ביותר) וזאת אל מול עלייה של 29.2% בתוצר האמריקאי ועלייה של 135% (רווח הנטו) ברווחי 500 החברות המובילות בארה"ב באותה תקופה. "הפער הזה, בין קצב העליות במניות לקצב הצמיחה והרווחיות", טוענים המומחים, "חייב להיסגר בתיקון". זה כמובן נכון אבל יש הסברים לתופעה.
הסבר אחד קשור כמובן בעובדה שבתחילת 2009 הגיעו מדדי המניות למה שקרוי "שפל מומנטום היסטורי", למחירים שאותתו על התפתחות של משבר שנות ה-30 של המאה הקודמת, כך שלמעשה צריך למדוד את העליות במניות רק מסוף 2009. שהרי, העליות עד סוף אותה שנה לא היו קשורות לצמיחה ולרווחיות שעדיין לא היו ידועים אלא ייצגו "אנחת רווחה" אל מול ההצלחה של הממשל האמריקאי לבלום ההתדרדרות.
אם משווים את העליות במניות מסוף 2009 עד לסוף 2016 מסתבר שמדד ה-500 S&P  עלה ב-230% "בלבד", עלייה שיכולה להיחשב סבירה (מרמת השפל וכולל הציפיות האופטימיות) מול העליות בצמיחה וברווחיות. "הבעיה" של המצב מאז נובמבר 2016 היא שבעוד שהעליות של 2010-16 התקדמו תוך כדי תיקונים, חלקם גדולים, שנבעו מחששות לגבי המשך ההתאוששות במיין סטריט, העלייה הנוכחית, של למעלה מ-30% במדד מאז נודע שנשיא ארה"ב יהיה דונלד טראמפ, מתקדמת ללא תיקונים. זאת למרות שהפער בין הערכות המניות לקצב הצמיחה של הכלכלה והרווחיות הולך וגדל ולמרות שהעליות החלו והמשיכו בניגוד גמור לכל התחזיות שהיו לגבי הבורסה ערב בחירתו של טראמפ.
כולנו זוכרים שכאשר נראה היה שטראמפ עומד לנצח, החלו המדדים להתדרדר מהחשש לניצחונו. התקשורת הפיננסית משייכת העליות לאפקט טראמפ כאמור אבל אחרי שנה ורבע בתפקיד ומבול ההתקפות עליו כבלתי כשיר וכו', האפקט כבר אמור היה להתפוגג ממזמן והשווקים אמורים היו לתקן בהתאם.
הטענה שלנו היא שהתקשורת הפיננסית פשוט מתעלמת מהעובדות ומנסה "למכור עיתונים" באמצעות הסנסציות הנגטיביות כביכול שהנשיא מספק והמשקיעים מבינים זאת, בודקים העובדות, האופטימיות שלהם גוברת ומתעלמים. לא מסכימים? אז מדוע כל מומחי התקשורת הפיננסית צופים היום ש-2018 תהיה טובה כמו 2017? הסיבה העיקרית לדעתנו שבשלב הנוכחי אין עדיין תיקון והעליות מתחזקות כבר אינה "אפקט טראמפ" כלל אלא המשך התקדמות מהפכת הטכנולוגיה שרחוקה מסיומה שטראמפ הצליח לשכנע את המשקיעים שזה אכן כך ונחזור שוב על ההסבר מדוע.
ב-2008, בתוך המולת המשבר הגדול, החל למעשה תהליך ההתמזגות של מהפכת הטכנולוגיה לתוך כלכלת המיינסטרים. קוראי הטור הזה יודעים שמאז 2009, לאחר שהיה ברור שהממשל האמריקאי מצליח בבלימת המשבר, אנחנו חוזרים וכותבים שמדובר במהלך נוסף של רה הארגון של הכלכלה הגלובלית ושל החוקים הכלכליים כתוצאה מהתקדמות מהפכת הטכנולוגיה, מהלך שמוביל לצמיחה כלכלית ארוכת טווח תוך התייעלות (מה שמונע התעוררות האינפלציה). הנשיא רונלד ריגן הוא שהתחיל את המהלך כשהגיע לבית הלבן ב 1981.
ריגן, כזכור, נבחר לאחר קרטר והוא נבחר בגלל שהבטיח להחזיר את ארה"ב לגדולתה כמנהיגת העולם החופשי בכלכלה ובביטחון (מזכיר לכם מישהו?). בכלכלה - באמצעות כלכלת הריגניזם, שנשענת על הקפיטליזם, הגלובליזציה ועידוד מסיבי של מהפכת הטכנולוגיה שכבר אז אותתה ברורות לאן היא הולכת ובתחום הביטחוני - באמצעות ריסוקה של אימפריית הרשע, בריה"מ.
לקח כעשור לפרק את בריה"מ (לא מעט בעזרת הטכנולוגיה) וכ-30 שנה של טיפוח הטכנולוגיות, עד 2008-9, להתמזגות המהפכה לתוך כלכלת המיינסטריט. אם תבדקו את גרף הדאו ג'ונס מאז נכנס ריגן לתפקידו, ב-1981, תראו שמדובר ב-37 שנים של עליות שנעצרו רק 3 פעמים. פעמיים, ב-1987 לשלושה חודשים וב-2000 לכמעט 3 שנים, בשל הפער האבסורדי שנוצר בין חלומות ההתקדמות הטכנולוגית למציאות העסקית של החברות שמיוצגות ע"י המניות ואילו בפעם השלישית, ב-2008, נעצרו העליות בשל יצר הרע האנושי מה שהוביל למיתון קשה שממנו יצאה ארה"ב רק באמצעות תושיית מנהיגיה והציבור האמריקאי.   
מהפכת הטכנולוגיה, בדיוק כמו המהפכה התעשייתית שקדמה לה, התקדמה ללא קשר לפוליטיקה בארה"ב אלא בשל החלומות שהציגה לצרכנים ולמשקיעים, חלומות שהלכו והתגשמו לאיטם מתחילת שנות ה-80 (אז בתחום הביולוגי) והעלו את רף האופטימיות בוול סטריט. אבל רק במהלך 2008, תוך כדי אחד המשברים הכלכליים הגדולים בהיסטוריה כאמור, החלה ההתמזגות המעשית לתוך כלכלת המיינסטרים וזאת באמצעות הטלפון החכם שבאמצעותו נפתח השער למהפכת האינפורמציה הריאלית. זה היה איתות למה שעומד לקרות בעולם הצריכה והעסקים. את זה אנחנו חוזרים וכותבים מאז 2009.
טראמפ, איש עסקים וגאון שיווקי, מנצל קוניוקטורה של חוסר שביעות רצון שנוצרה בארה"ב בכלכלה ובביטחון על מנת לחזור במדויק על מה שעשה ריגן ולמעשה נותן את הדחיפה הבאה למהפכת הטכנולוגיה והתמזגותה. שנתו הראשונה של טראמפ היא חזרה מדויקת על השנה הראשונה של ריגן. הוא מחזיר לאמריקאי, במיוחד למשקיעים, את "החלום האמריקאי", את האמונה בעתיד הכלכלי ואת הגאווה הלאומית.
נכון, התקשורת לא אוהבת את טראמפ ונכון, המדדים היו ממשיכים לעלות גם בלעדיו (כי ממשל אובמה לא הפריע להתקדמות מהפכת הטכנולוגיה ולהחזרת ארה"ב לגדולתה הכלכלית) אבל טראמפ מבין בדיוק מה רוצה האמריקאי הפשוט, גאווה לאומית וכסף בכיס בסוף החודש והוא יודע איך לספק את רצונו.
לאט לאט, למרות מתקפת התקשורת והכעס שהוא מעורר בצורת הביטוי שלו בחוגים מסוימים, הוא מוכיח שאת מה שהבטיח בבחירות הוא מקיים. כן רבותיי, טריליון דולר יושקעו בתשתיות וזה כבר התחיל. החברות הרב לאומיות יעבירו השקעות וכספים לארה"ב והתהליך גואה. הצמיחה כבר מתחזקת והאבטלה תמשיך לרדת וכן, גם החומה המקסיקאית תקום וחוקי ההגירה ישונו. זה אומר שהתמזגות המהפכה הטכנולוגית תואץ והמשקיעים רואים זאת ומסרבים "לברוח" מהבורסה.
הצמיחה הגלובלית תואץ גם היא, כי עם כל הכבוד לסין, יפן ואירופה הביקוש האמריקאי הוא עדיין הגורם המרכזי לכך. המשקיעים מבינים גם את זה ומאז עלה טראמפ הם משוכנעים שזה יקרה בפועל וזו התשובה לשאלה "למה אין תיקונים מאז נובמבר 2016?",  האופטימיות חזקה מהמציאות וכל הצלחה של טראמפ מעלה את האופטימיות, לבטח בוול סטריט. נכון, בשלב מסוים תתרחק האופטימיות "יותר מידי" מהמציאות ויהיה תיקון, מה שעלול/עשוי לקרות בכל יום אבל לחזות מתי זה יקרה זו משימה שבמצב העניינים הנוכחי היא בלתי אפשרית. כך שאם המשוגעים באירן ובצפון קוריאה לא יגרמו לחורבן כדור הארץ קשה לנו לראות סיבה לתיקון גדול ולבטח קשה לנו לחזות עיתוי לכך.
לסיכום, המדיניות הטובה ביותר למשקיע ההגיוני סולידי בימים אלו היא להתמקד בסיכונים. עדיף, בשלב הנוכחי של ההערכות, "לסגור רווחים", לצבור מזומנים ואולי, אם התקשורת תמשיך להבהיל כאילו סין תמכור את האגחי"ם האמריקאים שברשותה, ללא ספק "Fake news", לנצל הבהלה ולהשקיע חלק מהמזומן באגחי"ם ממשלתיים אמריקאים (ה-TNX) שקרובים לפדיון ובתנאי שהאגחי"ם יניבו תשואה של 3% ויותר (תופעה זו אגב עלולה/עשויה לגרום לתיקון).
 ** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(122):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 44.
  מהפכת הבלוקצ'יין
  אדם 24/01/2018 18:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חפשו "forbes 35 blockchain" - מדובר במהפיכה בתחילת דרכה. בר השוואה לשנות ה-90 והאינטרנט. כמה מודלים עסקיים הישתנו מהקצה אל הקצה ב20 שנה כתוצאה ממהפכת המידע והנגשתה לציבור הרחב. האינטרנט מאפשר מעבר של מידע, מכל סוג, בין כל שני אנשים, ללא מתווך, באופן חופשי. הבלוקצ'יין מאפשר מעבר של ערך, מכל סוג, בין כל שני אנשים, ללא מתווך, באופן חופשי. הפוטנציאל של טכנולוגיית הבלוקצ'יין, כמו האינטרנט, הוא לשנות מודלים עסקיים רבים מהקצה אל הקצה. האינטרנט שיבש מודלים עסקיים הקשורים בבסיסם למידע. הבלוקצ'יין ישבש מודלים עסקיים הקשורים בבסיסם לערך. לאינטרנט לקח 28 שנים להבשיל מאז המצאת הWWW ב1990 ועד היום. הבלוקצ'יין מבשיל, בהדרגה, מאז המצאתו ב2009. ב1999 האינטרנט היה זר ולא מובן לציבור הרחב. כיום, 9 שנים לאחר המצאתו, הבלוקצ'יין זר ולא מובן לציבור הרחב. כשם שהאינטרנט התפתח ומימש את הפוטנציאל הגלום בו משנת 1999 ועד היום, כך עתיד הבלוקצ'יין לממש את הפוטנציאל הגלום בו בעשורים שלפנינו.
  סגור
 • לא ראית הכתבה בכלכליסט - אין לזה שימוש
  עבודה בעיניים 24/01/2018 20:53
  הגב לתגובה זו
  1 0
  "אחרי שנים של מאמצים והשקעה של מיליארדים, אף אחד לא הצליח למצוא שום שימוש לבלוקצ'יין" כולם אוהבים להגיד שאמנם הביטקוין הוא בועה, אבל טכנולוגיית הבלוקצ'יין שמאחוריו היא הדבר הבא. אבל בשטח מתברר שהיא לא ממש נחוצה, הרבה יותר מסובכת ואפילו יותר ריכוזית מהבנקים. קאי סטינצ'קומב, מנכ"ל חברת טכנולוגיה פיננסית מעמק הסיליקון, כתב טקסט מכה גלים שנועד לפוצץ את בועת הבלוקצ'יין. בראיון ל"כלכליסט" הוא מסביר למה היא טובה בעיקר לתרמיות פירמידה אורי פסובסקי 10:4204.01.18 ז למה מדברים דווקא על בלוקצ'יין? "בגלל שאנשים נוטים לחשוב שהמידע שמוכנס לבלוקצ'יין נכון - אוטומטית. שאם המידע בבלוקצ'יין, אין מצב שמישהו שיקר על זה שהתפוחים שלו אורגניים. או שאם משתמשים במערכת בלוקצ'יין לספירת קולות, אין אפשרות שייספרו קולות של אנשים שלא קיימים, או שלא זכאים להצביע. אבל הרי ברור שאפשר לבצע זיופים בקלפי דיגיטלית, בדיוק כפי שאפשר בקלפי רגילה. כל מה שצריך לעשות הוא לספור אקסטרה קולות". כלומר טכנולוגיה כמו הבלוקצ'יין לא פותרת את הבעיה העיקרית. "בדיוק. היא פותרת בעיה מאוד קטנה. בהצבעה האתגר הוא לוודא שיש פתק אחד לכל בו
  סגור
 • זכרון
  אדם 25/01/2018 12:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אלו היו גם התגובות של הקהל הרחב לאינטרנט, ולכל חדשנות שמשנה מהבסיס את הדרך בה נעשים דברים, למשל החלפת כרכרות וסוסים במכוניות לפני 100 שנים. מי צריך את זה זה מסוכן זה סתם מסורבל הסתדרנו מצויין עד עכשיו בלי עדיף בלי כל מהפכה, בתחילתה, אכן מסורבלת ולא אלגנטית גם המכוניות, וגם האינטרנט, הבשילו לאורך עשורים תסכים איתי שהעולם לא יחזור לכרכרות וגם לא לתקשורת ריכוזית.
  סגור
 • 43.
  חוץ מ"חשיש" לא נשאר כבר שום דבר בטוח להשקעה
  איזה עולם 24/01/2018 16:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חוץ מחשיש (תעודות הסל hmlf mjx ) שלא מפסיקות לעלות. יש הערכה שהלגליזציה בקליפורניה תביא לכך שכסף שהיה משמש את הציבור לקניית אלכוהול ובמיוחד בירות - יעבור בחלקו לחשיש. היום (יום חמישי) המניות של כול חברות התעופה קורסות UAL נופלת בעשיריה וגוררת את כול שאר החברות איתה. אין כבר שום דבר נורמלי ובטוח.
  סגור
 • תעודות סל על מים.
  רז 25/01/2018 10:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  .
  סגור
 • hmlsf (ל"ת)
  תיקון 24/01/2018 17:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 42.
  JUNO מול CNCR הזדמנות לראות מה נותנת תעודת סל
  סמי 22/01/2018 17:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מתחילת השנה (ב 3 שבעות מתחילת 2018) juno עלתה קרוב ל 90 אחוז עקב הצעת רכש. תעודת הסל על התחום, תעודת cncr שמחזיקה כ 30 מניות, כולם במשקל דומה של בערך 3 עד 4 אחוז, עלתה 16 אחוז.
  סגור
 • זה אומר מה?
  שלמה גרינברג 23/01/2018 11:29
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ש JUNE הייתה השקעה עדיפה? בהחלט, למי ש ידע שעומדים לרכוש את החברה בשבוע שעבר. אגב, הדיבורים על רכישת ג'ונו החלו כבר ב 2015 אז עלתה בגלל כך ל 80 דולרים. הסיכוי שכמשקיע "תפגע" במקרים כאלו שואף לאפס.
  סגור
 • פשיטת הרגל של אמריקה
  האמיתי 26/01/2018 13:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מר גרינברג היקר אתה מתעלם לחלוטין מזה שאמריקה מזמן פשטה את הרגיל עם חוב של קרוב של 40 טרליון שאין להם בכלל מאיפה להחזיר בייחוד לסינים המסכנים
  סגור
 • 41.
  מאמר שמתעלים מסוגיית החוב
  גד 22/01/2018 14:29
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לדעתי המאמר שלך לוקה בחסר בלשון המעטה כי הוא לא לוקח בחשבון את נושא חובות העתק של משקי בית ושל הכלל המשקים בארה"ב, אירופה ויפן ובמדינות נוספות חשובות מאוד כמו סין. לדעתי יש התעלמות מרכישות אג"ח קונצרני וממשלתי מסיביות של הפד ובנקים מרכזיים בעולם שגורמים לתשואות אג"ח מלאכתותיות שיוצרות עיוות בתמחור הסיכון בשווקים בצורה ברורה ומובנת. יש די תמימות דעים של מומחי אג"ח על סוג של "בועת" אג"ח בעולם או אג"ח מאוד מאוד יקר בצורה קיצונית. הדבר הנ"ל בהכרח משפיע בצורה ישירה על התמחור בשווקי המניות. הניתוח של מתעלם מהקורלציה הכל כך ברורה בין רכישות האג"ח המסיביות של הפד ובנקים מרכזיים בעולם לביצועי שוק המניות. במאמר אין שום הוכחות לכך שמאזני החברה בארה"ב ובאירופה משמעותית הרבה יותר חזקים מלפני המשבר ב 2008 ואם כן אז הם צריכים להראות שיפור חד מאוד המשקף את העליות הנ"ל בהון העצמי וברווחים וזה לא משתקף לפי רמת המכפילים הקיימת כיום. בנוסף הרווחיות של אותן חברות נתמכת בצורה מלאכותית בהוצאות מימון נמוכות בשל רכישות הפד שאלמלא רכישות אלו היו גדולות יותר ומשפיעות לשלילה על הרווחים. בנוסף הצמיחה במשקים
  סגור
 • מתעלם?
  שלמה גרינברג 22/01/2018 17:16
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הכתבה מנסה להסביר מדוע לא היה תיקון מאז עלה טראמפ לנשיאות ומדוע, למרות כול האזהרות המניות ממשיכות להתחזק. מה הקשר לחובות ולמה אתה חושב שהפד פועל למען רווחיות החברות. לבטח תסכים אתי שיש בעיה עם טענתך שהפד רוכש אגחי"ם באגרסיביות. אם זה היה כך התשואה הייתה יורדת בכול מקרה אני מציין ממזמן שהאגחי"ם "יקרים" בטח לאור הציפיות להעלאת ריבית אבל לכול אלו אין קשר לכתבה. לבסוף, אתה באמת מצפה שאתן בכתבה השוואות רווחיות של החברות? תבדוק ואם תראה לי שמצב 500 חברות ה S&P היה אי פעם בעבר טוב מהיום, אודה בכך ברצון
  סגור
 • 40.
  לא קוראים ו/או לא מבינים
  יאיר 22/01/2018 12:21
  הגב לתגובה זו
  1 2
  יש לי רושם שחלק מהקופצים להגיב כאן לא קוראים את הכתבה או לא מבינים אותה. לא נורא. לא כולם צריכים לדעת הכל. אבל- תהרגו אותי אני לא מבין מה בוער להם להגיב ולהפגין את בורותם.
  סגור
 • יאיר 100% צודק. זה נקרא תופעת העדר (ל"ת)
  ג'ונה 22/01/2018 13:24
  הגב לתגובה זו
  0 3
  סגור
 • 39.
  בימים כאלה כולנו צריכים להפנים דבר פשוט
  חשוב ! 22/01/2018 09:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בדיוק כמו שאנשים חודשים על חודשים משתגעים מכך שאין תיקון, שמניות ומדדים ממשיכים לעלות בצורה פסיכית - ככה זה גם עובד כשהשוק משנה כיוון. פתאום אנחנו רואים מניות יורדות ויורדות ויורדות בלי סוף, בלי שום הגיון כלכלי.
  סגור
 • 38.
  שלמה מה דעתך על תעשיית הפינטק
  טובי 21/01/2018 18:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למשל האינדקס Indxx Global Fintech Thematic Indexעלה 50% השנה. מניות כמו פיוניר פייפל לימונייד ועוד.
  סגור
 • מניות הטכנולוגיה הפיננסית
  שלמה גרינברג 22/01/2018 08:26
  הגב לתגובה זו
  2 0
  עניתי על השאלה לאחרונה והבטחתי שאעשה כתבה על הסקטור ואכן אעשה בקרוב. ה FINX זה מדד של החברות המובילות בתחומי הטכנולוגיה הפיננסית שתופסת מקום חשוב בהתפתחות הסקטור הפיננסי כולו וזאת בעקבות התקדמות המהפכה הטכנולוגית. המדד כולל 33 חברות שהמובילות בו (מבחינת משקלן במדד) הן WIRECARD מגרמניה ופייםפל האמריקאית (שאותה אנחנו מכירים היטב עוד מהימים שהייתה בבעלות אלון מאסק. המניות הללו עלו חזק מאוד בשנה האחרונה וכאשר נעשה הכתבה ננסה לבדוק הערכות
  סגור
 • טען עוד
 • מצויין. נושא חשוב מאוד. (ל"ת)
  ירדן 22/01/2018 13:25
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • ב 2017 QQQ נתן 33 אחוז, SOXX נתן 40 אחוז
  לא יוצא דופן 21/01/2018 19:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חברות כמו NVDA או BABA עלו בסביבות 100 אחוז. אפילו אסתי לאודר שלנו EL עלתה מעל 60 אחוז
  סגור
 • וזה אומר מה? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 23/01/2018 11:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • חברה די לחרטט חירטוטים-תלמדו להתנסח (עלה רק 9 אחוזהשנה (ל"ת)
  בחיאתק 21/01/2018 19:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 37.
  האינפלציה לאט לאט מתעוררת
  יואב 21/01/2018 16:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה היקר, קורא ניתוחיך בשקיקה, ומסכים שיש בום כלכלי רציני בשנה האחרונה שנמשך לתוך 2018 , אבל ומה שחשוב כאן, זה שכל עוד התהליך היה מלווה בתשואות נמוכות בעשר ובחמש שנים האמריקאי שווקי המניות היו יכולים להמשיך למעלה ללא תיקון משמעותי , אבל להערכתי , התשואה של העשר תעבור תוך מס' חודשים את ה-3 אחוז וזה יגרום ל"תמחור" מחודש של אפיקי המניות והקונצרני ויוביל לתיקון של בין 10-15 אחוז במניות.
  סגור
 • האם קראת את המאמר?! (ל"ת)
  משה 22/01/2018 10:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 36.
  אסתי בשיא חדש, מאז הכתבה של גרינברג ב 19.8 עלתה עוד
  35 אחוז (סימול EL) 21/01/2018 16:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נערכים למהלך תיקון - תכירו את המניה הבולטת בסקטור שחייב לקבל ייצוג בתיק שלכם שלמה גרינברג | 19/08/2017 לסיכום, EL מייצגת חברה שמנוהלת ביעילות, בעלת עצמת שיווק גדולה בתחום שכנראה יצמח בקצב מהיר מהממוצע התעשייתי בארה"ב אבל המניה כבר לקחה בחשבון את כל זה ויותר, היא "יקרה" לטעמנו. כיוון שאנחנו מאמינים שתחום הקוסמטיקה/יופי חייב ייצוג בתיק וכיוון שרוב המניות המובילות בתחום "יקרות" ואין שום סל או קרן שמתמחים בתחום אז אחת משתיים: או להמתין לתיקון שמתבושש ואז לרכוש מדגם מהתחום, לדעתנו לערבב EL, LRLCY, SSDOY או להסתפק באחד מסלי הצריכה שכולל את רוב החברות המייצגות כמו ה-IPS הגלובלי או ה-XLP האמריקאי.
  סגור
 • 35.
  שבת קדש
  יהודי 21/01/2018 14:57
  הגב לתגובה זו
  1 3
  מה קרה שהתחלת לכתוב בשבת קודש? חבל מאוד.
  סגור
 • מה זה שבת קודש? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 21/01/2018 16:02
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • זה לא רלבנטי לגביך
  עזוב אחי 25/01/2018 12:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא תבין זאת
  סגור
 • 34.
  חוב
  אנונימי 21/01/2018 13:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה שלום. אני מסכים עם תוכן המאמר אבל אתה מתעלם באופן שיטתי (במאמר הזה וגם במאמרים קודמים מהשנה האחרונה) מסוגיית החוב. החוב של משקי הבית בארה"ב הגיעו לרמתו ערב משבר הסאבפריים. החוב הפדראלי עומד על קרוב ל – 20 טריליון דולר ועתיד לתפוח עם רפורמת המס שאישר ממשל טראמפ לאחרונה. גם אם הצעדים שיוזם טראמפ יביאו לאחוזי צמיחה 'סיניים' ברמה שנתית 7% בכלכלה האמריקאית (מה שככה"נ לא יקרה), זה לא יהיה מספיק על מנת להחזיר את החוב המתעצם שבשלב מסוים אי אפשר יהיה יותר לגלגל ולהעלות את תקרתו. אז נכון – לאפל ולגוגל ומייקרוסופט יש הר של מזומנים עליו הן 'יושבות'. אבל הסביבה הפוליטית והחברתית בארה"ב קרובות לחדלת פירעון. שגשוג אמיתי פשוט לא יתכן במציאות כזאת לאורך זמן. ואתה לא יכול שלא להתייחס לסוגיה הזו בניתוח ארוך טווח של שוק ההון.
  סגור
 • מתעלם באופן שיטתי?
  שלמה גרינברג 21/01/2018 16:04
  הגב לתגובה זו
  4 0
  בהחלט לא אבל הנתונים שאתהה מביא פשוט אינם מדויקים, "הסביבה הפוליטית והחברתית בארה"ב קרובות לחדלת פירעון."?? באמת?
  סגור
 • juc
  אנונימי 22/01/2018 12:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה - יכול להיות שניסחתי את המשפט האחרון לא טוב. אבל עובדתית, החוב הפדראלי תופח למימדים מבהילים (וצפוי רק לגדול) והחוב של משקי הבית בארה"ב גבוה מאוד. כמה זמן שוק ההון יכול להמשיך ולהתנהל בניתוק מהעובדות הללו?
  סגור
 • 33.
  אנא ממך תפסיק לשקר ולעבוד עלינו קשות מאת מ. דילן
  לשלמה הכתבן כאן 21/01/2018 12:34
  הגב לתגובה זו
  0 2
  נכון שיש לך זמני חסד וחוכמה אבל מגוון הרוע והשקרים הוא רב מאין כמותו
  סגור
 • חבל על הזמן
  יאיר 22/01/2018 12:00
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אתה לא חייב לקרוא את גרינברג. אני לומד ממנו הרבה. אולי תכתוב גם אתה ואז נראה מה אתה חושב שיודע.
  סגור
 • אל תשתמש בשם דילן לשווא. אתה לא שווה ד (ל"ת)
  מ.דילן הקשקפלוץ 21/01/2018 16:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אז מדוע אתה קורא? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 21/01/2018 16:05
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 32.
  מה חלקם של תעודות הסל בגאות?
  שילקה 21/01/2018 12:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם תעודות כמו נאסד"ק 100 פי 3, ו-ETF למיניהם, לא תורמים תרומה מכרעת לניפוח השווקים?
  סגור
 • לא (ל"ת)
  שלמה גרינברג 21/01/2018 16:05
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 31.
  גגלו את המילים amazon annual returns
  תשואות פסיכיות 21/01/2018 09:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תגיעו לאתר 1stock1 ותראו את התשואות הפסיכיות שאמזון נתנה בשנים האחרונות. לכן אל תצפו שלגרינברג יש איזה כדור בדולח.
  סגור
 • שלגרינברג הזה ה"גאון"? (ל"ת)
  איפו הוא כותב 21/01/2018 10:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 30.
  אז יהיה תיקון או לא ? וחשוב יותר מתי להערכתך ? (ל"ת)
  ענת 21/01/2018 07:16
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • במקרה שהוא היה יודע הוא לא היה כתב כלכלי ביבזפרוטל ....
  לענת 21/01/2018 19:48
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הוא היה פותח פוזיציות שורט ממונפות וגורף הון עתק .הוא יודע בדיוק כמוך כל מה שהוא כותב זה דעתו הסובייקטיבית בלבד .לכן השאלה שלך היא רטורית .
  סגור
 • ואולי הוא כותב כתחביב?
  יאיר 22/01/2018 12:03
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מה אתה יודע על הסיבות שגרינברג כותב? הכל כסף בחיים? ואני בטוח שאין מה לדאוג לשלמה גרינברג. מי שמגלה כזאת מומחיות מביא גם לעצמו תועלת. שכל אחד יתמקד בענייניו.
  סגור
 • אז תקרא המאמר (ל"ת)
  שלמה גרינברג 21/01/2018 10:47
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • אין קשר בין הנאמר לתגובה שלך ....
  ליאיר 22/01/2018 13:15
  הגב לתגובה זו
  1 0
  היא שאלה שאלה אני ענית לה את התשובה .הוא יודע בדיוק כמוך וגם במקרה שהוא כותב מתוך תחביב או אולי כותב מתוך פרנסה .עדין זה הדעה הסובייקטיביות שלו ועם היה תיקון או לא היה בטח הוא לא יוכל לדעת רק לעשות ספקולציות בדיוק כמו ענת .
  סגור
 • יא חתיכת גולם אתה לא מבין שאני בת קצת הבנת הנקרא (ל"ת)
  העונה לתשואות פסיכיו 21/01/2018 10:59
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • טולי קורה מבין עיניך, בולשביקית נבערת שכמוך.
  ארז 22/01/2018 10:37
  הגב לתגובה זו
  5 1
  ותני קורטוב (קורטוב זה "קצת") כבוד לגרינברג.
  סגור
 • ממש אנטיפת השלמה הזה איך הוא לא זהה שאת בת ....
  סולם יעקוב 21/01/2018 19:52
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ואיזה רמה הוא יורד מתכסח עם המגיבים
  סגור
 • רק גולם מסוגל לשאול שאלות כאלו (ל"ת)
  שלמה גרינברג 21/01/2018 16:07
  הגב לתגובה זו
  11 2
  סגור
 • 29.
  מי שנשאר בחוץ, מה האלטרנטיבה שלו? האם יש "מקלט"?
  מה האלטרנטיבה? 21/01/2018 00:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הדולר מאבד את ערכו בשנים האחרונות, אז מה האלטרנטיבה של המשקיע (=כשכל שאר האלטרנטיבות גם הן מנופחות?)
  סגור
 • כפי שכתבתי במאמר שלא קראת
  שלמה גרינברג 21/01/2018 10:49
  הגב לתגובה זו
  5 0
  יש מזומן ויש אג"ח אמריקאיות שאם כתוצאה מהפחדות ימשיך לרדת ויניב מעל % 3-4 יהווה אלטרנטיבה.
  סגור
 • 28.
  למה עדיין יש ריבית ראלית שלילית בארה"ב?
  doron 20/01/2018 22:53
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ריבית ארהב: 1.5% אינפלציה בארהב: 2.2% לאור המצב בשווקים, והמצב הכלכלי המצויין עם תחזיות וורודות..... האם הריבית לא נמוכה מדי?????
  סגור
 • ריבית שלילית?
  שלמה גרינברג 21/01/2018 11:02
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הריבית שאתה מצטט היא הפאד פנדס רייט שזו הריבית שמשלמים הבנקים לכספים שלווים מהבנק המרכזי. הפריים הוא % 4.5 ומעלה.
  סגור
 • 27.
  שלמה, אתה מדבר על צמיחה ורווחים
  פריחה 20/01/2018 20:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ואתה מתעלם מהעבודה שהכל מלאכותי. הבנקים המרכזיים קונים מניות כמו משוגעים השנה, החוב של החברות גדל זאת אומרת שהצמיחה לא יציבה..ובקיצור- הכל בלוף אחד גדול.. וזה יכול להימשך עוד הרבה זמן
  סגור
 • תמיד יש מי שקופץ עם "בלוף"
  יאיר 22/01/2018 12:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה תרוץ ללא לעשות כלום. מי שחושב שהכל בלוף מן הסתם תמיד מאחר כל רכבת.
  סגור
 • מה מלאכותי בתוספת של 200 אלף משרות בממוצע לחודש בארה"ב?
  כגן 21/01/2018 15:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה מלאכותי בהזרמת הון עתק לתשתיות?
  סגור
 • "הכל בלוף אחד גדול"
  שלמה גרינברג 21/01/2018 11:03
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אז מה את מתעניינת בבורסה?
  סגור
 • לעשות כמה שקלים ולברוח. זה סוג של פרמידה הרי. ב 2008
  ממי 22/01/2018 01:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מישהו מצא שחלק מבסיס הפרמידה חסר...
  סגור
 • 26.
  השקעה לטוווח ארוך = הקלף המנצח
  משקיע וותיק 20/01/2018 20:16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תיקונים תמיד יהיו אבל לשוק ההון תוחלת חיובית ובטווח הארוך כל משקיע שניכן בסבלנות ולא מוכר את התיק אחרי כל ידיעה , בסה"כ ירוויח.
  סגור
 • נכון אבל אחרי שהתיק שלך ירד 50% צריך 100% עליה (ל"ת)
  משקיע צעיר 21/01/2018 13:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • כאשר אתה מושקע נכון .....
  יוסף 21/01/2018 20:14
  הגב לתגובה זו
  3 0
  ומבזר את התיק בתעודות סל או קרנות סל סקטוריאליות וגאוגרפיות הסיכוי שלך להפסיד 50 אחוז בתיק גם במפולת הם מזעריים אומנם תפסיד סכום נכבד ללא ספק במפולת אבל תמיד אחרי החושך מגיע האור . וכל הכבוד למשקיע הצעיר שמבין את המבנה של שוק ההון את זה אני הבנתי לאחר שגם אני חשבתי שאפשר לתזמן את השוק . מבחינה סטטיסטית מה שהצעיר טוען זה הקלף המנצח תוחלת חיובית בטווח הארוך היא הסיכוי בעל ההסתברות הטובה ביותר להרוויח בבורסה גם עם תתרחש מפולת ותעבד 30 אחוז ויותר בתעודות סל או הקרנות המחקות . אני אישית חוותי גם את מפולת 2007 - 2008 וגם המפולות לאחר שנתיים ועד היום ברוך השם השתבח שמו מרווח טוב . ניצלתי את הירידות הדרסטיות כדאי לצבור יתרת מס ע"י מכירות וקניות בהפסד (אירועי מס) ועד היום אני מקבל ברוך השם כל שנה החזרים . שמע למשקיע הצעיר מבנים בגיל כזה את מה שהוא טוען .לא להתרגש מהפסדים העליות לאחר מפולות הם דרסטיות ותוך שנה שנתיים אתה כבר תראה רווחים גדולים קל וחומר עם גם תגדיל במנות קטנות את הפוזיציה נגד המגמה (תגדיל את הסכומים בתיק במנות קטנות גם עם תמשיך להפסיד ) .
  סגור
 • 25.
  כנראה צריך לעשות ההיפך ממה שאתה כותב
  איילת 20/01/2018 19:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פעם כתבת ארוכות על GE. מאז התרסקה. היום מאמר עוסק בזהירות מתיקון והעדפה למזומן... אז כנראה צריך לקנות עוד מניות...
  סגור
 • את הדוגמא החיה לבורות שנובעת מתרבות הכותרת.
  הניה 21/01/2018 15:31
  הגב לתגובה זו
  2 0
  את אפילו לא קוראת את התוכן של המאמר שלו. הוא מעולם לא המליץ על ג'י אי. מ ע ו ל ם. מה שהוא כן המליץ זה לעקוב ולעשות risk managemant.
  סגור
 • אז תקני עוד מניות. (ל"ת)
  איילת המבולבלת 21/01/2018 13:57
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • צודקת, למה קנית? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 21/01/2018 11:09
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 24.
  אתה מציע בסוף למכור (לסגור רווחים)
  B 20/01/2018 19:44
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אתה כנראה סבור שתהיה מפולת. האם אתה נביא? יש לך כדור בדולח? אם השוק יעלה השנה 20%, איך תסביר את המלצת המכירה שנתת?
  סגור
 • ואיפה בדיוק קראת שהמליץ למכור?
  B or not to b 21/01/2018 13:58
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אל תכניס לו מילים לפה סתם.
  סגור
 • תקרא שוב (ל"ת)
  שלמה גרינברג 21/01/2018 11:10
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 23.
  GE התייחסות להודעה
  אבי כהן 20/01/2018 19:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה שלום, נכון שהתייחסת בצורה מפורטת על התפיסה הכלכלית שלך ביחס ל-GE, אך בכל זאת ההודעה האחרונה של החברה והמחיקות הצפויות בגלל אגף הביטוח גרמו לתנודה משמעותית. השאלה היא מה חוות דעתך על השינוי וההשפעה שלו על החברה(מדובר על צפי מחיקות גם שנים קדימה) והפעילות שלה.
  סגור
 • Ge מדווחת ביום ד' תקרא הייטב את הדוח (ל"ת)
  חמורבי 21/01/2018 13:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • לא הייתה הודעת חברה
  שלמה גרינברג 21/01/2018 11:20
  הגב לתגובה זו
  3 0
  המנכ"ל ענה לשאלת כתב לגבי המחיקה שתתבצע בחטיבת הביטוח הרפואי ובתשובתו אמר שהופתע מגודל המחיקה האפשרית. החטיבה רשומה בקנזס שם הרגולציה בביטוח ייחודית ולכן קשה לדעת מה תהיה המחיקה, בטח לא 11 מיליארד כפי שהופיע בתקשורת. נמתין לדוחות השבוע ואולי נהיה חכמים יותר.
  סגור
 • 22.
  גרינברג ממליץ בעצם לצאת מהשוק
  דן 20/01/2018 18:36
  הגב לתגובה זו
  1 1
  זו המשמעות של מאמרו במשפט אחד.
  סגור
 • איני מודע ל"המלצה" (ל"ת)
  שלמה גרינברג 21/01/2018 11:22
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 21.
  אתם בשורטים? (ל"ת)
  למה סוף סוף תיקון 20/01/2018 18:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 20.
  כיף לקרוא אותך
  שלמה תודה רבה 20/01/2018 15:22
  הגב לתגובה זו
  4 0
  תודה.
  סגור
 • 19.
  מה עם המעוף??
  מורן 20/01/2018 14:46
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תודה רבה,כתבה מעניינת
  סגור
 • 18.
  לסגור רווחים?
  אש 20/01/2018 13:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עליות של תשע שנים לא מסתיימות ביום אחד. הן יכולות להסתיים מחר אבל גם בעוד שנה. סגירת רווחים היום יכולה לגרום להפסד של עוד עלייה משמעותית ברווחים. עדיף לסגור אותם אחרי השיא כאשר נדע בסבירות גבוהה שהדובים הגיעו.כמובן שמי שהצטרף לחגיגה רק עכשיו כאשר אנחנו בבואה ויחכה לתחילת הירידות כנראה שיפסיד את כל רווחיו היחסית מצומצמים
  סגור
 • אתה כנראה מיליארדר. יודע הכל. (ל"ת)
  אש אש 21/01/2018 14:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 17.
  פירוק ברית המוצעות היתה מניפולציה.... של מלחמת הכוכבים (ל"ת)
  רמי 20/01/2018 12:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 16.
  העולם נמצא בריבית 0+..מאז 2008 .והמינוף בשיא ..
  נתי 20/01/2018 12:18
  הגב לתגובה זו
  0 1
  המצב " הנפלא " עם קישוט ורוד של טכנולוגיה הוא מאד יפה אבל .. וזה האבל הגדול הפרדוקס בעיצומו - באיזה שלב אנחנו נמצאים בצמיחה ומה רמת המינוף בתוך הניסוי הגדול בזמנים שיש עכשיו ? בועות של מחירי נדל"ן. כח קנייה נמוך. שכר שלא עולה והזרמות כספים מטורפות של הבנקים המרכזים- ארה"ב וב-אירופה ..מה זה אומר ? זה אומר . שיש גם בארצות הברית וגם באירופה בשנים האחרונות הזרמת חמצן מאסיבית כדי ליצב וליצר צמיחה השאלה הגדולה מי ישלם את המחיר של הניסיון הזה במעבדה ? ברגע שישתבש מנגנון כלשהוא תצא המכונה משווי המשקל ויבוא המשבר שלא התכוננו אליו אולי יהיה טריגר ואולי לא . מה שבטוח שזה כמו התכונות למלחמה . בדרך כלל ההתכוננות למלחמה הבאה נעשית על המלחמה הקודמת ....
  סגור
 • חחח ספר לי מה אכלת.. כמה קישקושים (ל"ת)
  נתי2 21/01/2018 14:01
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • נו? אז תקנה פוטים
  שלמה גרינברג 21/01/2018 11:25
  הגב לתגובה זו
  1 0
  "העובדות" פשוט אינן נכונות, כוח הקניה נמוך???, שכר שלא עולה?? הזרמות מטורפות? תבדוק בבקשה
  סגור
 • 15.
  שלמה מה דעתך על הנגידה העלובה פלוג
  משה 20/01/2018 10:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הדולר מתחזק בעולם ופה ממשיך לרדת האם יש סיבה לכך או שהסיבה היא הנגידה פלוג
  סגור
 • עלובה? תבדוק הרזומה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 21/01/2018 11:26
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • ניסית לדפוק את הראש בקיר? (ל"ת)
  העלובה פלוג למשה העג 21/01/2018 11:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 14.
  לשלמה היקר!!!!
  אנונימי 20/01/2018 10:03
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אני עוקב כבר הרבה זמן אחרי התגובות שאתה נותן לאנשים ואם אתה לא רוצה לענות על שאלות זה בסדר . אבל עושה רושם שהתשובות שלך קצת ציניות לפעמים .
  סגור
 • מכוון שהוא הנטיפט ....
  1 21/01/2018 20:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגולתו של אדם בין היתר היא לדעת מתי לענות ומתי להתעלם אבל כנראה הוא רוצה להחליף את זהבי העצבני הדפוק ברדיו
  סגור
 • האנטיפט
  שוש 22/01/2018 12:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין מילה כזאת. לפני שאתה נכנס לדיונים עם שלמה על שוק ההון לך תלמד מילים בסיסיות.
  סגור
 • למה הוא חייב לך משהו? והשואלים לא ציניים? (ל"ת)
  אנונימוס 21/01/2018 14:02
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • אתה "אנונימי" ואני הציני? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 21/01/2018 11:26
  הגב לתגובה זו
  4 1
  סגור
 • לאנונימי היקר
  מקוב 21/01/2018 11:05
  הגב לתגובה זו
  2 1
  הוא לא ציני בכלל. פשוט איש קקה בכל המובנים. תיבדוק אותי בדברי. הוא פוגע ומעליב ומקלל כל חייו
  סגור
 • 13.
  ביזפורטל מוביל ב"סנסציות הנגטיביות ",ואוהב להפחיד. (ל"ת)
  עמיאד 20/01/2018 08:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 12.
  תודה שלמה. ועדיין מחכים לדעתך העדכנית לגבי נוקיה :) (ל"ת)
  איחטיאנדר 20/01/2018 01:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 11.
  האם תוכנית המס החדשה תפגע ב-BUY BACK..? (ל"ת)
  יוסי 19/01/2018 16:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • כשתוצג התכנית נוכל להגיב (ל"ת)
  שלמה גרינברג 19/01/2018 17:23
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 10.
  שלמה, דעתך בבקשה על סודהסטרים
  טל 19/01/2018 14:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי שלמה האם לטעמך אחרי העליה העצומה של סודהסטרים יש מקום לעוד עליות? לטעמך היא מניה להשקעה לטווח ארוך? תודה
  סגור
 • למה אתה חושב שהוא יודע? לדעתו גם GE הייתה טובה... (ל"ת)
  c 20/01/2018 11:25
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • SODA
  שלמה גרינברג 19/01/2018 16:21
  הגב לתגובה זו
  3 0
  בסוף 2015, כשהמניה התדרדרה קשות בעקבות האכזבה מהמכירות ובמיוחד מהעובדה שהמתחרה שלה, Keurig Green Mountain ולא היא נרכשה בפרמיה עצומה ע"י קבוצת JAB עשיתי כתבה ארוכה על החברה וההנהלה המצוינת שלה ודעתי לא השתנתה מאז. לגבי אם יש מקום לעליות או להשקעה, תבדוק הנתונים, תתייעץ עם מי שמייעץ לך ותחליט
  סגור
 • 9.
  שלמה
  מגן הציבור 19/01/2018 07:28
  הגב לתגובה זו
  4 1
  צר לי שלמה על כתבה מוטה בלי אמירה והסתכלות על הסיכונים העצומים בחובות המאמירים במאזני הבנקים המרכסיים המוטרפים בעובדה שהשווקים מלאכותיים היד הנעלמה שהפכה ליד של הבנקים המרכזיים. זה ייגמר באסון פיננסי. ולא רחוק היום. שבת שלום
  סגור
 • לגבי הסיכונים תקרא הכתבה שוב
  שלמה גרינברג 19/01/2018 16:23
  הגב לתגובה זו
  1 1
  לגבי מאזני הבנקים מציע לך לעבור עליהם ודעתך תשתנה.
  סגור
 • 8.
  שלמה מה אומר על הכתבה שפורסמה היום
  אבי3 19/01/2018 00:14
  הגב לתגובה זו
  1 0
  על בתי החולים ש״יקימו״ חברה שתתחרה בתחום הגנרי?
  סגור
 • כשזה יקרה, נגיב (ל"ת)
  שלמה גרינברג 19/01/2018 10:10
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • תגיב שלא יהיה מאוחר (ל"ת)
  זה קרה 19/01/2018 17:01
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • מקובל (: (ל"ת)
  אבי3 19/01/2018 15:31
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • תודה שהסכמת (ל"ת)
  שמאל 19/01/2018 17:01
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 7.
  שלמה כתבה חזקה ביותר (ל"ת)
  אבי3 19/01/2018 00:13
  הגב לתגובה זו
  4 4
  סגור
 • תחליט כבר מה אתה רוצה
  לאבי 21/01/2018 11:09
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מידע פיקס מממנו או ללקק התחת
  סגור
 • אתה חייב להחליט מה אתה בדיוק רוצה
  לאבי 19/01/2018 17:04
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מוצע שתיפגש עימו ותלבנו את הטוב והרע והמכוער. מומלץ הוא חמד של בחור חברי פגשהו ונדהם מהאיש
  סגור
 • אם שלמה רוצה להיפגש אני אשמח
  אבי3 19/01/2018 17:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אבל אין לנו שום בעיה אדון נכבד
  סגור
 • 6.
  היו שמועות שטראמפ ירד מהסיפור, אבל באה הכחשה...אז נחכה
  לגבי הגדר עם מכסיקו 18/01/2018 23:51
  הגב לתגובה זו
  1 0
  וכמובן שנחכה גם להעברת השגרירות לירושלים...או לבואו של המשיח
  סגור
 • 5.
  Ge שוקלת פיצול .. יש כתבה בגלובס
  ירדן 18/01/2018 18:52
  הגב לתגובה זו
  1 0
  להבנתי מדובר על תכנית ההבראה של פלנרי ולא במשהו "חדש" אבל המנחה יורדת כבר מתחת 17$כנראה המשקיעים פוחדים..מה דעתך שלמה?
  סגור
 • דעתי ברורה וידועה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 19/01/2018 10:11
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • מפרסמת דוחות ביום ד הקרוב, 24/1 לפני תחילת המסחר (ל"ת)
  GE 18/01/2018 22:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  שלמה גרינברג מה הסיבה ש LIT חוטפת היום, אמרת כבר לפני
  ישראל 18/01/2018 17:21
  הגב לתגובה זו
  0 1
  עשור שאתה מעדיף תעודת סל על פני מניות בכל התחומים למינהן וזה במיקרה תחום חזק ביותר
  סגור
 • מה הסיבה ש LIT חוטפת היום?
  שלמה גרינברג 19/01/2018 10:15
  הגב לתגובה זו
  0 1
  תבדוק בבקשה את הגרף. אמרתי שמעדיף וממשיך לומר, מה הקשר?
  סגור
 • זה לא קשור לגרף ממתי אתה בודק גרפים, יש סיבה אחרת
  ישראל 19/01/2018 18:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם לערכתך הביקוש ייגבר על ההיצע של ליתיום בעתיד כי יש חששות מכך כניראה לא בדקת למה התעודת יורדת מוזר
  סגור
 • הסיפור הוא שהחברה הצ'יליאנית sqm הגיע להסכמה עם ממשלת
  sqm 21/01/2018 08:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ממשלת צ'ילה. במסגרת ההשכה אושר לה לכרות כמויות הרבה יותר גדולות ממה שהשוק ציפה. לכן החברות המתחרות ירדו (היא ירדה פחות מהן). ההנחה היא שזה יגרום לירידת מחירי הליתיום. Shares of the world's largest lithium producer, Albemarle (NYSE: ALB), plummeted 7.1% on Thursday following news out that rival Sociedad Quimica y Minera de Chile (NYSE: SQM), or SQM, had resolved its dispute with Chile's economic development agency. The deal clears the way for SQM to significantly increase its annual lithium production. SQM's stock price dropped at the opening on Thursday, as lithium pricing concerns weighed on the entire group. However, shares of the world's second largest lithium producer nearly fully recovered from their more than 4% decline by the closing bell, ending down just 0.9%.
  סגור
 • כועס מותק?
  שלמה גרינברג 20/01/2018 09:22
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תקרא הכתבה על חומרי הגלם ותקבל תשובה על דעתי בנושא
  סגור
 • 3.
  כרגיל כתבה מעולה ומרתקת (ל"ת)
  נתן 18/01/2018 17:14
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • הרוב נכון וקצת לא (ל"ת)
  וייס 19/01/2018 17:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  כל עוד ממשלות יפן ושוויץ משקיעות במניות, אז יש סיבה (ל"ת)
  יוסי 18/01/2018 16:55
  הגב לתגובה זו
  8 0
  סגור
 • יפן ושוויץ הם גמדים ליד הכרישים שלנו שחורצים גורלות (ל"ת)
  שומי 19/01/2018 17:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • גם ממשלת נורבגיה לא טומנת ידה בצלחת.
  רז 19/01/2018 16:56
  הגב לתגובה זו
  6 0
  .
  סגור
 • 1.
  תסביר מה דעתך על GE. (ל"ת)
  H 18/01/2018 16:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • הסברתי (ל"ת)
  שלמה גרינברג 19/01/2018 10:16
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות