האם השוק ניצב על יסודות מוצקים או מרחף על המומנטום? הנה כמה דוגמאות

פרשן וול סטריט של Bizportal על זיהוי הזדמנויות בשוק המניות שמשייט ברמות שיא
 |  (90)
האם השוק ניצב על יסודות מוצקים או מרחף על המומנטום? זה רק טבעי שכאשר שוק מניות שובר שיאי ההערכה ואת השיאים הקודמים אליהם הגיע מתחילים משקיעים לחשוש מתיקון. החשש הולך וגובר כאשר התקשורת הפיננסית מצרפת דעתם המלומדת של גורואים למיניהם שקובעת ש"משבר נוסח 2008 או 1930 או 1987, מתקרב" והחששות מגיעים לשיאם אם השוק שובר שיאים דווקא בחודשי ספטמבר-אוקטובר הידועים כ"חודשי תיקון/משבר".
בשלב הזה, של שבירת שיאי הערכה באוקטובר ולמרות איומי הגורואים, מתחילים מומחים שגם מבינים בתחום ניירות ערך לחשוש ממעבר ל"מומנטום". כאשר ייוולד האדם שימציא נוסחה שתקבע מתי המעבר הזה מתבצע בפועל ובאיזה שלב המומנטום נמצא הוא, ללא ספק, ייכנס לרשימה המובילה בין עשירי העולם. תהליך של היווצרות מומנטום בשוק המניות הוא תהליך שבו הקשר בין שוויי אמתי, חזוי וכלכלי של חברה מתנתק, ללא סיבה מוגדרת, מהערכתה בבורסה. מה זה בעצם אומר? זה אומר שמשקיעים מוכנים לשלם מחיר שאין שום אפשרות הגיונית/כלכלית ואפילו חלומית להסבירו, הספור המפורסם עם קופסת הסרדינים. למה זה קורה? זו שאלת מיליון הדולרים.
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
אפשר היה להבין היווצרות מומנטום אם היה מדובר רק במשקיעים צעירים, חסרי ניסיון אבל כאשר מומנטום משתלט על השוק זה קורה לכולם, כולל פרופסורים לכלכלה וגורואים שנסחפים לשואב האבק הענקי שנקרא "מומנטום". זו אכן שאלת מיליון הדולרים כי מי שיפתור אותה כאמור יידע בדיוק מתי לצאת מהשוק ומתי לחזור איליו וזה ידע שעדיין לא נמצאה הדרך לפענחו. אנחנו משוכנעים בכך כי הכסף שהושקע במחקרים שיסבירו/יפענחו את תופעת ה"מומנטום" גדול פי כמה מהכסף שהושקע בניסיון לפתור בעיית האנורקסיה כדוגמה.
הקדישו כמה דקות לבדיקת הנושא ותגלו שאין בי"ס רציני אחד למנהל עסקים שלא יצאו ממנו תוארי MS או PHD שמבוססים על תזות בנושא המומנטום והבעיה היא שהיכולת לאבחן מומנטום הולכת וקטנה ככל שמהפכות הטכנולוגיה והאינפורמציה מתקדמות כי ככל שהן מתקדמות כך נוספים משתנים ל"מודל המומנטום" שנעשה קשה יותר לפענוח.
מומנטום מתחיל, בדרך כלל, כאשר השוק, שכבר נמצא ברמות שיא וכאשר ההערכות השווי מנותקות מהתפתחויות הכלכליות מקרו ומיקרו, ממשיך לטפס והעליות סוחפות לתוכן מניות מכל הסקטורים ובכל שווי, אפילו כאלו שהחברות שהן מייצגות סובלות מבעיות עסקיות. נניח שהמשקיע ההגיוני/אינטליגנטי מעריך שהמומנטום מתחיל והוא, בהתאם להערכותיו, מחליט "לברוח". הסיכוי שעשה את הצעד הנכון (יצא בשיא) נמוך ביותר, שואף לאפס שהרי לא רק שמומנטום נמשך חודשים רבים אלא שההערכה של משקיע בודד אינה בהכרח תואמת הערכתם של מיליוני המשקיעים אחרים שרואים את התמונה בצורה שונה.
נביא כמה דוגמאות: ביולי-אוגוסט 1983 שלח בית השקעות מסוים בישראל מכתבים לכל לקוחותיו ובהם הומלץ בחום למכור את כל מניות הבנקים בתיקיהם ולרכוש בכסף דולרים. ההסבר במכתב היה שלאור בדיקות מחלקת המחקר של בית ההשקעה הערכות הבנקים הגדולים בישראל "מטורפות" (זו המילה בה השתמשו) שהרי לא ייתכן שבנק לאומי כדוגמה מוערך גבוה מצ'ייס מנהטן האמריקאי. פחות מ-5% מהלקוחות הסכימו עם הערכת מחלקת המחקר אלא שבין המכתב שיצא ביולי אוגוסט 1983 לפריצת המשבר באוקטובר 1983 המשיכו מניות הבנקים לטפס וחלק גדול מאלו שהסכימו עם ההמלצה החליטו שלא למכור.
בית ההשקעות בדק כמובן מדוע אין הענות להצעה שהייתה מגובה באותות ובמופתים, שהערכת הבנקים אכן מטורפת ויותר מכך, שהדולר הוערך אז בחסר משמעותי כלפי השקל. "זו הצעה של Win-win", הסבירו היועצים ללקוחות אלא שהבדיקה הוכיחה שבקיץ 1983 האמינו הלקוחות, באמונה שלמה, שמניות שלושת הבנקים הגדולים בישראל ימשיכו לעלות ומדוע, "הבנקים לא יתנו למניות שלהם לרדת", נו? יש מודל שיכול לחזות דבר שכזה? רוצים לדעת כמה לקוחות, מתוך למעלה מ-2000 לקוחות בית ההשקעות, מכרו לבסוף את מניות הבנקים שלהם ועברו לדולר באוקטובר 1983? אחד בלבד, ומדובר בלקוחות שלא היו משקיעים חסרי הבנה. היו ביניהם פרופסורים לכלכלה, אנשי עסקים מובילים, מנהלי סניפי בנקים ואפילו שר אוצר היה שם.
באוגוסט 1987 החלו מומחים בניו יורק לתמוה על הסיבות שהובילו לעליות פראיות בניו יורק וזאת בניגוד לביצועי הכלכלה האמריקאית או ביצועי החברות. בלטה אז מניית IBM ששברה שיאים בסיטונאות וזאת למרות שבמהלך 3 הרבעונים הראשונים של 1987 עברה לירידה במכירות ולהפסדים כבדים. יודעים מה הצית את מפולת 1987 בניו יורק? התוצאות שהציגה IBM ברבעון השלישי של 1987 ושהתפרסמו באמצע אוקטובר 1987, כ-6 מיליארד דולר הפסד נטו. "ההפסד הזה" נכתב לימים, "עורר את המשקיעים מהמומנטום שהתחיל כחצי שנה קודם". 6 מיליארד דולר הפסד באותם ימים ובמיוחד של "הכחולה הגדולה" הכה את המשקיעים בהלם, עצר המומנטום והוביל להערכות מחודשות שהביאו לנפילה היומית הגדולה בהיסטוריה של הבורסה בניו יורק, % 22. עד היום לא הצליחה האקדמיה להבין מה הוביל לעליות של קיץ 1987.
מומנטום יכול גם להיווצר באמצעות חלומות וללא קשר לביצועים הכלכליים ואין דוגמה טובה מהחלום הטכנולוגי שיצר, במהלך 1995-2000 את המומנטום שהביא לפיצוץ הבועה הטכנולוגית דאז ומומנטום יכול גם להיווצר על בסיס של "חוסר אלטרנטיבות". משבר 2008, למרות שנדחף ע"י מומנטום מטורף בתחום הנדל"ן, לא היה "משבר מומנטום" קלאסי אלא  משבר ייחודי שנוצר כתוצאה מפעילות פרועה של מהנדסי החלל בוול סטריט ועל כך דברנו רבות בעבר.
המצב היום, לאחר תקופה כה ארוכה של עליות במחירי המניות ולצד ההתקדמות הטכנולוגית המהירה, התפתחויות גלובליות והשינויים הדרסטיים בהרגלי הצריכה, מעמיד בפני המשקיע הרציונלי בעיה רצינית של הערכה. לקראת סוף 2017 נמצא שוק המניות במצב שכל הערכה שנשענת על מה שגרם למשברי עבר יכולה להתקבל. האם יש תופעה של "הערכת יתר"? בהחלט. האם יש חלומות שמושכים הערכות מעלה ועלולים לייצר מומנטום? ללא ספק. האם קצב העליות במניות תואם את קצב הצמיחה הכלכלית? בספק והאם המומחים מזהירים ממשבר? ועוד איך.
עולה השאלה, "האם להישאר במניות או שהגיעה העת לברוח? האם המומנטום בתחילתו או לקראת "פיצוץ"? ומעל הכל מרחפת השאלה שחוזרת על עצמה מאז החלה התאוששות 2009-10, "האם המשבר הבא יהיה תיקון שיהווה הזדמנות קניה שוב (כפי שקרה כשבע פעמים מאז 2009) או שמה אנחנו בפתחה של האימא של המשברים כפי שמבטיחים אנשים כמו רוג'רס ופאבר"?
כמובן שאנחנו לא יודעים את התשובה לשאלה "איך לפיכך צריך המשקיע להתנהג?" אבל חשוב לציין שתי עובדות: הראשונה, ששום משבר אינו דומה למשברים שקדמו לו כך שלפעול על סמך משברי עבר זו טעות עובדתית והשנייה, שאין משבר רציני שאינו קשור בטבורו למצב המקרו כלכלי. שתי עובדות אלו מביאות את המשקיע ההגיוני של אוקטובר 2017 למצב קשה ביותר לקבלת החלטות וזאת כיוון שהוא מודע לכל הבעיות שהזכרנו בקטע הקודם ולכל הסיכונים הקיימים, מודע לסיכונים הכלכליים שעולים עם עליית מחירי המניות ולסיכונים הפוליטיים שהולכים ומתרבים ברחבי העולם ולמרות כל אלו השוק ממשיך לעלות.
המשקיע ההגיוני מודע להמשך העלאות הריבית, לאפשרות שהאינפלציה תרים ראש, רואה כיצד הבנק המרכזי סופג נזילות ובהחלט מודע להתנהגותו של הנשיא טראמפ שהתקשורת כל כך מזהירה מפניו ושאינו מצליח להעביר חלק גדול מהבטחותיו בבחירות ולמרות כל אלו הוא ממשיך להפנות כסף למניות.
במילים אחרות, התמונה שמצטיירת משוק ההון נכון לאוקטובר 2017 אומרת  ובקול צלול ובטוח, דבר אחד, "כן, כל הסיכונים נלקחים בחשבון אבל אנחנו מאמינים בהמשך ההתאוששות הכלכלית שמוליכה מהפכת הטכנולוגיה וכל תיקון ימשיך להוות הזדמנות קניה".
שימו לב שהמשקיעים אינם רצים כעדר כפי שמאופיין במומנטום. העובדה שמניות הנפט "מדוכאות", העובדה שמבחינים ש-GE, אחת המניות המוחזקות ביותר בארה"ב, "מלכת התעשייה" עדיין בבעיות ומוכרים ולעומתה קונים את אינטל (סימול: INTC), שלצד GE משכה הדאו מטה בשנים האחרונות, מוכיחה שהמשקיעים עוקבים מקרוב אחרי ההתפתחויות. אינטל היא שמושכת, בחודשים האחרונים את הדאו מעלה בגלל ההתאמה שהיא עושה בתחומי טכנולוגיה חדשים (כמו המכונית האוטונומית), GE עדיין לא הוכיחה "הצלחה" ברה אורגניזציה שעשתה. העובדה שהמשקיעים מנסים לזהות בצורה הגיונית את ההתפתחויות בקמעונות לאור מה שקורה בקמעונות המקוונת ועוד דוגמאות.
בקיצור, וול סטריט אינה רואה את הרצפה נופלת מתחתיה, ההיפך. וול סטריט מאמינה שבין המשך המהפכה הטכנולוגית שיוצרת נישות חדשות לבקרים לבין השינויים האדמיניסטרטיביים וההשקעות שיוזם טראמפ ושוול סטריט מאמינה שלבסוף יעברו ממשיכה הכלכלה לתמוך במניות. אנחנו ממשיכים להאמין (כפי שאנחנו חוזרים וכותבים מאז 2009) שכל תיקון יהווה הזדמנות קניה כי מהפכת הטכנולוגיה רק בתחילתה.
המסקנה? העליות במניות מאז 2009 אפשרו ולדעתנו ימשיכו לאפשר למשקיע ההגיוני לבצע את מה שאנחנו מאמינים הפעילות הנכונה בשוק המניות של המאה ה-21, לרכוש מניות מובילות בעתות תיקונים ולמכור חלק מהרכישות כשהשוק שובר שיאים ובעיקר להתמקד בסלים/קרנות מגזריים מובילים. מהנבחרת שלנו אפשר היה להגיע לתיק חינמי במניות כמו PFE, CHKP, MSFT, EW, ISRG, NOK, VIE, TMO, ORA ועוד, "נכשלנו", בינתיים, עם GE (שנמתין לתוצאות סוף השנה על מנת להחליט אם באמת טעינו או לא).
** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(90):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 46.
  בקטנה ... בהצלחה (ל"ת)
  פלוריסטם 19/10/2017 21:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 45.
  GE מחר (שישי) דוחות לפני תחילת המסחר
  הלם ואימה למחזיקים 19/10/2017 17:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  והדוחות הם רק הקדמה לקראת ה 13 לנובמבר שאז המנכל החדש יפרט את האסרטגיה שלו לחברה. שני תאריכים של פחד ואימה למחזיקים. GE reports earnings for the third quarter on Friday, but that is only the prelude. The main event comes on November 13, when Mr Flannery, who took over as chief executive at the beginning of August, will give a presentation setting out his assessment of the state of the company and his strategy for improving its performance.
  סגור
 • 44.
  מה עם התייחסות לכפילי רווח של שילר שעומדים כבר על 31??? (ל"ת)
  שלומי 18/10/2017 11:15
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 43.
  שלמה, הקטליזטור בדרך
  אופוריה 17/10/2017 19:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כתבה מעניינת. יש קטליזטור שפשוט מתעלמים ממנו לחלוטין וזה צפון קוריאה. נכון שארה"ב תפרק את צפון קוריאה אבל הנזק הכלכלי לטווח קצר (שנה-שנתיים) או ח"ו ל5-10 שנים עלול להיווצר בגלל פגיעה בתשתיות, מפעלים, אוכלוסיה, ואולי פצצת אטום על טוקיו או סיאול וכדומה, השם ישמור. פשוט מתעלמים לחלוטין מהאיומים על מלחמת גרעין או מלחמה שתזיק לכלכלת יפו, קוריאה דרום וארה"ב (בעקיפין-מישרין). ברגע שתפרוץ מלחמה ויראו את הנזק המפולת תהיה סחרור בין 20%-50% מטה. אפילו לא מצמצים חשיפה למניות (אולי מעטים) או לוקחים רווח. אם לא היה את הסיפור עם צפון קוריאה אז באמת יש צד למימוש סימלי של 10%-15% בצורה מתונה עקב מימוש רווחים או מקסימום דישדוש לחצי שנה או שנה ותו לא...מה דעתך?
  סגור
 • אופוריה אתה חי בסרט ראית יותר מידי שטוית (ל"ת)
  טראמפ 17/10/2017 21:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • ואם הוא צודק במקצת? מאיפה אתה יודע מה יהיה? (ל"ת)
  קוקי 18/10/2017 18:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 42.
  כתבה יפה תודה (ל"ת)
  dedi 17/10/2017 10:05
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 41.
  לשלמה
  שמרלינג 16/10/2017 20:45
  הגב לתגובה זו
  1 1
  תגיד לי למה הכל לא טס כמו שצריך רק מדשדש בכליות קצרות יש לך אולי הסבר חשוב לקוראיך
  סגור
 • 40.
  הכישלון עם GE כל כך צורם שזה מאפיל על כל השאר!!!!!
  מאיר 16/10/2017 14:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ו...שוב. אני מתפלא עליך שאתה לא שם דגש על מניית העשור: נובה מלבד להזכיר אותה באגב.
  סגור
 • טעות. כל תיק הגיוני צריך לכלול 5% ממנו בGE,
  רז 19/10/2017 16:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כי אם תציץ בפורטפוליו העסקי, תגלה שהיא חולשת על המון תחומים שהם בחזית הקדמה כיום. קלין-טק, סייבר, מים, הדמיה רפואית ועוד תחומים. היא סוג של "תעודה" אם תרצה, מתובלת, עם דיבידנד נאה בצד.
  סגור
 • 39.
  מה עובר עליך אחינו
  לסבא'לה 16/10/2017 12:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הכתבה נכתבה ב 13 לחודש ותגובות החלו ב 10 בחודש. חבל באמת שאי אפשר לשפצר את עברנו הוא שחור משחור.
  סגור
 • 38.
  הנאסד"ק מייצג את המוצלחים!
  שילקה 15/10/2017 18:26
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הסיבה שהנאסד"ק מציג תשואה עודפת על פני כל שוקי המניות הוא מפני שהוא מייצג את כל המוצלחים ללא יוצא מן הכלל בעוד שבפוצי ובדאקס וכו' אין שום חברת הייטק\אינטרנט מהענקיות המוכרות וכמובן לא מארבעת הענקיות. אם כן "נאסד"ק" מייצג פשוט את "מדד המוצלחים" ולכן איננו בועה כה ענקית כפי שנדמה
  סגור
 • 37.
  מטייל בעקבות המוהיקני האחרון
  שלמה גרינברג 15/10/2017 15:45
  הגב לתגובה זו
  5 0
  הגענו בסוף השבוע לאוניברסיטת קורנל ומחר נשוב לטיול הרגלי בהרי צפון מדינת ניו יורק בעקבות הסרט "המוהיקני האחרון", מדהים. כשאחזור, מתי שהוא, אתייחס לשאלות, כולל המטופשות
  סגור
 • מתי שהוא? (ל"ת)
  היי 16/10/2017 15:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • תהנה מהטיול-שאלה לגבי מזור רובוטיקה
  אייל 16/10/2017 14:05
  הגב לתגובה זו
  4 0
  החברה צומחת למעלה משנה והרגע תגובות מאד שליליות עליה, בעיקר שחדשות לבקרים כל דוח כספי מסתכם בהפסד, האם יש פה הזדמנות קנייה? או שיש צורך לשבת על הגדר, מודה לך ומאחל לך המשך טיול מהנה וחזרה בטוחה לארצנו.
  סגור
 • להוסיף בסוף מטופשות איש רע שכמוך (ל"ת)
  הייתה חייב 16/10/2017 12:05
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • טען עוד
 • מאחל לך המשך חופשה נעימה (ל"ת)
  משה 15/10/2017 16:19
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • תבלה שלמה.. מגיע לך. (ל"ת)
  יוסקו 15/10/2017 18:02
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • למי לא מגיע? (ל"ת)
  רחמן 16/10/2017 15:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 36.
  ICHR
  אביה 14/10/2017 22:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי שלמה, חןחן על כתבה מחכימה , מהסוג הרחב יותר ולא התמקדות בחברה או בסקטור ובזה אתה טוב יותר..האם אתה עוקב אחרי חברת ICHR שמתעסקת בתחון שמתכתב עם תעשיית המוליכים?
  סגור
 • 35.
  חרטא של בירבורים !!! (ל"ת)
  דוד הגנן 13/10/2017 19:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • התיש נעלם??? (ל"ת)
  איפו 16/10/2017 12:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 34.
  מטבעות דיגיטליים - ביטקוין
  עדי 13/10/2017 18:05
  הגב לתגובה זו
  0 1
  היי שלמה, חג שמח. מה דעתך על ביטקוין? על הטכנולוגיה? והאם יהיה לו מקום לצד מטבעות ממשלתיים מפוקחים (שקל, דולד וכו)
  סגור
 • 33.
  "טעינו" במרכאות עאלק. הכותב המליץ בחום על בר-סטרנס שבוע
  עוד אנאלי-סט 13/10/2017 15:12
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לפני שהבנק פשט את הרגל.
  סגור
 • לא מאמין אתה רציני? (ל"ת)
  מוט 16/10/2017 15:25
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • רציני רציני כןלמ יודעים (ל"ת)
  פאדי דליית 17/10/2017 10:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 32.
  שלמה אשמח אם תכתוב על האור בקצה המנהרה של GE
  פחדן 13/10/2017 13:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה כתבת לא פעם את GE כמניה לפנסיה היום שהמניה במשבר אשמח לשמוע האם אתה חושב שהיא הזדמנות קנייה כמו שאני חושב
  סגור
 • למה האחרונים תמיד בסוף ?
  בחיאת זומזום 14/10/2017 18:04
  הגב לתגובה זו
  1 0
  יש עוד 4 ימי מסחר עד לפרסום דוחות החברה. מה אתה רוצה בדיוק ? לתפוס תחתית ? שהוא יאשר לכה "כאן קונים" הדוחות יתפרסנו ביום שישי הקרוב לפני תחילת המסחר (ואם אתה לא היית מודע לפרט הזה אז בכלל אין לכה מה לחפש במניות בודדות).
  סגור
 • פחדן - מפנה אותך לשורה האחרונה בכתבה (ל"ת)
  יוסי 15/10/2017 12:48
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • אחנו לא כשלנו אתה כשלת אדוני הנחמד (ל"ת)
  פאדי דליית 17/10/2017 10:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • לפחדן - תקרא את השורה האחרונה בכתבה (ל"ת)
  אורי 14/10/2017 23:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 31.
  תודה.
  יוסי 13/10/2017 12:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רק החלפתי לעצמי "מומנטום" ב"אופוריה".בד"כ מומנטום עבורי הוא שבועי/חודשי/שנתי ואופוריה היא רב שנתית. ניחוש שלי שכרגע אנו עדיין לא שם בגלל : 1. יותר מדי נביאים/גורואים וכו' מדברים על המפולת. 2.במקרו עדיין ריביות ~0. 3מרווחים באג"ח לא 2.5-5% 4. עדיין קל לפרטים/חברות/מדינות להחזיר חובות שהם נמצאים בהם מעל הראש. 5עדיין מאמינים לטראמפ. 6.סין עדיין מושכת. 7...וכו. לדעתי עוד תיקון של כ10% ושווקים יגידו היו 7 כאלו אז עוד אחד ויחזרו לעלות כ5-7% ואז תבוא מפולת. הסיבה יכולה להיות כזו שאף אחד לא חושב אליה, או היצטברות הרבה סיבות קטנות. סתם ניחוש שלי.
  סגור
 • 30.
  כתבה מענינת...
  EMMA 13/10/2017 12:16
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ציינת 2 עובדות שאליהן מתיחסים להערכת השוק. יש עוד עובדה וזה יש לקחת בחשבון. העץ לא מגיע לשמיים והקילה לא מגיע לרצפה. התיקון חייב לבוא. ה- S&P הגיע פעמיים ל 2555.24 ולא עבור אותו. כרגע נכנס גם הכסף "הטיפש".
  סגור
 • 29.
  יש סימני מפולת מובהקים.
  המלומד 13/10/2017 11:52
  הגב לתגובה זו
  3 3
  יש סטיה שלילית בין העליות לבין יציאה ענקית של כספים של המוסדיים. אנחנו בסוף גל אליוט 5 שהתחיל ב2009. הולך להגיע תיקון אדיר למטה של כמה חודשים. אל תקנו בירידות שום דבר. כי זו תהיה רק תחילת הירידות. קנו רק כשתחזור מגמת העליה.
  סגור
 • המלומד אתה ממש אבל ממש לא מבין
  דרור 13/10/2017 21:23
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ממי העתקת את הקשקוש שקשקשת
  סגור
 • אפילו רוביני מתחיל להתהפך
  למלומד תתעורר 16/10/2017 17:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האיש שחזה את הסאבפריים מאמין בהמשך העליות למרות חששות האינפלציה הכלכלן העולמי מאמין שהכלכלה העולמית על הדרך הנכונה גיא בן סימון | 15/10/2017 אם אתם שואלים את הכלכלן נוריאל רוביני, בהתחשב כיוון הצמיחה העולמי למרות האינפלציה הנמוכה אצל הכלכלות המפותחות, אז הכלכלה העולמית נמצאת "בנקודה מתוקה". אם אתם שואלים את הכלכלן נוריאל רוביני, בהתחשב כיוון הצמיחה העולמי למרות האינפלציה הנמוכה אצל הכלכלות המפותחות, אז הכלכלה העולמית נמצאת "בנקודה מתוקה". נזכיר כי רוביני חזה את משבר הסאבפריים כאשר בבספטמבר 2006 בהיותו פרופסור לכלכלה באוניברסיטת ניו יורק,
  סגור
 • 28.
  תיק עם ביצועי חסר
  ניקולה 13/10/2017 11:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לצערי, עם כל הכבוד לכותב, התיק שהוא מציג כאן הוא עם ביצועי חסר בשנים האחרונות. בחירה גרועה של מניות. !!!
  סגור
 • אתה טועה ומטעה, ואני עוקב כבר כמה שנים!
  עדי 13/10/2017 18:06
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ועשיתי השוואה מסודרת למגוון כלי השקעה ולמדד S&P 500
  סגור
 • משוני. ניקולא צודק בגדול אל תבלבלו מוח אנ י עוקב שנים ו
  לווציץ ועדי 17/10/2017 10:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ויש לי כל כתבות ואני רואה יותר הרבה כישלונות אל תבלבחלו מוח רק כי אתם מעריצים שלו אבל א י חושב הוא לוזר
  סגור
 • ניקולה תבדוק שוב לפני שאתה מקשקש (ל"ת)
  וויציץ 13/10/2017 11:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 27.
  At
  לורה 13/10/2017 11:06
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מבקשת טובה . מה הסיבה שהמניה ירדה אתמול מעל 4% מחכה לתשובה תודה
  סגור
 • 26.
  מה קרה שלמה, תם "העידן החדש" בשוק ההון ?
  חוזרים לשוק הישן 13/10/2017 10:59
  הגב לתגובה זו
  5 0
  איך יודעים שיש בועה, כשהיא מתפוצצת ועד אז אלף הסברים למה המחירים סבירים.
  סגור
 • הוא בטח יהיה באמריקה עוד פעם שבעבה שנים האעקרוט (ל"ת)
  המרקיז דה מונטקלם 16/10/2017 12:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 25.
  מצד אחד אתה קובע עובדה של הערכת יתר
  המתחזה 13/10/2017 10:50
  הגב לתגובה זו
  1 0
  האם יש תופעה של "הערכת יתר"? בהחלט. האם יש חלומות שמושכים הערכות מעלה ועלולים לייצר מומנטום? ללא ספק. מצד שני אתה רומז שהעליות יימשכו וככה תמיד תהיו צודקים :) העליות במניות מאז 2009 אפשרו ולדעתנו ימשיכו לאפשר למשקיע ההגיוני לבצע את מה שאנחנו מאמינים הפעילות הנכונה בשוק המניות של המאה ה-21 ומי אלו אנחנו ? שחקני המעוף ? חוץ מזה אהבתי את החלק הראשון של הכתבה, קצת היסטוריה למי שלא היה בשוק אף פעם לא תזיק ואפילו תועיל. תודה וסופ"ש נעים.
  סגור
 • שחקני מעו"ף
  BLASTER 15/10/2017 14:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למיטב ידיעתי שחקני המעו"ף הגדולים אינם מהמרים על כיוון השוק. אלו הם שחקני ארביטראז' שמנצלים סטיות בתמחורים של אופציות מול נכס הבסיס על מנת לפתוח פוזיציות שיתנו רווח מובטח ללא סיכון (לדוגמא במכירת חוזה סינטטי מול קנית נכס הבסיס, ביום הפקיעה הרווח מובטח ולא משנה שער הפקיעה).
  סגור
 • 24.
  תבנית "ראש כתפיים " לטווח הבינוני פותרת הבעיה
  טכני 13/10/2017 10:45
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שימו חב בכל מהלך העליות בשום שלב , עד עהה לא היתה תבנית "ראש כתפיים " מושלמת כשתהיה , זה סימן מובהק למפולת !!!!!!
  סגור
 • איפה??
  רפאל 13/10/2017 12:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תוכל לפרט איפה אתה רואה את התבנית הזו?
  סגור
 • 23.
  שלמה, אתה ענק אבל לא ציינת את הסיבה העיקרית
  דוידי 13/10/2017 09:56
  הגב לתגובה זו
  5 0
  להמשך העליות. אין אלטרנטיבה!!!!!!!!! בסביבת ריבית כזו.
  סגור
 • ענק? (ל"ת)
  מוט 16/10/2017 15:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 22.
  טבע צפוייה להמשיך לשלם 7% תשואת דיב' (ל"ת)
  קובי 12/10/2017 18:09
  הגב לתגובה זו
  1 4
  סגור
 • 21.
  יחס סיכוי/סיכון
  רפי 12/10/2017 11:53
  הגב לתגובה זו
  2 2
  שוב תודה שלמה על מאמר מקצועי ומחכים. דרך נוספת להצליח לדוג חברות עם תשואה אפשרית אטרקטיבית בכתבה הבאה https://mehonleom.com/2017/07/
  סגור
 • 20.
  גרינברג
  עזר 12/10/2017 09:48
  הגב לתגובה זו
  5 1
  מאמר מדהים !!
  סגור
 • 19.
  מאמר טוב. נהנתי לקרוא (ל"ת)
  נדב 11/10/2017 19:00
  הגב לתגובה זו
  6 2
  סגור
 • 18.
  אני האחד שהוא דיבר עליו שמכר באוקטובר 83,כל הכבוד איך
  נפתלי 11/10/2017 15:05
  הגב לתגובה זו
  9 1
  זכרת שלמה חוץ מזה אתה לא עונה על שאלות,אז אני מקווה ששלומך טוב
  סגור
 • אני כבר מ 1985 קונה מניות ועוצם עיניים
  המתחזה 13/10/2017 11:01
  הגב לתגובה זו
  3 0
  לא מאמין בפרשנות, רק השוק קובע בסופו של דבר.
  סגור
 • 17.
  למה? פשוט:חמדנות. האדם הוא יצור חמדן.
  Jon934 11/10/2017 09:50
  הגב לתגובה זו
  11 3
  וגם קנאי. קשה לו לראות אחרים מרוויחים והוא בחוץ. לכן בסוף כמעט כולם נופלים.
  סגור
 • 16.
  שלמה,במילה אחת נהניתי (ל"ת)
  הראל 11/10/2017 09:18
  הגב לתגובה זו
  10 4
  סגור
 • 15.
  שלמה מדוע אינך עונה ??מקווה שמסיבה טובה (ל"ת)
  סינבד 11/10/2017 08:30
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 14.
  הכל בלוף נורא
  האמיתי 11/10/2017 05:00
  הגב לתגובה זו
  11 7
  על מה אתה מדבר שלמה השוק מורץ באופן פראי בסין ואמריקה בקרוב הכל יתמןטט כי אין יסודות ציפיתי ממך שבתןר איש מקצוע תגיד לכולם לצאת אבל מה לעשות אתה הרי מוכר מניות וחלומות שלא יהפכו לבלהות
  סגור
 • האמיתי אתה קורא יותר מידי כותרות
  זורו 11/10/2017 08:28
  הגב לתגובה זו
  5 5
  אבל לא באמת מביןאז מספיק עם הרעש
  סגור
 • בלוף המאה
  האמיתי 16/10/2017 22:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כאשר מדד הויקס בשפל היסטורי והנאסאדק בשיא תמיד הגיע מכה מכפילי הרווח באמריקה נושקים ל21 במפולת ב2008 הגיעו ל17 כאשר ביפן הממשלה מאלימה את השוק וגם בסין יש רק אפשרות אחת הבועה הזו תתפוצף בקרוב ממליץ לקנות אופציות על הqqq לעוד 5 חודשים ולזה שאומר שאני לא מבין מקווה בשבילך שזיהית את הסימנים של הבועה
  סגור
 • 13.
  מדד הפחד
  שמואל 11/10/2017 01:42
  הגב לתגובה זו
  3 3
  מה סימול המניה לקניה של מדד הפחד.
  סגור
 • מדד הפחד vux
  יעקב 13/10/2017 10:24
  הגב לתגובה זו
  1 1
  uvxy
  סגור
 • הוא מכונה מדד הפחד, אבל הוא מדד התנודתיות בלבד!!!! (ל"ת)
  ז'וז'ו רגוע היום 13/10/2017 00:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • בזכות כמוך תאלר קיבל השבוע פרס נובל לכלכלה
  1.1 מיליון דולר 11/10/2017 09:02
  הגב לתגובה זו
  5 0
  שזה פאקינג 1.1 מיליון דולר !. אין לכה תושיה לגגל לבד "השקעה במדד הפחד" אבל יש לכה כול האומץ שבעולם לשים כסף על המכשיר ההכי מסוכן שקיים בשוק ההון !.
  סגור
 • Vix זו לא מניה אלא מדד (ל"ת)
  זורו 11/10/2017 08:29
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 12.
  מאמר מצויין כמו תמיד שלמה
  יבגני 10/10/2017 22:40
  הגב לתגובה זו
  9 2
  מאמר מצוין. כייף לקרוא אותך שלמה. אני קורא אותך תמיד ומבין את השוק טוב יותר כל פעם עוד ועוד הידע שאתה מקנה כל כך רב כל כך שונה מהמינסטרים עם הכותרות חסרות התכלית. הלוואי שילמדו ממך שיהיו עוד כתבות ומאמרים שינסו באמת לרדת לעניין ולא לזרוק כותרות שרלוונטיות ליום אחד במקרה הטוב ול 10 דקות ברגיל. אכן כך אף אחד לא יודע מתי יהיה תיקון אם זה מומנטום או שזה שוק חדש של עליות מתונות לאורך זמן רב. מה שבטוח שהצמיחה תמשיך ותתגבר הצריכה תעלה ותעלה היעילות תכפיל את עצמה עוד ועוד ובהתאמה מניות החברות השוק הכללי יהיה בטוח יותר גבוה עוד 5 , 10, 15 והלאה. אז אפשר לקנות את השוק שוב וושוב במרווחים קבועים ולישון בשקט.
  סגור
 • 11.
  מאמר על ge בעקבות פרישת הסמנכל
  טוני סופראנו 10/10/2017 21:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הצרות הסמויות של ג'נרל אלקטריק ומה הקשר לפדרל רזרבהאם ניתן היה לזהות את הבעיות במאזן הביקוש וההיצע המשתקף בגרף המניה ומה צפוי הלאה?פנחס כהן /blogs/pinchascohenפנחס כהן | פנחס כהן10/10/2017 | 14:26ביום שישי, סמנכ"ל הכספים של ג'נרל אלקטריק הטיל פצצה והודיע על פרישה. המשקיעים היו מאוכזבים מאובדן אדם שהעריכו כ-inside man, איש דוגרי עם ערכים של פעם שהגביל עלויות, והענישו את החברה בפקודות מכירה שמשכו את המחיר למטה בכ-4%, הצניחה החדה ביותר זה 15 חודשים.באותה שנה שמניית החברה צנחה ב-25% נגד שוק שעלה בכ-14% – ביצועי המניה נפלו ב-39% מול השוק –
  סגור
 • קראתי ומתלבט אם הכתבה שלו זה בירבורי בירבורים או
  חירטוטי חירטוטים 11/10/2017 09:35
  הגב לתגובה זו
  6 2
  וברצינות - לדעתי המשקיעים ב GE בעמדת פחד ואימה לקראת יום שישי הבא 20 לאוקטובר לפני פתיחת המסחר.אז יפורסמו התוצאות הרבעוניות. לדעתי הפחד הוא שההנהלה תודיע על קיצוץ בדבידנד (המנכל החדש אמר שלא מפחד מצעדים קיצוניים).
  סגור
 • נכון. אבל שסמנכל מתפטר 10 ימים לפני
  זורו 11/10/2017 12:09
  הגב לתגובה זו
  4 0
  דוחות זה לא סימן כל כך טוב
  סגור
 • ה"ציורים שלו" - אלה בירבורי בירבורים
  חירטוטי חירטוטים 11/10/2017 14:10
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מה משנה אם סמנכל הכספים עזב ? הרי הכול כבר כתוב לו בציורים ויש משולש שמראה עד לאן המניה תיפול....
  סגור
 • אם הייתם יודעים לאילו תחומים GE נכנסת הייתם מבינים
  ארז 11/10/2017 12:06
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שרומן איתה צריך להיות לטווח הארוך.
  סגור
 • לארז הרגע וחדל קשקשת (ל"ת)
  שמאי 12/10/2017 14:42
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 10.
  בינתיים ביקום מקביל
  משקיע מתחיל 10/10/2017 17:37
  הגב לתגובה זו
  5 0
  שוב תודה שלמה על טור מרחיב דעת. אני יודע שאינך אוהב או נוהג לכתוב על המתרחש בישראל, אבל בכל זאת you can't blame me for trying. בהתאם לתיאורך האם שוק הדיוק בישראל לא נמצא במצב של "מומנטום"? אנשים מוכנים לשלם על דירות סכומים שאין להם הצדקה. ברוב הערים בישראל תשואת השכירות מגרדת את ה3% מלמטה בעוד שהרבית על המשכנתא חצתה את ה4% וכפי שצינייתה הכיוון הוא ככל הנראה כלפי מעלה בריביות. שלא נדבר על הפער העצום בין העליה במחירי הדירות לעומת העלייה הצנועה יחסית במחירי השכירות. תודה וחג שמח.
  סגור
 • לדעתו של מי "אין הצדקה"?
  רז 11/10/2017 07:50
  הגב לתגובה זו
  2 1
  .
  סגור
 • 9.
  או שמא, השוק לא באמת עולה
  איש אחד 10/10/2017 16:24
  הגב לתגובה זו
  6 2
  אולי השוק לא באמת עולה, אלא ערך הכסף הולך ויורד. שווי החברות עומד במקום, אבל הדולר שווה פחות. מדד המחירים לצרכן לא באמת משקף את ערך הכסף. בשנים האחרונות הודפסו טריליוני דולרים. איפה הם?
  סגור
 • היכן הכסף
  בר 13/10/2017 10:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הכסף נמצא בחשבונות של התאגידים הגדולים, הם אפילו לא משלמים מסים על הרווח,כאשר התאגידים ישאבו חלק גדול מהכסף שהוזרם עקב המשבר שהיה ,השווקים יעצרו ,ואז נעמוד במצב שהשווקים יתחילו לרדת ,כמובן שאפשר יהיה לפתור את הבעיה על ידי הזרמת כסף נוספת וחוזר חלילה,עד ליום שמי שהוא יבין שאי אפשר לפתור את הבעיות רק על ידי הדפסת כסף
  סגור
 • 8.
  מומנטום שמומנטום
  רוי 10/10/2017 16:05
  הגב לתגובה זו
  5 3
  שהכל יפול בחצי מה יגידו כל הממליצים,תמיד זה בא שלא מוכנים ,ככה זה בבועות.
  סגור
 • יש תחרות ביניהם כדי שאם יהיה משבר הם יקפצו עם "אני
  רז 11/10/2017 07:50
  הגב לתגובה זו
  3 0
  התרעתי ראשון"
  סגור
 • 7.
  ואחרי שסין שחררה חסמי האשראי, סביר שהשוק ימשיך ויעלה (ל"ת)
  מאמר מרתק! 10/10/2017 15:54
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 6.
  חברות רפואיות ביוטכנולוגית בתחום
  עינב 10/10/2017 15:00
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תחום חדש יחסית ברפואה.. תחום הקריספר, האם מכיר ? חברות כמו crsp. Ntla. Editתודה רבה
  סגור
 • 5.
  סוני זה כל השוני
  אבנר 10/10/2017 14:58
  הגב לתגובה זו
  2 0
  תודה על המאמר שלמהחברת סוני החליפה הנהלה... התחרות מאוד גדולה, אבל תחום המוזיקה צילום גאדגטים פורח וימשיך לצמוח.אשמח לדעתך.. תודה אבנר
  סגור
 • 4.
  טבע טבע
  טמיר 10/10/2017 14:54
  הגב לתגובה זו
  4 1
  הסיפור שאינו נגמר.. שלמה דעתך על הקופאקסון של מיילן ושל ההולנדים והשפעתו על טבע? תודה רבה
  סגור
 • 3.
  גזפרום הרוסית
  ירדן 10/10/2017 14:53
  הגב לתגובה זו
  3 1
  הבעיות והסיכונים הפוליטים ידועים... פוטין ושות' אבל נסחרת במכפילים "מצחיקים" 0.2 על ההון והמכירות..שווה בספרים יותר ממה שנסחרת. מה דעתך על משוואת הסיכון סיכוי שלה?תודה רבה
  סגור
 • שאל את מגדלי הפלפלים מה דעתם על עסקים עם אמא רוסיה.
  רז 11/10/2017 07:54
  הגב לתגובה זו
  1 1
  .
  סגור
 • כל השוק הרוסי נסחר בזול
  אריאל 10/10/2017 19:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא רק גזפרום, תראה את הנתונים של ERUS. אז מה? הסיבה היא שאנשים לא אוהבים להשקיע במדינת מאפיה !!!
  סגור
 • נכנס לאמריקה האם דרך מכסיקו לא יאומם (ל"ת)
  איך הוא 16/10/2017 15:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  הבעיה שלמה שבזמן האחרון אין תיקונים !
  Rsi-69.10 10/10/2017 13:49
  הגב לתגובה זו
  4 0
  כל יום של ירידות למחר כאילו כלום
  סגור
 • זה מה שהוא ממליץ-להמתין.
  ארז 11/10/2017 07:54
  הגב לתגובה זו
  3 0
  .
  סגור
 • 1.
  אני מכרתי שבועיים לפני המפולת.
  אנונימי 10/10/2017 13:43
  הגב לתגובה זו
  5 5
  אני מכרתי ממש בשיא את כל מניות הבנקים. עברתי לדולרים. מכרתי אותם במזומן. ונתקעתי עם השארית של הדולרים הירוקים. מהירוקים הפסדתי את כל מה שהרווחתי מהמניות. ואני סתם מנהל חשבונות זוטר.
  סגור