האם מניית מזור יקרה מידי אחרי זינוק של 1,200%?

שלמה גרינברג, פרשן וול סטריט של אתר Bizportal, מתייחס לשלוש החברות הצעירות סולאר סיטי, אינטרספט פארמה ומזור
|
(19)

סולאר-סיטי (סימול: SCTY), אינטרספט פארמה (סימול: ICPT) ומזור (סימול:MZOR). האם הן "יקרות מידי"? מה שמקשר בין שלושת החברות הצעירות הללו הוא הערכת החלל שמעניקה להן וול סטריט לנוכח הביצועים הדלים שלהן במיין סטריט.

שתי הראשונות מוערכות סביב ה-6 מיליארד דולרים ו-MZOR בכ-440 מיליון. SCTY, שמוערכת לפי 6.2 מיליארד או 49 פעם המכירות, מפסידה 50 סנט על הדולר ועל פי הקונצנזוס תמשיך להפסיד במהלך 3-4 שנים. ICPT, שמוערכת ב-5.7 מיליארד או 2,180 פעם המכירות, תפסיד גם היא בעתיד הנראה לעין ומזור, שמוערכת לפי 440 מיליון, "רק" פי 20 מהמכירות מפסידה כ-1.3 דולר על כול דולר מכירה.

שלוש החברות תצטרכנה, ללא ספק, עוד מזומן בעתיד כך שדילולים עתידיים מובטחים ועל כול אלו ישנן העובדות ההיסטוריות של מקרים דומים בעבר שמצביעות בברור על כך שהסיכוי שהשלישייה הזו תממש את החלום הנוכחי של וול סטריט (שבגללו ההערכות הגבוהות) במלואו נמוך ביותר. העובדות מצביעות על כך שאחוזי הסיכוי שחלומות של וול סטריט יתגשמו במיין סטריט (ולא משנה באיזה תחום) קרובים יותר לאפס מאשר למאה.

השורה התחתונה היא שמהבחינה הכלכלית נטו למעלה מ-80% מהערכת שלוש החברות מתבססת על חלום שאנליסטים ופרשנים בוול סטריט מנסים להלביש על מיין סטריט. ובכול זאת העובדות מדברות בעד עצמו, משקיעים מוכנים לשלם את ההערכות שהזכרנו ונראה שהרבה יותר. השווקים בהם פעילות החברות הנ"ל, שוק האנרגיה הסולארית, שוק התרופות למחלות קשות (במקרה של אינטרספט זה מחלות הכבד) ותחום השימוש ברובוטיקה להנחיית ניתוחים הם אומנם חלומיים ביותר אבל גם תחרותיים מאוד והתחרות בכולם היא בעיקר מול חברות הענק, שבדרך כלל הן שמגשימות את החלומות, וגם מול עשרות ולעיתים מאות חברות דומות בעלות סיכויי שווה להצלחה.

שתי שאלות שעולות לנוכח הצלחת השלישייה הנ"ל בוול סטריט:

1. איך אפשר להסביר את הבחירה של וול סטריט במניה זו או אחרת?

2. האם יש דרך שבאמצעותה יכול המשקיע לנחש מי תהיה החברה שוול סטריט תטפח?

התשובות לשאלות הן "כן" ו"לא", אפשר להסביר את הבחירה אבל רק בדיעבד ולכן אי אפשר לחזות אותה מראש. כשאנחנו מתבוננים היום ב-SCTY, ב-ICPT וב- MZOR אפשר להסביר מה הפך את המניות הללו ללהיטים אבל איש לא יכול היה לנחש זאת לפני "ההמראה". היכולת לחזות התפתחות מגמה במניה, היא החלום הרטוב של כול משקיע. הבעיה היא שהיסודות שמהם מרכיבים פלטפורמת חיזוי למניות מהסוג שמוזכרות כאן אינם מוחשיים או מדידים.

מה למשל מוביל את חברת מזור להערכה כזו בבורסה? האם הפוטנציאל באמת כ"כ גדול?
נכון, מזור המובילה ואולי היחידה בתחום השימוש ברובוטים בניתוחים בחוט השדרה (תחום ענק שבהחלט מדליק חלום) אבל בתחום הרחב יותר של מערכות ממוחשבות לניתוחים כולל בעמוד השדרה ( מערכות CAS- Computer-Assisted Surgery) קימות מערכות הנחייה לא מעטות, כמו מערכות להנחיה אופטיות, הנחיה באמצעות הדמיה תלת ממדית ועוד, שמתבצעות ע"י חברות גדולות ומבוססות, ממדטרוניקס וסימנס ועד לסטרייקר ובריין-לאב.

השאלה לפיכך צריכה להיות על איזה נתח מהשוק תוכל מזור להשתלט והאם היא בנויה להצליח בכך? נראה שבשלב הנוכחי השוק מאמין שכן והשאלה היא, האם בשלב הנוכחי, אחרי עליות כה חדות, כדאי עדיין להיכנס? לצאת?
בשנה האחרונה עלו מניותיהן של השלושה ב 370, 760 ו 350 אחוזים בהתאמה. בחרנו את השלוש כי כולן נמצאות בקבוצת המעקב שלנו. אחרי סולאר-סיטי אנחנו עוקבים בגלל 2 סיבות. הראשונה, אלון מאסק, היו"ר והמייסד המשותף שלה (ביחד עם האחים לינדון ופיטר רייב) שפשוט חובה לעקוב אחרי כול מיזם שלו (הקודמים היו PayPal שנרכשה ע"י EBAY, חברת המכוניות טסלה שהוא מוביל וחברת SpaceX שגם אותה הוא מוביל וגם היא תופעה בפני עצמה).

הסיבה השנייה היא בגלל שתחום האנרגיה הסולארית "מכאיב" לנו כיוון שאין שום סיבה בעולם מדוע אין אפילו חברה ישראלית אחת בין המובילות בתחום שלמעשה פותח בישראל (ואנחנו שמנו לא מעט כסף של לקוחות בזמנו בחלוצת התחום, חברת לוז ז"ל שכול הידע שפתחה עבר לגרמנים ובמחיר נזיד). אחרי אינטרספט אנחנו עוקבים בגלל שכידוע לכם תחום החלומות הרפואיים אהוב עלינו וזו מייצגת חלומות רציניים ביותר בתחום מחלות הכבד ומנוהלת ע"י צוות יוצא מן הכלל.

את מזור גילינו כיוון שהספור הזכיר לנו את חברת הרובוטיקה המופלאה Intuitive Surgical, (סימול: ISRG) שאותה אנחנו "מלווים" מאז ראינו הדגמה של הדה-וינצ'י באמצע שנות ה-90 הרבה לפני ההנפקה הציבורית והשתתפנו בגיוס הפרטי הראשון שלה. הצורך הקים בשיפור הטיפול בחוט השדרה, היכולות הטכנולוגיות של מזור וההנהלה המצוינת הביאו אותנו למסקנה שמתפתחת כאן חברת נישה מובילה.

רוב האנליסטים, למרות העליות והערכים עדיין ממליצים לקנות. רייצ'ל מקמין, האנליסטית של מריל לינץ'/בנק אוף אמריקה, העלתה השבוע את מחיר היעד להמלצת הקניה על ICPT מ-81 ל-872 דולר (לא, זו אינה טעות).
האנליסט Vishal Shah מדויטשה בנק העלה השבוע את מחיר המטרה של SCTY ל-90 דולרים ואילו JMP Securities, שביוני 2013 נתן המלצת קניה על מזור עם של 21 דולר שידרג בשבוע שעבר את מחיר היעד ל-31.
העובדה שהערכות מסוג זה קצת מערערות את האמון שלנו במדע הכלכלה כמדע מדויק אינה יכולה להאפיל על הצורך לנסות ולהבין מה הולך כאן?

למה SCTY מוערכת ב-50% יותר מהמתחרה הגדולה בהרבה והרווחית שלה FSLR או פי 40 יותר מהמתחרה בעלת נתונים דומים, Real Goods Solar (סימול:RSOL)?

האם התקדמותה של ICPT בפתוח תרופה נגד כבד ושנמצאת בתחרות עזה מול ענקיות כמו איליי-לילי (סימול:LLY) או JNJ מצדיקה הערכות כאלו?
מדוע היא מוערכת ב50% יותר מהמתחרה הישירה שלה Exelixis (סימול:EXEL)? והאם הערכת MZOR, מול האלטרנטיבות והסיכויים, מוצדקת?
הערכת חברה, כמו יופייה של אישה, נקבעת ע"י המסתכל.

הכלכלן או רואה החשבון בוחנים את הנתונים, העובדות. בוול סטריט ובמיוחד במניות חלום כמו השלישייה הנ"ל קובעים האנליסטים והפרשנים ולא על פי העובדות אלא על פי המשתנים הבאים
1.ההנהלה ובעיקר האיש שמוביל ומערכת היחסים שלו מול וול סטריט.
2.תחום הפעילות שחייב להיות חלומי ופוטנציאל החברה (שמעריכים האנליסטים) לנגוס בו
3.המוצר/ים, רמתם הטכנולוגית והתאמתם (בעיני האנליסטים) למימוש החלום.
4.מהם סיכויי החברה (בעיני האנליסטים) להירכש.
5.הקשרים שיש לעושי השוק, לאנליסטים ולבעלי מניות למערכת התקשורת.
6.הצלחת החברה לעמוד בציוני הדרך של האנליסטים.

כול הגורמים הללו אינם ניתנים לחיזוי בתחילת הדרך אבל מתגבשים עם הזמן. שלושת החברות הנ"ל עומדות עד כה בכול התנאים וככול שהזמן עובר וששת התנאים הללו ימשיכו להחזיק מים כך גם תמשיך החגיגה במניות. החגיגה הזו, שתתקדם תוך זעזועים, לעיתים מפחידים, תסתיים רק כאשר החלום יתממש (כי אז תוערך החברה לפי ערכים מאזניים, פחות בהרבה משהוערכה בשיא החלום) או שייעשה ברור שלא יתממש.

האם כדאי עדיין, למרות הערכים, לרכוש מניות מהסוג של SCTY ,ICPT או MZOR בערכים נוכחיים? האם הן לא "יקרות מידי"?

אם אתה מאמין שששת התנאים ימשיכו להתקיים כדאי כי "יקר מידי" זה מונח מדיד ויחסי שמתאים למיין סטריט לא לוול סטריט. יודעים כמה פעמים אמרו ש-IBM, גוגל, או אמג'ן, לפני שפרצו במיין סטריט, "יקרות מידי" בוול סטריט? אם אתם מאמינים ש-SCTY ,ICPT ו-MZOR יגיעו פעם לרמות של CVS ,AMGN ו-ISRG אז אספו המניות הללו לאט ולאורך זמן.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

תגובות לכתבה(19):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 17.
  לאמיר (15)
  שלמה גרינברג 21/01/2014 18:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הבעיה של פרונטייר היא התחרות, בעיקר מול AT&T (שממנה רכשה את חטיבת האלחוט בקונקטיקוט ואתה יש לה שת"פ) וגם מול CenturyLink . לדעתי התקווה היחידה כרגע לבעלי המניות היא רכישה. הכרתי אותה היטב בעבר וב 2008 נראה היה לי שהיא מתחסלת. היא אומנם הצליחה לשרוד אבל אינה צומחת ובתחרות כאמור משקיעים מעדיפים את המתחרות הגדולות.
  סגור
 • 16.
  אקסלנז
  אריאל 21/01/2014 18:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה . מהכתבה בתאריך 16.01 לא ענית על אקסלנז. יש סיבה ?
  סגור
 • 15.
  שלוימה - אפשר כמה מילים על
  תמיר 21/01/2014 16:53
  הגב לתגובה זו
  0 1
  FTR פרונטייאר קומוניקשיין ?
  סגור
 • 14.
  וזה הכלל: שבית השקעות או אנליסט ממליץ לקנות אחרי עליות
  מאיר 21/01/2014 15:00
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הכלל אומר: רוץ מכור. בדוק עם 32 שנות ניסיון בשוק
  סגור
 • נכון מאוד ונכון גם להיפך , כשממליצים למכור תקנו! (ל"ת)
  אסף 24/01/2014 22:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • טען עוד
 • 13.
  למי שמחפש מזור חדשה
  הבנאי 20/01/2014 18:01
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הוא יכול למצוא אותה בביוקנסל ג.נ. מחזיק במניה ביוקנסל
  סגור
 • 12.
  השוואות
  שפונדרה מה רע ? 20/01/2014 16:38
  הגב לתגובה זו
  3 1
  נלהב יקר - אני לא מבין בהשוואות ולא יודע אם יש למי להשוות - אבל אם כבר משווים לא רואה מדוע מזור לא תהיה לפחות מיני ISRG . אני מסכים עם שלמה שקצב המכירות למרות שעולה לאיטו אינו יכול להחזיק תמחור כזה לאורך זמן ולכן השאלה הגדולה היא האם ההסכם החדש יגרום למכירות גבוהות משמעותית. אפשרות שניה היא רכישה. כאן אני ממתין לראות למי תהיה סינרגיה טובה מרכישה כזו שתמנף אותה עם הטכנולוגיה של מזור ושתלים קו מוצרים של רובוטים רפואיים . ISRG אפשרית ואולי עוד כמה פילוני רובוטיקה וציוד רפואי. אני לא חושב שמדובר עוד בחלום - כי יש מוצר עובד אלא בשאלות תימחור ותחזיות ערכות לעתיד. אין לי בעיה גם ב50$ :-)
  סגור
 • 11.
  מניית השנה 2013 וגם בשנים הבאות
  משקיע ומרוויח 20/01/2014 16:18
  הגב לתגובה זו
  4 0
  בקרוב מאד תושק המערכת לניתוחי מוח ואז הנייר יכפיל ואף ישלש ערכו, ואל תתפלאו שהחברה תימכר לענקית פארמה
  סגור
 • 10.
  הערה לנלהב
  שלמה גרינברג 20/01/2014 16:11
  הגב לתגובה זו
  2 0
  היכן ראית השוואה בין מזור לאינטרספט?
  סגור
 • 9.
  המשך
  נלהב 20/01/2014 15:44
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מזור לעומת זאת מוציאה חשבוניות בקצב שהולך ונהיה מזורז יותר ויותר(ולהערכתי יגבר בעקבות השת"פ שנחתם עם חברת ההפצה הענקית-ראה שפונדרה,ועם הסרת החסמים של חוסר הוודאות סביב האובמה קייר.)כלומר מדובר במוצר מוגמר,מאושר ונמכר=מציאות ולא חלום!!התמחור?YOUR GUESS IS GOOD AS MINE....אתה מכיר מתחרה אחד בתחום הספציפי של רובוטיקה של ניתוח עמוד שדרה ולא לשכוח ניתוחי מח(פוטנציאל אדיר שגם הוא ללא ספק תורם לתמחור)?אני לא....זאת ועוד יגעתי ולא מצאתי סבה אחת מדוע לא תלך מזור בדרכה של ISRG?!(קשה להשוות את הרנסנס לדה וינצי אבל כל מנתח מתחיל יאמר לך שמדובר ברמה אחרת של טכנולוגיה....)ולבסוף אפשרות הרכישה.....(יש כמה רוכשות פוטנציאליות מענינות וכבר דברנו בכך באחד הטורים שלך..)אגב חשוב לציין שמזור נסחרת כדואלית גם בתל אביב,והמחזורים בארץ אינם פחותים מאלה בחו"ל.....כך שלא מדובר רק בוול סטריט....והנה קראתי את תגובה 6 שלך ובה מצאתי אך ורק חיזוקים לדעתי! שפונדרה ב-50$ נמכור....חצי מנה......
  סגור
 • 8.
  ICPT ו-MZOR
  נלהב 20/01/2014 15:43
  הגב לתגובה זו
  4 0
  שלמה יקר אינני מכיר את חברת הסולאר,אבל ההשוואה בין ICPT (שאותה אני מכיר היטב)לבין מזור ,עם כל הכבוד(ויש הרבה כבוד!)אינה נכונה....לאינטרספט אין כלום זולת חלום(שסיים זה עתה את פייז 2B עם בעיות קשות של תופעות לוואי-כולסטרול רע- ועם חמישה ששה מתחרים מאוד חזקים ובכלל זה GILD האימתנית וחברה ישראלית צעירה ומבטיחה,שעומדת בפני הנפקה בנסדק ומקימת בימים אלה את פייז 2B שלה בשם גלמד(GLMD)!הטירוף שסבב את החברה בשבוע שעבר והפרמיה המשוגעת שקבלה נובע בעיקר מירידת האסימון לשוק אודות חומרת והיקף מחלת ה-NASH שעד עתה כמעט ולא הזכירו אותה=מגיפה של ממש,שאין כרגע שום תרופה שמתמודדת איתה!זה מקור התמחור המופרך שהביא את אינטראספט לשווי שוק הזוי(בשיא כ-10B),מבלי שהוציאה חשבונית אחת וגם לא תוציא לפני 2016(במקרה האופטימי).
  סגור
 • 7.
  ל-3
  יו יו 20/01/2014 15:25
  הגב לתגובה זו
  1 0
  יא נעל. כל מניה בחו"ל שווה שתי מניות ישראליות. צחוקים עם האספסוף של השוק. אתם פשוט מחלקים כסף לכרישים. תודה!
  סגור
 • 6.
  הערות
  שלמה גרינברג 20/01/2014 14:48
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ל 2: "הנישה הקטנה" שבה פועלת מזור, ניתוחי חוט השדרה, גלגלה, לפי סטטיסטיקה של 2009 (היום יותר) למעלה מ 50 מיליארד עם הוצאות נלוות שלאחר הניתוח של למעלה מ 26 מיליארד וזה רק בארה"ב. עם זאת, אין ספק שהחברות שהזכרת מציגות ומציעות חלום רק שמה שקובע הוא הערכת החלום וזה קורה רק בוול סטריט לחיים (4): "הבעיה" של MZOR אינה כרגע ברווחיות אלא בקצב העלייה במכירות מחד ובכיסוי של אנליסטים משפיעים מבתי השקעה מובילים. את ISRG מכסים 17 אנליסטים כולם מבתי ההשקעה המובילים בעולם שלהם השפעה על משקיעים מוסדיים. מזור מכוסה ע"י 5 אנליסטים שרק אחד מהם מייצג בית השקעות מוביל. האנליסטים יגיעו עם העלייה במכירות
  סגור
 • 5.
  מי שהקשיב שמזור יקרה הפסיד המון
  דב 20/01/2014 13:30
  הגב לתגובה זו
  3 0
  כבר שנה אני שומע מזור יקרה בנתיים החברה מתקדמת יפה וכך המניה לדעתי זאת רק ההתחלה והמערכת תהפוך להיות גולד סטנדרט כמו כן אני לא אתפלא עם תירכש
  סגור
 • 4.
  מזור מומלצת לפני כמה ימים על ידי בנק להשקעות...היא חתמה
  חיים 20/01/2014 12:11
  הגב לתגובה זו
  5 0
  בארהב לשיווק המכשירים שלה לניתוחים עי חברה גדולה שתשווק ..לבתי חולים... אז מה השאלה מר גרינברג..שאלה של זמן שהחברה תחל להרויח בהקדם .נא תשובתך...
  סגור
 • 3.
  הוא "לא מסכים"
  זהבי 20/01/2014 10:47
  הגב לתגובה זו
  2 3
  תמיד יש טיפש תורן שעושה לי נאחס על הבוקר....הפעם זה שלא מזהה אלא קורא לעצמו " לא מסכים".....שמעתם.??? הוא לא מסכים....מי זה הוא??.....למה לא מזדהה? כובע..איזה כובע? טמבל כמובן......אז המניה חורצת לו לשון ועולה..ועכשיו לגורם יותר רציני....JMP SECUR-- מעלה את מחיר היעד של מזור ל......31 דולר(שלושים ואחד..) כשהיום המחיר הוא בערך 12 דולר....מי שיודע חשבוןמ שיעשה את החשבון(העיקר שזה לא יהיה זה שלא מסכים כימ חשבון הוא לא יודע)
  סגור
 • מחיר הנייר היום הוא 25 דולר
  אתה טועה 20/01/2014 12:17
  הגב לתגובה זו
  3 0
  ולא 12 דולר. נא לדייק...
  סגור
 • 2.
  מזור יקרה בטירוף. המניה עלת פי 12 המכירות רק
  עברתי לחלום אחר 20/01/2014 10:25
  הגב לתגובה זו
  5 8
  פי 1.5 ועוד ההפסד הולך וגדל בגלל הוצאות הולכות וגדלות יחד עם תאבון ההנהלה. לדעתי יש חלומות טובים וזולים יותר בבורסה. כמו: קמהדע, ביוליין, כן פייט, אנסוליין, בריינסווי, ביונדווקס. למה? כי אני חושב שלכל אחת מהרשימה הזו יש פוטנציאל לחלום הרבה יותר גדול מהנישה הקטנה של מזור.
  סגור
 • 1.
  מזור מפסידה ותמשיך להפסיד,אחרי עלייה גדולה מדי =בועה (ל"ת)
  לא מסכים 20/01/2014 10:00
  הגב לתגובה זו
  4 6
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות