השקעה בתירס: השני בחשיבותו לאחר החיטה

אריה גורן, אנליסט תחום סחורות ב-Bizportal, מתייחס למצבו הנוכחי של התירס בעולם, הדרכים והכדאיות להשקעה בסחורה
 | 
בשבוע שעבר עלה מחיר התירס ב-6.7% לערכו הגבוה ביותר מזה חודש. גשמים עזים ושלג לא צפויים בעונה זו באזור חגורת התירס במערב התיכון של ארצות הברית, הביאו לדחיית זריעת התירס וגרמו לחשש למחסור בהיצעו. ארצות הברית היא יצרנית, צרכנית ויצואנית התירס המובילה בעולם. אזור המערב התיכון הוא אזור גידול התירס העיקרי במדינה.

לאחר שמחיר התירס נסק ב-68% מאמצע יוני 2012 עד לשיא של 8.39 דולר לבושל (בושל תירס שווה כ-25.4 ק"ג) ב-21 באוגוסט 2012, צנח מחירו ב-26.8% עד לשפל של 6.14 דולר ב-23 באפריל השנה - זאת לאחר שיפור בתחזית ליבולי התירס העולמיים וירידה בצריכה בגלל מחירו הגבוה. מאז עלה כבר מחירו ב-7.7%, ונסגר ביום שישי האחרון במסחר בבורסת הסחורות של שיקגו, במחיר של 6.61 דולר לבושל. יש לציין שבמחירים ריאליים מתואמים לאינפלציה היה מחיר התירס גבוה אף יותר בעבר: מחירו באוקטובר 1974, 4.0 דולר לבושל, שקול ל-18 בדולרים של ימינו.


איך ישפיע מזג האוויר באזור המערב התיכון של ארצות הברית על מחירו העתידי של התירס? זה כמובן תלוי אם יוסיפו לרדת גשמים ושלג באזור זה גם בהמשך החודש. לחקלאים באזור יש אפשרות לזרוע תירס עד לאמצע מאי, ובשלב זה נזרעו רק כ-5% משדות התירס, בעוד שבשנה שעברה נזרעו כבר 49% מהשדות, וממוצע הזריעה בשנים 2008-2012 היה 31%. החזאים צופים גשמים באזור גם השבוע ועדיין קיימים שטחים גדולים מכוסים שלג.

תנאי מזג האוויר באזור המערב התיכון של ארצות הברית היו תמיד הגורם העיקרי המשפיע על מחיר התירס, מחירי השיא של התירס בקיץ 2012 נבעו מבצורת קשה באזור, שהייתה הקשה ביותר מאז 1930. לפי משרד החקלאות האמריקני, יבול התירס העולמי בעונה הנוכחית שהחלה ב-1 באוקטובר 2012, צפוי להגיע ל-855.9 מיליון טון - 3% פחות מהיבול העולמי בשנה הקודמת, שהיה 882.5 מיליון טון.

צריכת התירס העולמי צפויה לרדת לראשונה מאז 1996 ל-862.5 מיליון טון - 9% פחות מהצריכה בשנה הקודמת, שהייתה 878.8 מיליון טון. מלאי התירס העולמי בסוף העונה הנוכחית צפוי לרדת ל-125.3 מיליון טון ב-5% פחות מהמלאי העולמי בשנה הקודמת. יחס מלאי התירס העולמי לצריכה צפוי לרדת ל-14.5% בסוף העונה הנוכחית לעומת יחס של 15.0% בעונה הקודמת, זהו לצריכה הנמוך ביותר מזה שנים רבות.

מקור התירס במרכז אמריקה. הוא היה מוצר החקלאות העיקרי של האינדיאנים בני המקום ושימש אותם למאכל, להכנת ביגוד ואפילו לייצור מעין בירה פשוטה. לאחר גילוי יבשת אמריקה הופץ התירס בעולם כולו. ההתקדמות בשיטות גידול התירס ופיתוח הזנים המורכבים החסינים מפני מזיקים, שהושגו באמצעות טיפול בזרעי התירס באמצעים ביו-טכנולוגיים ושימוש בציוד ממוכן מתוחכם, הניבו יבולים גדולים יותר של גרעינים משובחים בשטח אדמה קטן יותר.

התירס הוא הגידול הראשון בהיקפו בארצות הברית. ערכו השנתי הגיע ל-76.5 מיליארד דולר ב-2011. ארצות הברית מייצרת כ-40% מהתירס העולמי, צורכת כ-35% ומייצאת כ-61% מיצוא התירס העולמי. השימוש העיקרי של תירס בארצות הברית הוא כמזון למשק החי, אך ישנם גם שימושים נוספים.

אם בשנת 2001 השתמשו ב-75% מהתירס למזון לבעלי חיים וב-8% לייצור אתנול, הרי ב-2011 השתנו היחסים: רק כ-44% מהתירס שימשו למזון למשק החי וכ-40% לייצור אתנול. אתנול הוא האלכוהול המוכר לכולנו כמרכיב העיקרי במשקאות האלכוהוליים. הוא משמש כיום בעיקר לדלק למכוניות כמרכיב יחידי או כתוספת לבנזין. בעירת האתנול נקייה מבעירת הבנזין ומזהמת פחות את האוויר, תוספת אתנול לבנזין מעלה את האוקטן בתערובת.

תערובת סטנדרטית בתחנות הדלק בארצות הברית מורכבת מ-90% בנזין ו-10% אתנול. השאיפה היא להגדיל את אחוז האתנול בתערובת ובכך להקטין את כמות הנפט המיובא. מהתירס מייצרים גם סירופ עשיר בפרוקטוזה, המשמש כמרכיב בממתיקים מלאכותיים, בעמילנים, באלכוהול למשקאות, בדייסות ובחטיפים.

התירס נחשב מאז ומעולם לגידול החקלאי השני בחשיבותו לאחר החיטה, אם כי מבחינת כמויות יבול התירס העולמי ב-2012, 856 מיליון טון, היה גדול יותר מהיבול העולמי של החיטה, 683 מיליון טון, באותה שנה.

שוק הסחורות בשבוע האחרון
במסחר בסחורות בשבוע שעבר נרשמו בעיקר עליות. מדד הסחורות CRB של תומסון רויטרס/ג'פריס, עלה בסיכום שבועי ב-1.67%. בטבלה שלהלן מפורטים השינויים במחירי הסחורות העיקריות, במדדי המניות ובשערי המטבעות בשבוע שעבר וב-12 החודשים האחרונים.

איך משקיעים בתירס?
באמצעות חשבון ב-ATRADE אפשר להשקיע באופן ישיר ונוח בתירס בשני הכיוונים: קנייה ומכירה.

קרן הסל החדשה לתירס, Teucrium Corn Fund החלה להיסחר בבורסת ניו יורק בסימול CORN ב-9 ביוני 2010, הקרן משקיעה בשלושה לתירס לתקופות שונות. דמי הניהול 0.74% לשנה.

קרן הסל לתירס ETFS Corn נסחרת בבורסת לונדון ובבורסות אירופיות נוספות מספטמבר 2006 וסימולה CORN, דמי הניהול עומדים על 0.49% לשנה, והתעודה צוברת המחושבת על בסיס יומי. קרן הסל ETFS Short Corn נסחרת בסימול SCOR. היא מתאימה למי שצופה שמחיר התירס ירד, דמי הניהול עומדים על 0.98% לשנה. קרן הסל ETFS Leveraged Corn נסחרת בסימול LCOR, התשואה של קרן הסל הזו עומדת ביחס כפול לשינוי במחיר התירס. היא מתאימה למי שצופה שמחיר התירס יעלה ושואף למנף את רווחיו, דמי הניהול הם 0.98% לשנה.

* אריה גורן הוא מרצה בכיר בקורסים סחורות וחוזים עתידיים והשקעות בחו"ל במכללת MIBI ללימודי שוק ההון באונליין, www.mibi.co.il .
**אין לראות בכתבה המלצה לרכישה או למכירה של תירס או כל סחורה, , או כלשהי.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה