הכלכלנים מנתחים: "נתוני הצמיחה ברבעון השני לא יהיו חזקים מספיק"

הקריאה השלישית והסופית של התמ"ג האמריקני ל-Q1 איכזבה בגדול היום - הנתון הנמוך ביותר מאז 2009. "מצפים לצמיחה צנועה השנה"
|
ניתוח
הקריאה השלישית לרבעון הראשון של קצב הצמיחה השנתי בתמ"ג האמריקני התפרסמה בשעה 15:30 (שעון ישראל) ואיכזבה בגדול. אחרי שהקריאה השנייה הציגה צמיחה שלילית של 1%, הכלכלנים לא היו אופטימיים באשר לקריאה הנוכחית וציפו לקריאה שלילית של 1.8%. למרות זאת, הנתון שפירסמה היום המחלקה המסחרית בוושינגטון נפל הרבה מתחת לצפי והציג קריאה שלילית של 2.9% - הקריאה הגרועה ביותר מאז 2009.

התיקון המשמעותי הגיע על רקע האטה דרמטית בצריכה הפרטית אשר מהווה כ-70% מהתמ"ג האמריקני. הסקטור שרשם את הירידה המשמעותית ביותר בצריכה הוא סקטור שירותי הבריאות. הרפורמה שהוביל נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בתחום הבריאות ("אובמה-קייר") הובילה לירידות מחירים ותרמה לירידה בהוצאות על ביטוחי הבריאות. גם פעילות הייצוא והיקף המכירות של סחורות ושירותים אמריקנים נפלו מתחת לצפי. הסיבה הרשמית לכך ממשיכה להיות החורף הקשה שפקד את ארה"ב בתחילת השנה.

המשקיעים לא הגיבו לנתונים בבהלה גדולה מדי. החוזים העתידיים על המדדים המובילים אמנם עברו מיציבות לירידות של עד 0.3%, אולם וול סטריט פתחה את המסחר בעליות. גם הכלכלנים לא ממש מתרגשים ומצפים לראות תיקון כלפי מעלה בחצי השני של השנה. צפי הצמיחה לרבעון השני עומד על כ-3%, כך שבמצטבר סביר להניח שעדיין נראה צמיחה שלילית או אפסית בחצי הראשון של השנה. למרות זאת, ברבעון השלישי והרביעי הכלכלנים מצפים לראות שיפור. כך או כך, השפעות הרבעון הראשון יוכרו היטב בסיכום השנתי שצפוי להיות צנוע (באיזור ה-2%).

סטפן סטנלי, הכלכלן הראשי של Pierpont Securities, אמר היום בראיון לרשת CNBC: "אין ספק שמזג האוויר הקשה של תחילת השנה היווה פקטור משמעותי ברבעון הראשון. שיעור הצמיחה היה הרבה יותר טוב לולא השפעות מזג האוויר. כרגע זה נראה כאילו ההתאוששות ברבעון השני לא תהיה חזקה מספיק. לדעתי נראה צמיחה של 2.5% ברבעון השני שתשמור על שיעור שלילי בחצי הראשון של השנה".

הכלכלן הראשי של דויטשה בנק, ג'וזף לבורניה, אמר היום: "ראינו נפילה כזו בקצב הצמיחה רק מעט מאוד פעמים לאורך ההיסטוריה מבלי שהמשק היה במיתון או בפתחו של מיתון. מדובר בקריאה חריגה מאוד. ברבעון השני אני מאמין שנראה נתונים חיוביים יותר על רקע השיפור בשוק העבודה, בפעילות הייצור התעשייתי ובהיקף המכירות הקמעונאיות. אני מאמין שקצב הצמיחה להמשך השנה יעמוד על כ-3.8% ובסה"כ, העלייה בתמ"ג תסתכם השנה בכ-2.1% בלבד".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות