ברזיל רועדת: הנשיא הוקלט מאשר דמי שתיקה - מפולת של 10% בפתיחת המסחר

דיווח בתקשורת בברזיל מכה גלים במדינה ומייצר מערבולת פוליטית. מי הן המניות בת"א בעלות חשיפה לברזיל? 
השחיתות חוזרת
ברזיל שוב נכנסת למערבולת פוליטית. לפי דיווח בתקשורת המקומית שמכה היום גלים במדינה הדרום אמריקנית, נשיא ברזיל, מישל טמר, הוקלט כאשר הוא מאשר מתן דמי שתיקה לעד פוטנציאלי שאמור להעיד נגדו במשפט הענק שמתחולל כיום במדינה. לפי הדיווח, טמר הוקלט כאשר הוא מאשר לאיש עסקים בכיר (יו"ר ענקית הבשר JBS) להעביר דמי שתיקה ליו"ר הפרלמנט לשעבר, אדוארדו קוניה, שכלוא כיום.
למעשה, הקלטתו של הנשיא טמר הייתה כחלק ממבצע עוקץ שניהלה המשטרה בברזיל בעזרת עובדי ענקית הבשר כאשר יו"ר JBS היה זה שהקליט את הנשיא. "אתה צריך להמשיך עם זה", כך לפי הדיווח בעיתון הוקלט אומר נשיא ברזיל ליו"ר JBS כאשר זה סיפר לו כי הוא משלם דמי שתיקה לקוניה. נציין כי קוניה, לשעבר חבר בכיר במפלגתו של טמר, אמר לאחרונה כי יש בידיו חומר מרשיע בדבר שחיתות לגבי כמה מבכירי הממשל.  
נסביר כי ברזיל שחוותה מיתון חריף בשנים האחרונות ברקע לצניחת מחירי הסחורות בעולם במקביל למשבר פוליטי חמור שכלל הדחה של הנשיאה דילמה רוסף, ובשנה האחרונה נרשמה התאוששות ברקע להתייצבות ברמה הפוליטית. כעת נראה שמגדל הקלפים קורס ומדד המניות בברזיל שעלה עשרות אחוזים בחודשים האחרונים בציפייה לביצוע רפורמות משמעותיות שמטרתן ייצוב הכלכלה, צולל כעת ביותר מ-10% בפתיחה. נציין כי ירידה של יותר מ-10% במדד המרכזי בברזיל עיכב את פתיחת המסחר בחצי שעה. בכל מקרה, ירידה של 15% מעכבת את הפתיחה בשעה, וצניחה של 20% למעשה היתה סוגרת את המסחר עוד לפני שנפתח. 
באופוזיציה כבר נשמעים קולות הקוראים לו להתפטר וחוסר היציבות הפוליטית חוזר לקדמת הבמה. טמר מכחיש את הדיווח של העיתון. דריכות גדולה נרשמת כעת לקראת פתיחת המסחר בברזיל כאשר לפי ההערכות המדד המרכזי יצלול מעל 15%. בבורסה בת"א התעודה 'קסם ברזיל' צוללת מעל 10%. מטבע הריאלי הברזילאי מתרסק 8% כעת מול הדולר. 
החשיפה של חברות בבורסה בת"א לברזיל
גזית גלוב 0% גזית גלוב 3,641 0% גזית גלוב בסיס:3,641 פתיחה:3,641 גבוה:0 נמוך:0 תמורה:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: . החברה שבשליטת חיים כצמן מחזיקה בגזית ברזיל שלה יש נכסים רבים בסאו פאולו. מדו"חות הרבעון הרביעי של גזית גלוב עולה כי 5% מה-NOI (הכנסות מהשכרה נטו) הכללי של גזית גלוב מקורו בברזיל, זאת לעומת 47% מאירופה או 23% בקנדה ו-18% בארה"ב. עם זאת, מדובר באזור בו גזית גלוב השקיעה בשנים האחרונות ברכישת נכסים. בעניין זה נציין כי ה-NOI היחסי של ברזיל מתוך הסך של גזית גלוב עמד ברבעון הרביעי של 2015 על 3% בלבד.  
  פרוטליקס 0% פרוטליקס 86.8 0% פרוטליקס בסיס:86.8 פתיחה:86.8 גבוה:0 נמוך:0 תמורה:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: . בסוף 2016 קיבלה פרוטליקס הזמנה בהיקף משמעותי מאוד של 24 מיליון דולר ממשרד הבריאות הברזילאי לחומר הפעיל בתרופה שפיתחה החברה למחלת הגושה.
  פלסאון תעשיות 0% פלסאון תעשיות 13,070 0% פלסאון תעשיות בסיס:13,070 פתיחה:13,070 גבוה:0 נמוך:0 תמורה:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: . כמעט 20% מהמכירות של פלסאון בשנת 2016 מקורן בברזיל. פלסרון שבשליטת קבוץ מעגן מיכאל (69%) עוסקת בייצור מוצרים טכניים מפלסטיק, אביזרי חיבור לצנרת, כלים סניטריים ומוצרים לענף הלול.
גניגר 0% גניגר 1,721 0% גניגר בסיס:1,721 פתיחה:1,721 גבוה:0 נמוך:0 תמורה:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: . כמעט שליש מההכנסות של גניגר שעוסקת בייצור ושיווק יריעות פוליאתילן לחקלאות ולתעשיה מקורן בדרום אמריקה. 
חברת איתוראן (סימול: ITRN) שנמחקה ממחסר בת"א אך נסחרת בוול סטריט חשופה אך היא לשוק הברזילאי בצורה משמעותית. איתורן סגרה אתמול לפי שווי של 720 מיליון דולר, זאת לאחר מהלך עליות של 21% מתחילת השנה לשיא כל הזמנים. 
שטראוס +2.86% שטראוס 11,500 +2.86% שטראוס בסיס:11,180 פתיחה:11,500 גבוה:0 נמוך:0 תמורה:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: . כ-22% מכלל מכירות שטראוס ב-2016 היו בשוק הברזילאי.
מיכל אלשיך, אנליסטית בכירה באקסלנס ברוקראז', התייחסה להשפעת המשבר הפוליטי בברזיל על חברת שטראוס: "הכאוס בברזיל גורר עלייה בסיכון עבור חברות כגון שטראוס, הפועלות בברזיל בתחום הקפה והמשקאות. העובדה ששטראוס פועלת בשוק המזון מובילה לכך שהסיכון לאבדן כמותי נמוך יחסית לעומת מוצרים החשופים להחלטות רגולטוריות, אבל אפשרות לירידה מתמשכת בריאל מהווה סיכון לחברה. הרכישה הגדולה האחרונה של שטראוס, 25% בחברת הקפה ועלייה ל-100% החזקה בחברת הקפה - גוררת אף חשיפה גבוהה יותר לשוק הברזילאי ביחס לעבר. עדיין אין ודאות האם המצב הפוליטי בברזיל יידרדר מעבר למתרחש כעת, או שמדובר באפקט שיתפוגג עם הזמן - אבל הסיכון להמשך שחיקה חזקה בריאל עלה. נזכיר כי הריאל עלה משמעותית מאז תחילת 2016, כך שהכאוס היום שובר מגמה חיובית ארוכת טווח".
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  אכן, כבוד הנשיא טעה באי ציות לדיבר ה-11
  נוסטרדמוס 18/05/2017 19:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אל תיתן שיתפסו אותך !!!
  סגור
 • 1.
  רק בוא נשים דברים בפרופרציות, המדד בברזיל עלה בחצי שנה
  ב 18/05/2017 15:33
  הגב לתגובה זו
  2 0
  האחרונה 30%...
  סגור