ברקליס מסמנים מטרות: שלוש ענקיות, אך רק אחת עם אפסייד של 20%

בבנק ההשקעות הגדול מעדיפים את מניית BHP ביליטון האוסטרלית, אבל מזהירים משתי מניות חברות מברזיל
 | 
(קרדיט: Getty images Israel)
חברות הפועלות בתחומים כמו כרייה, קידוחי נפט ובכלל הפקת חומרי גלם נוטות להיות מושפעות מאוד ממחירי הסחורות שהן מפיקות. מחלקת המחקר של בנק ההשקעות ברקליס מסמנים שלוש שחקניות עיקריות בתחום כריית הברזל, כשרק אחת מהן מקבלת המלצת קניה. הראשונה היא BHP ביליטון (סימול: BHP), ענקית הכרייה האוסטרלית שמפעילה יותר מ-100 מכרות ואתרי קידוח בברחבי העולם. האנליסטים אוהבים את המניה מכיוון שהפעילות שלה מגוונת מאוד, ולכן אם מחיר סחורה מסוימת נופל רווחי החברה לא יפגעו כל כך.

"אנחנו יכולים לצפות לאפסייד של 20% מ-BHP השנה", כותבים בברקליס. "הופתענו מהביצועים החלשים של המניה בשנה האחרונה, ואנו מאמינים שזה היה קשור יותר להוצאות הון גבוהות וחוסר ודאות בכל מה שקשור לעסקי הנפט ביבשה בארה"ב". מניית BHP ביליטון איבדה כ-17% בשנה האחרונה.

לעומת זאת, בברקליס פחות אוהבים את מניית ריו טינטו (סימול: RIO) הברזילאית, ומעניקים לה המלצת 'ניטרלי'. בערך 80% מרווחי החברה בא מעפרות ברזל (iron ore) ולפי האנליסטים ירידה של 10% במחיר עפרות הברזל תביא לצניחה של 15% ברווחי ריו טינטו, שמנייתה צנחה 9.5% בשנה האחרונה.

לפי ברקליס, השוק נוטה להתעלם בתקופה האחרונה ממניית החברה. "המניה נסחרת לפי עתידי של 7.9 בלבד, אך אם מעריכים שמחיר עפרות הברזל ירד ל-110 דולר לטון מעוקב (לעומת 135 דולר היום) אנחנו מקבלים מכפיל עתידי של 10.2", כותבים האנליסטים על מניית ריו. "אנחנו בהחלט מופתעים למה מחיר המניה לא טיפס גבוה יותר בהתחשב במחירי עפרות הברזל היציבים. אנחנו מפרשים את זה כסימן שהמשקיעים פשוט אינם מעוניינים בסקטור הזה".

חברה ברזילאית נוספת בתחום הכרייה שהאנליסטים מזהירים להתרחק ממנה היא וולה (סימול: VALE) שמקבלת המלצת 'מכירה' בברקליס, בעיקר בגלל ש-82% מרווחי החברה מגיע מעפרות ברזל, וירידה של 10% במחיר הסחורה יגרור נפילה של 28.4% ברווחי החברה. מניית וולה איבדה 34% בשנה החולפת.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה