בעולם הפארמה הרותח - הנה 2 מניות שעשויות לקבל הצעה

שניר הנדלר בטור על המלחמה בתחום הפארפ שמציג התקדמות מרשימה במאבק לטיפול במחלת הסרטן
|
(18)

למרבה הצער, חולי סרטן רבים שמגיבים לכימותרפיה מתאכזבים לגלות שעל אף הטיפול האגרסיבי, הגידול הסרטני הצליח לשקם את עצמו. כדי להיאבק בכך, חברות תרופות רבות מנסות להתערב במנגנון השיקום של הגידול במטרה להאריך את חיי החולים. 

בשנים האחרונות נרשמה התקדמות לא מבוטלת בתחום זה, עם אישורן של תרופות המעכבות את האנזים פארפ (PARP) המסייע בתיקון נזקים ב-DNA. תאי הסרטן נעזרים ביכולת זו על מנת לתקן נזקי DNA שנוצרים במהלך טיפול כימותרפי, ובכך מפתחים עמידות לטיפולים. באמצעות עיכוב האנזים, התא הסרטני מתקשה לתקן את הנזקים עד למצב של מוות התא הסרטני (אפופטוזיס).

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

הפוטנציאל העצום של מעכב הפארפ כטיפול עצמאי או כחלק מקומבינציה של תרופות שיילחמו יחד במחלה הקטלנית, הביא לפני כשנה את פייזר (סימול: PFE) לשלם 14 מיליארד דולר תמורת חברת מדיווישן. במרכז העסקה עמד רצונה של ענקית התרופות האמריקאית להניח ידה על התרופה טאלאזופריב (talazoparib), מעכב פארפ הנמצאת בניסוי שלב 3 בחולות סרטן השד.

מי הן הבאות בתור?

הצעתה של פייזר הייתה גבוהה בכ-50% מזו שהציעה סאנופי-אוונטיס. בין החברות הנוספות שהוזכרו כמתעניינות ברכישת מדיווישן ניתן למצוא את נוברטיס, אמג'ן וסלג'ן. המוטיבציה של פייזר להחזיק בתרופה טאלאזופריב והרשימה המכובדת של המפסידות במירוץ לרכישת מדיווישן, הפכו בין לילה את חברת טזארו (סימול: TSRO) וחברת קלוויס אונקולוג'י (סימול: CLVS) למועמדות לרכישה.

טזארו השוויצרית פיתחה ומשווקת את התרופה זג'ולה (Zejula) לטיפול בסרטן השחלות. בדומה לתרופה טאלאזופריב של פייזר, גם זג'ולה היא מעכב לאנזים פארפ. אך זג'ולה אינה מעכב הפארפ הבלעדי בשוק הטיפולים לסרטן השחלות. התרופה של טזארו מתחרה בשוק הטיפולים לסרטן השחלות באסטרה-זנקה (סימול: AZN), שמשווקת את התרופה לינפארזה (Lynpraza) וקלוויס שמשווקת את התרופה רוברקה (Rubraca).

העובדה ששלוש חברות שונות מנסות להשיג נתח שוק משמעותי בשוק ספציפי, הכניסה את שלוש החברות למלחמה של ממש – מלחמת הפארפ. כשמלחמה מגיעה לשוק ההון, כל חדשה של אחת החברות מטלטלת את יריבותיה. עד לאחרונה, נראה שטזארו תכבוש את השוק בקלילות לאחר שהתרופה שפיתחה הייתה התרופה היחידה שאושרה כטיפול מונע על מנת להפחית את הסיכון לחזרת המחלה (Maintenance therapy).

טזארו היתה מבודלת ממתחרותיה גם באוכלוסיית החולות בהן היא מורשית לטפל. התרופות של אסטרה-זנקה וקלוויס אושרו תחילה לטיפול רק בחולות סרטן השחלות בהן התגלה מוטציה בגנים BRCA1/BRCA2 – גנים המונעים התפתחות גידולים סרטניים. כשאחד הגנים פגום, קיים סיכון גבוה לחלות בסרטן השחלה. בשונה מהתרופות של אסטרה-זנקה וקלוויס, התרופה של טזארו אושרה לשיווק בסרטן השחלות גם בנשים בהם לא התגלתה המוטציה.

לפי אגודת הסרטן האמריקאית, בשנה שעברה יותר מ-22 אלף נשים בארה"ב אובחנו בסרטן השחלות. לעתים קרובות החולות אינן נתקלות בסימפטומים המצביעים על המחלה בשלביה הראשונים, כך שבקרב 85%-80% מהחולות, הסרטן מתפשט לחלקים אחרים של הגוף לפני שהיא מאובחנת וזוכה לטיפול.

סרטן השחלות מדורג במקום החמישי מבין הסרטנים הקטלניים, במונחים של מקרי מוות ונחשב לסרטן הקטלני ביותר מבין הסרטנים התוקפים נשים. על פי הערכות, אחת מתוך ארבע נשים עם סרטן השחלות כוללת מוטציה בגנים BRCA1/BRCA2.

היתרונות בתרופה של טזארו אפשרו לה להחזיק ברבעון השני של 2017, נתח שוק של 60% משוק טיפול הפארפ בחולות סרטן השחלות. נתח השוק של טזארו מפתיע בגודלו מאחר ובמחצית מהחולות בהן טיפלה טזארו אובחנה מוטציה בגנים BRCA1/BRCA2 – אוכלוסיית חולות בהן מורשות לטפל התרופות של אסטרה-זנקה וקלוויס.

היתרונות של התרופה של טזארו על מתחרותיה, השתקפו היטב בתחזיות האנליסטים שהעריכו בתחילת השנה כי התרופה זג'ולה תניב בשנת 2021 הכנסות של 1.8 מיליארד דולר. לשם השוואה, קונצנזוס האנליסטים של בלומברג למכירות התרופות של אסטרה-זנקה וקלוויס בשנה זו עמד אז על 1 מיליארד דולר ו-600 מיליון דולר בהתאמה.

יעילות קלינית דומה

אך במלחמה כמו במלחמה, אסטרה-זנקה וקלוויס לא קפאו על השמרים. ניסויים נוספים שביצעה אסטרה-זנקה, אפשרו לה להשיג בחודש שעבר את אישור מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) לשיווק התרופה לינפארזה גם כטיפול מונע וגם להגדיל את אוכלוסיית המטופלות גם לחולות שאינן נושאות גנים פגומים. במקביל, אסטרה-זנקה קיבלה אישור לגרסה חדשה של התרופה שמקטינה את כמות הטבליות שהחולה נדרשת ליטול.

קלוויס, מנסה אף היא למקסם את הבוננזה שפיתחה, ובסמוך לאישור שניתן לענקית התרופות הבריטית להרחבת ההתוויה, היא פרסמה נתונים קליניים התומכים בקבלת אישור דומה לזה של טזארו ואסטרה-זנקה. בחודש הבא, קלוויס תגיש בקשה להרחבת ההתוויה, כך שאם לא תהיינה הפתעות, קלוויס צפויה לזכות באישור השיווק המשודרג בתחילת השנה הבאה.

העובדה שהתרופות שפיתחו אסטרה-זנקה וקלוויס מציגות יעילות קלינית דומה לזג'ולה של טזארו, מגבירה את הסבירות שאין הבדלים משמעותיים במוצרים. הערכות אלו הביאו לעלייה חדה בתחזית מכירות התרופה של קלוויס, על חשבונה של טזארו.

עסקת ענק

הראשונה ליהנות מתוצאות הניסויים החדשים היא אסטרה-זנקה, שביולי האחרון חתמה על עסקת ענק עם מרק (סימול: MRK) לשיתוף פעולה בפיתוח התרופה לינפארזה להתוויות נוספות. במסגרת העסקה, אסטרה-זנקה ויתרה על 50% מהרווח הגולמי שיירשם ממכירת מעכב הפארפ של אסטרה-זנקה בתמורה ל-1.6 מיליארד דולר במזומן ועד 6.9 מיליארד דולר במענקים נוספים ותמלוגים.

העסקה בין השתיים מהווה גושפנקא לפוטנציאל הענק של מעכבי הפארפ, לא רק כטיפול עצמאי, אלא גם כחלק מרכזי בטיפול בקומבינציה של תרופות. במרק מקווים ששילוב של התרופה לינפארזה של אסטרה-זנקה עם התרופה קיטרודה (Keytruda) של מרק, יפתח בפני שתי החברות שווקים חדשים.

התרופה קיטרודה היא חלק מקבוצת תרופות החוסמות את הקולטן PD-1. הגידול הסרטני מתחבר לקולטן זה ומביא להשתקה של המערכת החיסונית. על ידי חסימת הקולטן, הגידול נותר חשוף בפני המערכת החיסונית והיא מצליחה לתקוף אותו.

הכיסים העמודים של מרק ואסטרה-זנקה מעניקים על הנייר, יתרון למעכב הפארפ של אסטרה-זנקה, שכן השתיים יוכלו להשקיע משאבים רבים בהגדלת השוק של התרופה והרחבת השימוש בה להתוויות נוספות. במקביל, אסטרה-זנקה מבצעת ניסויים קליניים גם בקומבינציה של לינפארזה ואימפינזי (Imfinzi), מעכב PD-1 שפתחה אסטרה-זנקה בעצמה.

גם טזארו וקלוויס בוחנות את התרופות שלהן בשילוב מוצרים החוסמים את הקולטן PD-1: טזארו מבצעת ניסוי בתרופה זג'ולה בשילוב עם קיטרודה של מרק; ואילו קלוביס עורכת ניסוי בתרופה רוברקה בשילוב עם טסנטריק (Tecentriq) של רוש וחתמה לאחרונה גם על שיתוף פעולה עם בריסטול מאיירס (סימול: BMY), לבחינת התרופה רוברקה בשילוב עם אופדיבו (Opdivo).

נוסף על הפוטנציאל של מעכבי הפארפ להשתלב בקומבינציה עם תרופות החוסמות את הקולטן PD-1, לא מן הנמנע שהתרופות של אסטרה-זנקה, טזארו וקלוויס יראו יעילות קלינית גבוהה יותר בשילוב עם תרופות עם מכניזם פעולה אחר.

על פי פרסומים בתקשורת, טזארו ניסתה למצוא רוכש שישלם עבורה 10 מיליארד דולר, אך זה טרם נמצא. בשבוע שעבר עלה גם שמה של קלוויס כמועמדת להירכש בידי אילי לילי (LLY), אך עסקה שכזאת טרם פורסמה באופן רשמי. כך או כך, שיתופי פעולה בין השתיים לענקיות הפארמה תומכות בעסקאות נוספות בתחום הפארפ.

קלוויס זולה מטזארו

עם נעילת המסחר אתמול, נקבע שווי השוק של טזארו על כ-6.5 מיליארד דולר. שווי הפעילות של החברה השוויצרית (שווי שוק בניכוי מזומן נטו - EV) מסתכם בכ-6.3 מיליארד דולר – מכפיל של 4.8 על תחזית מכירות התרופה זג'ולה ב-2021 ועומדת כעת על 1.3 מיליארד דולר.

לשם השוואה, קלוויס נסחרה אתמול בלילה לפי שווי של כ-4.9 מיליארד דולר. שווי הפעילות שלה (EV) משקף מכפיל של 3.8 בלבד על תחזית למכירות התרופה רוברקה – 900 מיליון דולר בשנת 2021. לכן, כרגע נראה שמבחינת תמחור, קלוויס "זולה" מטזארו ועשויה להתברר אטרקטיבית יותר אם היא תצליח לזכות באישור מה-FDA לטפל באוכלוסייה גדולה יותר של חולות סרטן השחלות.
 
הכותב הוא שניר הנדלר, יועץ לקרנות גידור ולקוחות כשירים בתחום הביומד ומנהל הבלוג ביולוג
 

תגובות לכתבה(18):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 12.
  שאלה לשניר - ביונדווקס
  אליקו 03/10/2017 00:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שניר שלוםכיועץ בתחום הביומד מה דעתך על החברה? כמה מתחרים יש לה על אותו סוג פתרון תרופה שלהם?האם יש לה ייחודיות מסויימת לעומת השאר? אשמח להכוונותתודה
  סגור
 • ביונדווקס
  שניר הנדלר 03/10/2017 15:32
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שלום אליקו, אני מקווה לכתוב בקרוב ניתוח רחב על ביונדווקס, בתקווה שהוא יענה על שאלותיך.
  סגור
 • תודה (ל"ת)
  אליקו 04/10/2017 08:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 11.
  ישראל999
  ישראל999 01/10/2017 17:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לעניות דעתי מנית הפארמה המקומית שתקבל הצעה היא אינטק פארמה. קצת לפני פרסום תוצאות הניסוי
  סגור
 • 10.
  שניר - מה דעתך על קמהדע? רשמת עליה כמה כתבות כבר
  יוסי 01/10/2017 15:32
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בחודשים האחרונים.
  סגור
 • טען עוד
 • קמהדע
  שניר הנדלר 01/10/2017 15:55
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שלום יוסי, מבלי להתייחס לשווי של החברה, אני חושב שהעתיד של התרופה גלסיה עוד לפניה בכל הקשור לטיפול בחולים החסרים בחלבון אלפא-1. לגבי יתר האינדיקציות במוצר כמו במחלת השתל נגד מאכסן (GVHD), סכרת והשתלת ריאה, אני חושב שהחברה צריכה לעשות בדק בית רציני ולבחון האם באמת יש למוצרים האלו פוטנציאל להגיע עד לקו הסיום. לגבי המוצר באינהלציה, אני באמת חושב שיש למוצר שוק, רק שיש צורך בניסוי קליני ארוך יותר מזה שביצעה קמהדע. האמור אינו מהווה המלצת השקעה או המלצה לביצוע פעולה כלשהי ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשב בצרכיו ובנתוניו של כל אדם
  סגור
 • לגלסייה עתיד מוגבל בתוך טיפולי ה-IV
  ב 03/10/2017 22:04
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אינדיקציית ה-GVHD קשה מאוד ויש לה קנדידטים טובים משמעותית כמו האיברוטיניב. מי שמחפש מניות ביוטק מעניינות יותר ימצא אותן במקום אחר.
  סגור
 • 9.
  סוף סוף כתבה רצינית כן ירבו (ל"ת)
  dav 01/10/2017 15:06
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 8.
  כתבה מאוד מעניינת וטובה כתבת שלמה ובנוסף מנותחת מבריק.
  rafi1717 01/10/2017 14:46
  הגב לתגובה זו
  6 0
  כתבה מקצועית ביותר
  סגור
 • 7.
  כן פייט
  יוסי 01/10/2017 14:41
  הגב לתגובה זו
  0 1
  לענ"ד כדאי ללמוד היטיב את החברה ולעקוב .אני קניתי קצת , אם משהו שם יתקדם . . .
  סגור
 • 6.
  vblt (ל"ת)
  גג 01/10/2017 12:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • שמור כספך (ל"ת)
  ב 03/10/2017 23:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  מרתק
  שמרית כהן 01/10/2017 10:06
  הגב לתגובה זו
  3 0
  ניתוח חשוב ומעניין, בייחוד בתקופה הזאת, תודה רבה!
  סגור
 • 4.
  מידע חשוב מאוד תודה! (ל"ת)
  משקיעה חיננית 01/10/2017 09:55
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 3.
  ניתוח מעניין + שאלה
  אביתר 01/10/2017 09:45
  הגב לתגובה זו
  3 0
  תודה על הניתוח. האם בין התרופות שאושרו ואלו שבשלבי ניסוי יש כאלו שיודעות להבחין בין תאים תקינים לתאים סרטניים?
  סגור
 • תאי סרטן לעומת תאים תקינים
  שניר הנדלר 01/10/2017 10:11
  הגב לתגובה זו
  4 0
  שלום אביתר, תאים סרטניים נושאים פגם ב-DNA ולכן זקוקים לאספקה של החלבון PARP. לעומתם, רוב התאים התקינים לא נושאים פגם ב-DNA
  סגור
 • 2.
  כן ירבו כתבות כאלו ויעלמו "הקוראים בגרפים" (ל"ת)
  המציאותי 01/10/2017 09:43
  הגב לתגובה זו
  7 0
  סגור
 • 1.
  כתבה מעניינת. תודה (ל"ת)
  אילן רוזנברג 01/10/2017 08:53
  הגב לתגובה זו
  7 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות