הנה הסיבה האמיתית לעליית מחירי הנדל"ן

בועז אופק, מנכ"ל DBO נדל"ן, מתייחס לגורם האמיתי לעליית הנדל"ן בישראל, ועונה על השאלה - למה ממשלת ישראל לא מפעילה גישות אסרטיביות למלחמה במגמה?
 |  (18)
בטור האחרון שלי כתבתי על אשליית ירידת מחירי הדירות באופן דרסטי , ועל כך שבשנים הקרובות לא נזכה לראות ירידה משמעותית במחירי הדירות עקב אי עמידה בביקוש הקיים בשוק לדירות חדשות ובמספר התחלות הבנייה, אשר אינו עונה על הצורך האמיתי הקיים, בין בכמות הדירות ובין בגודלן.

קיבלתי מכם הרבה תגובות, טוקבקים ומיילים המתייחסים לירידת מחירי הדירות שאינם מבינים מדוע ממשלת ישראל אינה משנה את המדיניות שלה ונוקטת בגישות "לוחצות" יותר שיביאו לירידה במחירי הדירות ויאפשרו לכל זוג ממוצע במדינה לרכוש דירת מגורים המתאימה לצרכיהם.תשובתי לכולכם: ממשלת ישראל אינה מעוניינת בירידה משמעותית במחירי הדירות.

מחירי הדירות הגבוהים משרתים את מדיניות התקציב של ממשלת ישראל באופנים רבים, מיסוי הדירות, מחירי הקרקעות וכן תקבולי המדינה הישירים והעקיפים משוק הנדל"ן הינם חלק בלתי נפרד מתקציב המדינה. כל ויתור, ולו הקטן ביותר על התקבולים המגיעים משוק הנדל"ן, יגרום ליצירת גרעון נוסף בתקציב המדינה אשר יצטרך להיות ממומן באמצעות קיצוץ או באמצעות גביית מיסים חדשים.

כללי האצבע אומרים כי מדינת ישראל משלשלת לכיסה כ-60% ממחירה של דירה חדשה, דבר אשר יכול להבהיר במדויק מדוע אין ברצון המדינה לגרום לירידה אמיתית במחירי הדיור. הרי כאשר בעל עניין המקבל תגמולים ממחירי דיור גבוהים הוא זה האחראי על ויסות אותם מחירים - יהא זה אבסורד לבקש ממנו לקצץ את תגמוליו באמצעות רפורמות ממשיות בתחום, אשר יביאו לירידה אמיתית במחירי הדירות.

על מנת להמחיש את חוסר רצונה של ממשלת ישראל להביא לירידה דרסטית במחירי הדירות, ניתן לקרוא ציטוטו מהצעת חוק בעניין מיסוי דירות מגורים, אשר נוסחה על ידי ממשלת ישראל בזו הלשון: "... בלא קביעת הוראות מעבר... ובלא קביעת מגבלת כמות או פרק זמן כלשהו בין מכירה למכירה... דבר שאף עלול לגרום לירידת מחירים דרסטית ובלתי מבוקרת". הצעת חוק זו מתייחסת למס השבח החל על מוכרי דירות מגורים, ומסבירה במדויק כי ממשלת ישראל אינה מעוניינת בירידה אמיתית במחירי הדיור, מכיוון שמרבית הנזק מירידה יבוא לידי ביטוי אצלה ובתקציבה.

הרי ברור כי במידה והממשלה הייתה מעוניינת בירידת המחירים באופן אמיתי, היא הייתה יכולה להאריך את הוראת השעה לעניין מס השבח, ולהביא לכך כי שוק הנדל"ן יזכה להגדלת ההיצע הקיים בו ובכך למתן את העלייה במחירי הדיור ואף להביא לירידה במחירי הדיור הגבוהים. למרות זאת, נקטה ממשלה במדיניות הפוכה, אשר תקשה על רוכשים לבצע עסקאות נדל"ן במחירים סבירים ויתרה מכך, לא תגרום לירידה אמתית במחיר הדירות.

האם יש צורך בדוגמא נוספת לכך שמחירי הדירות אינם יכולים לרדת כל עוד לא תשתנה מדיוניות הממשלה הנוכחית וגורמי התכנון, מעבר לזו הכתובה שחור על גבי לבן כי הדבר עלול (בניגוד לעשוי) להביא לירידה דרסטית במחירי הדיור?

הכותב הוא עו"ד - מנכ"ל DBO נדל"ן

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות רכישה או מכירה כלשהן ו/או ייעוץ משפטי ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.
תגובות לכתבה(18):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 15.
  וכמו כן הממשלה טרפדה בניה סינית זולה ומהירה
  ת 31/08/2013 18:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חברות בניה סיניות מיומנות ועתירות נסיון, שכבר הוכיחו יכולת בניה מהירה ואיכותית, פנו לממשלת ישראל בעקבות מצוקת הנדל"ן בישראל והציעו לממשלה הצעה אטרקטיבית לבנות מספר רב של דירות זולות במהירות ובאיכות גבוהה. ממשלת ישראל נפנפה את ההצעה הזאת, שהיתה יכולה לשנות את מפת הנדל"ן בישראל ולתת תקווה לזוגות צעירים. זוהי ההוכחה לכך שמר נתניהו פשוט אינו מעוניין להוריד את מחירי הדירות.
  סגור
 • 14.
  קשקוש מקושקש
  מושון 28/08/2013 14:57
  הגב לתגובה זו
  5 1
  קצב עליית המחירים הוא גבוה משמעותית מקצב הגידול באוכלוסיה אז שלא ימכרו לכם סיפורים שההיצע לא מספיק. ביורוקרטיה תמיד הייתה כאן. כל הקבלנים ואנשי הנדלן ה"אובייקטיבים" עושים שימוש ציני בכל סיבה הגיונית אפשרית כדי להסביר להמוני בית ישראל מדוע המחירים לא יירדו. עוד אין אחד שבא ואמר שהריבית הנמוכה מאפשרת לקונים לקחת משכנתא גבוהה ב-30-40% ועדיין להישאר עם אותו החזר חודשי וזה מה שמעניין אותם. ההפרש בגובה המשכנתא הלך למוכרים.. זו הסיבה העיקרית לעליית המחירים.
  סגור
 • 13.
  גם בארה"ב לא רצו ירידת מחירים ובסוף הבועה (ל"ת)
  התפוצצה להם בפנים 26/08/2013 01:35
  הגב לתגובה זו
  7 0
  סגור
 • 12.
  את נתניהו צריך להוריד מהשלטון בגלל מחדל הנדל"ן (ל"ת)
  די להפקרות 25/08/2013 20:46
  הגב לתגובה זו
  7 2
  סגור
 • אנני אוהד נתניהו, אבל עליית המחירים התחילה בימי אולמרט (ל"ת)
  צריך להיות הוגנים 26/08/2013 15:50
  הגב לתגובה זו
  4 2
  סגור
 • 11.
  התשובה שלי לביבי וחבריו זה תקפצו לי לא נקנה פה דירות (ל"ת)
  פרה נחלבת? 25/08/2013 18:54
  הגב לתגובה זו
  6 1
  סגור
 • 10.
  לא לשתף פעולה.לא לקנות דירות. לארגן קבוצות למדינה אחרת
  דורון 25/08/2013 18:38
  הגב לתגובה זו
  7 2
  צעירים בעלי מקצוע מבוקש צריכים להתארגן ולעזוב את המדינה. ישארו במדינה אוכלוסיות שהמדינה תצטרך לבנות עבורן דיור בר השגה. ובנוסף, לא יהיה מי שישלם את המשכורות המנופחות בשירות המדינה.
  סגור
 • מותק אתה הזוי ולא מחובר למציאות
  זוזו 26/08/2013 15:55
  הגב לתגובה זו
  4 0
  חזרתי לארץ אחרי 14 שנים בפריס, אחרי שבניתי לי שם קריירה דירה ומעגל חברתי... אף אחד לא מחכה לך בשום מקום והכי חשוב, אף אחד גם לא רוצה אותך בשום מקום!!! תגיד תודה שיש לך מדינה ששייכת לך ולא יזרקו אותך ממנה (למרות שגם את זה לא מפסיקים לנסות) אתה לא הבנת עוד באיזה עולם אתה חי!!! אולי נסעת לחו"ל לביקורים וחשבת איזה יופי... לחיות שם זה משהו לגמרי אחר!!!!!
  סגור
 • צודק:א"י שייכת לערבים!
  קליפ 25/08/2013 19:17
  הגב לתגובה זו
  2 7
  יהודים יקרים: חיזרו לאירופה, לארצות ערב. ישראלים ערבים ומיליוני מסתננים חוקיים יירשו את הארץ. ניצחון השמאל הקיצוני....!
  סגור
 • 9.
  תוסיפו: לכבול צעירים למשכנתא ל-30 שנה כדי שישארו בארץ (ל"ת)
  שרון 25/08/2013 18:30
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 8.
  נכון ולחלוטין לא חדש (ל"ת)
  בלי דירה 25/08/2013 15:09
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 7.
  סליחה, אך זו פשוט טעות מצידך.
  cleareye 25/08/2013 13:36
  הגב לתגובה זו
  3 3
  המיסים על דירות זולות נמוכים ביחס לדירות יוקרה. מס שבח מאפשר להקטין את כדאיות קנית דירות עממיות ע"י משקיעים! הבעיה נעוצה בכך שאתה מתיחס לדירות יקרות כאילו הן מוצר עממי! וכאן חלק לא קטן מהבעיה, הרשויות המקומיות והקבלנים מעונינים בדירות גדולות ויקרות.
  סגור
 • 6.
  לכל ממשלה יש עם .ולכל מוכר יש קונה .
  עם 25/08/2013 13:20
  הגב לתגובה זו
  6 2
  את הטנגו לא רוקדים לבד. או שלממשלה לא ישאר את מי לזמבר .או שהיא לא לא תהיה רלבנטית. זה לא מדע בדיוני.
  סגור
 • 5.
  שכחת עוד משהו חשוב!
  ברני 25/08/2013 12:55
  הגב לתגובה זו
  7 2
  בניגוד למה שהתרחש, מתרחש ויתרחש בשוקי ההון, בארץ ובעולם, בדירות להשקעה (שלא לדבר על מגורים) , קשה יותר לבצע מניפולציות וגם יש אפליית מס חיובית לעומת הבורסה,לכן הרבה מאד כסף הופנה, מופנה, ויופנה גם בעתיד להשקעות אלטרנטיביות .
  סגור
 • 4.
  ביבי - הסכנה האמיתית שהרס הכל מאז פרצופו הופיע בחיים הצ (ל"ת)
  הציבוריים 25/08/2013 10:41
  הגב לתגובה זו
  8 2
  סגור
 • 3.
  חקוק בסלע-כל מילה אמת
  עירית 25/08/2013 09:21
  הגב לתגובה זו
  25 4
  לך צעד אחד קדימה: ככל שיותר אנשים לא יוכלו להשיג קורת גג לראשם,וככל שיותר אנשים יסתבכו עם משכנתאות ענק שלא יוכלו להחזיר,פחות חיילים יסכימו לצאת להגן על המדינה הזאת במלחמה הבאה. ואז נראה איך סוגרים גרעונות ממשלתיים בדרכים אחרות...ץ
  סגור
 • 2.
  ייתכן ויש משהו בדבריו אבל קשה להתעלם מהפוזיציה שלו (ל"ת)
  כולם אינטרסנטים 25/08/2013 08:51
  הגב לתגובה זו
  7 2
  סגור
 • 1.
  אתה עורך דין ?
  א 25/08/2013 08:50
  הגב לתגובה זו
  3 4
  אם המחירים לא ירדו אז לא יהיו עסקאות במחירים האלו והממשלה לא תקבל שום מיסים אבל אם מחירים ירדו אז יהיו הרבה עסקאות והממשלה תהנה מכך. מר עורך דין אתה לקחת לכתוב על מגמה לא פופולרית. לא יודע למה כתבתה את זה. כתבות פמפום לא חסר כל יום בהרבה אתרים אולי יש לך אינטרס? אה ראיתי אתה גם מנכ"ל DBO נדל"ן
  סגור