המחנאות של כחלון: מסע ההאשמות שנועד להגן על 'מחיר למשתכן'

חיה נחום, בעלת המטבחון פרסום ומומחית למיתוג פרויקטי נדל"ן למגורים, חושבת שכחלון צריך להפסיק להאשים את כלל הגורמים בשוק, ולהתחיל לטפל בבעיית ההיצע
|
(5)

"מחנה" הוא ישוב ארעי המתאפיין בארעיותו של המחנה או ארעיותם של האנשים המתגוררים בו.  הפרשנות השנייה מתאימה בול לדמוקרטיה המשברית של ישראל, במיוחד בימיו של הקיסר ביבי. הסלנג הישראלי הכה מגוון סיגל את המילה הגנרית "מחנה" והשתמש בה כהטיה למחנאות – מי שיוצר ומפלג בין גורמים שונים כדי ליצור פרובוקציה על מנת להשיג מטרותיו. 

נראה כי שבתקופה האחרונה אחד מכלי הנשק של שר האוצר שלנו בהגנתו על תכנית הדגל שלו, מחיר למשתכן, היא העיסוק במחנאות. זה התחיל ביזמים שאותם האשים כחלון כי בגלל שהם חושבים אך ורק על שורת הרווח מהפרויקט, הם מתנגדים לתכניתו ובכך ניסה להפנות את ציבור הרוכשים נגד היזמים הבונים את דירותיהם. אחר כך עבר כחלון למשקיעים, שאותם האשים כי הם גוזלים דירות לזוגות הצעירים בכך שהם מחזיקים בכמה דירות בו זמנית. על כן מנסה בימים אלה לקדם מיסוי על מי שמחזיק 3 דירות ומעלה, הצעת חוק שזוכה לחיצי ביקורת מכל כיוון.

האחרונים שהביעו תמיהה והעבירו ביקורת על הצעת החוק (כמו גם על התנהלותו של שר האוצר) הם חלק מחברי הכנסת עצמם. ח"כ גפני, יו"ר ועדת הכספים שחייבת לאשר כל חוק לפני שהוא מתקדם הלאה בצנרת הבירוקרטית, אף הכריז כי החוק לא יעבור את הועדה שלו ולכן לא יאושר.

אז כחלון מצא עוד קבוצה שמנסה לפגוע בזוגות הצעירים לגרסתו, או כמו שניסח באחד הפוסטים שהעלה לאחרונה: "חברי הקואליציה יצטרכו לבחור אם הם תומכים בהחלטה שמסייעת לזוגות צעירים ומעמד הביניים, או מצטרפים ליאיר לפיד שמגן על האלפיון העליון.  המטרה בתכנית המס על דירה שלישית היא לפנות דירות ולהגדיל היצע, אנחנו כבר בחרנו, אנחנו בעד הזוגות הצעירים". מחנאות, כבר אמרנו?
 
אז נכון, שר האוצר צודק שצריך לדאוג לזוגות הצעירים, אבל הוא דואג להציג את כל מי שלא זוג צעיר כאויב הציבור: יזמים, משקיעים, משפרי דיור ונבחרי ציבור שאומרים מה שהם חושבים על התכנית שלו. אגב, כחלון, כולם היו פעם זוגות צעירים ורובנו עדיין צריכים להרוויח 140 משכורות ממוצעות כדי לרכוש דירה (בעולם דמיוני בו כל המשכורת הולכת לרכישתה ולא רק שליש ממנה, כי צריך הרי גם לקנות חלב ולחם ולשלוח את הילד לגן).
 
אז במקום לעשות את העבודה באמת ולדאוג להיצע, כחלון עושה בעיקר רוח ומסיט את הדיון הציבורי למחנאות, שיחד עם עסקנות נחשבים כנראה למקצועות החובה ב"אוניברסיטה" של הפוליטיקה הישראלית. ולא רק שהוא לא דואג להיצע, הוא עושה את ההפך. מאז "מלחמתו חסרת הפשרות" למען הזוגות הצעירים, כאמור לא יצא מכרז אחד רגיל. 

אז אדוני השר, בתלמוד אמרו ״זה נהנה, וזה לא חסר״. צריך לפעמים גם לדעת ללמוד לוותר לזולת כך שהוא לא יחסר. למה אתה דואג להחסיר מהקבוצות השונות באוכלוסייה ומתמקד רק בקבוצה אחת (שבמונחים של שוק הדיור איננה אפילו הקבוצה העיקרית)? יפה יהיה אם תעמוד מול כל הבוחרים שלך ותוותר על המחנאות כדי לטפל במצוקה האמיתית של כולם  כאחד - מצוקת הקרקעות לבנייה. תשווק יותר קרקעות, תבנה יותר דירות וכך תגדיל את ההיצע ותוריד מחירים.

תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  כולנו מתרסקת
  דני 03/10/2016 20:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  חוץ מכמה אדיוטים שכחלון בונה עליהם, הציבור מואס בכחלון. הסקרים ברורים. העילגות, התוקפנות, וכולנו? גלנט התקפל כמו כלומניק בפני מנהל עמידר ויצא קטן, פולקימוני פוקימוני המצחיק פתטי, כחלון מוכר מס שאינו ברור, אינו שוויוני ומקומם רבים. ראו את הירידה שלו על האומללה מעפולה שירשה 4 דירות (נאום בקבוקי הערק). הוא לא מספר שגב׳ אמסלם שמשכירה ב 6200 את הדירות, משלמת 620 ₪ מס, ונשאר לה 5800 לחיות ואחרי המס 2500 שקל. את זה הוא לא מספר הבדרן. כי גב׳ אמסלם יכולה למות מבחינת השר, להיות ענייה. העיקר שימכור את התעמולה לאידיוטים שמקשיבים לו. אבל בסוף כולם מבינים. האיש גמור. הוא והמפלגה המצחיקה שלו.
  סגור
 • 3.
  חיה נחום - כותבת מאמר זה
  זהבה 28/09/2016 08:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מסכימה איתך בקשר למסוי דירה שלישית. אך למה להראות ולהבליט את שמאלניותך? לקרוא לביבי קיסר ולהדביק לו את המחנאות כדי לגנות את ראש ממשלתנו שנבחר בצורה דמוקרטית. ברור לי שאת יודעת שהמחנאות היתה קיימת טרם ביבי בן ראש הממשלה רבין ז"ל לבין פרס שמהיום ז"ל. אז ההדגשה וההשלכה לביבי מבחילה בעיני ואינה מכבדת אותך!!!
  סגור
 • 2.
  מה עם משפרי דיור עם חובות. בכל משתכן גם משפרי דיור. (ל"ת)
  גליה 27/09/2016 20:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  הסתת האש של כחלון
  הסתת האש של כחלון 27/09/2016 10:21
  הגב לתגובה זו
  6 1
  נכון מאוד , כחלון אמור לשחרר קרקעות ולזרז בירוקרטיה, להגדיל את ההיצע, ולטפל בגז של המדינה. כיוון שהוא לא עושה זאת מסית את הצבור והתקשורת נגד אזרחים אשר תורמים להגדלת היצע הדירות להשכרה במקומו. כחלון תתעשת תפסיק לסכסך ותעשה את עבודתך
  סגור
 • כתבה מכונה
  משה 30/09/2016 22:48
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כחלון אץ כמו סוס עיוור כולם אומרים לו שהוא טועה חוץ מנערי האוצר שהם טועים בגדול והוא שומע בכולם וממשיך לדהור בלי להסתכל לצדדים ולראות את מי הוא דורס . את הדצוקרטיה את בעלי הדירות את האנשים שהצביעו לו והיום מתחרטים על הטעות זה חוק צרושע שמכנס לכיסו דל האזרח וגונב ממנו כמו במדינות חשוכות
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות